Şimdi Ara

ASELSAN ile TÜBİTAK’tan ortak yarı iletken şirketi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
1
Favori
2.380
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ASELSAN ile TÜBİTAK’tan ortak yarı iletken şirketi

Silahlı İnsansız Hava Araçlarının temel mühimmatı olan MAM-L ile son dönemde terörle mücadele kapsamında etkin bir şekilde görev yapan Roketsan üretimi Cirit füzesinin arayıcı başlıklarında kullanılan yarı iletken dedektörlerin geliştirilmesinde etkin rol üstlenen gizli bir isim olan YİTAL, sonunda resmi bir şirket haline geliyor.

1983 yılında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi kapsamında yarı iletken teknoloji alanında araştırma yapmak adına kurulan YİTAL, geçen dönem boyunca TÜBİTAK Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyordu.

Yeni kurulan şirket ile farklı bir kimlik kazanan YİTAL artık YİTAL Mikroelektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. adıyla ticari bir yapıya kavuştu. %51 hissesi ASELSAN’a %29 hissesi TÜBİTAK’a, %20 hissesi de Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na ait olan şirket, çok yakında tesisleşme anlamında da önemli adımlar atacak.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin tarafından “Güvenilir Yarı-İletken Üretimevi” statüsünde yola devam edecek denilen YİTAL için KAP’a yapılan açıklamada “Yarı iletken ve benzeri teknolojik malzemeleri içeren mikro ve nano boyutlu aygıtlar ile ilgili faaliyet göstermek amacıyla” kurulduğu ifade ediliyor.

Şirketin TÜBİTAK Gebze kampüsünde kurulacak olan fabrikasında ilk aşamada ülke için kritik öneme sahip teknolojilerdeki üretim süreçlerinin geliştirilmesine odaklanılacak. Gelecek adına son derece önemli olan bu adım, uzun vadede destek görmeye devam eder ve başta savunma sanayii olmak üzere ülkemiz adına bir çok alanda kullanılan teknolojilerin yerlilik oranının artmasına katkı sağlar.

• Daha bunlar başlanğıç, asıl gelişmeler için biraz daha bekleyin.Yakında daha güzel
    haberler duyacaksınız. VER AĞA MEHTERİ....

• Direnç bile üretsek birşeydir. Umarım yerli üretim mikrodenetleyici ve işlemcilerimizi savunma sanayiimizde kullanabiriz 😌

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Oooh savunma konusu. Dünyayı katlar böler çarparız hüleayn.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayırlı olsun

• Geç kalmışsınız. Kurulalı bayağı oluyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • En geç 2000'lerin başında üretime geçilmesi gereken bir konuydu ama geç olsun, güç olmasın diyelim. Hayırlı olsun.
  • Gaz almak ve mehter vermek icin degilse helal olsun,bosa yedikleri paralari bilimde kullansalardi geç kalmazdik.

• Uzay ajansı ne zaman kurulacak ? Turkiye en kisa surede once ay programı sonra mars programi oluşturmalı.

• Bir diyot bile üretemez haldeydik. Böyle bir şirketin kuruluyor olması çok faydalı bir şey ülke için. Kısa vadede olmasa da uzun vadede çok gelişme sağlayacağından eminim.

• Pardus ne zaman bitiyordu acaba? hmm peki.

• quote:

Orijinalden alıntı: Morphinz

Pardus ne zaman bitiyordu acaba? hmm peki.

Pardus şuan çok stabil çalışıyor. eğer Linux kullanıyor isen denemeni tavsiye ederim. Linux nedir bilmiyorsan sana Windows ile mutluluklar dilerim
  • Zaten Aselsan ve 2-3 sirket haric hepsi reklam secim haberi ama Aselsan icraat yapiyor

• aselsan 2000 senesinde 1919-1923 modelleriyle zamanındaki cep telefonlarıyla yarışan %100 yerli telefon yapmıştı. o arada ne olduysa üretimi durdurdular. devam etseydi kendi sağlam markamızı çıkartmış olacaktık.

umarım bu yarı iletken şiketi d cep telefonu macerasına dönmez. ülkedeki tüm kamu kuruluşlarının bilgi işlem altyapısı yazılımından donanımına yabancı şirketlerin elinde, en azından kritik yerlerdeki donanım ve yazılımı kontrol altına alalım.
  • Bi güruh var şu donanım haberde. Her gelişme ile dalga geçiyorlar..

• quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

Pardus şuan çok stabil çalışıyor. eğer Linux kullanıyor isen denemeni tavsiye ederim. Linux nedir bilmiyorsan sana Windows ile mutluluklar dilerim

Ben 2008'den beri bilirim Pardus'u.

Önce ajans'ı bitirdiler.

Sonra ekibi dağıttılar.

Sonra da makyajlı debian'a çevirdiler.

Nedense bunların hepsi Pardus dikkat çeken bir proje haline geldiğinde oldu.

Fatih projesinin ihale aşamasından hemen önce.

Bunları da söyleyin lütfen.

Linux kullanıcısı isen tartışırım. Değil isen Windows ile sana mutluluklar dilerim

• Aselsan cep telefonu işine de girmeli, uygun fiyatlı ve vergiden muaf olursa alan çok olur

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tamzirtapoz

Bir diyot bile üretemez haldeydik. Böyle bir şirketin kuruluyor olması çok faydalı bir şey ülke için. Kısa vadede olmasa da uzun vadede çok gelişme sağlayacağından eminim.

Sadece algılayıcı üretilecek.

Satamadıktan sonra diyot üretmenin bir anlamı yok.

Kendin için üretmen de önemli ama güç kazanabilmek için dışarıya satabilmek de gerekli. Dünyada ekonomik sistem böyle.

Benim asıl sorum 15 yıldır nerdelerdi? Dolar 1 lirayken, para değerliyken?

Parayı betona gömdükten sonra savunma sanayii hamlesi yapmak nereden çıktı?

Savaşa neden giriyoruz?

Stratejik derinlik bu muydu?

galiba 15 yaşındasın. her haberde 15 yıldır nerdelerdi diyorsun. ben 40 yıldır aynı soruyu soruyorum. Dedem 100 yıldır aynı soruyu sordu. seni iyi uyutmuşlar. iyi uykular sana

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Ben 2008'den beri bilirim Pardus'u.

Önce ajans'ı bitirdiler.

Sonra ekibi dağıttılar.

Sonra da makyajlı debian'a çevirdiler.

Nedense bunların hepsi Pardus dikkat çeken bir proje haline geldiğinde oldu.

Fatih projesinin ihale aşamasından hemen önce.

Bunları da söyleyin lütfen.

Linux kullanıcısı isen tartışırım. Değil isen Windows ile sana mutluluklar dilerim

Kullandım yeterince ve şu an Windows kullanıyorum.

Tipik Linux'cular gibi Winzort kullanıyor yeaa kafası yapacaksan hiç dalaşa girmeyelim.

yeterince kullanman iyi olmuş. israf iyi bir şey değil sonuçta. ben cevabımı aldım. başka konularda tartışalım. bu konuda kaybedeceğim kesin

• quote:

quote:

Red had 9.0 sürümü ile başladım Linux kullanmaya
    Uzun yıllardır da Debian ve sürümlerini kullanıyorum

Sana şunu net olarak söyliyeyim ki tubitak'ın milyonlarca lira harcayıp çöpe attığı pisi tabanlı Pardus bile debian tabanlı bu sürümden çok daha iyiydi.

Pardus java lisans sorunları nedeni ile elektronik imza ve elektronik belge yönetim sistemi dahil pek çok konuda sorunlu

Ağ üzerinde yazıcı ayarlarını sorunsuz yapabiliyorsun ama ağ üzerinde dosya paylaşımı bile hala fazlasıyla sorunlu

Asıl sorun ise Pardus bu ülkede windows yazılımlarına göbekten bağlı olan kamu kurumları ve birilerinin mamalanması nedeni ile asla kamuda kullanılamaz.

Sen hiç Pardus üzerine ebys kurmayı denedin mi mesela

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.