Şimdi Ara

Araç ruhsatını 2018'den itibaren emniyet değil noter verecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Araç ruhsatını 2018'den itibaren emniyet değil noter verecek

Araç tescil ve sicil işlemlerinin noterlere geçişi hakkında Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar açıklamalarda bulundu.

Şuan ikinci el araç satış ve devir işlemlerini noterler yapıyor ve işlem sonucunda aracın yeni sahibine 30 günlük geçici tescil belgesi veriyor. Daha sonra vatandaş emniyet birimlerine giderek ruhsatı buradan çıkarıyor. Yeni yıldan itibaren bu süreç değişecek.

Plaka Değişikliği Olmayan Araçların Ruhsatı Anında Teslim Edilecek

Yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile 2018’den itibaren trafik tescil ve sicil işlemleri noterlerde gerçekleştirecek. Yunus Tutar, bu işlemler için Araç Tescil Sistemi (ARTES) kurduklarını belirterek “Ruhsat olarak adlandırılan aracın sahiplik işlemini 2018’den itibaren biz yapacağız yani ruhsatı artık biz vereceğiz. Ruhsat gönderimi daha önce bir ayı bulurken, uygulamanın noterlere geçmesiyle satış sözleşmesinin yapıldığı anda verilir hale gelecek. Vatandaşın yararına bir uygulama.” dedi.

Uygulamanın 2018'den itibaren kademeli olarak devreye girmesini beklediklerini ifade eden Yunus Tutar, plaka değişikliği olmayan araçlarda ruhsatın araç sahibine hemen verilmeye başlanabileceğini bildirdi.

• ücretsiz vereceğiz kelimesini çok aradım, bulamadım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: redferrari

ücretsiz vereceğiz kelimesini çok aradım, bulamadım

Çok ararsın :D
  • Ruhsatlarıda çipli yapsalar ya...ne oyle kocaman matbu kart uzerinde ugrasıyoruz..ruhsat bilgilerinide direk kart uzerinden okutalabilir..tasınması daha kolay hale gelir..hatta bide kare kod eklersin okuma işlerini bi altarnatif daha olusturusun daha da ileri arac bilgilerini içeren bi cihazı araca koyarsın..bazı guvenlik tedbirleriyle otopark giriş cıkısından kopru otoban gecişlerine kadar herseyi kolaylastırırsın..

• Eğer aynı ücret olacaksa bu iyi bir şey. Zira devir işlemi için her halükarda notere gidiliyor, ilave işten kurtuluruz.

Lakin zamanlama manidar, zam paketlerinin ardından yapılan bu değişiklik pis kokuları da beraberinde getirmiyor değil.

• quote:

En azından paramız devlete giderdi , şimdi kimlere gidecek acaba ? Bu tatlıdan noterlerede büyük bir pay ayrılmışa benziyor 🤔

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: orhan1461

quote:

En azından paramız devlete giderdi , şimdi kimlere gidecek acaba ? Bu tatlıdan noterlerede büyük bir pay ayrılmışa benziyor 🤔

Sen paranın devlete gittiğine inanıyor musun hala :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Boragungoren

quote:

quote:

En azından devletin kasasına giriyordu da , oradan kimler hortumluyordu orası tartışılır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • redferrari R kullanıcısına yanıt
    Ne var kardeşim 100TL'da RHB (Ruhsat Harç Bedeli) alsalar.
  • OHAL ilan sebebine bak, çıkam yasalara bak. Ne alakaysa.

Vatandaşın yararınaymış... Noterde nefes alsak 80 lira alıyorlar, ruhsata bakalım ne kadar alacaklar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • noterler bunu beğendi
  • Yahu yastık altındaki altınları isteyen hükümet, sence bu işlemi ücretsiz yapar mı..? Allah'ını seversen çok değil, sadece bir kaç saniye bir düşün bak göreceksin ampül yanacak hemen.

• Bence aracın tutarını da noter tahsil etmeli ve satıcıya noter üzerinden satış gerçekleştikten sonra gitmeli. Bu konuda çok dolandırıcılık türedi. Parayı alıp, sonra aracı satmaktan vazgeçebilir. Bu konuda yaptırımlar sınırlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chosen85 -- 4 Ekim 2017; 16:45:28 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Boragungoren

quote:

quote:

En azından devletin kasasına giriyordu da , oradan kimler hortumluyordu orası tartışılır.

Teşekkürler beyefendi düzeltme için her türlü ucu mok
  • Haaaah çok güzel oldu. O meşhur sistemle coşarız artık. Noterin önünde yatar kalkarız ömrümüzü yer...

• ee sigorta işi ne olacak?
    sigorta yaptırılmadan ruhsat çıkmıyordu?
  • Oradan da bir ücret alınır şimdi.

• redferrari R kullanıcısına yanıt
    Tescil belgesi ve duruma göre trafik belgesi, her biri için(fiziken ayrı olduğundan) 50 ila 100 kağıt desek...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.