Şimdi Ara

Cnet modem ayarları

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
296
Cevap
0
Favori
175.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • O kadar çok isteniyo ki bu ayarlar buyrun özel başlık özel muamele

internet explorerda 10.0.0.2 ye gittiğimizde ilk olarak şifre isteyecek burada modemin standart şifreleri kullanıcı kitapcığında yazıyor. 2 çeşit kullanıcı tipi var
    1. kullanıcı adı: admin ilk şifre : epicrouter
    2. kullanıcı adı: user ilk şifre : password
    şifreleri değiştirseniz bile eğer reset atar veya fabrika ayarlarına dön derseniz ilk şifreye geri dönecektir
    admin olarak giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi sayfa açılacaktır burada wan kısmında ip adresinin olması benim ayarlarım yapılı olmasından kaynaklanıyor ayarsız ise burada birşey yazmaz
    Şekil 1.
     Cnet modem ayarları

1. daire içindeki kısımdan adsl hakkında bilgi ala biliriz nekadar süredir bağlı ne dir ne değildir vs vs
    2. daire ise adsl ile bağlana bilmek için ayarların yapılacağı sayfa
    3. daire virtual server kısmından port ları açmak için ayar sayfası
    1. daireye tıklayarak alt yapıyı öğrenelim

Şekil2
     Cnet modem ayarları

burada CO vendor kısmı alt yapıyı kuran firmanın kim doluunu göstermekte benim alt yapı alcatel eğer nec alt yapısına sahip iseniz bu kısımda "Globespan" yazması gerekirdi bu ikisi arasındaki farkı ayar yaparken kullanacağımız için gerekli.
    Configuration altından Wan kısmına giriyoruz

şekil 3.

Cnet modem ayarları

burada ilk başta 2 ile gösterilen vpı =8 ve vcı=35 şeklinde ayarlamayı yapıyoruz
    ENCAPSULATION kısmına eğer alcatel ise “PPPoA VC-Mux”
    eğer global alt yapısına sahipsek “PPPoE LLC” seçeneğini seçmemiz gerek şekil 2 de alt yapıyı öğrenmiştik burayı ayarladıktan sonra sayfanın alt kısmında pppayarları mevcut

şekil 4.

Cnet modem ayarları

1. numaralı kısma istediğimiz ismi verebiliriz
    2. numaralı kısımda kullanıcı adn@ttnet şeklinde olmak üzere kullanıcı adımızı ve
    3. bölümede şifremizi girdik
    4. kısımda modem hattan düşerse veya bağlantıda kesiklik olursa otomatik olarak bağlantı geldiğinde yeniden bağlanmayı sağlıyor

Şekil 5.

Cnet modem ayarları

sayfanın en alt kısmında
    1. kısıma "Submit" basacak olursak ayarlar kaydedilir ancak aktif hale geçmez aktif hale geçmesi için 2. kısımdaki linke tıklamak gerekir bu durumda modem bütün değişiklikleri kaydeder ve kendini yeniden başlatarak ayarların aktif olmasını sağlar ancak burada
    başka ayarlar yapacaksak submit tuşuna basıp diğer ayarlarıda yaptıktan sonra 2. kısımdaki linke tıklaya biliriz bu sayede modemi 1 kere yeniden başlatarak bütün ayarları kaydetmiş ve aktif hale getirmiş oluruz.

Port açmak için:

Configuration kısmından virtual serverı seçiyoruz Şeki 1 de 3. kısım

şekil 6.

Cnet modem ayarları

eğer bir port değilde port aralığı açmak istiyorsak 1. kısıma açmak istediğimiz aralığın başlangıç portunu 2. kısıma bitiş portunu ,port type dan tcp - udp ayarını ,3. kısıma modem tarafından ethernet kartına atanan veya sizin ayarladığınız ip adresini girip 4. butona bastığımızda eklemeyi gerçekleştirmiş oluruz.
    eğer sadece bir port açılacak ise 5. ve 6. kısıma açmak istediğimiz portu ,port type dan tcp - udp ayarını ,7. kısıma 3. kısımdaki gibi ip adresimizi girdikten sonra 8. butona basıp ekliyoruz
    ancak bu ayarlarda 00 ile gösterilen kısımdaki "save settings" linkine tıklayıp ayarları kaydettirmeden etkinleşmez

Birazda güvenlik:

şekil 7.

Cnet modem ayarları

Admin yetkileri ile giriş yaptığımızda karşımıza gelen ekranın solundan 0 ile belirttiğim menuyu seçip burada birkaç ayarlama yapacağız,
    http server accses bu menu http ara yüzüne kimlerin girebileceğini yetkilendirdiğimiz bölüm buradaki 1 ile daireye aldığım all seçeneği seçili olursa web servera yani 10.0.0.2 ile gelen sayfaya internetten başkasının ulaşması mümkün hale gelmekte bunun iyi yanlarıda mevcut örneklemek gerekirse hiç bilmeyen arkadaşınızın modemini internet ip adresini alarak siz uzaktan ayarlayabiliyorsunuz ama bu sadece istendiği taktirde açılmalı yoksa kötü niyetli kişiler için modemin web arabirimi açık ve savunmasız halde kalmakta o yüzden 2. daire ile aldığımda bulunmasında ve isteğe bağlı olarak tek bir ip veya lan olarak bütün bilgisayarların açık olması seçilebilir ev kullanıcıları için lan yeterli bence 3. dairede ise http adresimizin port numarası var burası 80 standart porttur web sayfalarının kullandığı port ancak bu portu da kendi istediğiniz bir portla değiştirmekj standart ayarlardan uzaklaştıracağı için güvenlik seviyenizin artmasına katkı sağlar ve buraya yazdığınız port numarasını modem sayfasını çağırırken kullandığınız ip adresinin sonuna eklemeniz gerekmekte örn:10.0.0.2:8080 şeklinde olmalı artık sadece 10.0.0.2 yeterli değildir

FTP server , telnet , tFTP server ayarları
    Ufak birkaç tane daha ekleme yapayım hemen altında ftp server ,tftp server ,telnet gibi seçenmekler görmektesiniz buradan direk olarak bu isteklere modeminiziz kapata bilirsiniz. Bende hepsi kapalı ama telneti başka bilgisayarlara bağlanmak için kullananların açık tutması gerekebilir onun dışında tftp herkesin bildiği blaster solucanının kullandığı yol bu sayede bilgisayarınızdaki bilgiler azda olsa daha güvenli.Ftp server ise kimse yanlış anlamasın bu ftp erişimlerinizin kısıtlanması demek değil bu sizin bilgisayarınızı ftp şeklinde kullanma isteğinizi kapatmış oluyorsunuz yani bir çok ev kullanıcısı ftp şeklinde kullanmadığına göre bunun enable olmasıda gereksiz geldi birde sadece lan için ftp server kura bilirsiniz bunun için ise ftp server enabled fakat Disable WAN side FTP accses seçeneğinin işaretli olması gerekmekte

DMZ Ayarları (De-Militarize Zone/Silahtan Arınmış Bölge)
    Dmz yi açmak isteyenler için 4 ü enabled etmeleri ve 5. bölgeye dmz ninn açılacağı lan ip adresini girmeleri yeterli olacaktır. Ve buradaki ip adresi firewallun dışında kalacak ve modeme gelen bütün istekler bu ip adresine yönlendirilecektir

İyi surfler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tribesman -- 6 Şubat 2005, 14:13:14 >

• sağol dostum güzel toparlamışsın, keşke dün yazsaydın bende hazıra konaydım
  • Arkadaşım öncelikle böyle yararlı bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim.
    Biz üç kişi bu modemi ayarlamak için 11 saat uğraşmıştık bu arada 4 tane bilgisayar firmasının teknik servisi ile görüştük 3 tanesi biz o modemi bilmiyoruz derken bir taneside 40 milyon ücret talep etmişti.
    Bu hizmetinle bir ilki başardığın gibi bazılarının arabasınada taş koymuş oldun bu modemleri getirtip satan ve uyduruk bir CD yapan ARMADA BİLGİSAYAR FİRMASI UTANSIN Bu forum sayfalarına girsinlerde biraz ders alsınlar.
  • faydalı olduysa ne ala
  • Resimleri göremiyorum....
  • alla alla bende çıkıyolar hatamı veriyo ? ona göre değiştireyim
  • resimler şimdi ne alemde
  • resimleri bende göremiyorum mümkünse görebilirmiyim :D

gizlicek bişey yok göster göster D:

saol bu arada cok işime yaradı ama resimleri görerek yapsam daha bi emin olacam.
    10.0.0.5 atamış benim portu yanlız 3. bölüme port acarken yazdıgımda kabul etmiyor 10.0.0.2 yazınca kabul ediyor ilginç bir sekilde
    senin baglanma şeklini sölemisin birde yani USB misin ?
    ENCAPSULATION ayarları usb ye göre deişiyormu benim PPPoE LLC idi cünkü
    bu yaar ne işe yarar :D

cok ilginç geldi resimler :D hemde msj attıktan sonra saols

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Confusion -- 12 Kasım 2004, 2:25:30 >
  • ADSL modeminizin Telekomdaki karşılığı olan portlarla haberleşirken gönderdiği paketlerin dış kaplaması denebilir.
    Sizin USB veya Ethernetten bağlanmanızla alakası yoktur.
  • Resimleri göremeyenler
    http://www.geocities.com/barist119/cnet/wpe1A.htm
    isteyen arkadaşlar buradan resimleri ile izahlı doğru ayarları bulabilirler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinancık -- 13 Aralık 2004, 14:31:07 >
  • resimler gözüküyo arkadaslar. bende de "us. robotics 9105" modem var. ares için port nasil açabilirim.www.portforward.com adresine baktim benim modem yok.
  • resimleri bende goremiyorum
    ayrica cok saolasin
  • resimleri goremiyorum ve benim modem atyapisi kisminda
    CO Vendor: UNUSED_VENDOR_0
    yaziyo.
    daha once alcatel yaziyodu

soylediin ayarlari alcatele gore de digerine gore de yaptim ama adsl e baglanmiyo :(

ayrica nasil olduunu anlamasamda aksam adsl ye baglanabilmistim modemi kapatip actiktan sonra bi daha baglanamadim

gencler hallettim
    ama gene nasil yaptigimi tam olarak bilmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tbederli -- 9 Aralık 2004, 18:43:55 >
  • tribesman kardeş allah ne muradın varsa versin
    allah tuttuğunu altın etsin inşallah

yahu 2 gündür kafayı yedim ben bu ayarları yapmak için sen nasıl bulduysan helal olsun
    sen artık benim idolümsün
  • CNet modemde firewall u tamamen kapatmanın yolu ne peki
  • Birde DMZ yi açınca ne oluyor millet benden modemin kitabı çıkmadı da..
  • Arkadaşlar bizler hızlı ve kesintisiz 256 k bağlantı için bir adsl modem aramaktayız. P2P (kazaa) gibi programları da kullanacağız, her türlü download yapmak istiyoruz (ADSLi çok bekledik:)). Ancak kolay kurulumlu, firewalli kaldırılabilen bir modem olarak Cneti tavsiye etmişlerdi ama yazdıklarınızdan pek de kolay gibi gelmedi bize. 2 bilgisayarı bağlamak için yukarıdaki işleve uygun hangi modemi tavsiye edersiniz? Ne olur acil cevap yazın çünkü hat açıldı modem yok.
    Lütfen dürüstçe cevap verin çünkü herkes bişey söylüyor ve kafam çok karıştı:(
  • moongirl:
    Cnet modemle ilgili diger topice de aynı seyi yazmıssın. Orda gerekli acıklamayı yaptım.. FIREWALL DISABLE EDILEBILIYOR.
  • Arkadaşlar, Gold bilgisayardan cnet aldım. SONUNDA!!! Ama 1 hafta deneme süresindeyiz, yani geri götürebiliriz memnun kalmazsak. İçinden manuel çıkmadı, cdden kurmaya çalıştık ve bu adslden ilk mesajımız:)) Ama hem cddeki hem de arkadaşın resimlerindeki sayfalar bizim modemde farklı gözüküyorlar, yani farklı seçenekler var aynı sayfada, bunun sebebi ne? Olayları karıştırıyor. Bir de firewallu biz direk kapattık, iyi mi yaptık? Ayrıca bağlantı kesildiğinde otomatik bağlan tuşunu işaretlesek de disabled gösteriyor, bu modem bozuk olduğundan mıdır? Yoksa bi ayarı var mı? Bağlantı hızımız nereden ölçebiliriz? Performans değerlendirmesinde nelere dikkat etmeliyiz? Özellikle şu automatic connect kısmının disabled'tan nasıl enabled hale getiririz, bozuksa değiştirelim.
    Herkese çok teşekkürler:))
  • modemin firmware sürümü farklıdır ondan kaynaklanıyodur fasrklılık , firewallu tamamen kapatmak yerine sadece kullandığın portları açmak daha mantıklı değilmi
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.