Şimdi Ara

Güncelleme: Apple; macOS High Sierra'yı yayınladı. İndirebilirsiniz.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
1
Favori
1.822
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Güncelleme: Apple; macOS High Sierra'yı yayınladı. İndirebilirsiniz.

Hatırlayacağınız üzere Apple, 5 Haziran 2017 tarihinde düzenlediği WWDC 2017 etkinliğinde yeni işletim sistemi macOS High Sierra'yı tanıtmıştı. Yaklaşık 3 ay sonra Apple 12 Eylül gecesi birçok yeniliği bünyesinde bulunduran macOS High Sierra'nın 25 Eylül'de indirilebileceğini web sitesinden duyurmuştu. 

macOS High Sierra'nın Öne Çıkan Özellikleri

Güncelleme: Apple; macOS High Sierra'yı yayınladı. İndirebilirsiniz. .
    • Fotoğraflar: Her zaman açık duran yeni kenar çubuğu sayesinde aradığınız her şeyi hızla bulabileceksiniz. Ayrıca yeni gelişmiş düzenleme araçlarıyla fotoğrafları dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.
    • Posta: En İyi Eşleşenler özelliği sayesinde mail’de arama yapmak şimdi daha hızlı ve daha kolay bir hal alıyor. En İyi Eşleşenler özelliği, okuduğunuz mail’leri, yanıt verdiklerinizi, önemli kişilerinizi ve çok daha fazlasını arama sonuçlarına yansıtabiliyor.
    • Siri: Yeni sürümle birlikte Siri Apple Music'ten bir şey dinlerken tercihlerimizi öğreniyor ve bizlere önerilerde bulunuyor. Aynı zamanda bir müzik uzmanı da olan Siri, albüm notlarını okuyabiliyor ve size şarkılar, albümler ve sanatçılar hakkında daha fazla bilgi de verebiliyor.
    • Spotlight: İyileştirmelerle birlikte daha akıllı hale gelen uygulama, uçağınızın kalkış ve varış saatlerini, terminalleri, kapıları, rötarları ve hatta haritaları görmek için yalnızca uçuş numaranıza ihtiyaç duyuyor.
    • Notlar: Sık sık kullandığınız notları artık listenin en üstüne iğneleyebiliyorsunuz. Böylelikle kullanıcılara hızlı ve kolay bir erişim imkanı tanınıyor. Aynı zamanda notlarınıza artık tablo da ekleyebileceksiniz.
    • Safari: Apple'ın yeni güncellemeyle birlikte getirdiği en büyük yeniliklerden birisi de Safari'nin beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan videoları engelleyebiliyor olması.
    • Dosyalama: Mac'teki verilerin saklanma biçimi değişiyor. Yeni Apple Dosya Sistemi ile birlikte dosyaların daha hızlı kopyalanması sağlanacak. Ayrıca HEVC (High Efficiency Video Coding) ile beraber videolar yüzde 40 daha fazla sıkıştırılarak depolanacak. Böylelikle kullanıcılara daha fazla boş alan kalacak.
    • Metal 2: MacOS'a yerleştirilen Metal teknolojisi, uygulamalar için grafik işlemcilerinin tüm gücünü kullanmasını mümkün kılacak. Gelen Metal 2 güncellemesi; makine öğrenimi, sanal gerçeklik ve harici GPU desteği için yeni yetenekleri bünyesinde barındırıyor.
    • Sanal gerçeklik: Desteklenen Mac'lerde VR grafik yetenekleri geliştirilecek

Yeni bir VR deneyimi sunmayı planlayan macOS High Sierra ile ilgili Tim Cook 1 Ağustos'ta "Macera oyunları, 3D ve sanal gerçeklik deneyimlerini macOS High Sierra'yla mümkün olacak." demişti.  

Peki macOS High Sierra'yı Hangi Mac'ler Çalıştırabilecek?

• Macbook (2009 ve sonrası)
    • Macbook Air (2010 ve sonrası)
    • Macbook Pro (2010 ve sonrası)
    • Mac Mini (2010 ve sonrası)
    • Mac Pro (2010 ve sonrası)
    • iMac (2009 ve sonrası) 

• Aslında ara güncelleme olması gerekirken ana güncelleme olarak vermesi :(

• Çok ilginçtir, dahili uygulamalarda yapılan ufak değişiklikler sistem güncellemesi olarak sunuluyor. Şu uygulamalar ne zaman ayrı bir şekilde güncellenebilir hale gelir ki?! :)

• 2011 den bu yana Mac kullanıyorum, her güncellemede aklımda kalan sadece bi iki wallpaper ın değişimi gibi kalmış nedense, pratikte hiçbişey değişmiyor, windows sürümleri gibi değil OSX sürümleri, yani gelecek olan bir iki ufak tefek oynama o kadar, o yüzden pek heyecanlandırmıyor...

• High üst anlamına da gelir hatta 7-8 anlam taşır sırf eleştiri yapmak için "Yüce Sierra" diye yorumlamak komik.

• Yeni dosya sistemi ve harici ekran karti destegi disindakiler cok da onemli degil esasinda.

Apple in update tarzi bu. Ufak tefek yenilikler ve adi degisiyor her update in.

Ayrica versiyonlama sistemine bakarsaniz major degil zaten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ezimuse

Aslında ara güncelleme olması gerekirken ana güncelleme olarak vermesi :(

Windows'la karıştırdınız herhalde? Windows güvenlik yamalarına öyle alışmışsınız ki mac'den de sürekli güncelleme bekliyorsunuz sanırım?
  • snomask kullanıcısına yanıt
    İnsanoğlu ne kadar ön yargılı değil mi?

5 yıldır MacOs kullanıyorum. Fanboyluk yapmadan önce karşınızdaki insan ne kullanıyor bir bakın ondan sonra eleştirmeye çalışırsınız. Kendiniz için daha iyi olur düşüncesindeyim.
  • ezimuse kullanıcısına yanıt
    Boy'luk zamanını geride bırakalı yıllar oldu hocam. Bu kadar uzun süre mac kullanıp bilmiyor olmanız ilginç. Apple da büyük güncellemeler yılda 1 kere verilir. geri kalanlar ufak yenilik ve düzeltmelerdir. 3 ayda bir bu tarz güncelleştirmeler olsa bu işletim sistemi nasıl stabil olabilir. Bunun üretilmesi, argesi, test edilmesi, hataların giderilmesi bu kadar kısa sürede zaten olamaz mümkünse olmasın da.
  • Mis gibi bir güncelleme geliyor. Gidince güncelleyelim.
  • snomask kullanıcısına yanıt
    Hocam güncelleme sistemini biliyorum. Demek istediğim çok fazla bir yenilik getirmemesi. Dosya sistemi h265 codec bunlar yeni olabilir ancak daha fazlasını içermiyor. Benim eleştirdiğim nokta buydu. Anı şey iOS içinde geçerli artık gerçekten çok iyi yenilikler göremiyoruz. Nerede o eski apple söylemlerinin artmasının sebebi de bu değil mi zaten. Firma kendisi de farkında ki yeni bir isim yerine high sierra adını verdiklerini söylediler. Ancak yine de akşam eve gidince update yapacağım
  • Afodfrea kullanıcısına yanıt
    Yanlış okumadım, hakaret etmedim. Sıra dağlarla ilgiliymiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: senjido

Gerçekten "Yüce Sierra" mı diyor yanlış mı okuyorum. Apple kafayı yemiş olmalı. Fanlar sağolsun.

Fanların ne alakası var isim ile öncelikle bu saçma yani
  • eyoruk E kullanıcısına yanıt
  • Vista misali batırdılar şimdi windows 7 misali topluyorlar.

• Aman kim uğraşacak. Avid, Pro Tools'a güncelleme verecekte kuracam da... uzun iş. Belki Mac Pro'lar yenilenince yeni Mac Pro'yla yeni işletim sistemi kulanırım. Boşa demiyorlar çalışıyorsa elleşme diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pena kutusu -- 25 Eylül 2017; 19:41:14 >
  • hala gelen giden bişey yok bekliyoruz.

• Perşembe günü başlayan App Store testleri 10 daika önce bitmiş. Birazdan yayınlanacakmış. Kaynak Apple'da çalışan ecnebi bir bir dostum.
  • Yeni dosya sistemi sadece SSD olanlarda çalışıyormuş. SSDli makinaya oldukça geç yüklendi. Neredeyse 1 saat sürüyor yüklenmesi.
  • ezimuse kullanıcısına yanıt
    SSD Apple üretimi olmak zorunda mı?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.