Şimdi Ara

Uçaklarda yeni dönem: Hava polisi tasarısı kabul edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
465
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  Uçaklarda yeni dönem: Hava polisi tasarısı kabul edildi 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Meclis’e sunduğu torba tasarının Sivil Havacılık Yasası’ndaki düzenlemeleri kabul edildi.

Sunulan düzenlemede en ilgi çekici olanı ise sivil havacılık faaliyetlerinin yasa dışı eylemlere karşı korunması adına kabul edilen özel eğitimli silahlı güvenlik görevlilerinin bulundurulabilecek olmasına ilişkin tasarı oldu. Tasarıyı özetlemek gerekirse “hava polisi” olarak da nitelenen özel eğitimli silahlı güvenlik görevlileri bulundurulabilecek. Benzer uygulama ABD ve Kanada da kullanılıyor ve Air Marshal olarak adlandırılıyor.

Peki Hava Polisi Nedir? Ne İş Yapacak?

Air Marshal ya da Türkçe adlandırmak gerekirse Hava Polisi uygulaması ile uçuş güvenliğinden sorumlu bir tür sivil polis uçakta görev yapıyor. Özellikle uçak kaçırma, intihar saldırısı girişimi gibi terör olaylarına karşı özel olarak eğitilen kişiler, ABD’de gizli servis elemanlarından seçiliyor. Bu görevliler silah taşıma yetkisine sahip ve uçağa silahla binebiliyor. Bu kişilerin kullandığı silahlar özel olarak üretiliyor ve kullanmaları durumunda atılan mermi uçağın gövdesini delemeyecek şekilde geliştiriliyor.

Polis ya da özel güvenlik görevlileri, "şüpheli" gördükleri yolcuyu uçağa almayabilecek. Hangi uçaklarda silahlı polis görevlendirileceği, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı, emniyet ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) ortak kararıyla belirlenecek. Silah kullanma kararını, "amir" konumundaki polis verecek. Silah kullanımından kaynaklanacak maddi zararı, havayolu şirketi karşılayacak.

Sunulan tasarı tamamen yasallaşıp, Cumhurbaşkanının onayının ardından Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek.

• Fotoğraf çok açıklayıcı olmuş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yokmuydu yani şimdiye kadar? Aboowwww!!

• Beleşçi polislere gün doğdu. Artık hava mava ayağına bütün dünyayı gezerler :D

• Bu heriflere bir de Deserteagle falan verin ki uçakları düşürsün :D

• Ne kadar da doğru bir uygulama.Polis teşkilatımızın gerçekten geliştiğinin de bir göstergesi.Eski,yan gelip yatan polisle yok artık.Yeni Türkiye'de herşey daha gelişmiş ve başarılı.Tebrik ediyorum.
  • Umarım "hasmını uçakta gören polis dehşet saçtı" gibi haberler görmeyiz.

Bunun haricinde güvenlik açısından, doğru uygulandığı takdirde, güzel bir adım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zunerall -- 16 Kasım 2017; 7:49:16 >
  • umarım art niyetli polislerce kötüye kullanılmaz. yoksa güvenlik için iyi adım
  • O uçakta bir tanıdığına denk gelecek o yolcu da yanındaki arkadaşına söyleyecek bu adam polis tanıyorum diye Son da onu yolcular duyacak

Alsana özel polis gizli polis özel polis

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tobepeople kullanıcısına yanıt
    Bunların kurşunları özel oluyor dokunduğu anda parçalanıyor ve bu yüzden de uçağı delip geçmesi zor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ya polisler ile anlaşılırsa?
  • Güzel hosteslere güzel yolculara sarkıntılık eder dururlar bundan sonra.

• bu kişi gizli bir durumda olmazsa daha büyük sorun olur. şahsen uçakla bir eylem planım olsa silah sokmaya uğraşmam ordaki polisi etkisizleştirip silahını almak daha cazip geliyor.

• Amerika'da bu polisler için toplam 800 milyon dolar harcanmış ve toplamda sadece 4 tutuklama yapılmış ve bunların hiçbiri terör girişimi değil.Vergi boşaltmak için başka bir yol arıyorlardı herhalde, bu gayet mantıklı bir seçim olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Güzel hosteslere güzel yolculara sarkıntılık eder dururlar bundan sonra.

Mantığınıza ne diyeyim bilemedim
  • Ucakta biber gazıda salabilceklermi insanların gozlerine?

• gerekli olduğunu düşünmüyorum...
  • Uçak kaçırma olaylarına engel için ince arama yeterli olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SHCEK93 -- 20 Kasım 2017; 11:13:22 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.