Şimdi Ara

IBM’in kuantum bilgisayarı ile ilaç geliştirme süreci kısalabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
168
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  IBM’in kuantum bilgisayarı ile ilaç geliştirme süreci kısalabilir
    IBM’in geliştirdiği IBM Q kuantum bilgisayarı kulllanılarak yapılan son deney kuantum bilgisayarların potansiyelini bir kere daha ortaya koydu. Yapılan çalışmada şu ana kadarki en büyük molekül modellendi ki bu çeşitli alanlardaki çalışmaların hız kazanması demek.

Kuantum bilgisayarlar sayesinde kompleks işlemler geleneksel bilgisayarlara kıyasla bir hayli kısa sürede tamamlanabiliyor. Bu da özellikle sağlık alanındaki araştırmaların daha çabuk tamamlanmasını olanaklı hale getirebilir. Son çalışma da bunun bir kanıtı zira Berilyum Hidrit (BeH2) molekülü IBM’in 7 qubit'lik çip içeren çözümü üzerinde modellenmesiyle normalde doğru molekülün bulunması için harcanan zaman önemli ölçüde kısalmış oldu.

Şimdiye kadarki en büyük molekül

Hali hazırda gerekli molekülün tespitinin ardından bu bileşiğin atomlarının elektronlarının birbirleriyle olan etkileşimini ve olası sorunları tespit etmek için meşakkatli bir araştırma yapılması gerekiyor. Buna karşın IBM Q ile yapılan deneyde elektronların etkileşimlerinin gözlemlenmesinin yanı sıra atomların doğru açılarda yerleşimi de simüle edilerek molekülün en verimli olduğu yapı bulunabildi.

IBM’in kuantum bilgisayarı ile ilaç geliştirme süreci kısalabilir 

Üstelik aktarılanlara göre bu teknikle günümüzde mobilitenin hayatımızın önemli bir parçası haline gelmesiyle çoğu kullanıcı için sorun haline gelen batarya konusunda da bizleri mutlu edecek gelişmeler yaşanabilir.

Ek olarak şu an IBM 16 qubit’lik bir çipi barındıran kuantum bilgisayarını ücretsiz bir bulut hizmeti olarak kullanıma sunmuş durumda. Teorik olarak bu bilgisayarda daha olumlu sonuçlar elde edilebilir ancak kesin konuşmak için testlerin oraya da taşınması gerekli.

Son olarak anlaşılan o ki bu konuda ilerleyen günlerde hayatımızın her alanını etkileyecek gelişmelerin yaşanması oldukça muhtemel. Yeni çalışmanın yaygın kullanıma ne zaman geçeceği ise henüz bilinmiyor.

• quantum bilgisayarları aslında olası veri üreticileridir.
    tüm olası verileri ortaya çıkartırlar
    bu işin 2. adımı doğru veriyi bulma süreci ki ;
    şu an için bu konuda hiç bir firma
    2. adımı tam doğru atamamıştır. !!!
    çünkü bu quantum makineleri ortaya çok fazla veri çıkartmaktadırlar.
    özetlersek yapay zeka analiz özelliği olan bir işletim sistemiyle bu makineler kullanılabilinir.
    yoksa devamlı kare katı bulmaya çalışan bir hesap makinesinden öte elimizde hiç bir şey yok gibi !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 19 Eylül 2017; 12:15:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SEO-Uzmanı

quantum bilgisayarları aslında olası veri üreticileridir.
    özetlersek yapay zeka analiz özelliği olan bir işletim sistemiyle bu makineler kullanılabilinir.
    yoksa devamlı kare katı bulmaya çalışan bir hesap makinesinden öte elimizde hiç bir şey yok gibi !!!

Bilmeden sallaman hoşuma gitmedi
    Biraz daha araştırmanı tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mianfei

quote:

Bu forum internette rastgele bir yerden, bir kaç kelime okuyup, bilim insanı kesilenler ile dolu.

• quote:

quote:

teoride quantum bilgisayarın nasıl çalıştığını herkes anlayabilir
    ama buradaki hız ve üretilen veri ! daha doğrusu çoğalan veriyi zamanında yakalamak ayrı bir süreç ve sıkıntı
    ve dahası bunu düz mantıksal bir makine dili operatörüyle elemek için farklı bir devre oluşturulduğu zaman
    zaten eğer böyle bir mantık eleği oluştura bilinseydi zaten quantum vibrasyonuna gerek kalmazdı. sonuç olarak
    ortada elektronları ölçen bir düzenekle sınırlandırılmış bir bilim var ! zaten dikkat edilirse eksi -300 derecelere denk gelince bakır iletkenle denetlene bilinir mikro işlemcilerle bir takım veriler elde ediliyor ! yani özetle yavaşlatılmış kuantum vibrasyonuyla yapılan bu iş bile gerçek quantum performansının 1000 lerce defa daha yavaşlatılmış hali !

teoride quantum vibrasyonu ile ölçümlenen bir durum var ortada ama gerçekçi açıdan gerçek zamanlı real-time veri işleme noktasında değil sadece geçici anlık oluşan ve ramlerin yakalayabileceği hızdaki veri akışında etrafa yayılan veri molozlarıyla uğraşılıyor ! elbette ileride daha verimli sonuçlar elde edilecek gelecek için ümitliyiz ama fazlada saf değiliz yani !

• quote:

quote:

quote:

teoride quantum bilgisayarın nasıl çalıştığını herkes anlayabilir
    ama buradaki hız ve üretilen veri ! daha doğrusu çoğalan veriyi zamanında yakalamak ayrı bir süreç ve sıkıntı
    ve dahası bunu düz mantıksal bir makine dili operatörüyle elemek için farklı bir devre oluşturulduğu zaman
    zaten eğer böyle bir mantık eleği oluştura bilinseydi zaten quantum vibrasyonuna gerek kalmazdı. sonuç olarak
    ortada elektronları ölçen bir düzenekle sınırlandırılmış bir bilim var ! zaten dikkat edilirse eksi -300 derecelere denk gelince bakır iletkenle denetlene bilinir mikro işlemcilerle bir takım veriler elde ediliyor ! yani özetle yavaşlatılmış kuantum vibrasyonuyla yapılan bu iş bile gerçek quantum performansının 1000 lerce defa daha yavaşlatılmış hali !

teoride quantum vibrasyonu ile ölçümlenen bir durum var ortada ama gerçekçi açıdan gerçek zamanlı real-time veri işleme noktasında değil sadece geçici anlık oluşan ve ramlerin yakalayabileceği hızdaki veri akışında etrafa yayılan veri molozlarıyla uğraşılıyor ! elbette ileride daha verimli sonuçlar elde edilecek gelecek için ümitliyiz ama fazlada saf değiliz yani !

İki eksi artı yapar... Dolayısıyla eksi -300 diyince +300 derece oluyor o zaman da bilgisayar yanardı, duman çıkardı.

• piramitin ölçüsü olarak da kübit kullanılıyor... bir bağ olur mu acb? analogdan - > dijitale... 10101010101 msg gönderildi tamam / alıcısı çözer.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.