Şimdi Ara

Beyin tümöründen ölen Samsung işçisine tazminat kararı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyin tümöründen ölen Samsung işçisine tazminat kararı

Teknoloji şirketleri yenilik konusunda adeta birbirleri ile yarışıyor ancak konu işçi güvenliğine geldiği zaman çoğu sınıfta kalıyor. Beyin tümöründen hayatını kaybeden bir Samsung işçisine yüksek mahkeme tazminat ödenmesine karar verdi.

Yıllarca peşini bırakmadı

1997-2003 yılları arasında Samsung’un Güney Kore’deki tesislerinde çalışan Lee Yoon-jung adındaki kadın işçi beyin tümörüne yakalandı ve 2 yıl sonra da hayatını kaybetti. 30 yaşındaki Lee’nin tesislerdeki yüksek oranda kimyasallar yüzünden beyin tümörü olduğunu iddia eden ailenin tazminat talebi ise geri çevrildi zira resmi incelemeler sonrasında kimyasal oranlarının olması gereken miktarın altında olduğu raporu hazırlandı.

Ayrıca Bkz.Nvidia SaturnV süper bilgisayarı Volta mimarisine terfi etti

İşin peşini bırakmayan genç kadının ailesi ve avukatları, aynı tesiste 8 işçinin daha beyin tümörü olduğunu delil göstererek kimyasal oranlarına güvenilmemesi gerektiğini savundu. Yüksek mahkeme de rahatsızlığın meslek kaynaklı olduğuna hükmederek devlet tazminatı ödenmesine karar verdi.

İşçi hakları savunucuları son yıllarda mahkemelerin işçi lehine karar vermeye başladığını ve son verilen kararın devletten tazminat bekleyen sayısız işçi için önemli bir umut kaynağı olacağını belirtiyor. 

• adalet kendiliğinden olmuyor sen gerçekten var isen ancak adalette o zaman var olabilir.

• Türkiyede işler farklı dönüyor devlet ve iş veren ortak olarak işçiyi yiyiyorlar adalette onlardan yana insan hakkı vs mahkemesi önce burada da kurulmadı ve 1mayıs işçi bayramı da bu topraklardan çıkmadı hepsi ithal kendiliğinden üretmiş olduğumuz bir şey değil. Eğer bunlar üretilmiş olsa idi (hak/hak elde etme) yan ürünleride olurdu adalet insan hakları vs. gibi... Delil ve kayıt, araştırma, bilim her gün lazım. Yoksa insanımız eşekten/deliden öteye gidemez.

• firat_kilic kullanıcısına yanıt
    Buna katılıyorum.

• Samsung'a cok sey borcluyuz diyorlardi. Ben de kapitlaist bir sekilde yonetilen bir sirket oldugunu, herhangi bir borcumuzun olmadigini, bir sey aldigimizda parasini odeyerek aldigimizi, insanligin iyiligi icin degil diger sirketler gibi sirketin karini artirmak uzere ar-ge ve pazarlama stratejilerini gelistirdigini anlatmaya calisiyordum.

Muhtelemen dunyadan bihaber, en kayda deger yaptigi isi de herhalde yeni cikan telefonlari almak olan bir arkadas da sanirim en son Samsung marka telefon aldigi icin israrla Samsung'a muhtac oldugumuzu belirtiyordu. Muhtelemen kendi telefon taksidi bitmemis, "madem ben borcluyum herkes borclu olsun" diyor.

• Haber teknoloji

Ülke kore

Sorumlu frima samsung

Çarmıha gerilen Türkiye

• firat_kilic kullanıcısına yanıt
    Türkiye'de de durum benzer aslında. Aradaki fark şahıslar. Burada bu tarz şeylerin peşine düşüp , büyük firmayla uğraşamayız algısından kurtulan pek kimse olmadığı için yansımıyor. Yoksa işle alakalı durumlarda işçi mahkemesine başvurduğunuzda kazanma olasılığınız %80 nin üzerinde. Tabii büyük bir ihlal veya yüz kızartıcı sebep yoksa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: suslu76

Samsung'a cok sey borcluyuz diyorlardi. Ben de kapitlaist bir sekilde yonetilen bir sirket oldugunu, herhangi bir borcumuzun olmadigini, bir sey aldigimizda parasini odeyerek aldigimizi, insanligin iyiligi icin degil diger sirketler gibi sirketin karini artirmak uzere ar-ge ve pazarlama stratejilerini gelistirdigini anlatmaya calisiyordum.

Muhtelemen dunyadan bihaber, en kayda deger yaptigi isi de herhalde yeni cikan telefonlari almak olan bir arkadas da sanirim en son Samsung marka telefon aldigi icin israrla Samsung'a muhtac oldugumuzu belirtiyordu. Muhtelemen kendi telefon taksidi bitmemis, "madem ben borcluyum herkes borclu olsun" diyor.

savunanlardan biri bendim telefonu peşin aldım taksitim yok Allaha şükür durumumda var her sektörde ölüm riski yaralanma riski vardı

• Türkiyede de hakkınızı kanuni yoldan ararsanız alırsınız.
    Çalıştığım iki şirketi, belediyeyi, beyaz eşya firmalarını mahkemeye verdim hepsini kazandım.
    Aldığım paralar Evka 4 de 5 ev parası idi (1994 yılında ki fiyatlar)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hkD

İnsanların ülkesindeki çarpıklıklardan , insan dışı uygulamalardan şikayet etmesi sizi neden bu kadar gerdi?

İnsanların insan gibi çalışma şartları istemesi ayıp bir şey mi?

Yoksa bu ülke en ferah işçi haklarına sahip de yukarıda yakınan arkadaşlar yalan mı söylüyor?

İftira mı atıyor?

Konu teknoloji şirketi olunca insan sağlığının önüne mi geçiyor? Dava konusu teknoloji mi yoksa Beyin Tümöründen hayatını kaybeden bir işçi mi?

Ayıptır bu kadar da olmaz.

Ne diyorsun anlamadım demokrasi mi?

Kızılcasöğüt'ün ayvası güzel olur.

Beni alıntılıyıp durma. Sevmem. Çocuklara ayıracak vaktim yok. Az ilerde bi yer var güzel duyar kasılıyor. Soğuk olur lakin. Üstüne kalın bir laiklik al.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sonofmana

quote:

İnsanların ülkesindeki çarpıklıklardan , insan dışı uygulamalardan şikayet etmesi sizi neden bu kadar gerdi?

Yoksa bu ülke en ferah işçi haklarına sahip de yukarıda yakınan arkadaşlar yalan mı söylüyor?

İftira mı atıyor?

Konu teknoloji şirketi olunca insan sağlığının önüne mi geçiyor? Dava konusu teknoloji mi yoksa Beyin Tümöründen hayatını kaybeden bir işçi mi?

Beni alıntılıyıp durma. Sevmem. Çocuklara ayıracak vaktim yok. Az ilerde bi yer var güzel duyar kasılıyor. Soğuk olur lakin. Üstüne kalın bir laiklik al.

Cevap veremeyince kıvırmak şahane.

Yazık.

Evladım bak alıntılıyıp durma. Fikir özgürlüğüne saygım var lakin beni Blocklamak zorunda bırakma. Özgün ve tarafsız bir yorumun olsa zaten saygı çerçevesinde tartışırdım ama bu köfteye bu kremşanti olmamış .

Tamam sen süpersin, diyecek bir şey bulamadım, yerin dibindeyim... Sen kazandın.

Zırt pırt bildirim geliyor acaba ne diye bakıyorum.. Gene siz.

Lütfen... Bak lütfen dedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

İftira mı atıyor?

Gün gelir karın çocuğun annen veya sen bir haksızlığa uğrar da laikliğe hasret kalırsın umarım.

Ülkedeki adaletsizliklere göz yuman kişi!

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

İftira mı atıyor?

Cevap veremeyince kıvırmak şahane.

Yazık.

Evladım bak alıntılıyıp durma. Fikir özgürlüğüne saygım var lakin beni Blocklamak zorunda bırakma. Özgün ve tarafsız bir yorumun olsa zaten saygı çerçevesinde tartışırdım ama bu köfteye bu kremşanti olmamış .

Tamam sen süpersin, diyecek bir şey bulamadım, yerin dibindeyim... Sen kazandın.

Zırt pırt bildirim geliyor acaba ne diye bakıyorum.. Gene siz.

Lütfen... Bak lütfen dedim.

Zırt pırt bildirim geliyor dediği de üyeyi daha iki kez alıntıladım.

Arkadaşım yalansa yalan de dediklerime.

Çıkıp insanlara laf söyleyeceğinize çanak tuttuğunuz şu düzene bir bakın.

İnsan biraz utanır.

Belli ki akp'nin militanı işte.

Bir de evladımlı konuşuyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.