- x
Cnet modem ayarları
294 Cevap162138 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

616 Mesaj
5 Kasım 2004; 23:06:57 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

O kadar çok isteniyo ki bu ayarlar buyrun özel başlık özel muamele

internet explorerda 10.0.0.2 ye gittiğimizde ilk olarak şifre isteyecek burada modemin standart şifreleri kullanıcı kitapcığında yazıyor. 2 çeşit kullanıcı tipi var
1. kullanıcı adı: admin ilk şifre : epicrouter
2. kullanıcı adı: user ilk şifre : password
şifreleri değiştirseniz bile eğer reset atar veya fabrika ayarlarına dön derseniz ilk şifreye geri dönecektir
admin olarak giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi sayfa açılacaktır burada wan kısmında ip adresinin olması benim ayarlarım yapılı olmasından kaynaklanıyor ayarsız ise burada birşey yazmaz
Şekil 1.
0

1. daire içindeki kısımdan adsl hakkında bilgi ala biliriz nekadar süredir bağlı ne dir ne değildir vs vs
2. daire ise adsl ile bağlana bilmek için ayarların yapılacağı sayfa
3. daire virtual server kısmından port ları açmak için ayar sayfası
1. daireye tıklayarak alt yapıyı öğrenelim

Şekil2
0

burada CO vendor kısmı alt yapıyı kuran firmanın kim doluunu göstermekte benim alt yapı alcatel eğer nec alt yapısına sahip iseniz bu kısımda "Globespan" yazması gerekirdi bu ikisi arasındaki farkı ayar yaparken kullanacağımız için gerekli.
Configuration altından Wan kısmına giriyoruz

şekil 3.

0

burada ilk başta 2 ile gösterilen vpı =8 ve vcı=35 şeklinde ayarlamayı yapıyoruz
ENCAPSULATION kısmına eğer alcatel ise “PPPoA VC-Mux”
eğer global alt yapısına sahipsek “PPPoE LLC” seçeneğini seçmemiz gerek şekil 2 de alt yapıyı öğrenmiştik burayı ayarladıktan sonra sayfanın alt kısmında pppayarları mevcut

şekil 4.

0

1. numaralı kısma istediğimiz ismi verebiliriz
2. numaralı kısımda kullanıcı adn@ttnet şeklinde olmak üzere kullanıcı adımızı ve
3. bölümede şifremizi girdik
4. kısımda modem hattan düşerse veya bağlantıda kesiklik olursa otomatik olarak bağlantı geldiğinde yeniden bağlanmayı sağlıyor

Şekil 5.

0

sayfanın en alt kısmında
1. kısıma "Submit" basacak olursak ayarlar kaydedilir ancak aktif hale geçmez aktif hale geçmesi için 2. kısımdaki linke tıklamak gerekir bu durumda modem bütün değişiklikleri kaydeder ve kendini yeniden başlatarak ayarların aktif olmasını sağlar ancak burada
başka ayarlar yapacaksak submit tuşuna basıp diğer ayarlarıda yaptıktan sonra 2. kısımdaki linke tıklaya biliriz bu sayede modemi 1 kere yeniden başlatarak bütün ayarları kaydetmiş ve aktif hale getirmiş oluruz.

Port açmak için:

Configuration kısmından virtual serverı seçiyoruz Şeki 1 de 3. kısım

şekil 6.

0

eğer bir port değilde port aralığı açmak istiyorsak 1. kısıma açmak istediğimiz aralığın başlangıç portunu 2. kısıma bitiş portunu ,port type dan tcp - udp ayarını ,3. kısıma modem tarafından ethernet kartına atanan veya sizin ayarladığınız ip adresini girip 4. butona bastığımızda eklemeyi gerçekleştirmiş oluruz.
eğer sadece bir port açılacak ise 5. ve 6. kısıma açmak istediğimiz portu ,port type dan tcp - udp ayarını ,7. kısıma 3. kısımdaki gibi ip adresimizi girdikten sonra 8. butona basıp ekliyoruz
ancak bu ayarlarda 00 ile gösterilen kısımdaki "save settings" linkine tıklayıp ayarları kaydettirmeden etkinleşmez

Birazda güvenlik:

şekil 7.

0

Admin yetkileri ile giriş yaptığımızda karşımıza gelen ekranın solundan 0 ile belirttiğim menuyu seçip burada birkaç ayarlama yapacağız,
http server accses bu menu http ara yüzüne kimlerin girebileceğini yetkilendirdiğimiz bölüm buradaki 1 ile daireye aldığım all seçeneği seçili olursa web servera yani 10.0.0.2 ile gelen sayfaya internetten başkasının ulaşması mümkün hale gelmekte bunun iyi yanlarıda mevcut örneklemek gerekirse hiç bilmeyen arkadaşınızın modemini internet ip adresini alarak siz uzaktan ayarlayabiliyorsunuz ama bu sadece istendiği taktirde açılmalı yoksa kötü niyetli kişiler için modemin web arabirimi açık ve savunmasız halde kalmakta o yüzden 2. daire ile aldığımda bulunmasında ve isteğe bağlı olarak tek bir ip veya lan olarak bütün bilgisayarların açık olması seçilebilir ev kullanıcıları için lan yeterli bence 3. dairede ise http adresimizin port numarası var burası 80 standart porttur web sayfalarının kullandığı port ancak bu portu da kendi istediğiniz bir portla değiştirmekj standart ayarlardan uzaklaştıracağı için güvenlik seviyenizin artmasına katkı sağlar ve buraya yazdığınız port numarasını modem sayfasını çağırırken kullandığınız ip adresinin sonuna eklemeniz gerekmekte örn:10.0.0.2:8080 şeklinde olmalı artık sadece 10.0.0.2 yeterli değildir

FTP server , telnet , tFTP server ayarları
Ufak birkaç tane daha ekleme yapayım hemen altında ftp server ,tftp server ,telnet gibi seçenmekler görmektesiniz buradan direk olarak bu isteklere modeminiziz kapata bilirsiniz. Bende hepsi kapalı ama telneti başka bilgisayarlara bağlanmak için kullananların açık tutması gerekebilir onun dışında tftp herkesin bildiği blaster solucanının kullandığı yol bu sayede bilgisayarınızdaki bilgiler azda olsa daha güvenli.Ftp server ise kimse yanlış anlamasın bu ftp erişimlerinizin kısıtlanması demek değil bu sizin bilgisayarınızı ftp şeklinde kullanma isteğinizi kapatmış oluyorsunuz yani bir çok ev kullanıcısı ftp şeklinde kullanmadığına göre bunun enable olmasıda gereksiz geldi birde sadece lan için ftp server kura bilirsiniz bunun için ise ftp server enabled fakat Disable WAN side FTP accses seçeneğinin işaretli olması gerekmekte

DMZ Ayarları (De-Militarize Zone/Silahtan Arınmış Bölge)
Dmz yi açmak isteyenler için 4 ü enabled etmeleri ve 5. bölgeye dmz ninn açılacağı lan ip adresini girmeleri yeterli olacaktır. Ve buradaki ip adresi firewallun dışında kalacak ve modeme gelen bütün istekler bu ip adresine yönlendirilecektir

İyi surfler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tribesman -- 6 Şubat 2005, 14:13:14 >

2099 Mesaj
6 Kasım 2004; 1:07:31 

sağol dostum güzel toparlamışsın, keşke dün yazsaydın bende hazıra konaydım

Torrent davetiyesi arıyorum..

328 Mesaj
6 Kasım 2004; 9:43:36 

Arkadaşım öncelikle böyle yararlı bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim.
Biz üç kişi bu modemi ayarlamak için 11 saat uğraşmıştık bu arada 4 tane bilgisayar firmasının teknik servisi ile görüştük 3 tanesi biz o modemi bilmiyoruz derken bir taneside 40 milyon ücret talep etmişti.
Bu hizmetinle bir ilki başardığın gibi bazılarının arabasınada taş koymuş oldun bu modemleri getirtip satan ve uyduruk bir CD yapan ARMADA BİLGİSAYAR FİRMASI UTANSIN Bu forum sayfalarına girsinlerde biraz ders alsınlar.

616 Mesaj
6 Kasım 2004; 14:07:48 

faydalı olduysa ne ala

478 Mesaj
7 Kasım 2004; 2:01:26 

Resimleri göremiyorum....

...::Genç, İnancı ve İdealleri Uğruna Fedakarlık Yapabilmelidir::...
"Dünyada kusursuz iki insan vardır. Biri ölmüştür, biride doğmamıştır." (Çin Atasözü)"

616 Mesaj
7 Kasım 2004; 23:25:01 

alla alla bende çıkıyolar hatamı veriyo ? ona göre değiştireyim

616 Mesaj
8 Kasım 2004; 13:00:38 

resimler şimdi ne alemde

6722 Mesaj
12 Kasım 2004; 2:22:08 

resimleri bende göremiyorum mümkünse görebilirmiyim :D

gizlicek bişey yok göster göster D:

saol bu arada cok işime yaradı ama resimleri görerek yapsam daha bi emin olacam.
10.0.0.5 atamış benim portu yanlız 3. bölüme port acarken yazdıgımda kabul etmiyor 10.0.0.2 yazınca kabul ediyor ilginç bir sekilde
senin baglanma şeklini sölemisin birde yani USB misin ?
ENCAPSULATION ayarları usb ye göre deişiyormu benim PPPoE LLC idi cünkü
bu yaar ne işe yarar :D

cok ilginç geldi resimler :D hemde msj attıktan sonra saols

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Confusion -- 12 Kasım 2004, 2:25:30 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

282 Mesaj
7 Aralık 2004; 11:00:35 

ADSL modeminizin Telekomdaki karşılığı olan portlarla haberleşirken gönderdiği paketlerin dış kaplaması denebilir.
Sizin USB veya Ethernetten bağlanmanızla alakası yoktur.

300 Mesaj
7 Aralık 2004; 11:37:23 

Resimleri göremeyenler
http://www.geocities.com/barist119/cnet/wpe1A.htm
isteyen arkadaşlar buradan resimleri ile izahlı doğru ayarları bulabilirler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinancık -- 13 Aralık 2004, 14:31:07 >

408 Mesaj
9 Aralık 2004; 13:39:25 

resimler gözüküyo arkadaslar. bende de "us. robotics 9105" modem var. ares için port nasil açabilirim. www.portforward.com adresine baktim benim modem yok.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

789 Mesaj
9 Aralık 2004; 14:56:42 

resimleri bende goremiyorum
ayrica cok saolasin

789 Mesaj
9 Aralık 2004; 15:28:41 

resimleri goremiyorum ve benim modem atyapisi kisminda
CO Vendor: UNUSED_VENDOR_0
yaziyo.
daha once alcatel yaziyodu

soylediin ayarlari alcatele gore de digerine gore de yaptim ama adsl e baglanmiyo :(

ayrica nasil olduunu anlamasamda aksam adsl ye baglanabilmistim modemi kapatip actiktan sonra bi daha baglanamadim

gencler hallettim
ama gene nasil yaptigimi tam olarak bilmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tbederli -- 9 Aralık 2004, 18:43:55 >

437 Mesaj
9 Aralık 2004; 23:23:10 

tribesman kardeş allah ne muradın varsa versin
allah tuttuğunu altın etsin inşallah

yahu 2 gündür kafayı yedim ben bu ayarları yapmak için sen nasıl bulduysan helal olsun
sen artık benim idolümsün

Clash of Clans - izmir klanı (#Y8G8V9V)

444 Mesaj
10 Aralık 2004; 10:26:24 

CNet modemde firewall u tamamen kapatmanın yolu ne peki

D7100 | D5000 | AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR ||| AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED ||| Nikon 50mm f/1.8 D ||| Nikon 35mm f/1.8 D AF-S DX |
Microsoft Surface Pro 3 - i5 | 256 gb | 8gb

444 Mesaj
10 Aralık 2004; 11:08:32 

Birde DMZ yi açınca ne oluyor millet benden modemin kitabı çıkmadı da..

D7100 | D5000 | AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR ||| AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED ||| Nikon 50mm f/1.8 D ||| Nikon 35mm f/1.8 D AF-S DX |
Microsoft Surface Pro 3 - i5 | 256 gb | 8gb

10 Mesaj
11 Aralık 2004; 2:29:27 

Arkadaşlar bizler hızlı ve kesintisiz 256 k bağlantı için bir adsl modem aramaktayız. P2P (kazaa) gibi programları da kullanacağız, her türlü download yapmak istiyoruz (ADSLi çok bekledik:)). Ancak kolay kurulumlu, firewalli kaldırılabilen bir modem olarak Cneti tavsiye etmişlerdi ama yazdıklarınızdan pek de kolay gibi gelmedi bize. 2 bilgisayarı bağlamak için yukarıdaki işleve uygun hangi modemi tavsiye edersiniz? Ne olur acil cevap yazın çünkü hat açıldı modem yok.
Lütfen dürüstçe cevap verin çünkü herkes bişey söylüyor ve kafam çok karıştı:(

2598 Mesaj
11 Aralık 2004; 4:51:22 

moongirl:
Cnet modemle ilgili diger topice de aynı seyi yazmıssın. Orda gerekli acıklamayı yaptım.. FIREWALL DISABLE EDILEBILIYOR.

10 Mesaj
11 Aralık 2004; 22:16:15 

Arkadaşlar, Gold bilgisayardan cnet aldım. SONUNDA!!! Ama 1 hafta deneme süresindeyiz, yani geri götürebiliriz memnun kalmazsak. İçinden manuel çıkmadı, cdden kurmaya çalıştık ve bu adslden ilk mesajımız:)) Ama hem cddeki hem de arkadaşın resimlerindeki sayfalar bizim modemde farklı gözüküyorlar, yani farklı seçenekler var aynı sayfada, bunun sebebi ne? Olayları karıştırıyor. Bir de firewallu biz direk kapattık, iyi mi yaptık? Ayrıca bağlantı kesildiğinde otomatik bağlan tuşunu işaretlesek de disabled gösteriyor, bu modem bozuk olduğundan mıdır? Yoksa bi ayarı var mı? Bağlantı hızımız nereden ölçebiliriz? Performans değerlendirmesinde nelere dikkat etmeliyiz? Özellikle şu automatic connect kısmının disabled'tan nasıl enabled hale getiririz, bozuksa değiştirelim.
Herkese çok teşekkürler:))

616 Mesaj
11 Aralık 2004; 22:23:29 

modemin firmware sürümü farklıdır ondan kaynaklanıyodur fasrklılık , firewallu tamamen kapatmak yerine sadece kullandığın portları açmak daha mantıklı değilmi

2317 Mesaj
11 Aralık 2004; 22:35:27 

Moongirl ne kadara aldın modemi?

10 Mesaj
12 Aralık 2004; 4:48:22 

62 dolar +KDV. automatic dial kısmını hallettim ama firewallu tamamen kapatmama rağmen shareware kullanabilmek için benden port istiyor. Biraz routerlar hakkında da okudum nette, her bişey için port açmak lazım. Bu bana pek pratik gelmedi, saatlerdir shareaza programını connect edebilmeye uğraşıyorum. Bir diğer sorun da bendeki firmware de port aralıkları ile private port kısmı tek satırda. O yüzden sadece aralık vermek istediğimde kabul etmiyor, invalid (geçersiz) private port ismi diyor. Yani mutlaka birşey vermemi istiyor oraya da . Ne yapmalıyım? Herhangi bişey verilebiliyor mu? Çünkü ben aralık açmak istiyorum. Ayrıca TCPde aralık açmaya çalışınca da görmüyor, hiç birşey çıkmıyor.
Arkadaşlar Allahaşkına 2 bilgisayarı bağlayabileceğimiz routersız firewallsuz bi modem yok mu????
Bir de ethernet yerine tekini usbden bağlasak onda da aynı sorun olacak mı?
Her internetten oyun oynamak, shareware kullanmak ya da program açmak istediğimizde portlarla mı uğraşacağız? Bu tüm routerli modemlerde böyle mi? Bir de statik ip gerekiyormuş bunu yapabilmek için, ama dynamic ip kullanmak daha iyi değil mi?
İlginize teşekkür ederim:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moongirl -- 12 Aralık 2004, 5:00:07 >

616 Mesaj
12 Aralık 2004; 14:25:06 

static ip ile alakası yok port açma olayı nı yukarda anlattım ama frimware farkjlılığından aralık açamıyosun virtual server kısmından bir resim koysanda öyle yorum yapsam daha iyi olur portu 1 kere açıyosun sonra derdin bitiyo 1 kere için dert etme

10 Mesaj
12 Aralık 2004; 16:40:27 

Öncelikle ilgin için çok teşekkür ederim. Firmware farkından dolayı biraz değişik ama yine de hemen hemen aynı şeyler var. Ben de senin gösterdiğin gibi port aralığı giriyorum bir de ben de private port ismi istiyor. Ama portforwarding.com ve shareaza.com adreslerinde okuduğuma göre static bir ip olmadan port açılmıyormuş çünkü portu açacağı IP nosu değişiyormuş. Gerçekten de host IP'e kendi IP nomu yazıp port aralığı ve private port nosu(mecburen) verdikten sonra reboot yaptığımda IP nosu değişiyor, bu sefer hosta verdiğim IP artık geçerli olmuyor ve bağlanmıyor.Acaba ayarların en başında TCP/IP özellikleri kısmında mı bişeyler yapmak lazım? Orada DNS no falan yazıyor onlara neler yazacağız? Oraya kendimiz IP no 10.0.0.3 verdik ama bağlantı IPsi o değil.
Resmi de gönderiyorum. Çok sağolun arkadaşlar!

NOT: Aralık olarak 2000-67500 gibi port numaralarıyla da denedik, private da ortada bi 5000 gibi iki değerin arasında bir numara verdik.

local://upfiles/30505/39896F9D7A0F4C6F935AF50865B4105E.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moongirl -- 12 Aralık 2004, 16:43:15 >

8 Mesaj
12 Aralık 2004; 17:15:15 

Arkadaşlar modemi ethernet üzerinden bağladım. Fakat konfigürasyon sayfasına ulaşamıyorum. Bunun üzerine usb'den bağlıyım dedim. Belki firewall yüzünden ethernet bağlantısına izin vermiyordur diyr. Fakat sürücüler düzgün yüklenmiyor. XP için çalışan bir sürücünüz varsa buraya ekleyebilirmisiniz?

teşekkürler...

616 Mesaj
13 Aralık 2004; 1:55:54 

golgeyele,
siteyi incele burada mevcut

moongirl,
senin problemin Host IP Address kısmı buraya modemin sana atadığı ip adresini gireceksin bunuda
başlat->ayarlar->ağ bağlantıları modemin bağlı olduğu ethernet kartına ait bağlantıda sağ tıkla durum u tıkla açılan penceredeki destek kısmındaki ip adresi burdan öğrene bilirsin bu değeri girince tahminimcxe problemin gitmiş olacak

10 Mesaj
13 Aralık 2004; 2:44:35 

Tribesman, kusura bakma sorup duruyoruz ama halledene kadar böyle
Bizim işletim sistemimiz Win 98 ve senin dediğin gibi ağ bağlantılarımı bulamadık. Denetim masasında Ağ var. İçinde ethernet kartı var ama sağ tıklayınca "bu nedir?" çıkıyor. Durum diye bulamadık. Ne yapmalıyız?

local://upfiles/30505/BB88BB6384634565BD4F41BE40589BBC.jpg

Ekteki dosya (1)

437 Mesaj
13 Aralık 2004; 22:20:49 

bende aynı dertten müzdaribim
static ip olmadan port ekleyince reboot sonrası ip değişiyo (wan ip)

ip ye 0.0.0.0 yazınca kabul etmiyo
modemin atadığı ip yi yazınca 10.0.0.3 kabul etmiyo (lan ip)

bende router ipisni yazdım 10.0.0.2 kabul etti ama ne derece faydası oldu port açıldımı bilmiyorum

local://upfiles/30483/E48AD96AF0BE4A7DA1F0E457B27978CF.jpg

Ekteki dosya (1)

6 Mesaj
13 Aralık 2004; 23:44:46 

Tribesman Kardes
Senin daha onceki actigin forumlarda yazilanlara guvenerek bende bir CNET aldim ama gunlerdir kafayi yemek uzereyim hala calistiramadim.
Banada yardimci olabilirsen cok sevinirim cunku Armada dahil hickimse yardimci olamadi ve modemi degistirmek icin son 2 gunum kaldi. Eger burda da kimse yardimci olamazsa gidip en basit kurulabilen bir modemle degistiricem bendekini. En kotu ihtimal Alcatel 330 dusunuyorum ama elimde bu ozelliklerde bir cihaz varken de kaybetmek istemiyorum. Lutfen yardimci olun da calistiralim su interneti
Oncelikle modemi ethernet uzerinden calistiramadim. Ethernetten Bagladigimda XP ne IP aldi nede modemin setup ekranina girebildim. Bunun uzerine USB den baglayip program ve driverlarini kurunca setup a girmeyi basardim. (Setup ekraninda ethernet link DOWN-Usb UP yaziyor.) Setup ekranından olabilecek tum ayarlari duzgun olarak yapmama ragmen internet baglantim bir turlu gerceklesmedi. Bunun uzerine modemi Armada ya goturdum Ramazan bey diye biri kontrol etti ve bir sorun oldugunu soyledi. Sonra hepsiburada.com a gittim ve modemi yenisi ile degistirdim. Eve geldigimde yeni modemle de ayni sikintilari yasadim. Degisen hicbirsey yoktu. Ethernet kartim ve kablolarim saglam bunlardan eminim. Telekom hattimin acildigini soyluyor ama armada daki Ramazan bey ise hattiniz acik olsa modem setup ekranida adsl kisminda hat seviyenizi(256Kb) gormeniz lazim diyor. Bende 256 yazmiyor 6144 gibi bir rakamlar var. Simdi benim hattim varmi yokmu? Kim dogruyu soyluyor? Ne yapmam lazim?
Modem uzerinde Kırmızı power isigi sabit yaniyor ve yanindaki kirmizi ready isigi ise yanip sonuyor. Yesil Adsl isigi da sabit yaniyor ama RxD isigi hic yanmadi. Ayrica Ethernet kartin takili oldugu portun isiklarida yaniyor. Bu isiklarin nasil olmasi lazim?
Kafam cok karisti hic bir sekilde isin icinden cikamadim. Bu modemin cok basit kuruldugunu soyleyen arkadaslara hayret ediyorum.
Lutfen bana ACELE YARDIIIMMMMMMM

3099 Mesaj
14 Aralık 2004; 0:21:57 

Bütün ayarları doğru yaptığına eminmisin? Networkten göremem ilginç. network kartında ve windows'un network u tanımasında bi sorun olmasın? yani windowsda gerekli ağ ayarlarını yaptınmı? Bunlardan önce (ztn usb ile tanıtmışsın).. ADSL bağlantı olduğu zmn. power: yanık , ready: yanıp sönme , ADSL: Yanık olması lazım. RxD ışığı ise yaklaşık 10-15sn de bir çok kısa süreli olarak yanıp sönüyor olması lazım. Öncelikle kullanıcıadı ve şifreyi doğru girdiğine emin ol. daha sonra alt yapına göre doğru ayarları yaptığına emin ol. (yukarıdaki resimlere bakarak yaptıysan o alcatel altyapıyı anlatıyor.)

616 Mesaj
14 Aralık 2004; 1:18:15 

kullandığın kablo sağlam olabilir ama kablonun türü doğrumu önemli olan bu düz ethernet kablosu olacak.
ışıklara gelince redy ışığı hep yanıp sönüyo modemin tek kötü yanı :P adsl ışığı hattın açık ise sürekli yanma konumuna geçiyor rxd ise internette veri alışverişi yaptığı zaman yanıp sönüyo
quote:

Orjinalden alıntı: Tribesman
Şekil2
0

en altta data rate kısmında bu şekilde olmalı modemde değilde santralden problemin olabilir normalde ayarları yapmak için
quote:

Orjinalden alıntı: ajan83
0

burdaki ayarlarıda kullanabilirsin eğer kablon düz kablo ise hiç sorun çıkarmadan 10.0.0.2 ye erişmen lazım crosskablodada o modemin ethernet ışıkları yanıyor o yüzden kafan karışmış olabilir. başka bi hatada işletim sisteminden olabilir sistemdeki ethernetin ayarlarında problem olabilir benim aklıma gelenler bunlar bu arada bağlantı hızını kaç olarak seçtin adsl i alırken??

616 Mesaj
14 Aralık 2004; 1:30:14 

98 için nerden bakıldığını şimdi kestiremiyorum ancak şöyle bir yöntem izleyebilirsin başlat ->çalıştır command
ms dos penceresi açıldıktan sonra oraya ipconfig.exe yazıp enter a bastyığın zaman bilgsayarında bulunan bütün bağlantıları listeler ip -kısmından öğrenebilirsin ip adresini modemin atadığı
ajan83 ve moongirl sizin probleminiz ip adresi ile ilgili orda yazan ip adresi kısmına 10.0.0.x gibi bi değer girmeniz gerekmekte ip adresini bulma ile yaptığım açıklama xp altındada geçerli ondada sonuç vermekte bu sayede modemin atadığı lan adresini bulabilirsiniz

616 Mesaj
14 Aralık 2004; 1:32:56 

bu arada arkadaşlar bu modemde en azından benim frimware sürümümde kötü bir yanını gördüm modem internetten erişimde açık durumda bunun çözümünü buldum ama daha hazırlamaya vaktim olmadı bu ayarın kapalı olması kötü niyetli kişilerin işini daha da zorlaştıracak bu arada aklınızdsa bulunsun her zaman admin ve user şifrelerini değiştirin

6 Mesaj
14 Aralık 2004; 9:18:17 

Arkadaslar cevaplar icin cok tesekkurler
Ama degisik birsey yok hic. Hepsini zaten denedim. Bilgisayarin network ayarlari normal cunku baska bir yere goturunce her turlu network e giriyor. Kablo ise kutudan cikan orjinal kablo ama ben yinede baska yerde dogru calisan bir kablo ile de deneme yaptim. Ayarlara gelecek olursak onlarinda dogrulugundan eminim cunku bircok kombinasyonu denedim hem yukardakileri yaptim hem armada yetkilisi ile yaptik hemde telekom yetkilileri ile yaptik ayrica bende extra bir suru degisiklik yaptim ama sonuc hicbir sekilde degismedi :(
Daha oncede soyledigim gibi yukardaki yazilanlara gore bende sadece 2 degisiklik var ve cozumunde bunlardan birinde gizli olduguna inaniyorum. Birincisi Modem setuplarina girdigimde ethernet DOWN yaziyor... Ikincisi ise benim firmware im yukardakinden daha farkli (3.30) ve anlatildigi gibi ekran goruntuleri yok ama cok benziyor :) Neyse... dedigim gibi data rate yazan kisimda bende 256 falan yazmiyor 6144 gibi bir rakam var bazen de N/A cikiyor.. Ama telekomdan da hattimin acik oldugu soyleniyor. Zaten adsl isigimda surekli yaniyor.
Iste boyle...
Eger bugunde bu isin caresini bulamazsam artik vazgeciyorum
Allah rizasi icin yokmu bu isi cozecek birisi??? Bakirkoyde oturuyorum birisi gelir yaparsa gerekirse parada verebilirim.
COK CARESIZIIIMMMMM

3099 Mesaj
14 Aralık 2004; 9:51:58 

Bu olay sizin firmware a ait bi sorun veya özellik değil hatta denediğim firewall lu ADSL modemlerin hepsinde böyle hatta böyle olması iyi ve gerekli bence. ilk aldığımda direk kendi makinamla explorerdan IP numaramı girerek denedim merak ettiğim için. dışarı makinadan erişmeyide sonra denedim oldu. ADSL kullanan biton ark. ile denedik hepsinin modemlerinde bu özellik var ve bence gerekli. Ewt kısacası IP adresi ile modemin sayfasına ulaşabiliyorsunuz. Kötü yanı eğer default şifreyi kullanıyorsanız ve başkaları sizin IP adresiniz + modeminizin markasını (dolayısıyla default şifresini biliyorsa) modeminize girebilir. bunun en kolay ve basit çözümü; şifreyi değiştirmek. Bu niye olması gereken bi özellik; Bnm işime yaradı, diğerlim ki makinam açım arkadaşımdayım bnm makinama erişmem gerekti default ayarlarda firewall açık olduğu için bu imkansız. (remote desktop - pcanywhere vs. ile) Remote desktop vb. aktif iken kullanılan portu açık bırakmanın haricinde. başında bulunduğunuz bilgisayardan modemin sayfasına girerek öncelikle Port Fwd. ile o an kullandığınız makinanın IP sini tanımlayarak girişe serbest bırakabilirsiniz, ve kullanıdğınız programın portunu açarak dilediğiniz ayarı yapabilirsiniz. Bence güzel ve gerekli birşey.

3099 Mesaj
14 Aralık 2004; 10:33:06 

@hakanozkul
Arkadaşım başına gelen sorun hakikaten can sıkıcı bi durum burdan yardım edebiliceğimiz bukdr ayarlar ortada herşey ortada görmeden daha fazla bişiler kestirmek zor. Bu durumda yapman gereken çalışan durumda olan bir ADSL hat üzerinde modemini denemek. Denediğin hatta göre doğru ayarlarla sorun çıkmarmadan bağlanırsa %99.9 modemde sorun yok demektir çünkü bu modemi 1 ton kişi çok çeşitli hatlarda kullanıyor gördüm denedim hiç bi hatla altyapıyla uyumsuzluk sorun vs. çıkardığını görmedim. Buda Cnet i kurarken ayarlarda bi sorun olmadığını düşünürsek büyük olasılıkla yeni alıcağın modemlede sorun yaşayacağını gösterir. Modemi 1 kere değiştirdiğini söylüyorsun genelde hiç sorun olmazken sana 2 defa üst üste sorunlu cihaz denk gelmesi büyük bi şanssızlık ve düşük bi olasılık. Kolay gelsin. Bu arada kullandığın altyapı nedir?

616 Mesaj
14 Aralık 2004; 11:47:25 

tonythetonguc dediğin özellik o açıcan cok güzel haklısın üstelik port açmadan bi haber olan arkadaşımda başka bi modem vardı onun yarlarını yaptırana kadar cnm çıktı bu şekil olsa 2 dk sürmezdi ama şöyle birşey varki ilk geldiğinde bu özelliğin açık olması mantıksız hani sonra ben istersem açarım. bende o açıdan bakıldığında çok hoşuma gitti ama netten ayar yapmadığım sürece kapalı kalmasını tercih ederim ne kadar şifre koruma olsada adamlar yolunu aryolar ne için zarar vermek onu neden yapıyolar çözemedim ama ekstra önlem

616 Mesaj
14 Aralık 2004; 11:52:00 

hakanozkul
adsl olan bir arkadaşında dene modemi 6144 = 6mbit lik bi ağ olarak görünüyor modemde 8 mbiti destekliyor problemsiz olması lazım ama kablolardan,splitterdan kaynaklanan hata olabilir senin hattından kaynaklanan hata olabilir birçok seçenek var en basiti adsl i çalışan başka bir arkadaşında modemi test etmen

437 Mesaj
14 Aralık 2004; 12:07:01 

işte çözümün

xp de ethernet karının tcp ip ayarlarına gir
(usb den vazgeççen tabi eskiye dönerek)

ip adresi: 10.0.0.3
alt ağ makinesi: 255.000.000.000
varsayılan ağ geçidi : 10.0.0.2

aşağıda ki kısımda yerel dns : 10.0.0.2
diğeri boş bunu yap olay bitmiş demektir modem ayarlarını yapmışsın zaten
(aynı olaylar başıma geldi böyl eyapınca düzelmişti sendede düzelir umarım)

3099 Mesaj
14 Aralık 2004; 13:19:26 

quote:

Orjinalden alıntı: Tribesman

tonythetonguc dediğin özellik o açıcan cok güzel haklısın üstelik port açmadan bi haber olan arkadaşımda başka bi modem vardı onun yarlarını yaptırana kadar cnm çıktı bu şekil olsa 2 dk sürmezdi ama şöyle birşey varki ilk geldiğinde bu özelliğin açık olması mantıksız hani sonra ben istersem açarım. bende o açıdan bakıldığında çok hoşuma gitti ama netten ayar yapmadığım sürece kapalı kalmasını tercih ederim ne kadar şifre koruma olsada adamlar yolunu aryolar ne için zarar vermek onu neden yapıyolar çözemedim ama ekstra önlem

Demek istediğim denediğim tüm modemlerde default olarak açık bu özellik bunlar arasında Zyxel, zoom, pikatel linksys vs. vs. biton marka-model var. Aslında bu wi-fi modemlerde daha tehlikeli başımıza gelen şöyle çok ilginç bi olayı anlatıyım ark.ın evinde laptop la wi-fi taraması yaptık. Linksys adsl modem buldu:) direk internete bağlanabildik laptop ile:) encryption yoktu:) adam hiç şifre mifre hiç bişi koymamış modemin web sayfasınada girebildik:) Adama erişebilsek uyaracaktıkta çok kasmadık. Çok paylaşımcı bi arkadaşmış heralde:)

2141 Mesaj
14 Aralık 2004; 16:46:00 

way be Türkiyenin en çok satan modemi olsa gerek bu Cnet :p bunda Tribesman arkadaşımızın katkısı gözardı edilemez, burdan Armada yı göreve çağırıyoruz + tribesman gibi bir arkadaşımız dururken müşteri hizmetlerinde çalışıyor diye para ödedikleri insanların biran evvel çayıra salınmaları konusunda da uyarıyoruz ...

MechEng at YTU
iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

6 Mesaj
14 Aralık 2004; 16:49:58 

Arkadaslar herkese yardimlari icin cok cok tesekkur ederim.
En sonunda hem bilgisayari hemde modemi calisan bir hattin yanina goturduk ve denedik sorun cikmadi.
Megerse sorun telekomdaymis hattim gelmemis. Halbuki defalarca kez telekomu aradim ve sorun olmadigi hattin acik oldugu soylenmisti.
Siz siz olun telekoma hicbirzaman guvenmeyin.

437 Mesaj
14 Aralık 2004; 16:50:54 

ya bildiğim herşeyi bana tribesman kardeş öğretti sen ne diyon bu adam sitenin altın adamı seçilmeli
Armada da kim oluyo CNET bu adamı işe almalı asıl
Yürü be tribesman...

789 Mesaj
15 Aralık 2004; 1:57:04 

yaw bende de bu modem den var ve

Data Rate 128 32 kbps

yaziyo. zaten turk telekom boyle biseyi desteklemez iken ben nasil 128 den baglanabiliyorum????

ayrica benim cnet kapanip acildiginda kafasina gore ya baglaniyo ya da baglanmiyo..
sende hic kapama diyeceksiniz ama saolsun tredas saat gece 2 gibi elektrigimizi kesmeyi adet haline getirdi.

bi ilginc noktada su, adsl baglanamazken dial-up a baglandiimda hemen adsl baglandi gosteriyo ve genelde dialup baglantisini kestikten sonra baglanti kopuyo ve tekrar adsl olarak geri geliyo..

ayrica Tribesman kardes cennet bi arsa kopardi sanirim bu cnet kullanicilarinin dualari sayesinde.
bende ona cok sey borcluyum..
alt1n kullanici oyu benden de sana

Ekteki dosya (1)

6 Mesaj
15 Aralık 2004; 15:57:02 

Cnet 4 port modem war
10.0.0.2 yazıyorum ama bişi cıkmıyo nedendir lutfen yardım edin...

2141 Mesaj
15 Aralık 2004; 16:57:43 

tbederli arkadaşım snn bağlantıyı 256ya çıkarmayı unutmuş olmasınlar? 256kbit performasnla bağlanabiliyomusun ? 25-26kb/sec ile download yapabiliyosan problem yok ...

thelopez

http://10.0.0.2 yazdıınızı varsayarak söylüyorum. modemin cnet yazan yerinin sol tarafında toplu iğne girebilecek büyüklükte (küçüklükte mi desem) bir delik var oraya bir toplu iğne sokup 5sn basılı halde tutmanız sureti ile modemi resetlemenizde fayda var, o da olmazsa modemi kapatın 5-10 dk kapalı tutun yine düzelmzse ... ethernet kartınızla ilgili bir problem olabilir ... yada aradaki bağlantı ile ... ben internete girebiliyorum yani aradaki bağlantıda bir problem yok diyorsanız çok ilginç bir durum sizdeki ...
bu durumda eğer xp kullnıyorsanız ve ağ bağlantınız kurulu (aktif) ise ağ bağlantınıza çift tıklayın,DESTEK kısmına gelin ve varsayılan ağ geçidi karşısında yazan ip no sunu http://xx.x.x.x şeklinde browsera girin ...

MechEng at YTU
iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

1860 Mesaj
15 Aralık 2004; 17:10:41 

thelopez; aynı şey benim de başıma geldi (arkadaşımın bilgisayarında). Gittim Pci bir ethernet kartı aldım (5-6 dolar fiyatı var zaten). Onboard etherneti iptal ettim herşey düzeldi. Windows'a format çektim ayrıca. Makinanın ethernetinde bir problem vardı.

Anakart Gigabyte IPE-1000 G. Senin anakartın ne marka.

678 Mesaj
15 Aralık 2004; 22:18:17 

cok basit bi soru sorucam. bu ready ısıgının surekli yanıp sonmesi normalmi?

Nikon D7000, Tamron 17-50mm VC, Nikon 55-300 VR, 50mm 1.8D - Slik 400DX Pro
Denon 1911 AVR - JBL SCS 200.5
Asus Zenfone 6
LG 60p

769 Mesaj
15 Aralık 2004; 23:58:07 

ewet normal

*** THL T100S - PENTAX K-5 / 18-135 WR ***

616 Mesaj
16 Aralık 2004; 1:37:48 

arkadaşlar ben bu gazla artık ne yaparım allah bilir
faydalı olduysam ne mutlu bana

thelopez

modemin ethernet bağlantısını gösteren ışıklar ne alemde bide kullandığın kablo düz ethernet kablosu olmalı en olmadu usb den bağlanmayı dene gene olmazsa modemden kaynaklanan problemin olabilir ama bir arkadaşımızdada böyle bir problem olmuştu windowsu yeniden kurdum düzeldi demişti forumda aratırsan bulabilirsin

1 Mesaj
16 Aralık 2004; 20:19:13 

buraya yazdığın problemini çözebildinmi, bende aynı problemi yaşıyorum..??

3 Mesaj
18 Aralık 2004; 0:51:00 

ya arkadaşlar benimde "hakanözkul" arkadaşla benzer sorunum var.ben ilk cnet modemi aldığımda bendeki firmware sizin image anlatımlarınızda gösterdiğiniz firmwareden daha eski.o yüzden bende cnetin sayfasından indirdiğim firmwarei yüklemek istedim ama modem reset attı ve bir daha 10.0.0.2 ye erişemedi. Armada teknik servise götürdüm.orda modeme erişemediklerini yenisiyle değiştirilmesi gerektirğini söylediler. Bende hepsiburada dan modemi değiştirdim. ama bu yeni modemde de firmware eski.

Homepage sayfasında;

Firmware Version: CX82xxx_4.1.0.9
Customer Software Version: CA8XR-NB-101204.00F

ADSL Statuste;

Showtime Firmware Version: 3.30
Line State: ACTIVATION
CO Vendor: UNUSED_VENDOR_0

yazıyor. Artık bidaha firmware yüklemeye korktum.sorularımı sorayım yardım edin lütfen

1) Arkadaşın dediği gini ethernet status hep DOWN. Biz bunu nasıl ayağa kaldıracaz?
2) Sizdeki "Per VC Setting" menüsü bu firmware de yok direkt PVC0 a giriyorsunuz.
3) Ben iki pc yi ethernetten bağlamak istiyorum. Bunun için 2 tane mi PVC ayarlamak gerekiyor. Yada napmalıyım? Ben yerel ağ bağlantısı oluşturunca o lan ın internet güvenlik duvarı etkin oluyor. bunu kapatmazsam ben routerı ping liyorum ama ama router consoldan bana ping atamıyor.Ama bu duvarı kaldırırsam router benim pcyi pingleyebiliyor.Nasıl iş bu napacam bu duvarı kaldırıp routerın firewallına mı kalıcaz?
4) Bu arada benim ethernet status DOWN iken nasıl ping atabiliyorum ben ya?
5) Bu pcleri bağlamak için MUTLAKA STRAİGHT kablomu olmalı.çünkü ben salondaki pcye cross kablo çekmiştim.

Ben CCNA yim. CİSCO router yapmadı bana bu modemin yaptığını ya. Allah rızası için yardım edin. Bu arada benim daha ADSL bağlanmadı. ama ethernet statusün bununla ilgisi olmasa gerek dimi?

616 Mesaj
18 Aralık 2004; 4:14:00 

arkadaşım bende de sekş sürümnü var ama sendeki yeni sürüm
CA8XR-NB-110703.00F bu eski sürüm tarihe bakarsan 12/10/2004 ü göstermş ethernet için bişi yapmana gerek yok takıyosun kabloyu bitiyo olay. o DOWN olayınıda fazla sallamayın

782 Mesaj
18 Aralık 2004; 14:19:26 

Bir sorum var..once cd yi mi kuruyoruz yoksa once modemi mi bilgisayara takıyoruz..veya ethernete mi takiyoruz modemi..usb ye takilan kablo var.bir de ethernete takilan kablo...?

Lisanslı ve Yasal Toplu Sms

616 Mesaj
18 Aralık 2004; 14:58:08 

eğer ethernet üstünden takacaksan birşey yüklemene gerek yok

821 Mesaj
18 Aralık 2004; 19:39:45 

Küçük eklemeler
1- Statik ip bilginizi tamamen siliniz (wan ayarlarındadır) bağlanamayan arkadaşların bağlanamama nedenlerindendir
2- Bridge enable olmalıdır hız farkından anlayacaksınızdır yararını

bu arada cidden iyi bir modem cnet fiyatına göre

saygılar

150 Mesaj
20 Aralık 2004; 23:07:40 

arkadaslar..
cnet var bendede
harbi ii modem ama benim kendi öz salakl11mdan kaynaklan1yo heralde
internete giryom 10 dk soora düsüyorum
oturumu kapayip gene aciyorm ööle devam edio hayat1m
baal1 olduum 2. pcde böylew bi sorun yok...yardim ederseniz sevinirinm...

EU - Wildhammer - Jakida

782 Mesaj
20 Aralık 2004; 23:31:53 

ARKADAŞLAR olmadi ya baglanti...yukardakileri yaptik ama...internete baglanamadik.Şimdi tekrar kapatip acmamizmi lazim..baglanma işini nerden yapiyoruz..Tamam yukardakileri sirasiyla yaptik..sonra..baglanti nerden yapilmasi lazim yaa...tşk ler

Lisanslı ve Yasal Toplu Sms