Şimdi Ara

Cnet modem ayarları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
296
Cevap
0
Favori
175.589
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • O kadar çok isteniyo ki bu ayarlar buyrun özel başlık özel muamele

internet explorerda 10.0.0.2 ye gittiğimizde ilk olarak şifre isteyecek burada modemin standart şifreleri kullanıcı kitapcığında yazıyor. 2 çeşit kullanıcı tipi var
    1. kullanıcı adı: admin ilk şifre : epicrouter
    2. kullanıcı adı: user ilk şifre : password
    şifreleri değiştirseniz bile eğer reset atar veya fabrika ayarlarına dön derseniz ilk şifreye geri dönecektir
    admin olarak giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi sayfa açılacaktır burada wan kısmında ip adresinin olması benim ayarlarım yapılı olmasından kaynaklanıyor ayarsız ise burada birşey yazmaz
    Şekil 1.
     Cnet modem ayarları

1. daire içindeki kısımdan adsl hakkında bilgi ala biliriz nekadar süredir bağlı ne dir ne değildir vs vs
    2. daire ise adsl ile bağlana bilmek için ayarların yapılacağı sayfa
    3. daire virtual server kısmından port ları açmak için ayar sayfası
    1. daireye tıklayarak alt yapıyı öğrenelim

Şekil2
     Cnet modem ayarları

burada CO vendor kısmı alt yapıyı kuran firmanın kim doluunu göstermekte benim alt yapı alcatel eğer nec alt yapısına sahip iseniz bu kısımda "Globespan" yazması gerekirdi bu ikisi arasındaki farkı ayar yaparken kullanacağımız için gerekli.
    Configuration altından Wan kısmına giriyoruz

şekil 3.

Cnet modem ayarları

burada ilk başta 2 ile gösterilen vpı =8 ve vcı=35 şeklinde ayarlamayı yapıyoruz
    ENCAPSULATION kısmına eğer alcatel ise “PPPoA VC-Mux”
    eğer global alt yapısına sahipsek “PPPoE LLC” seçeneğini seçmemiz gerek şekil 2 de alt yapıyı öğrenmiştik burayı ayarladıktan sonra sayfanın alt kısmında pppayarları mevcut

şekil 4.

Cnet modem ayarları

1. numaralı kısma istediğimiz ismi verebiliriz
    2. numaralı kısımda kullanıcı adn@ttnet şeklinde olmak üzere kullanıcı adımızı ve
    3. bölümede şifremizi girdik
    4. kısımda modem hattan düşerse veya bağlantıda kesiklik olursa otomatik olarak bağlantı geldiğinde yeniden bağlanmayı sağlıyor

Şekil 5.

Cnet modem ayarları

sayfanın en alt kısmında
    1. kısıma "Submit" basacak olursak ayarlar kaydedilir ancak aktif hale geçmez aktif hale geçmesi için 2. kısımdaki linke tıklamak gerekir bu durumda modem bütün değişiklikleri kaydeder ve kendini yeniden başlatarak ayarların aktif olmasını sağlar ancak burada
    başka ayarlar yapacaksak submit tuşuna basıp diğer ayarlarıda yaptıktan sonra 2. kısımdaki linke tıklaya biliriz bu sayede modemi 1 kere yeniden başlatarak bütün ayarları kaydetmiş ve aktif hale getirmiş oluruz.

Port açmak için:

Configuration kısmından virtual serverı seçiyoruz Şeki 1 de 3. kısım

şekil 6.

Cnet modem ayarları

eğer bir port değilde port aralığı açmak istiyorsak 1. kısıma açmak istediğimiz aralığın başlangıç portunu 2. kısıma bitiş portunu ,port type dan tcp - udp ayarını ,3. kısıma modem tarafından ethernet kartına atanan veya sizin ayarladığınız ip adresini girip 4. butona bastığımızda eklemeyi gerçekleştirmiş oluruz.
    eğer sadece bir port açılacak ise 5. ve 6. kısıma açmak istediğimiz portu ,port type dan tcp - udp ayarını ,7. kısıma 3. kısımdaki gibi ip adresimizi girdikten sonra 8. butona basıp ekliyoruz
    ancak bu ayarlarda 00 ile gösterilen kısımdaki "save settings" linkine tıklayıp ayarları kaydettirmeden etkinleşmez

Birazda güvenlik:

şekil 7.

Cnet modem ayarları

Admin yetkileri ile giriş yaptığımızda karşımıza gelen ekranın solundan 0 ile belirttiğim menuyu seçip burada birkaç ayarlama yapacağız,
    http server accses bu menu http ara yüzüne kimlerin girebileceğini yetkilendirdiğimiz bölüm buradaki 1 ile daireye aldığım all seçeneği seçili olursa web servera yani 10.0.0.2 ile gelen sayfaya internetten başkasının ulaşması mümkün hale gelmekte bunun iyi yanlarıda mevcut örneklemek gerekirse hiç bilmeyen arkadaşınızın modemini internet ip adresini alarak siz uzaktan ayarlayabiliyorsunuz ama bu sadece istendiği taktirde açılmalı yoksa kötü niyetli kişiler için modemin web arabirimi açık ve savunmasız halde kalmakta o yüzden 2. daire ile aldığımda bulunmasında ve isteğe bağlı olarak tek bir ip veya lan olarak bütün bilgisayarların açık olması seçilebilir ev kullanıcıları için lan yeterli bence 3. dairede ise http adresimizin port numarası var burası 80 standart porttur web sayfalarının kullandığı port ancak bu portu da kendi istediğiniz bir portla değiştirmekj standart ayarlardan uzaklaştıracağı için güvenlik seviyenizin artmasına katkı sağlar ve buraya yazdığınız port numarasını modem sayfasını çağırırken kullandığınız ip adresinin sonuna eklemeniz gerekmekte örn:10.0.0.2:8080 şeklinde olmalı artık sadece 10.0.0.2 yeterli değildir

FTP server , telnet , tFTP server ayarları
    Ufak birkaç tane daha ekleme yapayım hemen altında ftp server ,tftp server ,telnet gibi seçenmekler görmektesiniz buradan direk olarak bu isteklere modeminiziz kapata bilirsiniz. Bende hepsi kapalı ama telneti başka bilgisayarlara bağlanmak için kullananların açık tutması gerekebilir onun dışında tftp herkesin bildiği blaster solucanının kullandığı yol bu sayede bilgisayarınızdaki bilgiler azda olsa daha güvenli.Ftp server ise kimse yanlış anlamasın bu ftp erişimlerinizin kısıtlanması demek değil bu sizin bilgisayarınızı ftp şeklinde kullanma isteğinizi kapatmış oluyorsunuz yani bir çok ev kullanıcısı ftp şeklinde kullanmadığına göre bunun enable olmasıda gereksiz geldi birde sadece lan için ftp server kura bilirsiniz bunun için ise ftp server enabled fakat Disable WAN side FTP accses seçeneğinin işaretli olması gerekmekte

DMZ Ayarları (De-Militarize Zone/Silahtan Arınmış Bölge)
    Dmz yi açmak isteyenler için 4 ü enabled etmeleri ve 5. bölgeye dmz ninn açılacağı lan ip adresini girmeleri yeterli olacaktır. Ve buradaki ip adresi firewallun dışında kalacak ve modeme gelen bütün istekler bu ip adresine yönlendirilecektir

İyi surfler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tribesman -- 6 Şubat 2005, 14:13:14 >

• Resimleri göremeyenler
    http://www.geocities.com/barist119/cnet/wpe1A.htm
    isteyen arkadaşlar buradan resimleri ile izahlı doğru ayarları bulabilirler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinancık -- 13 Aralık 2004, 14:31:07 >
  • resimler gözüküyo arkadaslar. bende de "us. robotics 9105" modem var. ares için port nasil açabilirim.www.portforward.com adresine baktim benim modem yok.
  • golgeyele,
    siteyi incele burada mevcut

moongirl,
    senin problemin Host IP Address kısmı buraya modemin sana atadığı ip adresini gireceksin bunuda
    başlat->ayarlar->ağ bağlantıları modemin bağlı olduğu ethernet kartına ait bağlantıda sağ tıkla durum u tıkla açılan penceredeki destek kısmındaki ip adresi burdan öğrene bilirsin bu değeri girince tahminimcxe problemin gitmiş olacak
  • tbederli arkadaşım snn bağlantıyı 256ya çıkarmayı unutmuş olmasınlar? 256kbit performasnla bağlanabiliyomusun ? 25-26kb/sec ile download yapabiliyosan problem yok ...

thelopez

http://10.0.0.2 yazdıınızı varsayarak söylüyorum. modemin cnet yazan yerinin sol tarafında toplu iğne girebilecek büyüklükte (küçüklükte mi desem) bir delik var oraya bir toplu iğne sokup 5sn basılı halde tutmanız sureti ile modemi resetlemenizde fayda var, o da olmazsa modemi kapatın 5-10 dk kapalı tutun yine düzelmzse ... ethernet kartınızla ilgili bir problem olabilir ... yada aradaki bağlantı ile ... ben internete girebiliyorum yani aradaki bağlantıda bir problem yok diyorsanız çok ilginç bir durum sizdeki ...
    bu durumda eğer xp kullnıyorsanız ve ağ bağlantınız kurulu (aktif) ise ağ bağlantınıza çift tıklayın,DESTEK kısmına gelin ve varsayılan ağ geçidi karşısında yazan ip no sunuhttp://xx.x.x.x şeklinde browsera girin ...

• quote:

Orjinalden alıntı: Cisco

Ben de çalıştığım firmanın bu modemi kullanması ve müşterilere bu modemi satması yüzünden bu konuyla çok haşır neşir oldum Cisco CCNA im ancak bu modemdeki ramdom sorunlar yüzünden hemen her gittiğim kurulumda sorunlar yaşıyorum.30dk da hallaolucak işlemi 3-4 saatte yapıyorum bu da patronla sorun yaşamamıza sebep oluyor.Tüm bu sorunların iki ana sebebi ve tek çözümü var bence bu sebepler upgrade edilmemiş firmware ve düzgün haazırlanmış muhemel sorunlara cevap veren bir kitapcığın ve CD nin hazırlanmamış olmasıdır.Dağıtıcı Armada'nın destek için oraya 1-2 eleman oturtması yatırım yapması gerektiğini düşünüyorum eğer destek olsa deneyimli elemanlar herkesin mevcut alt yapısına göre çözüm sunacağından sorun kalmıyacaktır.Bu konuda sattığı modemlere sonuna kadar destek verdiği için Elkotek'i kutluyorum keşke bu modemin disti(dağıtıcısı) da bu firma olsaydı.Herkese kolay gelsin.

Evet arkadaşım sizinde dediğiniz gibiwww.armada.com sattığı modemlere destek vermiyorlar adamlara kaç tane e-mail attıysam bana doğru dürüst cavap vermediler sanırım bu konuda teknik bilgiden yoksunlar

• selamlar, bu foruma üye değildim ama bu başlığı görünce belki faydam olur diye kaydoldum. ben de cnet kullanıcısıyım ve bir iki konuda düşüncelerimi söylemek istiyorum...

dmz'yi aktive etmenizi pek tavsiye etmem çünkü firewall işlevi gören nat (network address translation) devre dışı kalır. tek tek port açmak zahmetli gelebilir ama nat güvenlik açısından önemli bir özellik.

router'a tek bilgisayara bağlıyken Ethernet Link Status: DOWN yazması normaldir, bağlantıyla alakası yok. bilgisayarı 2 nolu ethernet girişine bağlayınca ya da 2. bir bilgisayar bağlayınca UP oluyor.

konfigürasyon ekranına internetten erişilmesini engellemek istiyorsanız ayarlarda Misc Configuration kısmındaki WAN side HTTP server i disabled yapın. eğer web server kuracaksanız buradaki 80 olan port değerini değiştirmeniz gerek. tabii buradan portu değiştirince 10.0.0.2 ile girilen sayfaya "10.0.0.2:x" (x yeni port adresi) yazarak giriliyor, ayarları resetlemenz durumunda ise tekrar eski haline dönüyor.

modemi reset ettiğinizde ip almıyor ve dolayısıyla bağlanamıyorsa, sadece bilgisayarı restart ettiğinizde ya da network'u disable edip tekrar enable ettiğinizde bağlanıyorsaayarlardaki ADSL Configuration kısmından Handshake Protocol'u değiştirmeyi deneyin.

firmware yüklerken modemin sapıtması ve adsl ışığının yanmamaya başlaması durumunda şu linkte an altta yazıldığı şekilde usb kablosuyla firmware tüklemeniz lazım:
    http://www.cnet.com.tw/f-adsl.htm
    bu da usb'den yüklenebilen firmware:
    http://www.farina1.com/megaspeed/V5%20%26%20XP/032002_rel5_0501.zip
    bu firmware'i aynı cnet'i in sayfasında yaıldığı gibi, ama "P52_usb" yerine "rm" yazarak yükleyebilirsiniz.

yahoo'ya girememek cnet'e has bir durum değil, az önce usr9105 modem kullanan bir arkadaşım da aynı şikayetini belirtti.

galiba bu kadardı...

dediğim gibi ben bu foruma fazla bakmıyorum, cnet router'larla ilgili bir sorununuz olması durumundawww.darkhardware.com forumlarında sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım. burada da çok faydalı bilgiler verilmiş, oradaki cnet kullanan arkadaşlar için bu başlığın linkini de oraya yazmayı düşünüyorum. hazırlayan arkadaşın eline sağlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DylanDog -- 26 Aralık 2004, 10:43:23 >

• teknoman, hat bağlı olduğu halde adsl ışığı yanmıyorsa ve hiçbir şekilde web arayüzüne girilmiyorsa aşağıdaki yöntemi deneyerek düzeltilebilir sorun. modemin içini açıp iki pin'İ jumper vasıtasıyla temas ettirmek gerekiyor, biraz zahmetli bir iş. bir bilenden yardım istemeyi düşünebilirsin belki, sayfada tarif edilen adımları da dikkatlice okumak gerek.

quote:

Orjinalden alıntı: lykos
    firmware yüklerken modemin sapıtması ve adsl ışığının yanmamaya başlaması durumunda şu linkte an altta yazıldığı şekilde usb kablosuyla firmware tüklemeniz lazım:
    http://www.cnet.com.tw/f-adsl.htm
    bu da usb'den yüklenebilen firmware:
    http://www.farina1.com/megaspeed/V5%20%26%20XP/032002_rel5_0501.zip
    bu firmware'i aynı cnet'i in sayfasında yaıldığı gibi, ama "P52_usb" yerine "rm" yazarak yükleyebilirsiniz.

• şifre değişimin için telekoma gitmek yerinehttp://adslkota.ttnet.net.tr/selfcare/login.jsp bu adrestende bu işlemi yapabiliyorsun diye biliyorum bir dene istersen şimdi telekoma gidipte ruhsağlığınla oynatma
  • http://www.cnet.com.tw/download/cnad-804nf.htm
    bu adreste resmi son firmware var
  • quote:

Orjinalden alıntı: Nibubai

http://www.cnet.com.tw/download/cnad-804nf.htm
    bu adreste resmi son firmware var

Cnet in sitesinden "Firmware" "May 26 -2004" tarihli dosyayı indirdim, şimdi bunu nasıl yükleyeceğiz ve ne işe yarıyor? Önceden açtığım portlarda veya ayarlarda bir değişikli olacak mı? Modemi aldığım günden beri hiç bir şey yüklemedim, msn de sürekli kopmalar oluyor, acaba bu yüzden mi? Sadece bahsettiğim yüklemeyi yapmak yeterli midir?

Cevaplarınıza acil ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.

• Arkadaşlar cnetin sitesinden firmware yükledim, arayüz, menüler falan değişti....

İyide sonradan farkettim, benim modem 2005 de üretilmiş, ben"http://www.cnet.com.tw/download/cnad-804nf.htm " "May 26 -2004" tarihli eski firmware mi yükledim yoksa......

@Tribesman resimli anlattığı arayüz varya, ona döndü... Firewall seçeneği falan vardı diğer arayüzde, yeni yüklediğimde ise yok....

Bu nasıl işdir. ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdengeçti -- 2 Nisan 2005, 13:31:57 >
  • Güncel firmware i buradan alabilirisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serboy -- 5 Nisan 2005, 15:02:53 >
  • Merhaba,

"CNET ADSL MODEM ROUTER + 4 PORT + SWITCH+SPLITTER" modem aldım ethernet olmadığından modemi sürücülerini yükleyip USB den taktım CD sinde Türkçe olarak kurulum(http://www.armada.com.tr/drivers/CNAD804NF_HIZLI_KURULUM.doc ) anlatılıyordu bende anlatılanları aynen yaptım ancak internete bir türlü bağlanamadım, Windows XP kullanıyorum

Bağlantı var diye gözüküyor IP adresini 10.0.0.3 olarak alıyor
    IP ve DNS adreslerini otomatik olarak alıyor, IP ye 10.0.0.2, 10.0.0.3 girdim ikiside olmadı zaten 0.0.0.0 girin diyor...

Ayrıca telekom şifre olarak telefon numarasını vermiş bunu nasıl girmem gerek alan kodunu da girmelimiyim?

Modemin ışıklarında bir problem yok ADSL ışığı devamlı yanık halde kılavuzda da öyle olması gerektiğini söylüyor zaten her şey normal gözüküyor XP de nete bağlı gösteriyor ama bağlı değilim.

Sorun telekomda olabilir mi? Ayrıca ADSL destek hattının numarasınıda verebilirseniz sevinirim.

Son olarak ADSL Status kısmının "CO Vendor" kısmında "UNUSED_VENDOR_0" yazıyor, WAN kısmının IP adress , Subnet Mask ve Mac adress kısmında hiçbir şey yazmıyor...

Teşekkürler

• arkadaşlar armadanın sitesindeki firmware i indirdim ve bi süre sonra bendede veri alışverişinde problemler olmaya başladığını gördüm status menusunden adsl e baktığımda upload da crc hatalarının alıp başını gittiğini gördüm cnet in sitesindeki firmware de ise hiç problemim olmamıştı tekrar yüklemeye çalışırken takıldı ve kitlendi ünlü beyaz sayfa hatası benimde başıma geldi ama çözümü çok kolaymış modemin sayfasına giriş yaptıktan sonra boş bir sayfa geliycek sayfa geldikten sonra explorer adres barınahttp://10.0.0.2/doc/update.htm adresini girin ve firmware i tekrar yükleyin ben bu şekilde atlattım.

• CNet ve eMule ile ilgili ayarlarıwww.meretx.com da bulabilirsiniz.
    Meret ;)
  • quote:

Orjinalden alıntı: machiavelli

merhaba

bende de cnet 4 portlu modem var evde de 2 pc ama bır turlu bırbırlerını gormesını basaramadım
    lutfen bana yapıcaklarımı 10 yasındakı cocuga anlatırmıs gıbı yazarmısınız

1.pc xp pro ne sp1 nede sp2 yuklu degıl
    2.pc xp home + sp2

tesekkurler

iki bilgisayar da modeme bağlı olsun

ondan sonra windows ta paylaşımı açman gerekli

C sürücüsüne sağ yıkla özellikler de
    paylaşım sekmesine gel
    riskini bilmenize karşın sürücü kök dizinini ......
    gibi bir yazı var ona tıkla
    menüler değişecek
    "Bu klasörü ağda paylaşıma aç"ı tikle

uygula deyince diğer bilgisayer bu diski görecek

aynısını diğer bilgisayer içinde yap
    böylece iki bilgisayer da C sürücülerini görebilecek

EK:

son sürüm firmware istiyorsanız bunu kullanın
    illaki usb ile update istiyor
    versiyon 4.1.0.29
    DDNS özelliği eklenmiş
    firewall tamamen kaldırılmış
    ftp://ftp1.planet.com.tw/ADSL/ADE-4100/FW-ADE4100_41029B.zip

firewall eklemek için
    ftp://ftp1.planet.com.tw/ADSL/ADE-4100/FW-ADE4100_41038.zip
    patch dosyası mevcut, bunun ile versiyon 4.1.0.38 oluyormuş...

Showtime Firmware Version:3.50

maksimum 20 port forward edilebiliyor

daha gelişmiş bişey isteyenler için
    http://www.telewell.fi/tuotteet/tw_ea500/TW-EA500-4.1.0.38_B650d.zip
    firmware'in babası
    versiyon 4.1.0.38
    Showtime Firmware Version:3.52

buda illaki usb update istiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eryen -- 7 Haziran 2005, 1:52:49 >

• OLMUYOOOR!!! kafayı sırıcam ya !! cd kopyalamaktan bıktım be

quote:

Orjinalden alıntı: eryen

quote:

Orjinalden alıntı: machiavelli

merhaba

bende de cnet 4 portlu modem var evde de 2 pc ama bır turlu bırbırlerını gormesını basaramadım
    lutfen bana yapıcaklarımı 10 yasındakı cocuga anlatırmıs gıbı yazarmısınız

1.pc xp pro ne sp1 nede sp2 yuklu degıl
    2.pc xp home + sp2

tesekkurler

iki bilgisayar da modeme bağlı olsun

ondan sonra windows ta paylaşımı açman gerekli

C sürücüsüne sağ yıkla özellikler de
    paylaşım sekmesine gel
    riskini bilmenize karşın sürücü kök dizinini ......
    gibi bir yazı var ona tıkla
    menüler değişecek
    "Bu klasörü ağda paylaşıma aç"ı tikle

uygula deyince diğer bilgisayer bu diski görecek

aynısını diğer bilgisayer içinde yap
    böylece iki bilgisayer da C sürücülerini görebilecek

EK:

son sürüm firmware istiyorsanız bunu kullanın
    illaki usb ile update istiyor
    versiyon 4.1.0.29
    DDNS özelliği eklenmiş
    firewall tamamen kaldırılmış
    ftp://ftp1.planet.com.tw/ADSL/ADE-4100/FW-ADE4100_41029B.zip

firewall eklemek için
    ftp://ftp1.planet.com.tw/ADSL/ADE-4100/FW-ADE4100_41038.zip
    patch dosyası mevcut, bunun ile versiyon 4.1.0.38 oluyormuş...

Showtime Firmware Version:3.50

maksimum 20 port forward edilebiliyor

daha gelişmiş bişey isteyenler için
    http://www.telewell.fi/tuotteet/tw_ea500/TW-EA500-4.1.0.38_B650d.zip
    firmware'in babası
    versiyon 4.1.0.38
    Showtime Firmware Version:3.52

buda illaki usb update istiyor

• Manyatik Kardeş,

CNet modem içinwww.emuleturk.com sitesinde bilgi bulabilirsin.

Meret ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meret -- 19 Temmuz 2006; 21:49:53 >
  • Bende inca adsl modem kullanıyorum usb den baglanıyorum.sadece usb cıkısı var.
    Aygıt yonetıcısınde Conexant AccessRunner USB ADSL WAN adapter yazıyor.

Ben hıcbır ayar yapmadım .Direk cd den kurup baglandım.
    Yazılanları okudum . Ama sunu anlayamadım
    Bu ayarlarları yapmam gerekıyormu. http://10.0.0.2 gıbı herhangı bırsa acılmıyor.
    xp pro servıce pack2 / onboard ethernet/ usb den baglanıyorum. / modemde sadece usb var

Yoksa bu ayarlar sadece bırden fazla baglantılı bılgısayarlar ıcınmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetkb -- 27 Ağustos 2005, 0:32:34 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.