Şimdi Ara

Intel Coffee Lake masaüstü işlemciler karşınızda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
1
Favori
1.959
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel Coffee Lake masaüstü işlemciler karşınızda

Intel’in 14nm üretim sürecindeki dördüncü işlemci mimarisi olan ve 10nm sürecine geçişte aradaki boşluğu kapatmayı amaçlayan Coffee Lake yani sekizinci nesil Core işlemci ailesi yavaş yavaş resmiyet kazanıyor. Firma ilk olarak masaüstü işlemcilerden başladı. Bir nevi Ryzen işlemcilere karşı cephe alma hareketi diyebileceğimiz seride pek çok ilk yer alıyor.

Ana özellikler

10nm üretim sürecine geçişte halen istediği verimliliği yakalayamayan Intel, Cannon Lake serisini gelecek yıl sonlarına bırakmak zorunda kaldı. Bunun yerine 14nm sürecini en iyi sürüme ulaştırdı ve Coffee Lake serisinde iyi bir performans artışı elde etti.

Coffee Lake mimarisi aslında Kaby Lake mimarisinin üzerinde yükseliyor ve teknik açıdan bir fark yok. Daha gelişmiş 14nm süreci sayesinde enerji tüketimi değişmeden hızlar arttırılmış ve en önemlisi çekirdek sayıları yükseltilmiş.

Yeni işlemciler sadece 300 serisi çipsetler ile uyumlu. Elektrik devreleri ve enerji iletimi değiştiği için firma böyle bir karar almış. Bazı üreticiler eski anakartlarla da çalışacağını belirtmiş olsa da Intel istenen verimin alınamayacağını belirtiyor. Ayrıca Z370 anakartı üzerindeki LGA 1151 soketi de sadece Coffee Lake ile uyumlu. Soketin yapısı Skylake döneminden beri aynı olsa da artık uyumluluk kaldırılmış.

Ayrıca Bkz.Imagination Technologies de Çinlilere satıldı

Diğer taraftan Intel yeni seride 40 PCIe 3.0 hattı desteği olduğunu belirtiyor. Sayı kulağa yüksek geliyor olsa da aslında bir ayrıntı söz konusu. Bu hatlardan 16 tanesi işlemci için ayrılmış. Çift ekran kartı ile SLI veya mGPU mümkün oluyor. 24 tanesi ise platform kontrol merkezi için. Böylece ekstra Intel Optane bellek veya  PCIe / M.2 depolamaya imkan tanınıyor.

Grafik tarafında ise Gen 9 entegre grafik birimleri tercih edilmiş. 24 işlem birimine kadar çıkabilen grafik birimlerinin oyun için en iyi performansı sunacağı ve FPS açısından yüzde 25 kazanım sağladığı ifade ediliyor.

Bunlar haricinde işlemcilerde daha fazla Intel Smart Cache, daha iyi hız aşırtma varken Z370 anakartlarda ise ikinci dalga WiFi AC ve Bluetooth 5.0 desteği, 4 çekirdekli ses işlemcisi ile daha iyi ses yönetimi gibi özellikler yer alıyor. Şimdi dilerseniz işlemcilere geçelim.

Intel Core i7

Yeni seride Intel şimdilik 6 işlemci modeli tanıttı. Elbette ilerleyen aylarda bu sayı daha da artacaktır. Modeller içerisinde 3 adet standart 3 adet de hız aşırtılabilir işlemci yer alıyor. Firma her kategoriye bir K işlemcisi koymuş. Yani Core i3 serisinde de hız aşırtma imkanı olacak.

Seride Core i7-8700K amiral gemisi durumunda. 6 çekirdek ve 12 izlek birimi olan işlemci 3.7GHz saat hızında çalışıyor. 4.7GHz seviyesine çıkabilen işlemcinin TDP değeri 95W ve fiyatı da 359$.

Intel Core i7-8700 işlemcisi ise yine 6 çekirdekli ve 12 izlek birimli. 3.2Ghz hızında çalışan işlemcinin TDP değeri 65W ve fiyatı da 303$ seviyesinde.

Intel Core i5

Core i5 serisinde bir ilk karşımıza çıkıyor. Rzyen işlemcilere boşluk bırakmamak adına firma seriye 6 çekirdekli işlemciler ekledi. Core i5-8600K ve Core i5-8400 işlemciler 6 çekirdek/6 izlek birimine sahip. Core i5-8600K için 95W TDP değeri ve 257$ fiyat etiketi mevcut. Core i5-8400 ise 65W ve 182$ değerinde. Özellikle oyuncu bilgisayarları için bu seri çok ilgi çekecek.

Intel Core i3

Yine burada da bir ilke şahit oluyoruz. Intel ilk kez seride 4 çekirdekli işlemcilere yer veriyor. Seriyi daha çok fiyat-performans noktası haline getirmek ve Ryzen 3 serisine alan bırakmamak için geliştirilen seride de iki işlemci var.

Intel Core i3-8350K işlemcisi 4 çekirdek/4 izlek birimi taşıyor. 91W TDP değeri ile birlikte fiyatı 168$ oluyor. EN ucuz işlemci ise Intel Core i3-8100. 4 çekirdek/4 izlek birimli işlemci 65W TDP değerine sahip ve fiyatı da 117$. Yeni işlemciler ile ilgili detaylı bilgiler 5 Ekim tarihinde paylaşılacak.

• Amdnin performansını sevmeyen arkadaşlar var. Vallaha geçen gün oyun oynuyorum. Arkadaşlar cs çağırdı. Unuttum oyunu kapamayı girdim cs. 3 saat sonra farkettim ki oyun açık kalmış. O fazladan çekirdekleri o zaman taktir ettim.

İlk başta ben de ıntel alacaktım. Ama arkadaş 1500 lira çip, 150 lira soğutucu. Anakart da ekleyince fiyat aldı başını gidiyor.

Dedim bu sene alayim r1600, 3. Seri gelince değiştiririm. Zaten anakart desteği var. 900 liraya aldım hem soğutucuyu hem çipi.

Diyeceksiniz 7700k oyunlarda daha iyi. Doğru dersiniz. Ama 20 fps için 800 lira verecek durumum yoktu.
  • 2018 sonuna kadar Z370 dışında anakart yok. Ucuz anakartla alır kullanırımcılar üzülecek.
    8700k 7700K'den ciddi oranda daha pahalı. 8700K en ucuz TR fiyatı 1600 TL olur.
    Soket seneye bir daha değişir. Alacak arkadaşlara allahtan akıl ve fikir ihsan eyliyorum.
  • "seride pek çok ilk yer alıyor."
    Yaw Ryzen olmasa, yine her sene %5 performans artışını daya gitsin...

• Intel 6/12 gibi modellerle boşlukları doldurma çabasında.

• Intel Coffee Lake işlemciler Başka Bahara Kaldı başlıklı konuyu da güncellersin artık.
  • "Bunlar haricinde işlemcilerde daha fazla Intel Smart Cache, daha iyi hız aşırtma, ikinci dalga WiFi AC ve Bluetooth 5.0 desteği, 4 çekirdekli ses işlemcisi ile daha iyi ses yönetimi gibi özellikler yer alıyor. "

Ekrem71, İşlemcinin içinde Bluetooth ile ses işlemcisi mi varmış? Ses mi çıkarıyormuş?
    Yine neeettin yaa...

• 8350K baya bildiğin alınabilir gibi duruyor. Bir tek şu Z170 ve Z270 desteğinin gelmesi lazım.
  • massacrer kullanıcısına yanıt
    Intel Z170 ve Z270'lere destek gelmeyeceğini açıkça defaatle söyledi. Böyle bir beklentiye girmeye lüzum yok.
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Tamam...

Edit: Yazmayayım diyordum ama olmadı. Biraz takip ve mantıklı yorumlama ile bu işin imkansız olmadığını anlaşılabilirdi aslında. 8xxx serisi ilk olarak Z270 anakart ile sızdı. Ayrıca üreticiler ya da başkası destek vermese de birisinin kalkıp Z170 ya da Z270 için 8xxx serisini destekleyecek bir BIOS yazılımı üretmesi imkansız değil. Ahkam kesmek için fırsat arıyor millet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi massacrer -- 25 Eylül 2017; 11:57:29 >
  • Yenilik dediklerini amd daha fazlasıyla ryzende yaptı zaten.

+ Daha fazla çekirdek (intel 12 core - amd 16 core)
    + Daha fazla çekirdek ile daha az güç tüketimi (intel 12 core 95 watt - amd 16 core 95 watt)
    + İlk 6 core i5 işlemci (amd ryzen 5 1600 6 core işlemci üstüne 6 sanal çekirdek 12 çekirdek)
    + İlk 4 core i3 işlemci (amd ryzen 3 1200 4 core)

Tamam intel açısından yenilik ama genele baktığımızda yenilik değil, yapılmış zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 25 Eylül 2017; 11:53:8 >
  • Benim haa Z170 ve Z270 desteği beklentim sürüyor :)

"Bazı üreticiler eski anakartlarla da çalışacağını belirtmiş olsa da Intel istenen verimin alınamayacağını belirtiyor"

• Mobil işlemcileri ne zaman gelecek?
  • Yav bu anakart firmaları intele ne veriyorda bu adamlar her sene soket değiştiriyor. Ulan yap işte geriye uyumlu bizde ikinci el alacağımıza sıfır yeni işlemci alalım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayret Pentium G4560'cılar daha gelmemiş
  • pin sayısını göremedim 1151 mi acaba
  • *GameOver* kullanıcısına yanıt
    Evet 1151
  • 6. nesil i5 kullanıyorum şu anda. Bir sonraki sistemim Ryzen olacak.
  • OverClocK1ng kullanıcısına yanıt
    Eyvallah onları anakarta aldık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ryzenboylar bir başlığı da kitlemese olmaz.
  • Mobil işlemcili dizüstüler eylülde çıkacak deniliyordu yok mu bir ses?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.