Şimdi Ara

Bakan, ikinci el otomotiv ve konut satışındaki yeni düzenlemeyi açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
3.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bakan, ikinci el otomotiv ve konut satışındaki yeni düzenlemeyi açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, fuar açılışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tüfenkci, konut ve ikinci el otomotiv satışına gelecek yeni düzenleme hakkında bilgi verdi. İki sektöre de getirilecek düzenlemenin amacının üreticinin hakkını koruyamak, ticaretin belirli kurallar çevresinde yapılmasını sağlamak ve dolandırıcılığı önlemek olduğunu söyledi.

İkinci El Otomotivde Garanti

Bülent Tüfenci, ikinci el otomotivde garanti sürecinin başlayacağını resmen duyurdu. “Biliyorsunuz eğer siz orada etiketine, 'bu araç hasarsızdır' veya bakımını tam olarak yapıldığını söylüyorsanız belli bir km de, 5 bin km de  garanti vermesini istiyoruz” dedi.

Emlak İşi Yapanların Belirli Nitelikte Olması Gerekecek

Emlak sektöründe de ticaretin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için belirli düzenlemelerin getirileceğini açıklayan bakan emlak ticaretiyle ilgili olarak “Aynı düzenlemeyi amaçlıyoruz. Orada da güvenli, emlak işi yapanların belli bir vasıfta olmasını, nitelikte olmasını istiyoruz. Sözleşmelerin şeffaf olmasını istiyoruz. İzlenebilir olmasını istiyoruz. Komisyon ücretlerinin net olarak belirlenmesini istiyoruz." diye konuştu.

Ankara Oto Galericileri Derneği (ANODER) Başkanı İlkay Kalkan, ikinci el otomotiv satışına düzenleme getiren çalışmayı desteklediklerini bildirdi. Kalkan, belirli niteliklere sahip kişilerin otomotiv satışı yapabilmesinin sektöre olumlu katkısı olacağını söyledi. Ayrıca ikinci el otomotivlere araç durumu hakkında ayrıntılı bir künye sisteminin getirilmesinin hem galeri esnafını rahatlatacağını hem de galeriler üzerindeki olumsuz algıları ortadan kaldıracağını belirtiyor.

• Sahibinden satislari engellemedigi surece sistemi desteklerim. Ama gwlicek duzenlemenin galerici esnafinin ekmegine yag surmek disi da bir sey getirecegini sanmam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ölücüler bunu beğenmedi

• 2.elde 5 bin km garanti! Tamam niyet iyi ama alan adamın 2. viteste 6bin devirde arabayı sürüp conta yakıp garantiden yaptır demeyeceğini kim garanti edecek? Yada bakımı gerçektrn yapılmış blr araç triger koparsa sorumlu satan mı yoksa yapan mı olacak? ben arabayı yaptırmışım, kayıtlarını faturasını alana veririm bir sorun halinde alan yapanla muhatap olsun ben niye arada kalıyorum onu anlamadım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu garanti yüzünden 2.el fiyatları daha da artar.
  • Geçmiş olsun ölüyu diriyi.... gözünü burayada diktiler hesabı oldu 2 el zaten pahalı dahada uçurcaklar. Yakında bişey cıkarıp vergi alma derdinede düşerler bunlar .Benim düşüncem amaçları 2 el fiyatları fırlatıp yeniye yöneltip para kazanma derdindeler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zdniz -- 21 Eylül 2017; 13:48:1 >
  • Yeri geliyor 0 arac aliyorsun bircok arizada KULLANICI HATASI diuorlar.

Elin adami nasil 10bin km garanti vericek, ya da bi garanti neleri kapsayacak?

Acaba sadece pert arac, km dusurme gibi taahhütlerimi kapsayacak?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Devletimizin vatandaşını düşünerek düzenleme yapacağına inancım yok, öyle olsa dünyanın en fahiş araç vergileri ve en kazık 2. el fiyatları bizde olmazdı. Ortalama bi coni 6 aylık maaşıyla gidip 25-30 bin $ bayılıp sıfır Mustang alabilir, 2. eli zaten bedava! Bizde ise 2. el eski modelini almak için 300 000 lira üzeri para bayılman gerekir ki ortalama bi Türk yemese içmese 10 senede alamaz.

• Konu daha önceden açıldı.

https://forum.donanimhaber.com/hukumet-dugmeye-basti-ikinci-el-otomobile-10-bin-km-garantisi--129013867#129021108

• Bu düzenleme idealar dünyasında geçerli olur. Burda tutmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: @p4p800se

2.elde 5 bin km garanti! Tamam niyet iyi ama alan adamın 2. viteste 6bin devirde arabayı sürüp conta yakıp garantiden yaptır demeyeceğini kim garanti edecek? Yada bakımı gerçektrn yapılmış blr araç triger koparsa sorumlu satan mı yoksa yapan mı olacak? ben arabayı yaptırmışım, kayıtlarını faturasını alana veririm bir sorun halinde alan yapanla muhatap olsun ben niye arada kalıyorum onu anlamadım.

Arabalara kara kutu şart artık. Kim ne halt etmişse hepsi belli olur

• ikinci el ilan açıklaması şu şekilde olur;

sıfır gibi artık ikinci ellerimizde garantili !!!

düzenli olarak a'dan z'ye bakımları yapılmış faturaları mevcuttur !!!

aynı serviste baımlarına devam ederseniz , servis indiriminden faydalanabilirsiniz !!!

not: kullanıcı hatasından kaynaklanan arızaların mesuliyeti için, bilirkişi raporu gereklidir !!!!!

• 100bin liralık arabayı %190 vergiyle 290bin liraya satan bir devletten beklendik düzenleme :)

• Dolandiriciligi onlemek isteyen adam tramer sorgusundan km bilgisini niye kaldirir.

• quote:

2.elde 5 bin km garanti! Tamam niyet iyi ama alan adamın 2. viteste 6bin devirde arabayı sürüp conta yakıp garantiden yaptır demeyeceğini kim garanti edecek? Yada bakımı gerçektrn yapılmış blr araç triger koparsa sorumlu satan mı yoksa yapan mı olacak? ben arabayı yaptırmışım, kayıtlarını faturasını alana veririm bir sorun halinde alan yapanla muhatap olsun ben niye arada kalıyorum onu anlamadım.

gerçekten bakımlı araçta triger koparsa bunun sorumlusu bakımı yapan tamircidir.
    ayrıca siz hangi tarihten kaldınız ki? kuş serisi hariç nerde ise bütün araçlarda kesici denilen bir şey var. aracın motoruna hasar verecek kadar basmayı engelliyor.ç yok bu devirde de motor arza yapıyorsa zaten satılacak mal değildir ki? yok biz zaten motorcuya teste götürdüğümüzde o da abanıyor gaza motor dayanıyor mu? sapıtıyor mu ona bakıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: zombi7406

quote:

gerçekten bakımlı araçta triger koparsa bunun sorumlusu bakımı yapan tamircidir.
    ayrıca siz hangi tarihten kaldınız ki? kuş serisi hariç nerde ise bütün araçlarda kesici denilen bir şey var. aracın motoruna hasar verecek kadar basmayı engelliyor.ç yok bu devirde de motor arza yapıyorsa zaten satılacak mal değildir ki? yok biz zaten motorcuya teste götürdüğümüzde o da abanıyor gaza motor dayanıyor mu? sapıtıyor mu ona bakıyor.

Borusan triger zincirli araca değişim yapalım demiyor ama özel servis 150k da değiştirilmesi gerek diyor, şimdi Borusan'ı dinledim ama triger koptu suçlu kim Borusan mı benmiyim?
    Kesici dediğin şey senin redline ın üstünde olur sen blr arabayı redline a sokmadan 2. Viteste 6k devirin ( her motorun redlin ı farkı ben 6500 ü esas aldım)üzerinde uzun süre kullan bakalım ne oluyor.

• ikinci el araç garantisi ötv si, ve buna baglı kdv si yolda desenizya şuna kısadan :)
  • Satacağım aracın üstüne 5k da garanti ücreti koyarım heralde

• Bir şey yapayım derken işin içine etmekğ

• daha sıfır araçlarında arıza çıkanlar doğru düzgün hakkını alamıyor, 2.el aracını satan adam nasıl garanti verecek? kaldı ki 2. el aracın hasarsız aracın arıza yapması sahibinin mi, aracı alan kişinin mi yoksa gittiği yetkili servisin mi tartışılır.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.