Şimdi Ara

Yerli otomobil söylentileri Karsan hisselerini uçurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
1.925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yerli otomobil söylentileri Karsan hisselerini uçurdu

Türkiye’nin otomotiv sektöründe faaliyet gösteren önemli şirketlerinden olan Karsan’ın adı bir süredir yerli otomobil için geçiyor. ARGE çalışmaları Tübitak ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen otomobil için bu hafta içinde bazı resmi açıklamaların yapılması ve üretim konusunda oluşturulacak konsorsiyumda yer alacak isimlerin belli olması bekleniyor.

Zaten bir süredir yerli otomobil beklentileri ile hareketli olan hisseler bugün 2 lira barajını aşarak tavana çok yaklaştı. %20’ye yakın bir değerlemeye ulaşan Karsan hisseleri haberi yayına hazırladığımız esnada 2,04 seviyesinden işlem görüyordu. En hızlı yükselen hisselerde lider konuma gelen Karsan, işlem hacminde de ikinci sırada konumlandı.

Bu hareketlilik sonrasında Karsan hisseleri için Devre Kesici İşlem Uygulaması’na gidildi ve işlemler geçici olarak durduruldu. Karsan cephesi konuyla ilgili olarak bir açıklama yapmış değil.

2 Kasım Perşembe Günü Açıklanabilir

Yerli otomobil konusunda son gelen söylentilere göreyse 2 Kasım Perşembe günü düzenlenecek bir toplantı ile üretimde yer alacak firmalar resmen açıklanacak. TOBB camiası içinden bu aracın üretimini yapabiliriz söylemleri daha önce zaten gündeme gelmişti. Bahsi geçen firmalar arasında Karsan’ın yanı sıra Kale, Fiba, Sanko, Koç, Vestel, BMC gibi isimler yer alıyor.

• Bir neslin ömrü yetmez bu yerli aracı görmeye.2011'de uçak göklerde denilen propagandanın üzerinden 6 yıl geçti uçağı bırak ne prototipi ne uçağa ait eski propagandanın afişi var ortada ara ki bulasın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dartanyan96

Bir neslin ömrü yetmez bu yerli aracı görmeye.2011'de uçak göklerde denilen propagandanın üzerinden 6 yıl geçti uçağı bırak ne prototipi ne uçağa ait eski propagandanın afişi var ortada ara ki bulasın.

Hemen negatif propaganda, karalama kampanyasi yapmayin! Al sana yerli ucak prototipi, daha neyinize yetmiyor?!

• Sabır dağıtılırken, bizim gençlerimiz ağız açtığı için bu tepkiler normal.. :)

• Hükumet desteğe devam edip, şirketler de bu işi başarırsa halkın gözünde büyük + puan kazanırlar. Hem bahsi geçen şirketler, hem de hükumet.
  • quote:

Bir neslin ömrü yetmez bu yerli aracı görmeye.2011'de uçak göklerde denilen propagandanın üzerinden 6 yıl geçti uçağı bırak ne prototipi ne uçağa ait eski propagandanın afişi var ortada ara ki bulasın.

Bence sorun afişte değil okuyanların okuduğunu anlamamasında. Afişlerde yeni nesil savaş uçağımız göklerde yazmıyordu. Yerli uçağımız göklerde yazıyordu.

• bu yerli oto olayını bu kadar uzatacaklarına;

çağır teslayı. deki bak elon. al sana arazi bedava, fabrika kurulumu devletten. 10 sene vergi yok. ama en az % 50-60 türk mühendis ve en az % 70-80 türk işçi çalıştıracaksın. teşvik için yurt içi satışta sıfır ötv. yurt dışına çıkışta vergi sıfır. adamın aklını çel getir buraya. hem adamın markasından hemde teknolojisinden yararlan. gerekirse devlet teşviği yüzde olarak ortak ol. bilmiyorum bana daha mantıklı geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ceo-tr

bu yerli oto olayını bu kadar uzatacaklarına;

çağır teslayı. deki bak elon. al sana arazi bedava, fabrika kurulumu devletten. 10 sene vergi yok. ama en az % 50-60 türk mühendis ve en az % 70-80 türk işçi çalıştıracaksın. teşvik için yurt içi satışta sıfır ötv. yurt dışına çıkışta vergi sıfır. adamın aklını çel getir buraya. hem adamın markasından hemde teknolojisinden yararlan. gerekirse devlet teşviği yüzde olarak ortak ol. bilmiyorum bana daha mantıklı geliyor.

hatta intel , amd, samsung, Apple, google, Microsoft hepsini çağır. koşa koşa gelirler :)
  • quote:

Bence de çok mantıklı. Zaten adamın 1 birim parası burada 4 birim para ediyor neredeyse. Ucuz işçilik olur. Ama batarya falan başka yerde üretildiği için nakliye masrafları sorun çıkarabilir. Bir de buradaki işi yürütecek ekibi kurmak zor iş. Zaten Model 3 zortladı, sıkıntı yaşıyorlar. Buraya gelirler mi bilemiyorum. Devletimiz de inşaat işi olmadığı için para yatırır mı böyle şeylere o da meçhul. Ama fikir güzel. Bence de böyle birşey yapılmalı

• quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

hatta intel , amd, samsung, Apple, google, Microsoft hepsini çağır. koşa koşa gelirler :)

gerekli yasal düzenlemeyi yap. teşvik et. cazip kıl. neden gelmesin. iş gücü zaten ucuz. çin nasıl bu düzeye geldi. ucuz diye firmalar fabrikaları oraya açtı. teknolojiyi öğrendiler. şimdi çin teknoloji satıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozmenakif

quote:

Bence de çok mantıklı. Zaten adamın 1 birim parası burada 4 birim para ediyor neredeyse. Ucuz işçilik olur. Ama batarya falan başka yerde üretildiği için nakliye masrafları sorun çıkarabilir. Bir de buradaki işi yürütecek ekibi kurmak zor iş. Zaten Model 3 zortladı, sıkıntı yaşıyorlar. Buraya gelirler mi bilemiyorum. Devletimiz de inşaat işi olmadığı için para yatırır mı böyle şeylere o da meçhul. Ama fikir güzel. Bence de böyle birşey yapılmalı

evet hocam adamlara her kolaylığı sağlayacaksın. dediğin gibi batarya falan sıkıntı olabilir ama onada limanlarda ve taşımacılıkta yardımcı olacaksın. model 3 Türkiyede üretilse kötümü olurdu. biraz danışmanlarda ve bu akıl aldıkları devlet çalışanlarında iş bitiyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

gerekli yasal düzenlemeyi yap. teşvik et. cazip kıl. neden gelmesin. iş gücü zaten ucuz. çin nasıl bu düzeye geldi. ucuz diye firmalar fabrikaları oraya açtı. teknolojiyi öğrendiler. şimdi çin teknoloji satıyor.

Tamam ozaman sorun yok, ama nüfusumuzu Çin kadar artırmak gerekecek. işe 10 çocuk yapmakla başlayalım

• Ekim ayı içerisinde mutlaka açıklanacak diyorlardı, şimdi kasıma döndü. Bekliyoruz bakalım.

• bildiğim bişey varsa bu adamların kapı yapmayı bilmedikleri. her araçları ilk olarak kapılarından bozuluyor. biri kapanıyor biri kapanmıyor. ya da hiç kapanmıyor. onu da geçtim, türkiyede bu araçları kullananların en az yuzde 60 ı kullanmayı bilmiyor. insan gibi kullanan yüzde 40. eski magiruslar hiç değilse genişti daha çok insan oturuyordu. bunda inmek dert binmek dert.

• quote:

Güzel ama hükümetin işine gelmez. Çünkü büyük bir vergi kaybı oluyor ve bizde kararlar uzun vadeli değil günü kurtarmalık alınıyor. Hükümet bir araçtan 1-2 araç kadar vergi alıyor. Öteki taraftan sen diyorsun ki sıfır ÖTV. Tabi keşke dediğin gibi olsa. Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez.

• ceo-tr kullanıcısına yanıt
    Ama ABD Türkiye'nin ARGE ve üretim gücünü kıskanıyor (!)ken getirtmeye gerek yok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ceo-tr kullanıcısına yanıt
    Toyota,hyundai, fiat ve renault'un ülkeden kaçmasını istiyorsan iyi fikir.
  • quote:

Her sonbaharda yerli otomobil basına gösterilecek deniyor Anasını satayım ne sonbaharlar geçti. Halen tanıtılacak. ECEK ACAK AŞAMASINI geçebilsek üreteceğiz aslında
    Böyle milleti ne kadar daha kandıracaklar ben onu merak ediyorum. Yanlış anlaşılmasın yerli otomobil konusunu 2009 da ilk bahsedildiği zamandan beri takip eden birisiyim. Ancak yapılmayacaksa artık bu konu açılmasın. Hayal sat sat nereye kadar abi?

• Eğer haber doğruysa sonu Tofaş gibi olur.
    Karsan V.Koç un damadının

• quote:

Orijinalden alıntı: Leipold

quote:

Hemen negatif propaganda, karalama kampanyasi yapmayin! Al sana yerli ucak prototipi, daha neyinize yetmiyor?!

Boş yapma da bunlar ne söyle bakalım? Yerli düdüklü tencere mi? işiniz gücünüz ucuz hamaset

Yerli otomobil söylentileri Karsan hisselerini uçurduYerli otomobil söylentileri Karsan hisselerini uçurdu

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.