Şimdi Ara

Maliye Bakanlığı’ndan GSM operatörlerine Whatsapp incelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
2.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Maliye Bakanlığı’ndan GSM operatörlerine Whatsapp incelemesi

Maliye Bakanlığı, son dönemde özellikle dijital iletişim araçları ve dijital mecralar üzerinden elde edilen kazançların vergilendirilmesi konusunda son derece hassas bir tutum sergiliyor. Bu bağlamda hem tüketicilerin mağduriyetini önlemek hem de vergi kaçırılması durumlarını tespit etmek adına alışılmışın dışında denetimler yürütülüyor.

Son çalışma ise operatörlerin faturalarda yaptığı oynamalara ilişkin. İddialara göre operatörler, düşük vergi ödemek adına faturalardaki düşük vergiye tabi hizmetleri şişirdiği söyleniyor. Bundan dolayı tüketicilerin bir mağduriyeti söz konusu değil ve aynı faturayı ödüyor ancak operatörlerin ciddi bir kazancı söz konusu olabilir.

Mevzuata göre cep telefonu görüşmelerinden %25, data ve intermet hizmetlerinden de %5 oranında Özel İletişim Vergisi (ÖİV) alınıyor. %18 KDV ise bu oranın sonrasında uygulanıyor. Ayrıca elektronik yayın adı altında gazete, dergi, sinema, televizyon aboneliği gibi hizmetlerden ÖİV alınmıyor, KDV de %1 olarak uygulanıyor.

Ceza Gelebilir 

Habertürk’te paylaşılan habere göreyse bazı GSM operatörleri, Whatsapp, FaceTime gibi uygulamalarla konuşmaların yaygınlaşmasını bir gerekçe olarak gösterip, gerçekte internet kullanımı yüksek olmadığı halde faturalarda %25 vergiye tabi konuşmayı düşük tutup, %5 vergiye tabi veri kullanımını yüksek gösterdikleri iddia edilmiş. Hatta haberde bazı operatörler, elektronik yayın abonesi gibi faturalandırmalar da yapıyor denilmiş.

Maliye Bakanlığı bu gibi durumlardan dolayı ortaya çıkan kaybı araştırmak için attığı bu adımla nasıl bir netice elde eder kestirmek güç ancak Özel İletişim Vergisi’nin %5’ten %7.5 seviyesine çekilmesi de bu durumla ilintili olabilir. Maliye Bakanlığı olası tespiti durumunda operatörler ciddi bir para cezasıyla karşılaşabilir.

• turk telekomun borcunu cikarmaya basladilar

• Emin değilim ama Turkcell'in alakasız paketlerde bile 5 GB dergilik paketi vermesi bununla mı alakalı acaba?

• Facetime ve Whatsapp görüşmesinin operatörle ne alakası var. Bu görüşmeler doğal olarak veri bağlantısını kullanıyor. Bu teknolojik bir durum, maliye bakanlığının teknoloji konusunda yeterliliğe sahip uzmanları eksik muhtemelen.

Turkcell, Vodafone "arkadaşlar aman görüşmelerinizi facetime ya da whatsapp ile yapın" dememiştir heralde kimseye.

• Facetime olmasa "uzun adamı" darbe ile indireceklerdi teşekkür edeceğinize vergi cezası veriyorsunuz

• quote:

Orijinalden alıntı: Infinitum

Emin değilim ama Turkcell'in alakasız paketlerde bile 5 GB dergilik paketi vermesi bununla mı alakalı acaba?

Dergilik paketini sadece o hizmette kullanıyorsun ama. Ben sanmıyorum açıkçası.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben anlamıyorum ki bu işi. Neden bir sürü çeşit çeşit tarife koyuyorsun

Tek tip vergiyi daya gitsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Devlet diyoki operatorlere yolsuzluk yapıyosunuz ama vergiyi arttırarak cezayı millete de vermiş oluyo böle şaçma bi sistem görmedim ben 80 milyon nufuslu bi ülkede o kadar vergiye ragmen açık veriyo ve hiçbir karşılıgı yoksa ne diyim ben.

• Sizi FaceTime kurtardı ona göre
  • Evet bu olayı farkettim.
    Diyelim 29TL'ye 1000 dakika ve 5 GB internet alıyorsunuz.
    Fatura detayında daha önce 1000 dakika için 15TL, 5GB için 5 TL öderken,
    operatörün sonraki aylar yaptığı ayarla yine 29TL ama 1000 dakika için 5 TL, 5GB için 15 TL.
    Oranları değiştiği için müşteriden alınan 29 TL'nin daha fazlası operatöre gidiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: interwap

Evet bu olayı farkettim.
    Diyelim 29TL'ye 1000 dakika ve 5 GB internet alıyorsunuz.
    Fatura detayında daha önce 1000 dakika için 15TL, 5GB için 5 TL öderken,
    operatörün sonraki aylar yaptığı ayarla yine 29TL ama 1000 dakika için 5 TL, 5GB için 15 TL.
    Oranları değiştiği için müşteriden alınan 29 TL'nin daha fazlası operatöre gidiyor.

İyi güzel de bu yasal geliyor bana yine :/ Yani paketteki ürün fiyatlarını özgürce belirleyebilmeliler. Aslında benim haberi okurken dikkatimi çeken bip servisine yapılan teşvik. Görüşmeyi bip ile yap şu kadar dakika veriyorum falan diyor. Bu normal görüşme değil de veri tarafına yöneliyor. Yani telefon görüşmesi yapıyorsun bir nevi ama aslında veri paketi kullanıyorsun. Kaldı ki bu yine makul çünkü operatörün sunduğu hizmet sonuçta. %5 yerine %1 e kadar indirmiş oluyor görüşmeyi. Bu gelişmeleri dikkate alıp elbette 7.5 e çıkarmış olabilirler hatta dediğiniz durumun tam olarak karşılığı o vergilendirme diyebiliriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sanki Bana Pele

quote:

Emin değilim ama Turkcell'in alakasız paketlerde bile 5 GB dergilik paketi vermesi bununla mı alakalı acaba?

Ben de emin değilim hocam da çok alakasız paketlere vermesi absürd gelmişti. Hani paket büyük görünsün diye SMS basmaları gibi bir taktik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Infinitum -- 3 Ekim 2017; 14:23:09 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Adaletsizlik yapanlar inşallah cezaya tabi tutulurla.

• 'Net Neutrality' zarar görmesin yoksa tüm Internet kullanıcıları yanar. Alakasız gibi olacak fakat Tivibu paketi kullananlara Tivibu'ya özel sınırsız GB var, yani normal Internete kota var. Şimdi bu Whatsapp kullanımını araya karıştırıyorlar, yani diyeceğim o ki bu karambolde Net Neutrality zarar görebilir, dikkat.

• Yuhh be bu kadarmı olur? Adamlar ücretsiz uyguşama yapmış ona bile vergi geliyor ücretsiz programa vergi geliyor dünya da bir ilk

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunlar ayak oyunu
    Hedef saptırma
    Meselenin özü millet artık net üzerinden konuşuyor...
    Bu operatörlerin işine gelmiyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdines

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sanki Bana Pele

quote:

Ben de emin değilim hocam da çok alakasız paketlere vermesi absürd gelmişti. Hani paket büyük görünsün diye SMS basmaları gibi bir taktik.

Merhaba forumdaş. Gayet mantıklı düşünmüşsün. Hatta buna yukarıdaki bir arkadaşın yazdığı gibi BİP uygulamasını da ilave edin. Neden ısrarla teşvik edildiğini anlarız.

Bir de Lifecell olayı var şimdi aklıma geldi

Büyük resmi gördük galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Infinitum -- 3 Ekim 2017; 18:33:53 >

• Hükümet artık şu halka baskı olayından vazgeçmeli. İnsanlar zaten stres sıkıntı içinde. Bırakın vatandaş otobüste giderken rahat rahat internette bir iki haber okusun bir iki msj yazsın. Artık bu kadar da sıkmayın.

• Bunla uğraşacağına sigortasız çalıştıran işyerlerini, ya da yüksek maaşlı insanları bile asgari ücret gösteren vergi kaçakçısı dolandırıcı işyerlerine denetim yapsın. Bimere şikayet ettik hala aynı tas aynı hamam

• zdniz Z kullanıcısına yanıt
    Rezalet durumdayız diyecek bir şey yok.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.