Şimdi Ara

Amazon'un meşhur patentini artık diğer şirketler de kullanabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
334
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Amazon'un meşhur patentini artık diğer şirketler de kullanabilir 

E-ticaret devi Amazon, 1999 yılında tek tıkla alışveriş işlemlerinin tamamlanmasını sağlayan '1-Click'' isimli sistemin patentini almış ve müşterilerin bütün siparişlerinde fatura adresi, ödeme yöntemi veya nakliye bilgilerini girmesine gerek olmaksızın siparişlerini vermesine olanak sağlamıştı.  Günümüzde pek çok alışveriş sitelerinde bulunan bu özellik Amazon'un patentini almasında sonra müşteriler tarafından çok sevilmiş ve Amazon, patentlediği bu sistemin kullanım hakkını belirli ücretler karşılığında diğer şirketlerle de paylaşmıştı. Amazon bu patent ile satışlarının yüzde 5 arttığını belirterek patent için 2.4 milyar dolarlık değer biçmişti. 

Patent Süresi Sona Erdi 

Şirket için özel bir anlama sahip olan patentle ilgili davalar artınca Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos, 1-Click patentiyle ilgili yüzlerce e-posta aldıklarını fakat ''patentten vazgeçmeyeceklerini'' dile getirmişti ancak Amazon'un patent üzerindeki hakları artık sona erdi. ABD Patent ve Marka Ofisi salı günü yayımladığı belge ile yaklaşık 20 yıldır Amazon'un

patentli teknolojisi olan 1-Click sisteminin patent ömrünü doldurduğunu duyurdu. 

Bu duyuruyla birlikte web sitelerinde 1-Click özelliğini kullanmak isteyen diğer e-ticaret platformları artık Amazon'a patent ücreti ödemek zorunda kalmadan özellikten faydalanabilecek. Bununla birlikte 1-Click üzerinde yıllarca çalışma yapan ve sistemi bir hayli geliştiren Amazon'un, halen rakiplerinden bir adım önde olduğu söylenebilir. Müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını analiz eden şirket; müşterileri, kendilerine uygun ürünleri tek tıkla satın alma konusunda teşvik ederek platformda yeterince ürün satamayan perakendecilerin de satışlarının artmasını sağlıyordu.

• Bu tarz patentler saçmalıktan ibaret. Tek tıkla satmanın patentimi olur ya?

• quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

Bu tarz patentler saçmalıktan ibaret. Tek tıkla satmanın patentimi olur ya?

Adam yapmış bundanda para kazanmış sen hala olayı tartışıyorsun adam bunun patentini 99 yılında almış o günden bugüne karınıda yapmış bu patent sayesinde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • amazondan alış veriş yapıyorum ama hiç bu özelliği kullanmadım malum kargo ücretleri en son gözüküyor

• quote:

Olur. Parlak bir fikrin olunca korumak istemenin neresi saçma?

• Fiyatlar uygun olsun ben 15 kere tıklarım.

• quote:

IQ kaç

• quote:

Orijinalden alıntı: Catology

quote:

bu ne fikri birader ?

adam hakli.

internet ve yazilim kullanilarak yapilmis bir kodu `patenti benim` diye kullanmak ne kadar aptalca! birsey icat etmiyor ki! 1999 yilinda internet alis verisi populer degilken kendince kodladigini patentlemis!

ona bakarsan php nin yaraticisi da patent istesin! java ile yazildi ise SUN system para istesin ...

bir sey bulmamiski, bulunanlardan gelistirmis sadece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: justaprogrammer

quote:

quote:

bu ne fikri birader ?

adam hakli.

internet ve yazilim kullanilarak yapilmis bir kodu `patenti benim` diye kullanmak ne kadar aptalca! birsey icat etmiyor ki! 1999 yilinda internet alis verisi populer degilken kendince kodladigini patentlemis!

ona bakarsan php nin yaraticisi da patent istesin! java ile yazildi ise SUN system para istesin ...

İsteyebilir hakkı sonuçta. İllaki icat edilen şeye patent verilmiyor. Bilmediğin konularda ahkam kesme bare.

Varolan patentli şeyleri bile biraraya getirip patent alınabiliyor. İsterse güvence altına alır ve hak talep eder. Yoksa günlerce üzerine çalış kafa patlat biri gelsin kopyalasın ve sahiplensin dimi? Ne olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

quote:

Orijinalden alıntı: justaprogrammer

quote:

quote:

bu ne fikri birader ?

adam hakli.

PHP neyse de Oracle'ın para istemediğine emin misin?

ornek verdim. sonucta amazon bu sistemi baska teknolojiler kullanarak yapmis. buna patent verilmesi cok aptalca!

• Amazon haber görünce şaşırıyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.