Şimdi Ara

Sahibinden.com'a açılan rekabet soruşturmasının nedeni

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
2.474
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sahibinden.com'a açılan rekabet soruşturmasının nedeni

Rekabet Kurulu tarafından sahibinden.com hakkında soruşturma açıldı. Online otomotiv ilanları pazarında sahip olduğu hâkim durumunu aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullandığı iddiası üzerine yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulu tarafından karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi ve belgelerle yapılan tespitleri değerlendiren Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, online otomotiv ilanları alanındaki uygulamalarıyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik şirket hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Daha Önce Açılan Soruşturmayla Birleştirildi

Kurul, bu soruşturmanın sahibinden.com hakkında daha önceden açılan soruşturmayla birleştirilmesini kararlaştırdı. Geçtiğimiz Haziran ayında yine Rekabet Kurulu tarafından şirketin faaliyet gösterdiği alanlardaki hakimiyetini yüksek fiyat uygulayarak kötüye kullandığı iddiası ile soruşturma açılmıştı. Bu defa açılan soruşturma ise sadece online otomotiv satışı fiyatlarını kapsıyor. Bu iki soruşturma birlikte yürütülecek.

Sahibinden.com'a açılan rekabet soruşturmasının nedeni

4054 Sayılı Kanun'un 6. Maddesi

Hakim durumun kötüye kullanılması başlıklı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'unda şu ifadeler yer alıyor:

Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.

Kötüye kullanma halleri özellikle şunlardır:

a) Ticarî faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya dolaylı olarak engel olunması ya da rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler,

b) Eşit durumdaki alıcılara aynı ve eşit hak, yükümlülük ve edimler için farklı şartlar ileri sürerek, doğrudan veya dolaylı olarak ayırımcılık yapılması,

c) Bir mal veya hizmetle birlikte, diğer mal veya hizmetin satın alınmasını veya aracı teşebbüsler durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın veya hizmetin, diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da satın alınan bir malın belirli bir fiyatın altında satılmaması gibi tekrar satış halinde alım satım şartlarına ilişkin sınırlamalar getirilmesi,

d) Belirli bir piyasadaki hâkimiyetin yaratmış olduğu finansal, teknolojik ve ticarî avantajlardan yararlanarak başka bir mal veya hizmet piyasasındaki rekabet koşullarını bozmayı amaçlayan eylemler,

e) Tüketicinin zararına olarak üretimin, pazarlamanın ya da teknik gelişmenin kısıtlanması.

• Siz hala donanım haber olarak ilan koyup satışa sunabileceğimiz bir site açmayın bu kadar üyeye ve aktif kullanıcıya sahip platformsunuz hala baka durun milletin tek başına bu yolda yürümesine. Facedeki oluşturulan grupların bile aktif birkaç yüzbin üyesi var. Siz aktif milyon kullanıcıdan faydalanamayın ancak böyle konu açar haber yaptım dersiniz. Üstelik ilanlara yorum yapma özelliği getirin ve bunları biri onaylasın kullanıcıya oy verme sistemide olsun bakın bakalım nasıl patlama yapıyorsunuz. Piyasaya az dürüstlük getirmekten korkuyonuz.
  • Hukumetten birinin bi akrabasi bu ise girecek demekki ..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • emlakçı ve galericiler kapatılsa ne iyi olurdu
  • Bana göre;
    evet sahibinden.com mevcut durumunu kullanarak kullanıcıları sömürüyor.

• aslında asıl yapılması gereken sahibinden.com'a rakip başka bir web sitesi kurmak, belki var diyeceksiniz, ama niteliği ve niceliğine göre değerlendirme yapıp rekabeti artırmak gerek

• Letgo çıktığında pek tutmamıştı ama son zamanlarda Sahibinden'den daha fazla tıklandığını düşünüyorum.DSite arayüzlerini falan da düzelttiler sahibindene göre daha pratik ve seri bir sistemleri var.Sahibinden ilk çıktığından beri rakipsiz olması nedeni ile üstüne neredeyse hiç koymadı 7 yıl önce neyse şimdi de o insan bir arayüz falan geliştirir değişiklik yapar.Sahibinden gerçekten iyi düşünülmüş bu işin Türkiye'de ilki denebilir onun da hakkını yemeyelim.
  • Konu detayli vbir sekilde forumda tartisildi ve

Emlakci ve galericiler forum ahalisinin cogunlugu ile haksiz bulundu. Sayıldı sövüldü.

• Yanlışsam düzeltin ama adam arabasını yazıyor ama telefondan görüşüp o şekilde alıyor site üzerinden alındığını ben ne denk geldim nede duydum. Olup olmadığını bilmiyorum açıkcası.

SAhibinden nasıl yüksek fiyat koyuyor orasını anlamadım. Araç sahibi fiyatı belirlemiyor mu.

Yoksa bu farklı bir durum mu bilgili bir arkdaş açıklarsa daha iyi olur.

Neyse bende arada uğrarım bir çılgınlık vururbana araç fiyatlarına bakar olurum ona 60.000 verriim derim sonra 20.000 daha verebilirim derim sonra bir bakmışım range rover mercedes lere bakar buluyorum kendimi en son koltuk kılıflarında bakıp kapatıyorum.

• Sahibinden.com'a ilan veremez hale geldik, 5 yıl önce 50 sütun bir alanda ilan yayınlanmış olurken bu gün 2 sütun ilan görünüyor, buda aradığın çok şeyi bu sitede bulabilme imkanını ortadan kaldırıyor, burda sebep ilan ücretlerinin çok artırılmasıdır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ulan sanalpazar 3 aydır milletin parasını ödemiyor gasp ediyor ilgilenen yok
  • Amaçları ulkedeki tum ozgurlukleri kaldırmak. Adım adım benim adım. Ben bu arpayı kime satım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu site olmasaydı otopazarda fiyat bilgisiz şekilde arac satıyorduk...şimdi ise tam çakal olduk herkezin fiyatına bakıp daha bilgili ve yüksek yazıyoruz....yani adamlar bize ne yapsın çakallık uyanıklık hepsi bizde allah bizi affetsin...
  • Farklı komisyon oranı falan uyguluyordur. Vardır bir şeyler ve bence içeriden kesin bilgi çıkışı olmuş. Yoksa nasıl anlaşılacak?

• araçların kasko değerinden fazla fiyata koyamama kuralı getirseler sorun çözülecektir. adam sahte konu açar demeyin ilanlar denetlendikten sonra açılmakta.

• Bence de rahat olduğundan son yıllarda fiyat şişirdi ancak rekabet kurumunun buna karar vermesi bence imkansız. İnternet sitesi işletiyorlar sonuçta maliyetleri ihmal edilicek düzeyde. Maliyet olmayan yerde fiyat yüksek veya alçak diyebilmenin mümkünatı yok. Ne kadar fiyat koyabiliyorsa o kadar koyar. Ne diyecek benim normalde şurdan 10 milyon kazanmam lazım ama bu kadar da fazla kazanmıyım mı dicek?

• +

• Sony gibi devletle rekabet ettilerse demek ki
  • Siz hala donanım haber olarak ilan koyup satışa sunabileceğimiz bir site açmayın bu kadar üyeye ve aktif kullanıcıya sahip platformsunuz hala baka durun milletin tek başına bu yolda yürümesine. Facedeki oluşturulan grupların bile aktif birkaç yüzbin üyesi var. Siz aktif milyon kullanıcıdan faydalanamayın ancak böyle konu açar haber yaptım dersiniz. Üstelik ilanlara yorum yapma özelliği getirin ve bunları biri onaylasın kullanıcıya oy verme sistemide olsun bakın bakalım nasıl patlama yapıyorsunuz. Piyasaya az dürüstlük getirmekten korkuyonuz.

• Teşekkür ederiz sayın editör...

Haberi vermekle kalmayıp; "5n1k" için de "emek" vermişsiniz...
  • adaletinsesi kullanıcısına yanıt
    10Tane rakip kurulsa neolur sahibindene koyduğum fiyatı hepsine aynı koyarım

Anlamadığım satılan ürünlerin fiyatını sahibinden belirlemiyor ki ilanı koyan kişi belirliyor sitenin ne suçu var

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.