Şimdi Ara

Intel 10 nm yongaların üretimine bu yıl başlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel 10 nm yongaların üretimine bu yıl başlıyor

Intel sonunda heyecanla beklenen 10 nm mimarili yongaların üretimine başladı. Hatırlayacağınız üzere Intel’in bir zamanlarki planına göre 2016 yılı itibariyle 10 nm sürecine geçiş yapmış olacaktık. Ne yazık ki üretim sürecindeki zorluklar nedeniyle bu planda bir aksama meydana gelmişti ve firma tick-tock stratejisinden vazgeçmek zorunda kalmıştı. 14 nm ile gelen Sky Lake, Kaby Lake ve ardından da şu anki Coffee Lake platformu bu sorunun bir sonucu aslına bakılırsa.

Intel’in CEO’su Brian Krzanich bugün yaptığı konuşmada yeni üretim sürecinin müjdesini verdi. Krzanich yaptığı konuşmada Cannon Lake kod adını taşıyacak ve 10 nm bandının ilk ürünü olacak olan yongaların ilk örneklerinin bu yıl sonuna kadar gönderimine başlanacağını belirtti.

Masaüstüne 10 nm gelecek yılın ortalarında geliyor

Buna karşın yine de sistemlerimizde 10 nm devrinin başlaması için önümüzde uzun bir süreç var. Elde edilen bilgilere göre Cannon Lake kod adlı yongaların kullanıldığı mobil çözümlerin raflardaki yerini alması 2018’in ortasını bulacak. Evet, mobil çözümler zira yarı iletken üreticisi 10 nm litografisini ilk başta sadece dizüstü sistemlere sunacak.

10 nm+ diyebileceğimiz olgunlaşmış mimari ise daha sonra, en erken 2018 sonu gibi hem masaüstü hem de mobil segmentte Ice Lake kod adıyla karşımıza çıkacak. Diğer taraftan AMD cephesi ise 2019 yılı içerisinde Zen 2 mimarisiyle 7 nm sürecine adım atacağa benziyor. Son olarak Ice Lake platformunun yine önümüzdeki yılın sonlarında duyurulmasını beklediğimizi belirterek haberimizi noktalayalım.

• İcelake umarim adini hakeder.Zira kimse 90c de calisan icelake islemci istemez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • varsın fiyatı 30 dolar daha fazla olsun ama ısı dağıtıcı işlemciye lehimlenmiş olsun, 4790K'ya delid yaparken soğuk soğuk terledim, aynı şeyleri bir daha yaşamak istemiyorum.
  • Amd zorlamasa hala 7700 lere devam edecekti. 10nm bile söz konusu olmuyacaktı.

Amd avantajlı aynı anakartı kullanacak. Ama intel 8000 serisi ile mecbur farklı anakarta yöneltiyor. Neden intel tercih edeyim.

• Bence 7 hatta uzatmasınlar 1 nm üzerinde çalışmak daha doğru bir tercih olurdu. Artık gıdım gıdım vermeyin şu teknolojik gelişmeleri doğaya insana saygı odaklı üretim yapın.

• Oemcilere bir süre bir şey yok. Zaten 8600k 8700k bile stokta yok. Dün gece İntel bilançosuyla ilgili çıkan haberi okuyanlar detayı yakalar. İşlemci bölümü kazançları yerinde sayıyor. X86'yı ayakta tutan da taşınabilir platform. Masaüstü fasa fiso.

Pazarın yüzde 70 ini elinde tutanın bilançosunda durum bu haldeyken advanced mining firması rayzın işlemcileriyle iki adım daha ilerleyemez vesselam. İyi ki madencilik var da ekran kartından çark dönüyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: setek01

Oemcilere bir süre bir şey yok. Zaten 8600k 8700k bile stokta yok. Dün gece İntel bilançosuyla ilgili çıkan haberi okuyanlar detayı yakalar. İşlemci bölümü kazançları yerinde sayıyor. X86'yı ayakta tutan da taşınabilir platform. Masaüstü fasa fiso.

Pazarın yüzde 70 ini elinde tutanın bilançosunda durum bu haldeyken advanced mining firması rayzın işlemcileriyle iki adım daha ilerleyemez vesselam. İyi ki madencilik var da ekran kartından çark dönüyor.

Amd'de sadece mining yok ki?

Konsollar ( Nintendo Switch harici ) , tamamen Amd'nin elinde

• Hocam valla keybi leyk Getea beşle cese goyu kaldırmaya yetiyor, 10 nm olsa nolucak hep bunlar kapitalizm

• quote:

Orijinalden alıntı: ÖzdalDoğru

Bence 7 hatta uzatmasınlar 1 nm üzerinde çalışmak daha doğru bir tercih olurdu. Artık gıdım gıdım vermeyin şu teknolojik gelişmeleri doğaya insana saygı odaklı üretim yapın.

Kademe kademe düşürmeden direk 1'e inemezler.
    Çünkü nanometre küçüldükçe işler farklılaşmaya başlıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: ÖzdalDoğru

Bence 7 hatta uzatmasınlar 1 nm üzerinde çalışmak daha doğru bir tercih olurdu. Artık gıdım gıdım vermeyin şu teknolojik gelişmeleri doğaya insana saygı odaklı üretim yapın.

7nm'de şirketler uzun bir süre geçirecekler gibi. Bu seviyenin sonrasında bildiğimiz fizik kurallarında anomalilikler oluşuyor. Kuantum fiziği işin içine giriyor.

• Nanometrik olarak kademeli düşüş şart. Elbetteki birgünde 1nm'lik transistör üretebilirler ancak kimse alev alan pc'ler görmek istemez sanırım.
  • Yine verimlilik problemleri yaşarlar kesin...

ASDKLASJDQWDÇ:D

• 1nm üretip verdiler hadi sonra adamlar ne satacak en son teknoloji elindeyken?İşte şu kadar IPC artışı yaptık felanda diyemeyecekler üstüne biraz daha çekirdek serpiştirirler herhalde sonra iflası çekerler 5-6yılda kimse işlemci almayınca...

AMD ryzen ile atak yapmasaydı intel daha uzun sürede getirecekti o işlemcileri e tabi daha fazlada kazanç sağlamış olacaktı.İşlemcilerin satışında düşüş mü var millet 14nm ile doyuma ulaştı mı verin 14nm+ 2-3yılda oda doyuma ulaştı yolla gelsin 10nm böyle böyle kar ediyor şirket
  • AMD zorladı intel şu, intel bu. İntel olmasa AMD bu kadar rakibinin yongalarından örnek almadan nasıl geliştirecekti? ;)

• graphene maddeli işlemcilere geçtiklerinde işlemcinin büyüklüğü küçüklüğü fark etmez ! çünkü tek atom üzerinden bağlıdırlar. diğer maddeler fazla bağlantısı olduğu için bu durum aynı lityum pildeki 3 boyutlu labirent içinde kendi kuvvet alanı içinde geri baskılanan ve kaybolan enerji gibidir. ! biz daha 2 boyutlu ve tek atom bağlantısı olan saf maddeler ne zaman işlemci olarak kullanacağız aslında bu teknoloji uzun zamandır var ama bu konuda üretim yok ! çünkü ısınmayan ve enerjiyi kaybetmeden bi kalem pil ile çalışan süper bilgisayar düşünün işte teknoloji bu ama varda yok !

• Gelecek ARM işlemcilerde. Cebimizde taşıdığımız telefonları PC gibi kullanabileceğiz. x86 ları sadece oyuncu bilgisayarlarında ve iş istasyonlarında göreceğiz. tıpkı üst model ekran kartları gibi belirli bir kitleye hitap edecek. günlük işlerimizde ve basit oyunlarda ARM işlemcili PC ler kullanacağız. Windows kullanım oranı sürekli düşecek. Android piyasayı ele geçirecek. DirectX tarih olacak yerine VulkanAPI gelecek.

• Bismillah daha yeni coffee lake aldık :D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

Gelecek ARM işlemcilerde. Cebimizde taşıdığımız telefonları PC gibi kullanabileceğiz. x86 ları sadece oyuncu bilgisayarlarında ve iş istasyonlarında göreceğiz. tıpkı üst model ekran kartları gibi belirli bir kitleye hitap edecek. günlük işlerimizde ve basit oyunlarda ARM işlemcili PC ler kullanacağız. Windows kullanım oranı sürekli düşecek. Android piyasayı ele geçirecek. DirectX tarih olacak yerine VulkanAPI gelecek.

Ok

Microsoft ve Intel varken o biraz zor,hatta bayağı bayağı zor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• setek01 kullanıcısına yanıt
    Amd asıl parayı konsoldaki işlemci ve gpularından kırıyor özellikle uzakoğuda ve Amerika kıtasında konsol çok yaygın.
  • Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    İyi de zaten artık her sene bir işlemci serisi geliyor. Şaşırmaya gerek yok. Normalde problemler olmasa idi 10nm Cannonlake işlemcileri önceden görecektik. Millet te Amd var diye Intel bunları çıkarıyor zannediyor. Ama öyle değil. Intel bir türlü yapamadığı için ve de rakip olmadığı için geçe kalıyor. Zaten 2014 yılında bile 10nm Cannonlake haberleri dolaşıyordu. Şu an az çok rakip oluştu. Yalnız 10nm sürecinde verimlilik problemleri daha devam ediyor diye tarih uzatılıyor. Bu arada da araya bir Coffee Lake serisini sıkıştırdılar. Ama iyi de oldu. Millet çekirdek diye sızlanıyordu. Intel de alın size çekirdek dedi. Ve iyi bir performans sundu. Ben asıl olarak Icelake ve Zen 2 serisi beklenmeli diyorum. Zaten Pcie 5.0 ve Ddr5 te yakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 31 Ekim 2017; 15:09:04 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.