Şimdi Ara

Casper F300 incelemesi 'İnce, hafif, bataryası güçlü tam bir okul makinesi'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.263
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • F serisinden alışılageldik, sade kutusunun içerisinden dizüstünün kendisi, kendi gibi küçük, hafif, 2.5 metre kablosuyla ki mesela kütüphanede masanın altından kolaylıkla yetişir, 45W’lık bir şarj adaptörü ve alışılageldik dökümantasyonlar çıkıyor. Dizüstü iki yıl garantili.

F300 fırçalı kaplamaları olan bir gövdeye sahip. 32.1CM eninde, 21.9CM uzunluğunda ve 1.68CM kalınlığındaki dizüstü 1.3KG ağırlığında, misal veriyorum Macbook Pro’dan 18mm, belki bir hafıza kartı kadar daha kalın ama 70 gram daha hafif. Ufak bir not, Macbook Pro’nun fiyatı iki F300’den daha yüksek. Windows’lu, biraz daha ince, dokunmatik ekranlı Lenovo Yoga 720 gibi rakipleri de var ama yarı yarıya daha pahalılar. Çantaya sığdırması, taşıması kolay, hatta al koltuk altındaki defterlerinin arasına git düzeyinde bir taşınabilirlik bu, haliyle ultrabook tasviri F300 için daha uygun.

Üstü fırçalı metal malzemeden, hoş bir parıltısı var, yansımaya gidecek kadar rahatsız edici bir şey değil ama. Hissi soğuk metal hissi, dokunması hoş, parmak izi ve kiri de pek göstermiyor, esneme payı metal kaplamanın artısıyla plastik kasadan bir tık daha az, hissiyat anlamında iyi bir şey.

Altı sert plastik malzemeden, en az metal kısımlar kadar diri, esneme yapmıyor. Oyuncu dizüstüleri gibi altında boydan boya havalandırma ızgarası yok, lakin olanlar da dizüstünde kullanırken kapatabileceğiniz yerlerde, havanın kenarlardan alındığı bir sistem benimsenebilirdi.

Solunda güç girişi ve Tip C portu ki geleceği hem ihtiva ediyor, kullanması kolay, hem de USB 3.1 standardında aktarım hızına sahip, bir öğrenci için hızlı şarj da olsaydı tam olurdu. İsterseniz dönüştürücüyle Tip A’ya dönüştürebilirsiniz bu portu.

Sağında erişmesi kolay, aydınlatmalı güç butonu. Bir HDMI 1.4 çıkışı, ki FHD 60, 4K 30Hz görüntü alabiliyorsunuz, yanında da iki USB 3.1 portu daha var. Kulaklık çıkışı kulakiçi ve orta seviye kulaüstü kulaklıklarımı yeterince besleyebildi, maksimum 18MB/saniye görebildiğim kart okuyucuyu da unutmayalım. Bir fare, bir harici disk, Tip C’den de ayrıca çıkış derken dizüstünün odağı ve günlük kullanım için iyi, kullananı çok olmasa da kart okuyucu hariç.

Kapağını kaldıralım. Menteşelerin dengesi, böylesi hafif bir dizüstü için iyi tutturulmuş, hiç yalpalamadan, istediğiniz hızda kapağı kaldırabiliyorsunuz, hatta hava akışını rahatlatır şekilde dizüstü biraz yükseliyor.

Altında beyaz renk, dört kademe LED aydınlatmalı çiklet bir klavye var. Mat renkli, pek kir tutmayan tuşların geri dönütleri normal, normal sertlikteler ve bastığınızda katettiği mesafe kısa. Ses profili hafif klikli, aheste aheste bir şeyler yazdığınız bir senaryoda etrafınızdakileri rahatsız etmez. Aydınlatması sabaha bir şeyler yetiştirecek arkadaşların işini görür kesinlikle, yalnız fonksiyon simgelerinin aydınlatılmaması bir eksi. Kullanırken devreye girmeleri, bıraktığınızda sönmeleri için de bir artı diyebilirim.

Touchpad’in yüzeyi kaygan, kullanması kolay. Synaptics sürücüsüyle günlük kullanımda alıştıktan sonra fare aratmaz. Klikleri de gayet yumuşak, derine gömülmeden, görünümü bozmadan basılabiliyorlar. Yaklaştırma, çift parmakla aşağı yukarı kaydırma bazen sapotabiliyor. Touchpad için önce sol elim değer diye biraz daha solda olsaymış demiştim lakin elin içini algılamıyor, yine hoş bir detay.

Klavyenin, touchpad’in etrafı alüminyum malzemeden olunca esneme payı gayet azalmış, dirayetini hissettiriyor. Beni rahatsız eden tek şey kenarların keskinliği oldu, uzun yazı maratonlarında, oturma yüksekliğinize göre tabii bileği rahatsız edebiliyorlar.

13.3 inç boyutunda Full HD LED bir ekran. Ekran küçük, çözünürlük büyük olunca makale okumak, yazı yazmak ve diğer her şey için gayet iyi bir ekran haline geliyor. Renkler bir tık sıcaktan yana, derinlikleri ve ayrımları gayet iyi, dizi-film, video içerik tüketmesi keyifli. Beyazlar yine biraz sıcak, siyahlar gayet derinler, karanlık sahnelerde detaylar kaybolmuyor.
    Tepki süresi ise  ortalama seviyede, hızlı içerikler ve oyunlarda yeterli sınırında bir performans gösteriyor.

Maksimum ışığı ortalama seviyede, açık ortamlarda biraz zorlayabiliyor.. Ekran parlak, yansıma yapıyor açıkçası. Açıları ise iyi, aşağı yukarı, sağ sol renklerde hissedilir bir renk sapması oluşmuyor.

F300’e güç veren donanımlara geçelim. Intel’in 7. nesil Kaby Lake, 14nm mimarili ve 15W TDP ile ultra düşük enerji sınıfı çift çekirdekli işlemcisi baz olarak 2.6, Turbo ile 3.1GHz’de çalışabiliyor. Odağı itibarıyla harici bir grafik birimi yok, entegre HD 620 128-bit veri yolunda 29.9GB/saniye bant genişliğine sahip. Baz olarak 300, Turbo ile 1GHz’de görev yapabiliyor.

Çift kanal 8GB 1866MHz hızında çalışan LPDDR3, entegre belleklerle desteklenen sistemde Samsung’un M2 sata standardında 256GB’lık bir SSD’si var, 450MB/saniye civarı okuma ve yazma hızına sahip, ısınma problemi yok.

Öğrenciyiz, yazıydı, dersti arada bir oyun da olacak tabii, her ne kadar oyun Intel HD 620 entegre ekran kartlı F300’ün odağında olmasa da. CS:GO’da düşük grafik ayarlarıyla 75 kare/saniye elde edebildim, CS:GO optimizasyonun uç noktası diyebileceğim bir oyun zaten.  Overwatch’ta da düşük grafik ayarlarıyla, e görüntüler pek keyif vermiyor tabii ama 65 kare/saniye elde edebiliyorsunuz. League of Legends’ta ise 54 kare/saniye elde ettim, akıcı diyebileceğim düzeyde. Dizüstü, ekran oyun odaklı değil, tepki süresi ortalamanın biraz altında haliyle lakin anlık takılma, tıkanma gibi şeyler gözlemlemedim.

Üretkenlik anlamında Photoshop çalışabilirsiniz, Premiere çalışabilirsiniz ama pek akıcı değil, önizleme yaparken pek akıcı kalamıyor Premiere, bunlar ciddi güç gerektiren uygulamalar sonuçta, yine bu dizüstünün odağında değiller.

F300’ün termal başarımına geçelim. İçeride, kasasına oranla normal boyutlarda bir  blok, ısı iletim boruları ve blower fanla soğutulan i5 7200U tam yük altında 96 dereceye kadar çıkabiliyor, çekirdek hızı 2.5GHz’e çekiliyor, böylesi minimal bir gövdede alışılageldik bir senaryo. Günlük kullanımla, internette gezerken, video izlerken fan devreye girmiyor bile, tam gaz çalıştığında dahi sesi rahatsız edici değil.

Yukarıya bakan 2x2W kurulumundaki hoparlörler maksimum sesi, detay gücü, bas tiz ayrımı ki tok sesler alamıyorsunuz zaten, hepsi yeterli sınırında geziyor, Apple uçuk fiyatlı Macbook’u ve yine benzeri pahalı birkaç istisna haricinde bu boyutlarda ahım şahım bir ses deneyimi beklememek gerek zaten. Dolby Audio arayüzüyle sesi biraz daha çevreselleştirebiliyor veya tükettiğiniz içeriğe göre ayarlayabiliyorsunuz.

3960mAh deyince az gibi görünüyor ama hiç de öyle değil. Wi-Fi açık halde %50 ekran ışığı ve ses, klavye aydınlatması sonuna kadar açık halde yazı, internette sörf, video, mail takibi, Spotify gibi karışık bir kullanımda 8 saat ekran süresi elde, klavye aydınlatmasını kapatınca 30-40 dakika daha kazanıyorsunuz, 9 saate dayanıyor. 720P video izlediğiniz bir senaryoda da 10 saat 20 dakika civarı hizmet veriyor, hayli iyi süreler bunlar.

Wi-Fi çözümü önemli, zira yurtlarda üniversitelerde kablosuz bağlantı çözümleri zayıf oluyor. 802.11n standardındaki Realtek çözümü 2.4GHz bandındaki yayınlara bağlanabiliyor, çekim menzilinde olumlu ya da olumsuz, aksi bir deneyim yok, stabilitesi için de aynı yorumu yapabilirim.

Casper F300, minimal boyutlarda, al koltuğunun altında götür diyebileceğim kadar taşıması kolay, günlük kullanıma elverişli bir çözüm, bilgisayarını sürekli yanında taşıyanlar için biçilmiş kaftan, diğer 13.3 inç dizüstüler arasında da sıyrılıyor. Giriş çıkışları, gayet başarılı ekranı, bataryası, SSD sayesinde de teklememesi, tamam bunlar gayet güzel, F300’ün en güzel yanı fiyatı.

Bu videonun çekildiği tarih itibarıyla Casper F300’ü 2850 lira civarına alabiliyorsunuz. Fiyatı segmentinde açıkçası bir benzeri yok, üstüne 800 lira daha verdiğinizde 6. nesil işlemcili rakipleri var ülkemizde, 1000 lira daha verdiğinizde TN panelli ve 128GB SSD’li bir Macbook Air alabiliyorsunuz. Yanı boyutlarıyla, giriş çıkışlarıyla, ekranıyla, donanımıyla odağında tam bir fiyat/performans ürünü Casper F300. Öğrenci dostlarımıza ve pek tabii taşınabilirlik, uzun kullanım odaklı dizüstü arayanlara gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir ürün olmuş.

• Sadece olması için olsun diyenlerin işini görür.

• Yahu sayfayı açar açmaz Ben Burak Şolt diye videonun başlaması şart mı, benim 4G kotamı şak diye emmese olmaz mı? Bırakın kendimiz başlatalım videoyu, ne hakla kotamızı yiyorsunuz şak diye yav. Donanımhaber'in haber sayfalarında gezmeye korkuyorum.
  • Kusura bakmayın ama cs gibi bir oyunda 100 fps altı kabul edilebilir değerler değil. O yüzden bu makinede oyun deneyimi yaşamak büyük hata olur.

Dün bir fiyatlara bakayım dedim. bundan 2-3 sene önce 1500-2000 arasında fiyatlarda kalburüstü makine alabiliyorken şu an i3 serisi makineler 1750 lira civarında. Casper ın bile 1500 lira ettiği bir piyasa haline geldik.
  • Casper laptop aldım ve mutlu oldum,sorun yaşamadım diyen var mı?

• normalde bir türk markasını asla sadece türk markası olmasından dolayı karalamam

ancak casper ucuza kapattıgı donanım maliyetlerinden kaybettiği kar marjını satış sonrası hizmetlerde müşterisini süründürerek çıkartan bi marka.

alıpta sorun yaşamadım diyen arkadaşım yok. en ufak çok kısa mesafelerden halıya düşmelerde bile laptopun ağzı yüzü kayıyor tamam düşürme kullanıcı hatasıdır ama malzemenin dandikliğini net olarak anlıyorsunuz.

reklam meklam yapmadan önce pazarınızı oluşturan türk tüketicinin haklarına sahip çıkın, çıkmazsanız zaten talepte alacaksınız-alıyorsunuz karşılığını.

bedava verseler kullanırım o ayrı.
  • Casper kusura bakmasın da şekil, reklam her şey değil, ben de casper kullandım, 2 sene sonra altında hep bir soğutucu kullanmama rağmen ekran kartı pert oldu, garanti de bitmişti, belki bitmese de yaparlar mıydı emin değilim. Çocuğa 3 sene önce çok ucuz bir HP aldım, çocuğun bir üstünde zıplamadığı kaldı, hala sorunsuz çalışıyor. Yani lafın kısası ben casperdan memnun olmadım ve memnun olan da görmedim bugüne kadar.

• Segmentindeki cihazlara göre uygun denilebilir ama sonuçta eksikleri de var. Yazıda geçen lenovo 720 modeli tam katlanabilen parmak izi tarayıcısı olan dokunmatik ekranlı daha üstün bir model.

Ayrıca Bizde öğrenci olduk. Hiç ufak olsun taşıyayım derdine girmeden 2.5 -3 kg dizüstü bilgisayarları da bol bol taşıdık. Okurken bir çok yazılımda performans serisi işlemcilerin ve harici bir ekran kartının gereksinimini de hep hissettik. Yani bu cihazlar çok kısıtlı bir kesime hitap ediyor bana kalırsa.
  • İ5 7200u işlemcili diğer modellerde hemen hemen aynı şekilde kullanım deneyimi sunar değil mi? Adobe premiere benzeri programlarda bir şey beklenmemeli?
  • Nerd Miner kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

üniversite döneminde adaptörüyle beraber 17 inç bir dizüstü taşımıştım bir süre, 4KG civarındaydı. Sonra 15.6 inç bir dizüstüye geçtim, adaptörüyle beraber 2.7KG civarıydı. F300 ile de aynı okula gidiş geliş senaryosunu gerçekleştirdim (ev ve okulum arası 1 saat 40 dakika civarı) adaptörüyle 1.45KG civarı taşıdım; okul dönemi, 4 sene boyunca sırtınızda ne kadar az yük olursa ileride sağlık anlamında o kadar rahat edersiniz, deneyimlemiş biri olarak bunu söyleyebilirim.

Ayrıca, tabii F300'den üstün cihazlar var ama hepsi F300'den pahalı, bütçe limiti olmasaydı bir Macbook Pro alıp arkanıza yaslanın diyebilirdim lakin konu öğrenci dostlarımız, para önemli, ne kadar az paraya o kadar çok iş görürsek kardır.

Ben Mütercim Tercümanlık (İngilizce) okudum, cihazı kolayca taşıyabilmek, saatlerce yazı yazmak, araştırma yapmak dışında dizüstünden bir beklentim yoktu açıkçası, bölümüne göre ihtiyaçlar değişir elbette.

İhtiyaçları, beklentileri iyi belirlemek, ürünün odağını iyi kavramak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakesan -- 3 Ekim 2017; 13:20:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Güzel makine yapmışlar ama bu iş Windows'la olmaz. Geleceğin görebilen bir firma olsalardı oturup bir Linux dağıtımını kendilerine göre özelleştirselerdi, ileride iyi satış yapabilirlerdi ama sanırım günü kurtarma peşindeler.

• Casper da Monster'ın, zamanında Victor'ın ve Exper'in yaptığı şeyin aynısını yapıyor. Alıyor Clevo kasayı, Casper diye etiketlettirip satıyor.

Evde iki Casper bilgisayar var, biri 2009 model, diğeri de 2010 ama aynı donanım sadece Windows Vista'lı sürüm. Sorunları söyleyeyim. Benim kullandığım 2009 model bilgisayarın ekran kablosu sıkışık idi, bu yüzden ekranı çok kapatıp açınca ekran aniden beyazlayabiliyordu. Garantiye vermedim bunun için ki, mobil olarak kullanmıyordum cihazı zaten. Bu yaz da annem klavyeye süt dökmüş, ben de temizlerken klavyedeki filmlere zarar verdim, bazı tuşlar çalışmıyor. Diğerindeki sorunları söyleyeyim. Babamın bilgisayarı o ki, annemle kavga ederken annem cihazı kaldırıp yere basmış. O anda HDD'de kafanın diske vurması ile muhtemelen, kötü sektör oluşmuş. Birkaç yıl önce diski çok doldurunca bundan dolayı sistem donmaya başlıyordu. Ancak sonradan babam harici disk kullanmaya başlayınca sıkıntı olmadı. Cihazlardan mutlu muydum, evet. Çünkü işlerini gayet iyi yerine getiriyorlardı. Ama güncel bir GPU'ya ihtiyacım vardı ki bu sebepten anneme vermiştim Casper'ı.

Bunlar tabii ki Clevo kasa cihazlardı ve ikisi de hala çalışıyor. Bu arada benim kullandığım aleti anneme verdim ve bu yaz başı üçüncü senesinde bir Lenovo cihaz eskitip mezara gömdüm. Şimdi de Dell ile devam ediyorum. Diğer Casper'lar hala yaşıyor tabi.

Peki bir daha neden Casper almadım? Aldığım ürünlerin Clevo kasa olup olmadığını bilmiyordum. Arkadaşta ECS kasalı bir model vardı ve kasayı bastırınca gofret gibi çıtırdıyordu. Benim Clevo kasa tank gibiydi onun yanında, dizüstünü sallasam ekran sallanmıyordu bile. :D Pegatron kasalılara da ben yanaşamıyordum. Lenovo'yu aldığım dönemde başka bir fiyat performans ürünü de yoktu Casper'da dahil. Sonra bu yaz Lenovo bozulunca Dell aldım. Bu sefer Casper'ın da Excalibur gibi iyi bir serisi vardı artık ama fiyatlar gereğinden çok pahalı idi ki, daha yeni donanımla daha ucuza Dell almak daha akıl karı geldi. Ha Dell'de de sorunlar yok değil, ancak bunları denemeden bilmem imkansızdı ki benim gibi çok az sayıda kullanıcıyı etkileyecek şeyler. Bilsem muhtemelen almazdım.

Casper hakkında çok şikayet var, o muhakkak. Servis vs. başka sıkıntıları olduğu da doğrudur. Ancak sorununu söyleyenler sorun yaşayanlar. Kimse aleti normal çalıştığı için gidip cihazım çok iyi çalışıyor yazmaz, sorunlar çıktığında yazar. Hani sorunsuz kullanabilenler olmasa şimdiye kadar batardı bence firma. :D Tabii ki yine de telefon vs. abidik gubidik şeylerle uğraşacaklarına ürünlerini ve hizmetlerini daha geliştirmeye yatırım yapıp iyi bir Türk markası haline gelseler daha memnun olurdum.

Hakkari'de bilişim dersinde çocuklar ödevlerini bilgisayar maketi şeklinde hazırlayıp getiriyordu. Onca öğrencimden tek biri bilgisayarın arkasına Acer yazmıştı, diğerleri hep Casper idi. :D

• Portatif diye fiyattan geçiriyor markalar. Ne cihazlar var o paralara.

• expressimo kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

ne cihazlar var mesela benzer odak ve taşınabilirlikte o paralara? Yorumunuzun altını örneklerle doldurursanız herkes bundan faydalanmış olur.

• sis651 kullanıcısına yanıt
    daha birkaç gün önce 9 senelik acerimi hala kullandığımı belirterek acer 6930g başlığına mesaj attım. helali hoş olsun iyi ürün yapmışlar dedim çoktan çıkarttı parasını dedim

iyi ürünü iyi hizmeti övüyorum ben şahsen çevremdede bişey alacağımız zaman özellikle elektronikte arkadaşlara danışma durumu vardır herkes olumlu olumsuz tecrübelerini anlatır.

zaten elektroniği aceleye getirip ona buna danışmadan alan insan, pahalı olanı alalım vardır bir hikmeti diyen insanla aynı vasıftadır.

https://www.sikayetvar.com/dell
    https://www.sikayetvar.com/samsung
    https://www.sikayetvar.com/fokus-bilgisayar-monsternotebookcom
    https://www.sikayetvar.com/toshiba

..

..

hepsinde memnuniyet düzeyini görebiliyorum

https://www.sikayetvar.com/casper

hani casper da nerde ?

ayan beyan tüketicisini adam yerine koymuyorlar hakkını arayanları ise telefonda susturuyorlar telefonda susturamadıklarınında istatistiklerinden kaçıyorlar

tabi kim sıkılıp okuyacak kaçyüz tane şikayet var hangi birini okuycak nerden bilecez bunlar iyi marka mı kötü marka mı ?

istediğiniz kadar marka kalitesi açısından bir tutun satış sonrası hizmetler konusunda

casper monsterin tırnağı olamaz

ben demiyorum istatistik diyor. ekşideki memnuniyet yorumları diyor, dh de forumlarda gelip sorunlarla acele bir şekilde ilgilenmeleri türk tüketicisinin asıl hakettiği hizmet

biri %72 memnuniyet oranı geri dönüşü almış geri kalanlarında sorununun çözümü için çaba sarfetmiş-sarfediyor

diğer marka ise istatistiği göstermek dahi istemiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Quaresssma -- 4 Ekim 2017; 1:20:43 >

• burakesan kullanıcısına yanıt
    Lenovo yoga 510 mesela.

• "Tepki süresi ise ortalama seviyede, hızlı içerikler ve oyunlarda yeterli sınırında bir performans gösteriyor.

CS:GO’da düşük grafik ayarlarıyla 75 kare/saniye elde edebildim, CS:GO optimizasyonun uç noktası diyebileceğim bir oyun zaten. Overwatch’ta da düşük grafik ayarlarıyla, e görüntüler pek keyif vermiyor tabii ama 65 kare/saniye elde edebiliyorsunuz. League of Legends’ta ise 54 kare/saniye elde ettim, akıcı diyebileceğim düzeyde. Dizüstü, ekran oyun odaklı değil, tepki süresi ortalamanın biraz altında haliyle lakin anlık takılma, tıkanma gibi şeyler gözlemlemedim.

Üretkenlik anlamında Photoshop çalışabilirsiniz, Premiere çalışabilirsiniz ama pek akıcı değil, önizleme yaparken pek akıcı kalamıyor Premiere, bunlar ciddi güç gerektiren uygulamalar sonuçta, yine bu dizüstünün odağında değiller."

Performans anlamında tek olumlu şey yazmamışsınız da nasıl "tam okul bilgisayarı" oluyor? Taşınabilirlik,batarya süresi falan önemli de bu laptopa bu kadar para verip öğrencinin yapabilecekleri çok kısıtlı. Üstüne biraz daha katıp i5 7300hq ve gtx 1050 li laptop almak daha mantıklı. Biraz daha ağır olur,biraz daha büyük olur ama her işinizi görür sonuçta.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Fiyatına göre baya iyimiş pil süresi ve boyutu beni tavladı.

• güzel bir bilgisayar olmuş gibi

• sis651 kullanıcısına yanıt
    Video'nun altındaki "otomatik oynat" seçeneği açık duruyor herhalde onu kapatınca videoları istediğimiz zaman başlatabiliyoruz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.