Şimdi Ara

İnsan beyni ilk kez internete bağlandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nesnelerin İnterneti kavramıyla çevremizdeki pek çok elektronik cihazın internete bağlanarak ''akıllı'' sıfatını taşımaya başladığını görmekteyiz. Bu değişimin sol halkası ise insan beyninin internete bağlanmasıyla ortaya çıkacak olan beyin-bilgisayar arayüzleri olarak değerlendiriliyor. Halihazırda Neuralink, ARM, Facebook ve DARPA gibi kurumlar bu hayali gerçeğe dönüştürmek için çalışmalarını sürdürse Güney Afrika'daki Witwatersrand Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi insan beynini internete bağlama konusunda büyük bir gelişme kaydetti.

İnsan beyni ilk kez internete bağlandı 
    Witwatersrand Üniversitesi'nden;Adam Pantanowitz, Jemma-Faye Chait ve Danielle Winter isimli araştırmacılar tarafından hazırlanan ve ''Brainternet'' adı verilen proje ile ilk kez insan beyni gerçek zamanlı olarak internete bağlandı. Beynin gerçek zamanlı olarak internete bağlanma süreci ise şu şekilde gerçekleşti: İlk olarak uzun süreli kullanıma uygun, taşınabilir ve internet bağlantısına sahip bir Emotiv EEG cihazı kullanıcının kafasına yerleştirildi. Sonrasında beyindeki dalgaları elektroensefalografi(EEG) sinyallerine dönüştüren Emotiv EEG cihazı, sinyalleri gerçek zamanlı olarak Raspberry Pi(kredi kartı boyutlarında olan ve maliyeti düşük bir bilgisayar) üzerine kurulan programlama arabirimine iletti.

Beyin Faaliyetleri Canlı Bir Şekilde Takip Edilebiliyor 

Bu adımların ardından araştırmacılar daha önceden kurdukları web sitesi aracılığıyla Emotiv EEG cihazını takan kullanıcının verilerini takip edebiliyor. Herkese açık bir web sitesine iletilen veriler aracılığıyla canlı bir şekilde beyindeki faaliyetler gözlemlenebiliyor. Proje hakkında konuşan öğretim üyesi ve proje sorumlusu Adam Pantanowitz, Beyinternet projesinin beyin-bilgisayar arayüzleri için yeni bir sınır olduğunu kaydetti. İnsan beyninin nasıl çalıştığı ve bilgiyi nasıl işlediği konusunda bilgi eksikliği olduğunu ifade eden Pantanowitz, ''Brainternet, bir kişinin kendi beynini ve başkalarının beynini anlamasını basitleştirmeyi amaçlıyor.'' dedi.

Ekip biyomedikal mühendisliği alanında çok önemli bir başarı elde etmiş olsa da Pantanowitz'e göre halen yolun başındalar. Ekibin artık kullanıcı ve beyin arasında daha interaktif bir deneyim amaçladığını söyleyen Pantanowitz, Brainternet'in ilerleyen dönemlerde beyne, girdi ve çıktılar olmak üzere her iki yönde de bilgi aktarımı sağlanabileceğini düşünüyor. 

Brainternet'in çalışma şeklini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

• transcendence aklıma geldi.

• Bilim için büyük, Allah yolunda küçük bir adım daha.

• Hackleniriz mazallah xD

• Bu tarz konulara ilgi duyan herkesin izlemesi gereken filmlerden biri..

http://www.fullhdfilmizledim.org/ex-machina-2015-turkce-dublaj-full-hd-izle.html/5
  • Lisans projesine benziyor. Başlık biraz abartı geldi..

• İnternete bağlanan cihazlar akıllı oluyor.
    Bu da "Akıllı Beyin" mi oldu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rx7enes -- 15 Eylül 2017; 21:50:4 >
  • Başlığı görünce bişi sandım o kadar çok hata var ki anladığım kadarıyla beyin dalgalarını gerçek zamanlı internet üstünde göstermişler magazin haberleri yapar gibi yazmayın lütfen

• Afrika da bir üniversitede bile bilim adına bir şeyler yapılıyor bizde çıt yok :)

• Kafamda senaryolar, insan merak ettiği bir şeyi düşündüğü anda internet bağlantısıyla zihnine gelecek, öğrenecek vs. haberi okudum ve tamamen DH klasiği bir clickbait'e sazan gibi atladığımı farkederek büyük bir hayal kırıklığına uğradım..

• haberin içeriğine göre başlık çok alakasız olmuş. :) beyinle internet arasında upload ve download olmadığı sürece bağlantı sayılmaz :))

• O zaman ileri bir zamanda insanların beyninden geçenlerde okunabilecek duruma gelecektir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • H34RTL3SS kullanıcısına yanıt
    Arada böyle haber yapıyorlar.

• Chappie filmi senaryoauna doğru gidiş var. Film de güney afrikada geçiyordu

• haberi yazan haberi okudu mu çok merak ediyorum. beyim faaliyetlerini internet üzerinden yayınlamışlar. sanırsın içeriye 56k modem monte etmişler.
  • hangi sitelere girdihi beli tabi :)

• Aklıma Bahçıvan (The Lawnmower Man) filmi geldi. Orada VR başlık ilk defa kullanılıyordu (en azından benim hatırladığım kadarıyla).

Sonra Johnny Mnemonic filminde beyni bellek olarak kullanmışlardı.

Ghost in the shell ve Robocop filmlerinde beyin ve bedenin kısmi olarak bir robota eklenmesi işlenmişti.

Transcendence filminde de bilinç ve zeka bilgisayara eklendi.

Efsanevi Terminatör filmini zaten çok uzun zamandır yapay zeka ile ilgili konularda gündeme getiriyoruz. Bu serideki son halka ve diğer halkalar teker teker gerçekleşti / gerçekleşiyor gibi.

Iron Man filmindeki yapay zeka Jarvis, Source Code vs bir ton konu var elimizde.

Felaket senaryoları konusunda endişelenmemek elde değil gibi. Henüz günümüzde bunların olması mümkün değil ama son 10-15 yıldaki teknolojik ve bilimsel sıçrama gibi bir sıçrama olursa film senaryolarını aratmayacak bir dünyaya her an merhaba diyebiliriz. Kaldı ki bunlar bize duyurulan gelişmelerden bazıları, halen tamamlanmış veya devam eden gelişmeler olduğuna adım gibi eminim.

• quote:

Orijinalden alıntı: rx7enes

İnternete bağlanan cihazlar akıllı oluyor.
    Bu da "Akıllı Beyin" mi oldu?

Muhtemelen ama bizde bu olay yaşansa up / down hızı nedeniyle saç baş yoldurur. Artı internet hızı, ping süresi ve akn mevzusuna girmeye bile gerek duymuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: tobepeople

Afrika da bir üniversitede bile bilim adına bir şeyler yapılıyor bizde çıt yok :)

Güney Afrika, Afrika'dan çok farklı iki ay kaldım. Türkiye'den geri bir nokta görmedim.

• Şimdi beyinimize virüs girmesin diye bir format flashı birde anti virüs hazırlasak mı ? :D

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.