Şimdi Ara

Altay Tankı’na 3 Türk şirketinden seri üretim teklifi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
1.107
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Altay Tankı’na 3 Türk şirketinden seri üretim teklifi

Milli Ana Muharebe Tankı Altay’ın seri üretim süreçlerine dair bilinmezlikler sürerken bu noktada teklif toplamaya başlayan Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na savunma sanayii ve zırhlı araç üretimi konusunda tecrübeli üç önemli Türk şirketinden teklif geldi. Bu üç şirketten iki tanesi bu konuda zaten çok istekli olduğunu her fırsatta dile getirmekten çekinmeyen Otokar ile son dönemde adı Altay Tankı ile sıkça anılan FNSS oldu. Üçüncü isim ise BMC.

Otokar

Haziran 2017’de Altay Tankı’nın seri üretimi için ihale sürecine dahil olma kararı alan şirket bu bağlamda dün akşam saatlerinde söz konusu projeye ilişkin teklif dosyasını Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na sunduğunu duyurdu. Otokar, 2008 yılında Altay Tankı’nın prototipinin üretim sürecinde de ana yüklenici olarak seçilmişti. Prototiplerin kabul ve kalifikasyon testleri Şubat 2017’de tamamlandı. Prototipler için Teknik Veri Paketi inceleme ve onaylama süreci ise SSM tarafından devam ettiriliyor.

FNSS

Gerek bu alandaki tecrübesi gerekse Altay Tankı konusundaki istekli duruşu ile FNSS, Otokar’ın teklif sunması muhtemel rakipler arasındaki en iddialı isim konumunda. Şirketin üst düzey yöneticilerinden yapılan açıklamalarda bu yöndeki pozitif duruşları dikkat çekiyor. 2 ülkede üretim faaliyetlerini sürdüren FNSS, bugüne kadar 4 binden fazla zırhlı araç üretmiş ve birçok ülkeye satışını gerçekleştirmiş durumda. 

BMC

Türkiye'nin en büyük ticari ve askeri araç üreticisi konumunda olan BMC, kısa bir süre önce el değiştirdikten sonra Katar ortaklığında Ethem Sancak'a geçmişti. Yerli otomobil konusunda da kilit rollerden birini üstlenen BMC, Altay Tankı ile özellikle savunma sanayiindeki işi bir kaç basamak yukarı taşımayı planlıyor.

Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticisi olan BMC, savunma sanayiindeki adımlarını yerli otomobile taşıyarak önemli bir sürece giriyor. BMC, kısa bir süre önce el değiştirmiş ve Katar ortaklığı ile Ethem Sancak’a geçmişti.

• Yandaş medya gibi haber yapıyorlar resmen. Komik ''Türkiye'nin en büyük ticari ve askeri araç üreticisi konumunda olan BMC,'' Haberi yazan admin acaba askerliğini yaptı mı? Yıllardır askeriye de otokar araçları var. Türkiye'nin en büyük tümenin de askerlik yaptım ayrıca bir çok kışla gezdim bir tane bile bmc araç görmedim. Birazcık tarafsız haber yapın çok fazla bişey istemiyoruz.
  • İnşallah bir an evvel seri üretime geçer ihtiyacımız olacak çünkü belli.

• milli tank konusunda bir uyuşukluk görüyorum...ya da bir acziyet mi var...
  • yuh be yalan rüzgarına döndü şu tankın yapımı.

• quote:

Orijinalden alıntı: tavakspor

milli tank konusunda bir uyuşukluk görüyorum...ya da bir acziyet mi var...

Estafurullah ne alakasi var

30-40 seneye motor uretilecek insallah

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Masallah bal gibi hukumetiniz var Allaha sukur edin

• Buraya da bi babayiğit lazım
  • otokar hariç başka firmaya giderse üretim çok gecikecektir. beklenti ama hükümete yakınlığı ile bilinen bmcnin alması.bmc alırsa ilk üretim en az 2-3 yıl gecikecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: tavakspor

milli tank konusunda bir uyuşukluk görüyorum...ya da bir acziyet mi var...

Şuan motor işi çözülmüş değil, mtu motoruna ambargo koyuldu, ya başka bir alternatif düşünülecek yada kendimiz üreteceğiz, suan motorsuz tank yapmanın bir anlamı yok.
  • Yur dışı yardım olmayınca yapamıyorlar. Bunun sonu da Tümosan ihalesi gibi olmasın?

• Firmalar ister istemez olaya ticari bakıyorlar. Dışarıdan destek olmadan sıfırdan geliştirmek, arge yapmak vs inanılmaz pahalı. Ve çok da uzun sürer. Satacağı adet de malum. Karşılaması kolay olmayacak. Dünyada tank satışları da düşüyor. İş zora girdi. Almanya ve Avusturya'nın ambargoları projeyi 5-10 yıl sekteye uğrattı...

• yerli otomobil de erdoğan a rest çeken koçların yani otokarın alması inanılmaz sürpriz olur.

• Bunları neden insansız yapmıyoruz? İha yapmayla bunu insansız haline getirmek arasında teknik olarak ne fark var? Rusya başladı bile.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Bunları neden insansız yapmıyoruz? İha yapmayla bunu insansız haline getirmek arasında teknik olarak ne fark var? Rusya başladı bile.

İlerleyen zamanda entegrasyonu sağlanır hele yapılsın.
  • Ben olsam üçünede 10 tane yaptırırım .sonra bakarim en kaliteli hangisi yaptı.

• quote:

Orijinalden alıntı: kımyasal

quote:

Bunları neden insansız yapmıyoruz? İha yapmayla bunu insansız haline getirmek arasında teknik olarak ne fark var? Rusya başladı bile.

İlerleyen zamanda entegrasyonu sağlanır hele yapılsın.

Koskoca 4 kişi için tasarlanmış tank neden insansız yapılsın, insansız tank yapılacaksa baştan tasarlanacak bir proje gerekir.
  • quote:

Elektronik harp denen bir şey var, o tankları bir şekilde kör ettiklerini var sayalım, bütün tankların otomasyon olursa savaş meydanında oyuncak gibi kalırlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 17 Kasım 2017; 20:15:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tctstcts

Ben olsam üçünede 10 tane yaptırırım .sonra bakarim en kaliteli hangisi yaptı.

Üretim sürecinin belirli bir kalite standartı var, ne gelirse kabulümüzdür şeklinde işlemiyor, tankların fırına atılan ekmek gibi biri az biri çok pişmiş şeklinde çıkacağını mı sanıyorsun :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 17 Kasım 2017; 20:16:39 >
  • Türkiye'nin en büyük ticari ve askeri araç üreticisi konumunda olan BMC

En büyük

En büyü

En büy

En bü

En b

En

E

En

En b

En bü

En büy

En büyü

En büyük

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Projeyi Bmc için bekletip duruyorlar zaten yandaş bir elemanları var. Bir türlü seri üretime geçemedi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.