Şimdi Ara

Kamu kurumlarının F klavyeye geçişi yıl sonuna kadar tamamlanacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
1.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kamu kurumlarının F klavyeye geçişi yıl sonuna kadar tamamlanacak

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı ve aynı zamanda AK Parti İstanbul Milletvekili olan Ekrem Erdem, F klavye kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ekrem Erdem yaptığı açıklamalarda F klavyeye geçiş sürecinin olumlu yürüdüğünü ifade ediyor.

F klavyeye geçiş ile ilgili olarak Resmi Gazete'de 2013 yılında F Klavye başlığında Bakanlık genelgesi yayınlanmış ve kademeli olarak F klavyeye geçileceği duyurulmuştu. 

Genelge gereği Devlet Malzeme Ofisindeki bilgisayarlar ve yapılan tüm ihalelerdeki ihalelerdeki bilgisayarlar F klavye olmak zorunda. Eğitim kurumlarında da öğrencilere F klavye ile eğitim veriliyor. Dağıtılan tabletlerde de F klavye ön yüklü olarak geliyor.

Yıl Sonuna Kadar F Klavyeye Geçilecek

Ekrem Erdem, yıl sonuna kadar tüm kurumlarda F klavyeye geçilmiş olacağını söylüyor. Zaten genelgeye göre kamu kurumlarında kullanımda olan tüm bilgisayar klavyelerinin 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye geçmesi gerekiyor.

Bakanlık genelge sonrasında F klavye bulmanın kolaylaştığının ve dizüstü bilgisayarların dahi F klavyeli versiyonlarının olduğunun altını çiziyor. Erdem, hız gereği F klavye tercihinin basın sektöründe daha yaygın olduğunu belirterek birçok birçok gazetecinin kendisine "Bizi bir dertten kurtardınız. F klayve dizüstü bilgisayar bulamıyorduk. Şimdi buluyoruz." diyerek teşekkür ettiğini aktardı.

• 20 yıldır Q klavye kullanıyorum ve hayatımda bir eksiklik hissetmedim... Bir öğretmen olarak merak ediyorum; bu saatten sonra F klavye ile hangi hedefe ulaşmam bekleniyor acaba...?

• quote:

birçok gazetecinin kendisine "Bizi bir dertten kurtardınız. F klayve dizüstü bilgisayar bulamıyorduk. Şimdi buluyoruz." diyerek teşekkür ettiğini aktardı.

yaw he he
  • Yandaşın biri klavye satarak iyi para kazanacak. Maksat birilerini zengin etmek, yoksa herkes Q klavyeye alışmış, kimse F klavye kullanmak istemez.

• 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz gibi olabilir ama çok basit bir yöntem var yaparlar mı bilmiyorum. Q klavyenin tuşlarını çıkarıp f klavyeye göre dizilir. Bilgisayardan f klavye seçildi mi oldu bitti.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • He he . şimdi Cumhurbaşkanlığa bir yazı yazalım da bak.
    f klavle nasıl başlıyor. FG harfleriyle. yani fetoşçuların dayatması bu.
    bu oyuna gelecek miyiz ey Türkiye. fg plakalar toplatılırken fg ile başlayan klavle dayatması neyin nesidir?

• Türkiyenin klavye boyutunda da ikiye bölünüşü. Din ve etniklik yetmedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

He he . şimdi Cumhurbaşkanlığa bir yazı yazalım da bak.
    f klavle nasıl başlıyor. FG harfleriyle. yani fetoşçuların dayatması bu.
    bu oyuna gelecek miyiz ey Türkiye. fg plakalar toplatılırken fg ile başlayan klavle dayatması neyin nesidir?

Rez alın q klavyeye geri dönüyoruz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zaten doğru düzgün kullanamıyorlardı şimdi hepten kullanamazlar.
  • tüm tuşları söker F göre dizerim ha :) yine Q kullanırım :)

• quote:

Orijinalden alıntı: karakabus_

Dediğiniz gibi olabilir ama çok basit bir yöntem var yaparlar mı bilmiyorum. Q klavyenin tuşlarını çıkarıp f klavyeye göre dizilir. Bilgisayardan f klavye seçildi mi oldu bitti.

Tuşların üzerine etiket yapıştırsak daha kolay olmaz mı?
  • AMC A kullanıcısına yanıt
    2013 Aralık ayında yayınlandı galiba o genelge
    Hatta aynı genelgeye göre pc alımlarında klavyeler f olacaktı ama hiç bir kurum sallamadı

2014 Yılında ismek kurslarına gittim o genelge nedeniyle
    Dediğin gibi q klavyeyi bile doğru dürüst kullanamıyorlardı şimdi tamamen batacaklar

20 Sene memurluk yaptığı halde klavyeye bakmadan yazamayan tipler hariç isteyen iki haftada öğrenebilir
    Geliştirmek isteyen ise bir ay boyunca günde bir saatini vermek suretiyle sorunsuz 10 parmak kullanabilir
  • Daha q klavyede yazamayanları gördüm f klavye geçişinde millet yandı

• Zaten sadece devlet dairelerinde bilgisayar var. Kimse telefon tablet ve bilgileri iş dışında kullanmıyor. Yine kimi zengin edeceksiniz söyleyin size bi klavye parası verelim bize bu eziyeti yapmayın.

• Saçma sapan işler.
  • memurlara yapılacak iş çıkarmışlar diyebiliriz kpss den sonra.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • En büyük sorunumuz da çözüldü çok şükür.

• Yine herşeyin en iyisini ben bilirim deyip dikte ettiren kafa. Tüm dünya gibi Q kullarak yetişen nesil F kullanmaya uğraşacak.

• Doğru karar. Q klavye daktiloda kağıt sıkışmasın diye harflerin olabilecek en düzensiz halde sıralanmış olduğu saçma bir icattır. Gevur icadı işte ne beklersin. Daktilo mu kaldı gelişmeye açık olun biraz! Sadece kamuda deyil heryerde kullanılmalı hatta Q klavyeden ekstra vergi alınmalıdır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeni klavye almaya gerek yok. Sadece tuşları söküp f klavye düzeninde takıp windows ayarlarından f klavye düzenini seçerseniz bedavadan f klavyeniz olmuş olur. Acer dizüstü bilgisayarımda yaptım oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.