Şimdi Ara

Wikipedia açılacak mı? Parçalı olarak engel kalkabilir!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
800
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Wikipedia açılacak mı? Parçalı olarak engel kalkabilir! 

29 Nisan 2017 tarihinden bu yana ülkemizde yasaklı olan Wikipedia’ya kullanıcılar bir şekilde erişebilmek için çeşitli yöntemler deniyordu. Bu noktada reklam gösterimli bir sürüm olan 0wikipedia.org sitesine erişimler bir hayli artmıştı aslında bir anlamda bu engel Wikipedia’ya reklam geliri olarak geri döndü de diyebiliriz.

Yasakla ilgili süreçler devam ederken bugün ilginç gelişmeler yaşandı. Bazı kullanıcılar Wikipedia’nın standart sürümlerine hiçbir engel olmadan ve arada herhangi bir vpn kullanmadan erişebildiğini aktarmaya başladı. Biz yaptığımız denemelerde Turkcell Superonline veya mobil internet üzerinden erişim sağlayamadık ancak farklı bölgelerden kullanıcıların erişim sorunu yaşanmadığını teyit ettik.

Wikipedia açılacak mı? Parçalı olarak engel kalkabilir!

BTK Başkanı'ndan Açıklama

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan ise katıldığı bir canlı yayında sürece dair çeşitli açıklamalar yaptı. Wikipedia yönetiminin bazı olumlu adımlar attığını, BTK'nın ise bazı istekler sunduğunu ifade etti. Tüm sitenin kapalı kalmaması gibi bir sonuç için formül arandığını belirten Sayan, sitedeki sadece iki maddede yer alan, Türkiye'nin çeşitli terör grupları içinde yer aldığı iddiasının mahkemece kısıtlandığını ifade etti. Wikipedia'nın bu içeriklere müdahale etmeden de erişimin açılması beklenmiyor.

Konuya ilişkin bilinmezlikler devam ediyor ancak yakın zamanda erişimin tamamen açılması da sürpriz olmayacak.

• cehalet kimin işine yarıyor akpli bakandan dinleyelimhttps://www.youtube.com/watch?v=0UadGDmDljM
  • Türkçesini açmasınlar bence zaten yazanlar Türk oluştursunlar bir platform orda yazsınlar. Wikipedia'nın dandik yönetimiyle en azından türkçesinde uğraşmayız.

• Wikiyi anlıyorumda imgur niye hala yasak ya ağız tadıyla redditte takılamıyoruz lanet olsun baskı rejiminizden.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • wiki adresinin soluna 0 SIFIR yazin oyle girin sorunsuz yani 0wiki....
  • açmasınlar 0 da engellensin, bilgi bizim neyimize

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arnold_sivasta_Ne_GEZER kullanıcısına yanıt
    Terör örgütleriyle ülkenin adının anılması hoşuna gidiyor galiba

Zamanında Atatürk'e hakaret edilen videolar var diye YouTube'u kapattıklarında da senin gibi mesaj atanlar çoktu.

• Bir çok devlet bu mücadeleyi yıllaaar önce verdi ve ana sitelerle hukuki bağlarını yasal zemine oturtup üstüne kat bile çıktılar, biz çok geç kaldık, bence yerli siteleri destekleyip teşvik etmenin yolları aranmalı, yabancının karşısına yerli rakipler konmalıdır, aksi takdirde hep bir şeyler eksik kalacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Terör örgütleriyle ülkenin adının anılması hoşuna gidiyor galiba

Zamanında Atatürk'e hakaret edilen videolar var diye YouTube'u kapattıklarında da senin gibi mesaj atanlar çoktu.

cevap vermeye değmezsin blok
  • Arnold_sivasta_Ne_GEZER kullanıcısına yanıt
    Bilmukabele

• Boşa umutlanmayın derim.
  • eliniz değmişken imgur.comu da bi aradan çıkartsaydınız..

• wikipedia'nında çok umrundaydı siteye erişimin açılması ya!BTK açık açık diyor ansiklopedi sizin neyinize gidin tv falan izleyin diye.Şimdi bu yazdıklarımı eleştirme amaçlı bazı akıllı (?) arkadaşlar çıkabilir ki onlara da sorayım!Bu internet sitesini Türkiye'den kapatınca dünyanın herhangi bir yerinden başkaları bu siteye veya o bahsi geçen sayfalara erişim sağlayabiliyor mu?Yoksa sadece biz mi siteye erişemiyoruz!Bu soru üzerine bir düşünün yapılan eylemin mantığını!

• quote:

Orijinalden alıntı: Illusive Man

Wikiyi anlıyorumda imgur niye hala yasak ya ağız tadıyla redditte takılamıyoruz lanet olsun baskı rejiminizden.

Imgur'u damat kapattırdı diye biliyorum. Wiki'ye BTK el atmıştı.
  • Haberde 0.wikipedia.org'a reklamlı sürüm demişsiniz görünce şaşırdım. Her yerde Adblock kullandığım için fark etmedim herhalde dedim, Adblock'u kapatınca da reklam falan göremedim ben.
  • quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

wiki adresinin soluna 0 SIFIR yazin oyle girin sorunsuz yani 0wiki....

Türkçe olan vikide oluyor mu?, direkt link koyar misiniz

• tr.0wikipedia.org formatında yani yani başına 0 koyarsanız wikipedia ya girebilirsiniz..

• Adam wiki yasağını anladığı için en beğenilen yorum olmuş. Pardon da nesini anladın?
    Bu yasağı koyanlarda harf inkılabı oldu millet okuma yazma öğrendi diye ağlayanlar. Argümanları da bir gecede cahil kaldık oldu ama yaptıkları şey 21. yy en büyük bilgi veri tabanına erişimi engellemek oldu.

• PayPal'ı neden kapattılar yahu
  • quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

quote:

Orijinalden alıntı: Illusive Man

Wikiyi anlıyorumda imgur niye hala yasak ya ağız tadıyla redditte takılamıyoruz lanet olsun baskı rejiminizden.

Imgur'u damat kapattırdı diye biliyorum. Wiki'ye BTK el atmıştı.

Neden?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.