Şimdi Ara

Top500 süper bilgisayar listesine damga vuran Çin, ABD'yi geride bıraktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
831
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Top500 süper bilgisayar listesine damga vuran Çin, ABD'yi geride bıraktı

Ellinci Top500 süper bilgisayar listesi resmi olarak yayınlandı. Listede en çok süper bilgisayarı olan Çin, resmi olarak ABD'yi geride bırakmayı başarmış durumda. Ülkenin artık dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarı listesinde ABD'den daha fazla makinesi var. Top500 listesinde Çin üretimi olan 202 sistem yer alırken, ABD'nin 143 bilgisayarı bulunuyor.

Ayrıca Bkz.Boston Dynamics'in robot köpeği artık eskisi kadar ürkütücü değil
    Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri, 25 yıl önce başlayan Top500 sıralamasındaki en düşük seviyeye ulaşmasına rağmen hala ikinci sırada yer alıyor. Japonya'nın 35 süper bilgisayarla üçüncü, Almanya'nın ise 20 makineyle dördüncü sırada olduğunu görüyoruz. Top500 listesine göre Çin işleri oldukça ilerletmeyi başarmış. Altı ay önce ABD 169 sistemle zirvede yer alırken Çin 160 makineyle onun biraz gerisindeydi.

Süper bilgisayarlar ne kadar hızlı?

Süper bilgisayarlar, geleneksel bilgisayara kıyasla çok daha yüksek bir veri işleme kapasitesine ve hesaplama hızına sahiptir. Bu bilgisayarlar günümüzde hava tahmini, nükleer silah simülasyonu ve hatta uzay etkinliğini izlemek için kullanılıyor.

Süper bilgisayarların işlem hızı Flops (Floating Point Operation Per Second) adı verilen değerle ölçülüyor. Bir "petaflop" bin trilyon "flops" anlamına gelir. Şu an dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olan Çin üretimi Sunway TaihuLight, 93 petaflop'a kadar ulaşabiliyor.

Birinci sırada yer alan bu makine, yine Çinliler tarafından geliştirilen en hızlı ikinci süper bilgisayar olan Tianhe-2'nin iki buçuk katından daha hızlı işlem yapabilme kapasitesine sahip. Kıyaslama yapabilmeniz açısından ABD'nin Titan isimli süper bilgisayarının 17.6 petaflop hızla beşinci sırada yer aldığını belirtelim. Görünüşe bakılırsa ABD'nin ciddi bir atılım yapması gerek.

• Ben bu haberi beğendim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • herşeye ayfon yetiyor ise bu haber değersiz kalıyor.

• Kore'nin burada olmaması ilginç

• Crysis kaldırırsa sorun yok.

• Listede kuantum bilgisayar var mı?

• Bırakıyor da ne oluyor işlemciyi Amerika'dan alıp bilgisayara takıyorlar sonuçta.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Görünüşe bakılırsa ABD'nin ciddi bir atılım yapması gerek"

Peki bizim Türkiye olarak ne yapmamız lazım acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmedaltair

Bırakıyor da ne oluyor işlemciyi Amerika'dan alıp bilgisayara takıyorlar sonuçta.

Kendi işlemcileri var artık, eskiler onunla değiştiriliyor.
  • Hani bazı arkadaşlar vardı ya, yüzyıllar öncesinde takılı kalmışlar da "Biz Çin'e duvar ördürmüş milletiz" falan felan diye atıp tutan. Onlara selam ederim ben...

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Hani bazı arkadaşlar vardı ya, yüzyıllar öncesinde takılı kalmışlar da "Biz Çin'e duvar ördürmüş milletiz" falan felan diye atıp tutan. Onlara selam ederim ben...

Atıp tutmuyoz abim aleyküm selam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • neo01470 N kullanıcısına yanıt
    Yaw eksik yazdım. Atıp tutan değil, tabi ki ördürmüşüz de, eskiden olmuş bunlar. Kılıcı alıp Allah Allah diye istediğimizi yapabildiğimiz zamanlarda, mangal gibi yüreğimizle o zamanlar yapabilmişiz. Şimdi ise zaman eski zaman değil. Adamlar bana diyor ki: Eskiden duvar ördürdük, şimdi de ördürürüz.
    İyi de o eskidendi. Şimdi Çin os.rsa biz s.çarız. Adamlar çok ilerdeler. 1 düğmeye basıyorsun, savaş başlamadan bitiyor..
  • quote:

Yaw eksik yazdım. Atıp tutan değil, tabi ki ördürmüşüz de, eskiden olmuş bunlar. Kılıcı alıp Allah Allah diye istediğimizi yapabildiğimiz zamanlarda, mangal gibi yüreğimizle o zamanlar yapabilmişiz. Şimdi ise zaman eski zaman değil. Adamlar bana diyor ki: Eskiden duvar ördürdük, şimdi de ördürürüz.
    İyi de o eskidendi. Şimdi Çin os.rsa biz s.çarız. Adamlar çok ilerdeler. 1 düğmeye basıyorsun, savaş başlamadan bitiyor..

Ha tamam şimdi oldu, dediğine sonuna kadar katılıyorum..

• o makine mario oynar mı acaba :)

• Bende de ryzen ve gtx 1060 var oc lu bu kac petaflops acaba

• neo01470 N kullanıcısına yanıt
    Kusura bakma. Dün akşam onu yazdığımda aklım yerinde değildi. Ben motorcuyum ve Aydın'da motorcu bir arkadaşım, hem de 20 yaşında falan dün karbonmonoksit zehirlenmesinden dolayı öldü. Çok ağladım. Dünya iyisi, saygılı, efendi ve güleryüzlü bir arkadaşımdı. Nasıl üzüldüm anlatamam...

Mekanı cennet olsun:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 15 Kasım 2017; 21:37:53 >
  • quote:

Kusura bakma. Dün akşam onu yazdığımda aklım yerinde değildi. Ben motorcuyum ve Aydın'da motorcu bir arkadaşım, hem de 20 yaşında falan dün karbonmonoksit zehirlenmesinden dolayı öldü. Çok ağladım. Dünya iyisi, saygılı, efendi ve güleryüzlü bir arkadaşımdı. Nasıl üzüldüm anlatamam...

Mekanı cennet olsun:

Allah rahmet eylesin. Karbon monoksit derken soba felan mı nasıl yani ?

• Evet, Sobaymış.
  • Bu iş kim daha fazla ağırlık kaldırabilecek olayına döndü. Kaldırıyorsun kemerle bilmem kaç yüz kiloyu sırtında ağırlığı da kime ne fayda sağlıyor ey petaflopluk süper bigisayar sahibi sayın devletler. Powerliftçilerde 200-300 kilo kaldırıyor , o 300 kiloyu kaldırmak için girdiği hâl ile skor tablosundaki Win yazısından başka bir şey elde edilmiyor ki.

Düz mantık bu ne işe yarıyorcu biri değilim ama madem bu kadar süper güçlü bilgisayarlar yapıyorsun bari telefon,laptop üreticilerin ile ülke içerisinde bu süper bilgisayarı sanallaştırma sistemleri ile halka verimli cloud sistemleri ile kullandır. Nükleer hesap nükleer hesap. 10 yıldır aynı nükleer hesaplamalar Abd tarafı içinde öyle Rusya tarafı içinde.

Budur Çin'in dünyaya düşecek olan bir uydusu var. Nereye ne zaman düşeceği şuan için bilinmiyor. Belki 2-3 gün önceden anca tespit edilebilecek hatta belki son gün tespit edilebilecek. Bilmem kaç milyarlık hesap gücüne sahip elektronik güç elde ediyorsun ama düşen uydun dünyada ne olacak nasıl bir sıkıntı açacak bilmiyoruz.
  • Murat.Ak M kullanıcısına yanıt
    Biz Intel-AMD teslerine bakıp deli gibi tuttugumuz tarafı savunup birbirimizin kalbini kıracagız

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.