Şimdi Ara

AMD’nin yeni nesil EPYC işlemcileri hakkında ilk detaylar geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
710
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD’nin yeni nesil EPYC işlemcileri hakkında ilk detaylar geldi 

AMD’nin sunucu sistemlerde hakimiyetini güçlendiren EPYC yongaları hali hazırda pazarda bir hayli satış yapmakta. Son gelen haberlere göre firma çoktan yeni EPYC modelleri üzerinde çalışmaya başlamış bile.

64 çekirdekli yonga

Bir bilgisayar teknolojileri dergisinin twitter hesabından atılan tweet’lere göre yeni sunucu sınıfı işlemciler 64 çekirdekli bir yapıda 256 MB L3 ön bellekle desteklenecek. Bellek tarafında ise yine 8 kanallı kontrolcü yer alırken desteklenen maksimum bellek frekansı değeri 3200 MHz şeklinde olacak. PCIe hattı olarak yine 128 kanal sunulurken standartın revizyonu 4.0 olarak güncellenecek.

Son olarak yine söz konusu bilgilerin kaynağı hesaba göre detaylar şu an erken safhada bulunan bir mühendislik örneği işlemciye ait. Görünüşe göre AMD sadece son kullanıcı pazarında değil, iş istasyonları ve sunucu segmentinde de koltuğu kapmakta kararlı. İlerleyen günlerde gelişmeleri sizlere aktarıyor olacağız.

• Biraz daha zorlasalar bir paket dolusu çekirdek kadar çekirdek koyacaklar herhalde

• Yanlış bilmiyorsam yeni epyc ler zen2 ile gelecekti. Son haberlere göre(ryzen 2.nesil) zen+ atlanıp direk zen2 ye geçiyorlar galiba.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Para olacak şunlardan alıp eve bir server kuracaksın
  • 256MB L3 demek, 50 tane web sitesi servisini açtıktan sonra RAMlere hiç dokunmamak demek. Bence bir tanesi dondanımhaberi kaldırır ama modemlerin bağlantı hızı yetmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 1 Kasım 2017; 21:48:14 >
  • 256mb l3 mu Amd sen naptın yaw vur dedıkte oldur demedık.

Sunucu ve ıs ıstasyonları amd den sorulacak sanırım artık.Intel hala cekırdeklerı adetle versın.Amd paketı actı dagıtıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmedaltair

Para olacak şunlardan alıp eve bir server kuracaksın

3 mbit uplaod hızı ilemi server kuracaksın. 5 Dolar fiyata sahip "Raspberry Pi Zero" al kur aynı işi yapar
  • İçimiz dışımız sunucu,render işlemcisi oldu,çıkar artık şu apuları Amd.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

Orijinalden alıntı: mehmedaltair

Para olacak şunlardan alıp eve bir server kuracaksın

3 mbit uplaod hızı ilemi server kuracaksın. 5 Dolar fiyata sahip "Raspberry Pi Zero" al kur aynı işi yapar

Benim upload hızım 10 megabit. Bir de raspberry yetmiyor debian linux ile self hosted password manager'dan tut bookmark manager ıvır zıvırı tek yerden yönetebileceğim bir şey lazım. Bir sürü farklı işletim sistemi sağolsun hiçbir şeyim senkronize değil notlar falan hepsini tek yerde toplayıp bütün cihazlardan erişmem lazım. (Not: evernote tarzı programlara güvenmiyorum self hosted açık kaynaklı olanlar her şeyi kendi makinamda tuttuğu için daha güvenli geliyor)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• İnteli güzel günler bekliyor...

• Bu işlemci böyle çıksın EŞŞEK GIBI ANIRIRIM NET

İsteyen ss filan da alabilir yorumumu malum adminler uçurabilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Johan Elmander kullanıcısına yanıt
    2018de üretim tekniği 7nm olacak diye reklam yaptılar. Baktılar olmuyor (yada intel ile farkı fazla açmayalım dediler) 12nm ye düştüler. Yeni üretim tekniği diye ismi Ryzen 2 yaptılar. Ryzen 2 diye çıkacağı için en az yüzde 20 fark olacaktır. Yoksa madara olurlar. Ryzen 3 de 7nm olur.
  • Asıl soru: çekirdekler lisanslanmak zorunda olacak mı?
  • mav1li kullanıcısına yanıt
    Kanıt göster de işler kızışsın. Benim bildiğim 9nm-DUV 2018'de çıkacaktı, 7nm-EUV ise 2019'da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 3 Kasım 2017; 14:41:04 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mobiller nerede apular nerede eyy AMD
  • quote:

Orijinalden alıntı: John Greer

Bu işlemci böyle çıksın EŞŞEK GIBI ANIRIRIM NET

İsteyen ss filan da alabilir yorumumu malum adminler uçurabilir

Kalkan
  • Yakında L3 belleğe oyun kurmaya başlarız
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.