Şimdi Ara

AMD gelecek yıl 12nm sürecine geçiş yapıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.055
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD gelecek yıl 12nm sürecine geçiş yapıyor

Bu yıl hem Vega grafik mimarisi hem de Ryzen işlemcileri açısından dolu dolu bir yıl geçiren AMD, gelecek yıl için yol haritasını çizmiş durumda. Yapılan açıklamalar yonga mimarilerinde radikal bir değişiklik olmayacağını gösteriyor.

Yeni süreç

Firmanın teknoloji şefi Mark Papermaster yaptığı açıklamada gelecek yıl Vega ekran kartı ve Ryzen işlemcilerde 12nm FinFET sürecine geçiş yapacaklarını belirtti. Geçiş sürecinde yine GlobalFoundries ile işbirliği yapılacak. GF de etkinlikte gelecek yılın ilk çeyreğinde 12nm FinFET sürecinde üretime başlayacaklarını ifade etti.

AMD’nin gelecek yıl 7nm üretim sürecini zorlamak istediği ve yeni mimarilerini bu süreçte geliştirmek istediği sıkça dile getirilmişti. Ne var ki döküm teknolojileri tarafında henüz istenen verimlilik elde edilmiş değil. Samsung, TSMC gibi dökümcülerin en erken 2018 yılı sonlarına doğru olması gereken seviyeye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca Bkz.Nvidia GeForce GTX 1070 Ti fiyatı ve özellikleri detaylanıyor

Döküm tarafındaki bu gelişmeler elbette yonga tasarımcılarını da derinden etkiliyor. Nvidia’nın Volta mimarisinde 7nm sürecine geçiş yapacağı bir süre konuşulmuştu ancak resmi duyuruda 12nm süreci olduğu görüldü.

AMD tarafında şöyle bir gelişme var ki firma 14nm sürecini en iyi hale getirerek gelecek yıl Vega 2 ve Zen 2 mimarilerini üreteceğini ifade etmişti. Bu bakımdan biraz sürpriz olduğunu söyleyebiliriz zira 12nm süreci beklenmiyordu.

AMD mevcut mimarilerin üzerine performans ve enerji verimliliği olarak biraz daha koyarak Vega 2 ile Ryzen 2 yongalarını geliştirmeyi planlıyor. Üretim sürecinin de geliştiğini hesaba katarsak özellikle watt/performans anlamında ciddi bir ilerleme görebiliriz.

• Vegadan sonrasını okumadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ryzen'de OP-cache takılması bulunuyormuş. Yeni sürümde onu da çözerler bilahare. Bu gidişle daha Ryzen alamadan, Ryzen 2'ye terfi edeceğiz. Hem sanal izlek takılmaları da olmaz. Bu güne kadar hiçbir sanal izlekli çalışan işlemcinin akıcı çalıştığını görebilmiş değilim, işlem sayısı ikiye çıkınca hepsi teklemeye başlıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • AMD geçmiyor !
    yonga üreten fabrikalar bu sisteme geçtiği için
    haliyle fabrika üretim açısından ortaya ne koyarsa onu kullanır !!!

• intel 10nm ye geçecek deniliyordu o ne zaman seneye mi ?

• SeemsGood AMD işlemci marketinde öne geçiyor yavaş yavaş, keşke ekran kartlarındada öyle olsa, her 3-4 yılda bir aşırı güçlü bir ekran kartı çıkarırdı bu sene nerede o ekran kart(ları) ? (AMD 6990, 7990, R9 295X2)
  • Evet ama bu firmalar bu konuda ortak çalışıyor. Amd Dokumculere teknik destek sağlıyor. Tasarım Amd, döküm işi onlara ait. Amd bazen ben 12mm istiyorum ona göre geliştirme yap diyor üreticiye yada Üretici üretimi 10mm düşürüp misal Amd, İntel, IBM gibi firmaları kendine çekmek istiyor. Asil nokta Dokumculerde aslında.

• quote:

Orijinalden alıntı: Michael Townley

SeemsGood AMD işlemci marketinde öne geçiyor yavaş yavaş, keşke ekran kartlarındada öyle olsa, her 3-4 yılda bir aşırı güçlü bir ekran kartı çıkarırdı bu sene nerede o ekran kart(ları) ? (AMD 6990, 7990, R9 295X2)

O çift GPUlu ekran kartları yanıyordu yalnız. İki tane 1080i tek kasaya koymak gibi, hiç mantıklı değildi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Johan Elmander

quote:

SeemsGood AMD işlemci marketinde öne geçiyor yavaş yavaş, keşke ekran kartlarındada öyle olsa, her 3-4 yılda bir aşırı güçlü bir ekran kartı çıkarırdı bu sene nerede o ekran kart(ları) ? (AMD 6990, 7990, R9 295X2)

O çift GPUlu ekran kartları yanıyordu yalnız. İki tane 1080i tek kasaya koymak gibi, hiç mantıklı değildi.

sallama ziya

• quote:

quote:

Bak yanıyo şu an, yandı geldi mi? yemin ediyorum böyle yalan görmedim hayatımda
  • Michael Townley kullanıcısına yanıt
    Ciddi ciddi yanan, iflas eden, ölen, durduk yere çalışmayan çift gpu'lu bir kart var tarihte. Adı da GTX 590.

Pek kimse markayla bağdaştıramıyor, sonuçta N'den A'sına kalite standardı ya
    https://www.youtube.com/watch?v=dE-YM_3YBm0
    https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/zardon/how-serious-are-the-nvidia-gtx-590-problems/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 23 Eylül 2017; 19:4:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: LeviGerman

Ciddi ciddi yanan, iflas eden, ölen, durduk yere çalışmayan çift gpu'lu bir kart var tarihte. Adı da GTX 590.

https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/zardon/how-serious-are-the-nvidia-gtx-590-problems/

Ne yaparsın, yeşil takım ile mavi takım fanboyları durmuyor artık, Lav Kırmızısına yol açma vakti geldi diye düşünüyorum ben.

• quote:

quote:

Ne yaparsın, yeşil takım ile mavi takım fanboyları durmuyor artık, Lav Kırmızısına yol açma vakti geldi diye düşünüyorum ben.

112 derece ne ya, sanarsın su kaynatıyoruz üstünde.

Amd bütün ilgisini Pro ve maden pazarına yöneltmiş. Nv Volta'nı bizden sakınıyor, pro pazara satıyor sadece (bize satsa para kazanamayacak). Şu aralar Gpu pazarı o kadar heyecandan yoksun ki, tartışılacak hiçbir şey göremiyorum.

Olur da MCM üzerinden bu iki firma üretimi çok ucuzlatırlar, o zaman konuşulacak bir konu ortaya ancak çıkar.
  • quote:

Amd bütün ilgisini Pro ve maden pazarına yöneltmiş. Nv Volta'nı bizden sakınıyor, pro pazara satıyor sadece (bize satsa para kazanamayacak). Şu aralar Gpu pazarı o kadar heyecandan yoksun ki, tartışılacak hiçbir şey göremiyorum.

Olur da MCM üzerinden bu iki firma üretimi çok ucuzlatırlar, o zaman konuşulacak bir konu ortaya ancak çıkar.

Katılıyorum, Bitcoin gibi para birimlerinin çökertilmesi veya ileri seviyede gelişmiş ülkelerin yasaklaması gerekiyor ki piyasanın ırzına geçmesin. Ekran Kartları fiyatları hele hele Türkiye gibi bir ülkede aşırı fazla, 1050Ti alıyorsun en ucuzu 500-600TL'den başlıyor ki giriş seviye ekran kartları. Fakat Bitcoin'i yasaklama gibi bir durum hiçbir ülkede görünmüyor hatta fast-food markaları bile BTC'yi ödeme birimi olarak kabul ediyor artık. Sonumuz hayrola.

Çift GPUlu kartların doğasında var sıcak çalışmak. Omu kastettim. HD6990ım yükte 85-88in altına inmiyordu zamanında. Ciddi hava taze akışı lâzımdı oblar için. 295x2 zaten sıvı soğutmalıydı.

Çift GPU kartlar çok iyi bir fikir değildi. Ki yavaş yavaş çoklu GPU kullanımı bitiriliyor. 1060 ve altında SLI desteği yok, Vega serisinde CrossfireX yapılmıyor ki büyük ihtimalle gelecek sene Vega11 de tamamen kaldıracaklar.

AMD çift GPUlu kartlarda hep nVidia'dan daha iyi olmuştu. Fanboy sandıysanız bunu da ekleyeyim.

• quote:

Çift GPUlu kartların doğasında var sıcak çalışmak. Omu kastettim. HD6990ım yükte 85-88in altına inmiyordu zamanında. Ciddi hava taze akışı lâzımdı oblar için. 295x2 zaten sıvı soğutmalıydı.

Çift GPU kartlar çok iyi bir fikir değildi. Ki yavaş yavaş çoklu GPU kullanımı bitiriliyor. 1060 ve altında SLI desteği yok, Vega serisinde CrossfireX yapılmıyor ki büyük ihtimalle gelecek sene Vega11 de tamamen kaldıracaklar.

AMD çift GPUlu kartlarda hep nVidia'dan daha iyi olmuştu. Fanboy sandıysanız bunu da ekleyeyim.

3 Tane fan neden var sanıyodunuz 7990'da? kartı soğutmak ve ekran kartlarının bozulduğu sıcaklıklara çıkartmamak içindi. Ve oldukçada sesli fanlardı, işlerini oldukça güzel yapıyorlardı. Yazdığınız ilk yorum "O çift GPU'lu kartlar yanıyordu" GTX590 en sıcak olan 2 GPU'lu ekran kartıydı, 7990 ve R9 295X2 ise oldukça güzel soğutmalıydı, tek kötü olan çift GPU'lu kart 6990'dü AMD tarafında ve derslerini aldılar.https://www.youtube.com/watch?v=iqJFHUi2vqY Şu fanları boşuna koymamışlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: BatuhanXxX

Evet ama bu firmalar bu konuda ortak çalışıyor. Amd Dokumculere teknik destek sağlıyor. Tasarım Amd, döküm işi onlara ait. Amd bazen ben 12mm istiyorum ona göre geliştirme yap diyor üreticiye yada Üretici üretimi 10mm düşürüp misal Amd, İntel, IBM gibi firmaları kendine çekmek istiyor. Asil nokta Dokumculerde aslında.

teknik olarak aynı alanda 2 çekirdek girebilecek alan olduğu için artık tek işlemcili mimari yok !

şöyle düşünün sistem 2x 4x 8x 16x gitmesi gerekirken

araya serpiştirilen 6x 12x 14x şeklinde çekirdek yapıları ortaya çıktı

özetle fabrika amd ye veya intel é özel mimari yapmıyor !

öyle olsaydı düzenli katmanlı artış olurdu !

piyasanın standartları işlemci alanı şu mimari alanı bu diyor !

yoksa intel keyfinde mi yoksa amd keyfinden mi !? yarım yamalak işlemci çıkartıyor sanıyoruz !

zaten işlemci mimarisi ufalması mercekle yapılan işlem

kullanılan alt yapı ham madde malzemesinin kalitesi daha düşük mimarilere izin veriyor

yoksa istenilse yarın 1nm bile yapılır tüm olay devre şeması için lazeri ebatını küçülten mercekte bitiyor

özetle şu an piyasa bir şekliyle teknoloji ambargosu altında !!!

dikkat ederseniz adamlar quantum vibrasyonunu yakalayacak kadar ufağını zaten yaptı

yani arasındaki fark dağdaki mağra ile iğne deliğindeki ebat farkı misali bir fark var !

özetle şu an teknoloji diye bize yalan dolan donanımlarla tüm insanları uyutuyorlar.

GTX590 intihar gibi bir karttı zaten. Fırın 480in azıcık az ısınanından iki tanesini tek kasaya koymak deliliklikti.

• LeviGerman kullanıcısına yanıt
    %41'lik fiyat tasarrufu, karaborsacılardan bize kalır mı? Hiç sanmam...https://www.servethehome.com/amd-epyc-infinity-fabric-update-mcm-cost-savings

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.