Şimdi Ara

Sony: Yazılım satışları konsol döngüsünün risklerini ortadan kaldırıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
358
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sony: Yazılım satışları konsol döngüsünün risklerini ortadan kaldırıyor

Konsol dünyasında bilinen bir gerçek var. Üreticiler konsol satışlarından çok fazla gelir elde etmez. Hatta zararına bile satış yapıldığı olmuştur. Konsolların asıl amacı yazılım ekosistemine müşteri çekmektir ve buradan elde edilen gelirle açıklar kapatılır.

Konsol pazarının artık 3 yılda bir yeni ürün döngüsüne doğru evrilmesi, maliyetlerin de artmasına sebep oluyor. Zaten donanım kazandırmadığı için ortaya çıkan maliyetlerin mali tablolara zarar olarak yansıması kaçınılmaz. Bu noktada yazılım ekosisteminde gelir modellerini arttırmak büyük önem taşıyor. Sony bunu başarmış durumda. 

Sony oyun bölümü ne kadar kazanıyor?

Sony’nin üçüncü çeyrek mali raporlarında da yazılım ekosisteminin büyük artış yaşadığı görülüyor. Oyun bölümü toplamda 4 milyar dolar civarında gelir elde etti. Bunun bir milyar doları donanım satışların ait. Donanım bölümü yıl bazında yüzde 29 artış kaydetti.

Ayrıca Bkz.Razer’ın patronu milyarder olmak üzere

Yazılım bölümü ise 3 milyar dolara dayandı. Yıl bazında yüzde 62 artış kaydeden yazılım satışları, donanım satışlarından da yüzde 52 daha fazla gelir getirdi. Bunların içerisinde PS Plus, abonelikler, oyun içi satışlar, DLC paketleri gibi pek çok şey giriyor.

Sony yaptığı açıklamada, elde edilen yazılım gelirleri sayesinde konsol döngülerinin risklerinin en aza indirildiğini belirtti. Gelir modeli anlamında firma artık kullanıcı sayısı odaklı bir stratejiyi benimsediğini ifade ediyor. Aylık ortalama kullanıcılar, PS Plus abonelerinin sayısı, konsolda geçirilen zaman öne çıkmış durumda.

Diğer taraftan oyun içi satın alımların da sürekli büyüme kaydettiğine dikkat çekiliyor. Sony önümüzdeki dönemde oyun içi satın alım modeline de ağırlık vereceğini dile getiriyor. 

• işte bu yüzden de yazılım fiyatları çok pahalı. güçlü konsolları pc lerden ucuza verme çakallığını boşa yapmıyorsunuz

• canguler917 kullanıcısına yanıt
    Ee yani bu gaz lambasını bedava verip gazını parayla satmak gibi aynı mantık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr20mouse -- 5 Kasım 2017; 22:25:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sacmalik.

yani bir adet ps4 un uretim maliyeti 299 euro yu karsilamiyor mu?

ulan maliyeti 60 dolar olan mali 299 euroya satinca nesini karsilayamiyorsunuz anlamiyorum.
  • Alt başlığı "Sony oyun bölümü ne kadar kazıklıyor?" diye okudum Allah affetsin.

yazılım fiyatları bizde pahalı. 1500-2000 dolar alıp oyuna 60 dolar veren adam için pahalı değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: justaprogrammer

sacmalik.

ulan maliyeti 60 dolar olan mali 299 euroya satinca nesini karsilayamiyorsunuz anlamiyorum.

sizin bilmediğiniz bu üretmek için apu bellekler power supply anakart blu-ray hdd diğer bileşenleri çoğunu dışarıdan alıyor amd bu yongayı bedava vermiyor prestij işidir konsol tabi bunun reklamı pazarlaması mühendislik tasarım vs işin içine girdiğinde konsol satışında kar düşük ama makinayı alan adam seve seve oyun alıyor tabi psn plus gibi servisler de var bu işte para getiriyor
    şimdi teknik olarak konuşursak rx 580 232 mm2 die size sahip yonga 300-350 usd gibi iteleniyor aynı üretim maliyetine sahip yongalı sistem daha ucuza satılıyor ve sistem tek başına kart değil
    mesala ben konsolu xbox one s aldım 500 gb fifa 17 ile 1 yıl önce 239 euroya amazondan bizim ülkede vergiler aracı karlı yüksek

• quote:

Orijinalden alıntı: michael01

yazılım fiyatları bizde pahalı. 1500-2000 dolar alıp oyuna 60 dolar veren adam için pahalı değil.

pc oyun fiyatları üzeriden konuşuyorum.aynı oyun,aynı içerik,ilk satış fiyatı aynı olsa da pc fiyatı çok ucuzlarken konsolda pahalı kalmaya devam ediyor
    konsol-pc arasında kutulu olarak ne kadar ucuzlama farkı olur bilmiyorum. Ama şöyle bir gerçek var pcde aldığımız kutulu oyunlar sadece keyden ibaret iken konsolda alınan oyunun satışı daha kolay.
    Türkiye için konuşmuyorum.

Amerika,Avrupa,Japonya,Kore,Singapur,Avustralya gibi bölgelerde konsol oyunları pc den çok daha ucuzdur.

Cis,Çin,Türkiye gibi bölgelerde pc oyunları daha ucuzdur.

• quote:

sacmalik.

O konsolü geliştirecek mühendisler asgari ücrete çalışacak 5-10 kişi değil.

• Son 2 senedir playstation bölümü için rekora koşuyorlar, ps plus sağolsun gelirleri üçüncü dördüncü seneden sonra hızla düşüşe girmeyecek. Umarım dijital ortamdan elde ettikleri gelirler bir sonraki konsol için daha fazla risk almalarına ve stüdyolarını genişletmelerine teşvik eder.

Şunda 3. partide özellikle AAA oyun geliştiren şirketler sıkıntıda önümüzdeki 5 sene içinde bu sektörde değişiklikler yaşanacak sony konsolunu sağlama almak için nintendo gibi kısa süreler içinde bol bol yüksek kaliteli oyunlar çıkarmak zorunda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi There goes your life -- 5 Kasım 2017; 14:1:56 >
  • psn deki zamlar,oyun oynak isterseniz üyeliği zorunlu tutmalar, aylık oyunlarda çöp yada çok yıllanmış oyunları vermelerinin nedenini açık olarak belirmişler

• Gelişmekte olan ülkelere, oyunları 60£/$ dan satarsan o iş zor biraz Sony.

• quote:

Orijinalden alıntı: hector_1990

quote:

sacmalik.

sizin bilmediğiniz bu üretmek için apu bellekler power supply anakart blu-ray hdd diğer bileşenleri çoğunu dışarıdan alıyor amd bu yongayı bedava vermiyor prestij işidir konsol tabi bunun reklamı pazarlaması mühendislik tasarım vs işin içine girdiğinde konsol satışında kar düşük ama makinayı alan adam seve seve oyun alıyor tabi psn plus gibi servisler de var bu işte para getiriyor
    şimdi teknik olarak konuşursak rx 580 232 mm2 die size sahip yonga 300-350 usd gibi iteleniyor aynı üretim maliyetine sahip yongalı sistem daha ucuza satılıyor ve sistem tek başına kart değil
    mesala ben konsolu xbox one s aldım 500 gb fifa 17 ile 1 yıl önce 239 euroya amazondan bizim ülkede vergiler aracı karlı yüksek

seri uretimin amaci zaten giderleri dusurmek icin surumden de kazanmaktir.

iphone 7 nin maliyeti 50 dolara geliyor cin devletinde. ama amerikada satis fiyati 800 dolar idi.

orada da bilmedigim ne vardi ? iste coldeki kumdan uretilen madde ile silokon elde etmiyorlar mi. ham madde icin para bile vermiyorlardir.

• quote:

Orijinalden alıntı: interwap

quote:

sacmalik.

O konsolü geliştirecek mühendisler asgari ücrete çalışacak 5-10 kişi değil.

anliyorum da ...

bir ustte baska bir ornek verdim.
  • quote:

sacmalik.

Sadece üretim maliyeti yokki. Pazarlaması, tedariği, dağıtımı bir sürü gider kalemi de var. Bunları da düşünce edilen kâr düşük kalıyorsa adamlar da haklı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Catology

quote:

sacmalik.

Sadece üretim maliyeti yokki. Pazarlaması, tedariği, dağıtımı bir sürü gider kalemi de var. Bunları da düşünce edilen kâr düşük kalıyorsa adamlar da haklı.

anliyorum da

zaten toptan dagitimda maliyetler cok dusuk rakamlara geliyor.

1 tir 48 ton tasiyabilir. 10.000 ps4 tasiyabilir. tek tirin turkiyeden ingiltereye tasima maliyeti 5000 pound diyelim yani adeti icin tasima masrafi tek ps4 un 2 pound oluyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Catology

quote:

sacmalik.

anliyorum da

zaten toptan dagitimda maliyetler cok dusuk rakamlara geliyor.

1 tir 48 ton tasiyabilir. 10.000 ps4 tasiyabilir. tek tirin turkiyeden ingiltereye tasima maliyeti 5000 pound diyelim yani adeti icin tasima masrafi tek ps4 un 2 pound oluyor.

Bu ülkeye girerken ödediği vergilere ne demeli? Cidden global firmaların yüksek satış hacmine ulaşmadan yüksek kâr etmeleri zor.

Gönül ister ki ucuza satsınlar herkes rahatça alsın ama %1 bile kârda düşüş yaşansa batıyoruz moduna giriyor firmalar. Çünkü milyon dolarlar olunca mesele çok görmemek lazım.

• Sadece yazılımı satsa parayı kırar boşa zaten cihaz üretiyor ve cihazdan çok da kar etmiyor. bunun yerine yazılımı steam üzerinden satın alınabilir kıl fiyatını 100-200 dolar yap. Orijinal oyunları oynatmasına izin ver bilgisayarların. Bu sayede değiştirme devri zora girer kısıtlı oyun olduğundan millet yenisini almak zorunda kalır. PS sahipleri oyun bulamaz olur oyun satışları 2 katına çıkar. Konsol alan zaten alıyor almayanların da yazılım ve oyun almasını sağlarsın. Ancak kırılırsa sıkıntı büyük olur :D

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.