Şimdi Ara

Bitcoin üzerinden 4 milyar dolar kara para aklayan Rus vatandaşı ABD'ye iade edilecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bitcoin üzerinden 4 milyar dolar kara para aklayan Rus vatandaşı ABD'ye iade edilecek 

Yunan mahkemesi geçtiğimiz aylarda yakalanan Rus Alexander Vinnik hakkında kararını verdi. 4 milyar dolarlık kara parayı bitcoin üzerinden akladığı şüphesiyle göz altına alınan Vinnik, ABD tarafından da bir süredir aranıyordu. Tutuklama kararının ardından Yunan yetkililerle iletişime geçen ABD, Japon kripto para borsası Mt. Gox'taki siber saldırıda da parmağı olduğu düşünülen Vinnik'in kendilerine iade edilmesini istiyordu. Hafta içinde davayla ilgili kararını açıklayan mahkeme Vinnik'in, ABD'ye iade edilmesini onayladı.

55 Yıla Kadar Hapis Cezasıyla Yargılanacak 

İade öncesinde Vinnik'in kararı temyize taşıma imkanı bulunuyor. Ayrıca iade kararının Yunan Adalet Bakanlığı tarafından da onaylanması gerekiyor. Yine de Vinnik'in ABD'ye iade edilmesi halinde ilerleyen günlerin Vinnik için pek de parlak geçmeyeceğini söyleyebiliriz. 2011 yılından beri yürüttüğü hack ve bitcoin faaliyetleri nedeniyle ABD'nin takibe aldığı Vinnik için ülkede 55 yıla kadar hapis isteniyor.

Yunan mahkemesinin aldığı karar ABD'yi memnun etse de Rusya'nın tepkisini çekmiş durumda. Kararın ardından dün açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı; Vinnik'in ABD'ye iade edilmesinin uluslararası hukuku çiğnemek anlamına geldiğini dile getirdi. Vinnik'in Rusya'ya iadesi için daha önce talepte bulunan Dışişleri Bakanlığı, Vinnik'in Rus vatandaşı olduğunu ve bu nedenle iade konusunda önceliğin Rusya'ya ait olması gerektiğini ileri sürüyor. 

Rusya'da da hakkında birtakım suçlamalar ileri sürülen Vinnik, bu suçlamaları reddetse de Rusya'ya iade edilmeyi kabul etmişti. Rusya'da yetkililerle birlikte hareket ederek ülkedeki kripto para piyasasına yönelik çalışmalar yapabileceklerine inanan Vinnik için 11 Ekim'de bir duruşma daha düzenlenecek. Duruşmada Vinnik'in Rusya'ya iade edilip edilmeyeceğine karar verilecek. Bu kararla birlikte Vinnin'in yargılanmasına nerede devam edileceği de belirlenmiş olacak.

• Zaten bütün bitcoin meselesi kara paranın daha kolay aklanması için

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aviator_

Zaten bütün bitcoin meselesi kara paranın daha kolay aklanması için

Ne alaka, bak adam denemiş ama yakalanmış. Diğer yöntemlerle yapıpta yakalanmayan yüzlerce insan var.
  • 3qzotix 3 kullanıcısına yanıt
    Oyle herkese yaptirmazlar arada sırada böyle yakalamalar ifşalar olacak ki sizde yok abi ne alakası var diyeceksiniz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

tabii canım. o nedenle bu haberden sonra bitcoinin değeri %30 düştü çünkü tüm olay kara para aklamakla ilgili.
  • quote:

Kara para aklamanın bitcoin ile beraber icat edildiğini yazmayı unutmuşsun.
  • sniper23 kullanıcısına yanıt
    Daha kolay diyorum mesajda daha kolay tırnak içinde

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim merak ettiğim şey şu !

fiziksel parayı kripto paraya çevirince

fiziksel para nerede ne oluyor !=?

dengeleme işlemi yapılıyor ise

bu şu anlama gelir !

var olan fiziksel paranın değeri ileride %50 düşecektir !

aynı şekilde kripto paranında değeri %50 artacaktır !

• İdam cezası uygulayan ABD'ye hemen iade yapan Yunanistan, idam cezası olmayan Türkiye'ye de darbecileri iade etmemişti. Sanırım adaletin sekteye uğradığı tek yer Türkiye değil...

• Nerde "Bitcoin çok güvenli yheaaaağ" cılar?

• rus vatandaşını ABD'ye iade etmek ne demek? herif ordan mı geldi ki oraya iade ediliyor? basbayağı ABD'yi yalamak için adamı oraya veriyorlar ve evet, uluslararası kanuna aykırı bir durum bu. ABD ülkeye girişi yasaklayabilir, girerse tutuklayıp yargılayabilir. ama başka ülkede bulunan yabancı vatandaşı yargılama kararı çıkaramaz. interpol nerde yakalarsa orda yargılar. yargısı bittikten sonra cezai infaz için ülkesine gönderir. dünyanın çivisi çıkmış

• Kerim5100 kullanıcısına yanıt
    Para aklamanın bitcoin güvenliğiyle ne alakası var? senin mantığına göre USD EURO dahil dünyadaki tüm para birimleri güvensiz. Zira hepsinde kara para var ve aklanıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: 435

Para aklamanın bitcoin güvenliğiyle ne alakası var? senin mantığına göre USD EURO dahil dünyadaki tüm para birimleri güvensiz. Zira hepsinde kara para var ve aklanıyor.

Ben kara paranın banknotlarda olmadığını söylemedim. Elektronik ve karşılığının ne olduğu muamma bir para biriminde bu işlerin hâlâ açıklarının olduğunu kastettim. Yoksa ne maliyeciler gördü bu gözler heheyt be

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SEO-Uzmanı

benim merak ettiğim şey şu !

bu şu anlama gelir !

Şöyle oluyor:

Mesela diyelim ki sen bana 100 TL verdin, ben de sana 100 Bitcoin verdim.

Sen o 100 Bitcoin'inle sanal bir mutluluk yaşayıp sevinirken, ben fiziki 100 TL ile gidip güzel bir tereyağlı iskender yemeye giderim.

• quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

quote:

bu şu anlama gelir !

Şöyle oluyor:

Sen o 100 Bitcoin'inle sanal bir mutluluk yaşayıp sevinirken, ben fiziki 100 TL ile gidip güzel bir tereyağlı iskender yemeye giderim.

elinde 100 TL veya 100 $ olsa bile

eğer bunun karşılığında bir şey verilmiş ise

senin elinde var olduğunu sandığın 100 TL veya 100 $ ile anca almak istediğinin %50'sini alabilirsiniz !

• vay arkadaş
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

quote:

bu şu anlama gelir !

Şöyle oluyor:

elinde 100 TL veya 100 $ olsa bile

eğer bunun karşılığında bir şey verilmiş ise

senin elinde var olduğunu sandığın 100 TL veya 100 $ ile anca almak istediğinin %50'sini alabilirsiniz !

Yok öyle bi şey hacı bildiğin komple mideye indirebilirim duble tereyağlı iskenderi...

Ah ulan olsa da yesek. Burada fare ızgara falan var.

• Kerim5100 kullanıcısına yanıt
    Konu para aklayan rus'un abd'ye iadesi. Siz de bunun üzerine dalga geçerek bitcoin'in güvenli olduğunu savunanların nerede olduğunu sormuşsunuz. Paranın her türlüsüyle aklama yapılır, bu konu altına neden dalga geçercesine bitcoin'in güvenli olmadığını iddia ettiğinizi anlayamadım. Ama madem sorguluyorsunuz bendeniz cevap vereyim;

Şu zamana kadar bitcoin'in hacklendiğine (kopyalandığına) dair bir haber çıkmadı 8 senedir aktif olarak kullanılan bir sistem olmasına rağmen. Ama bildiğimiz para, tarihin ilk günlerinden beri kalpazanlar tarafından sahtesi basılıp duruluyor. Artık minibüsçülerine eline düşmüş durumda. Bankamatik bile sahte parayı ayırt edemeyip banka müşterisine verebiliyor. Onu bırakın merkez bankaları bile çuval çuval alıp işliyor. Türkiye dahil, bütün dünyada bundan müzdarip olanlar var. bitcoin'in kendisi değil, cüzdanlar tehlikeli. Basit bir şifre koyulur ve doğrulama yapılmazsa kullanıcı adınız hacklenebilir. doğru, aynı şekilde garanti banka hesabınız da hacklenebilir, bu bir örnek değil. Hatta banka hortumlanabilir, devlet el koyabilir.
    Hangi para daha güvenliymiş şimdi?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.