Şimdi Ara

Silikon Vadisi'ndeki teknoloji devleri Türkiye'ye geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
2
Favori
1.126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Silikon Vadisi'ndeki teknoloji devleri Türkiye'ye geliyor

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız teknoloji devlerinin Türkiye'de Ar-Ge merkezi açması konusunda temasların olumlu olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Ar-Ge Reform Paketi hayata geçirildi. Ar-Ge Reform Paketi'nden önce Türkiye'de 240 civarında olan Ar-Ge merkezi sayısı şu anda 600'e yaklaştı. Buna ek olarak 50'nin üzerinde de tasarım merkezi açıldı.

Yabancı firmaları ülkemize çekmek ve teknolojik Ar-Ge faaliyetlerini Türkiye'de yürütmeleri için girişimler bulunuyor. Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri, geçtiğimiz ay San Francisco'da bulunan Silikon Vadisi'ni ziyaret ederek, vadideki uygulamaları yerinde inceledi.

Ar-Ge Desteği Apple, HP ve Microsoft'un İlgisini Çekti

Teknoloji devleri olarak bilinen firmaları tek tek ziyaret ettiklerini belirten Ziya Altunyaldız, önemli firmaların Türkiye'de Ar-Ge merkezi kuracağının sinyalini verdi. Altunyaldız yaptığı açıklamada "Silikon Vadisi'ndeki tüm firmaların çalışma, etkileşim süreçleri ve ekonomik yapısını yerinde analiz ettik. Buradaki büyük markalar, ürünlerini dünyanın her yerinde satan Apple, Microsoft, HP ve diğer firmalar. Vadideki firmalarla Türkiye'de Ar-Ge merkezleri açma konusunda önemli temaslarımız oldu. İlk temaslarımızda hiçbir olumsuzluk yok." dedi.

Silikon Vadisi'ndeki teknoloji devleri Türkiye'ye geliyor

Altunyaldız, Türkiye'de sunulan şartların dünyanın hiç bir yerinde olmadığının altını çizerek "Yapılacak 1 liralık Ar-Ge merkezi harcamasına 2,30 lira destek veriyoruz. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok" dedi.

Otomotiv Sektöründe 20,8 Milyar Dolarlık İhracat

Otomobil üreten pek çok firmanın ülkemizde tesisleri bulunuyor. Bu yılın ilk dokuz ayınca otomotiv sektöründe 20,8 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Dünyanın en değerli şirketleri listesine baktığımızda ilk sıralarda Facebook, Google, Apple gibi teknoloji markalarının ilk sıralarda yer aldığını görüyoruz. Otomobil sektöründe yaptığımız gibi teknoloji şirketlerini de Türkiye'ye çekmemiz faydalı olacaktır.

• Başarılı olursa Beyin göçünü önemli oranda azaltacaktır.

• Geliyorlar
    coming soon

• Hadi lan inşallah olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • silindi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-86G53N200 -- 11 Eylül 2020; 0:30:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

Başarılı olursa Beyin göçünü önemli oranda azaltacaktır.

sanmıyorum. tr de tr mantığıyla maaş vericeklerdir. beyin göçünün asıl sebebi firmalar değil refah seviyesidir.
  • Komisyon başkanı olmasının yanında AKP milletvekili olduğunu da yazmanız son derece yararlı oldu. Sanki her hangi bir komisyonun başkanı muhalefetten bir isim olabiliyor. DH'den Tribünlere bir selam...

• Asgari ücretli çalıştırırız artık gelenleri

• Hökümetimizden yeni bir gaz alma haberi daha. Şimdi çullanacaklar için hemen sorayım 3 yıl önce Samsung ile ortaklaşa yarıiletken üretim tesisi kuracaktık hatta 35 milyon dolara anlaşma imzalanıp açılış falan yapılmıştı. Bir daha görüp duyan oldu mu? Sektörü azıcık bilen biri zaten o zaman sallama olduğunu biliyordu 35 milyon dolara 10 sene öncesinin işlemci üretim teknolojisini bile satın alamazsınız Intel, Samsung falan zaten salak 14 nm'den 10 nm'ye geçmek için 10-15 milyar dolar para harcıyor.

Konu nereden buraya geldi alakası yok diyecekler için de üstteki verdiğim örneğin aynısı bunun için de geçerli. Bu adamlar gelsin diye ne yaptık özel yasa mı çıkardık ciddi bir teşvik mi verdik ne yaptık da geliyorlar???

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmedaltair

Hökümetimizden yeni bir gaz alma haberi daha. Şimdi çullanacaklar için hemen sorayım 3 yıl önce Samsung ile ortaklaşa yarıiletken üretim tesisi kuracaktık hatta 35 milyon dolara anlaşma imzalanıp açılış falan yapılmıştı. Bir daha görüp duyan oldu mu? Sektörü azıcık bilen biri zaten o zaman sallama olduğunu biliyordu 35 milyon dolara 10 sene öncesinin işlemci üretim teknolojisini bile satın alamazsınız Intel, Samsung falan zaten salak 14 nm'den 10 nm'ye geçmek için 10-15 milyar dolar para harcıyor.

Konu nereden buraya geldi alakası yok diyecekler için de üstteki verdiğim örneğin aynısı bunun için de geçerli. Bu adamlar gelsin diye ne yaptık özel yasa mı çıkardık ciddi bir teşvik mi verdik ne yaptık da geliyorlar???

Haberde "Yapılacak 1 liralık Ar-Ge merkezi harcamasına 2,30 lira destek veriyoruz. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok" denmiş. Ayrıca demişler ki. Otomotiv sektöründe başardı isek bilişimde de başarabiliriz. neden olmasın. inşallah olur. olmaz ise üzülürüm

• dhdeki haberde yazan gibi olsa..

• quote:

Orijinalden alıntı: mipa90

quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

Başarılı olursa Beyin göçünü önemli oranda azaltacaktır.

sanmıyorum. tr de tr mantığıyla maaş vericeklerdir. beyin göçünün asıl sebebi firmalar değil refah seviyesidir.

maaşı devlet vermiyor ki. hem ABD de verdiği maaşın 4 de 1 ini burada verse kim çalışmak istemez ki. inşallah başarılı olur.
  • Ahahah AR-GE merkezi mi apple mı Microsoft mu biz bu insanların üretimini almaya çalışıyoruz Çin olduğu için alamıyoruz ancak buradaki AR-GE merkezi ve benim bilmediğim bi atılım mı oldu ülkede bu alanlardaki gençler başarılı girişimlerde bulunup iyi bi ivme kazandıkta mı geliyor gelseler gelseler Asya ve Ortadoğu'daki parlak gençleri toplandığı bölge merkezi olabilir ama düşük ihtimal bunlar maliyeti ve karına bakmak lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: WaylandIZMIR

Asgari ücretli çalıştırırız artık gelenleri

Asgari ücretle çalışma yazılım ve elektronik alanında çok komik kaçar.
    Normalde Ar-Ge Merkezi çalışanları vergi dilimine girmez. Net eline geçen atıyorum 3268 TL yıl boyunca aynı maaşı alıyorsun.
    Sigortanın %80 devlet tarafından ödenir. Yaptığın işlerdeki teşvik oranı,vergi avantajı çok fazla.
    Bizim şirketten patronun sadece sigorta kârından dolayı aylık 200 bin tl kârı var. Gerisini sen düşün.
  • Orayı gördüm ama böyle bir şey yapılsa ilk benim haberim olurdu kaç aydır kosgeb'e gidip para dileniyorum madem böyle bir şey var şu an biyoplastik yazan 3d yazıcıyla uğraşıyorum devlet bana da para versin. O kadar yere başvurdum bununla alakalı hiçbir şey duymadım bununla ilgili kaynak istiyorum editörden.

Bir de edit yazayım sizin için değil genel olarak. Bizim ülkede arge merkezi niye kursun adamlar burası ucuz üretim yapılan bir ülke onlar için daha fazlası değil. Koskoca Bosch'un Bursa fabrikasında koca arge merkezi var mühendisler bütün gün oturup çay içiyor Fabrikadaki basit plc programı bile Almanya'dan geliyor kaldı ki üretimi yapılan enjektör ıvır zıvırın argesi burada yapılsın. Eğer böyle bir teşvik olsa Bosch direk devletten tonla para alır keyfine bakardı. Bosch dışında Tofaş ve Oyak'ta da sistemin muhtemelen böyle işlediğini düşünüyorum oralara gitmedim hiç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmedaltair -- 1 Kasım 2017; 18:6:21 >

• Yemin ediyorum insani aptal yerine koyuyorlar bu aciklamalar ile.

Daha gecenlerde reyiz dert yandi beyin gocu yuzunden

Hadi onu gectim ulkenin basbakinin vizyonu bu

Bununla beraber Turkiye'de yazilim sektorunden ozellikle inanilmaz bir goc var yurtdisina

https://buyukgoc.github.io/

Ama bu adamlar hala oradaki arge'yi burada yapabileceklerini, nitelikli insanlari Turkiye'de yasayabilmeye ikna edebileceklerini soyluyorlar ve buna inanan bir kitle var.

• quote:

Orayı gördüm ama böyle bir şey yapılsa ilk benim haberim olurdu kaç aydır kosgeb'e gidip para dileniyorum madem böyle bir şey var şu an biyoplastik yazan 3d yazıcıyla uğraşıyorum devlet bana da para versin. O kadar yere başvurdum bununla alakalı hiçbir şey duymadım bununla ilgili kaynak istiyorum editörden.

Bir de edit yazayım sizin için değil genel olarak. Bizim ülkede arge merkezi niye kursun adamlar burası ucuz üretim yapılan bir ülke onlar için daha fazlası değil. Koskoca Bosch'un Bursa fabrikasında koca arge merkezi var mühendisler bütün gün oturup çay içiyor Fabrikadaki basit plc programı bile Almanya'dan geliyor kaldı ki üretimi yapılan enjektör ıvır zıvırın argesi burada yapılsın. Eğer böyle bir teşvik olsa Bosch direk devletten tonla para alır keyfine bakardı. Bosch dışında Tofaş ve Oyak'ta da sistemin muhtemelen böyle işlediğini düşünüyorum oralara gitmedim hiç.

Bu anlaşmanın yapıldığını sadece sen mi biliyorsun, yoksa o zaman paylaşılmış bir haber veya makale var mı?

Sadece giriş'ten bahsettin, gelişme ve sonuç'u da biliyormusun?

• Lan vize krizi yok mu?

• EmRe42TRK kullanıcısına yanıt
    https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Turkiye-kendi-cip-fabrikasini-kuruyor-Yariiletken-seruveni-basliyor.htm

Burada bahsediyor tam haberi bulamadım ama 35 milyon dolarlık anlaşma haberi vardı nerede okuduğumu hatırlamadığım için kendisini bulamadım.

Gelişme sonuçluk bir şey yok çünkü gelişme yada sonuç yok. Sektörü takip ediyorum ne iş ilanlarında ne başka bir yerde gelişme yok. Olsa zaten boy boy yerli ve milli işlemci reklamı yaparlardı. Anlayacağın o savunduğun adamlar sırf hava civa yok yerli yolcu uçağı yok o yok bu yapıyoruz diyorlar elde var 0. Tek yaptıkları beton para bittiğine göre artık istesek de teknolojiye artık yatırım yapamayız.

Unutmadan ekleyeyim şu an ülkedeki tek ticari yarı iletken üretimi yapabilen firma ASELSAN onlar da en son 90 nm ile üretim yapıyordu o da 15 yıl öncesinin teknolojisi. 35 milyona muhtemelen o zamanlar Samsung'un elden çıkarmaya çalıştığı 28 nm makinaları alacaktık da o paraya makinanın anca lazerlerini verirler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmedaltair -- 1 Kasım 2017; 21:30:57 >

• quote:

https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Turkiye-kendi-cip-fabrikasini-kuruyor-Yariiletken-seruveni-basliyor.htm

Burada bahsediyor tam haberi bulamadım ama 35 milyon dolarlık anlaşma haberi vardı nerede okuduğumu hatırlamadığım için kendisini bulamadım.

Gelişme sonuçluk bir şey yok çünkü gelişme yada sonuç yok. Sektörü takip ediyorum ne iş ilanlarında ne başka bir yerde gelişme yok. Olsa zaten boy boy yerli ve milli işlemci reklamı yaparlardı. Anlayacağın o savunduğun adamlar sırf hava civa yok yerli yolcu uçağı yok o yok bu yapıyoruz diyorlar elde var 0. Tek yaptıkları beton para bittiğine göre artık istesek de teknolojiye artık yatırım yapamayız.

Unutmadan ekleyeyim şu an ülkedeki tek ticari yarı iletken üretimi yapabilen firma ASELSAN onlar da en son 90 nm ile üretim yapıyordu o da 15 yıl öncesinin teknolojisi. 35 milyona muhtemelen o zamanlar Samsung'un elden çıkarmaya çalıştığı 28 nm makinaları alacaktık da o paraya makinanın anca lazerlerini verirler

ne lazeri ya,lazerle PCB baskımı yapıcan. bilmiş bilmiş konuşuyorsun ama işlemci yapan makinelerin lazerinden bahsediyorsun

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.