Şimdi Ara

İstanbul’a çöplerden 1,5 milyon kişinin elektriğini üretecek tesis

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
995
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İstanbul’a çöplerden 1,5 milyon kişinin elektriğini üretecek tesis

Japonya’nın önemli teknoloji şirketlerinden Hitachi ile Makyol konsorsiyumunun kazandığı evsel atık yakma ve enerji üretim tesisi için imzalar atıldı. İlk etapta 2.6 milyar lira değerinde bir yatırımla kurulacak olan tesis Kemerburgaz’da inşa edilecek. Çalışmaların tamamlanıp tesisin devreye alınması ise 2020 yılı içinde gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında İstanbul il sınırları içinde oluşan evsel atıkların %15’lik kısmının yakma yöntemi ile bertaraf edilmesi planlanıyor. Bu da çevrenin korunması adına çok büyük önem taşıyan bir iş demek. Bu sayede yılda 1 milyon ton karbondioksit salınımının önüne geçilmesi hedefleniyor.

1,5 Milyon Kişinin Elektrik İhtiyacını Karşılayacak

Evsel atıkları parçalayarak yakacak olan tesis çevrenin korunmasına sağladığı katkının yanı sıra bir buçuk milyon kişinin de evsel elektrik ihtiyacını karşılayacak deniliyor. Bu da yaklaşık 350 bin hanenin elektrik ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor. Elbette ki tüm bu rakamlar resmi olarak paylaşılmış bilgiler. İşleyişte neler olur, vadedilen tarihlerde tesis yayına girer mi orasını zaman gösterecek.

Hitachi, kendi ülkesinde Tokyo ile Osaka şehirlerinde 2001 yılında kurduğu katı atıklardan enerji üretim tesisi ile dünyanın en büyük geri dönüşüm sistemlerinden birini işletiyor. Sadece bu tesislerde günde maksimum 3 bin tona kadar atık imha ediliyor ve 50 bin kW’lık güç çıkışı elde ediliyormuş. Hitachi’nin hali hazırda Japonya’da 195, Çin’de 26, Güney Kore’de 8, ABD’de 23, Avrupa genelinde ise 197 tesisi bulunuyor. İlk tesis ise 1965 yılında Osaka’da kurulmuş.

• Bunlarla gelin olm işte. Güzel şeyler bunlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilmemkaç tane üniversitesi, yüzbinlerce mühendisi olan Türkiye kendi enerji dönüşüm santralini kendisi kuramıyor, elin yabancısına bilmemkaç milyara yaptırıyor, sonra da burada sayamayacağım kadar markası olan dev sanayi ülkesi Almanya'ya 'Hasbelkader zengin oldular' deniyor.
  • Güzel proje, yalnız bunlarda bi miktar Türk mühendisin çalışması zorunlu olmalı, iş öğrenilmeli

• Uzun zamandır gördüğüm en en güzel haber elektronik atıkları ayrı ayrı alan çöpçüler olmalı artık çok daha güzel olur

• quote:

Orijinalden alıntı: Serdar

Bilmemkaç tane üniversitesi, yüzbinlerce mühendisi olan Türkiye kendi enerji dönüşüm santralini kendisi kuramıyor, elin yabancısına bilmemkaç milyara yaptırıyor, sonra da burada sayamayacağım kadar markası olan dev sanayi ülkesi Almanya'ya 'Hasbelkader zengin oldular' deniyor.

Onlar " Gezi parkı " destekçisi

Apple telefonlarını çin ' de ürettiyor , ekran ve pil samsung ' dan.

Bu tarz şeylere sitem ederken ! Bilginiz de olsun biraz.

Teknoloji yatırımları o ülkenin de hem teknolojisine hem de çalışan vasıflı insanına faydalıdır. Bknz : Almanya ' dan çalınan yahudi bilim adamları atam bombası - roket - uzay ve nükleer enerji santrallerinin önünü açtı.

• Büyük şehir belediyesi ve Çöplük demişken ! 2005/2017 yılında HALKALI ÇÖPLÜĞÜNÜ lüks toplu konut projelerine çevirmişti ! Ancak aynı rant , fayda ve güzelliği sahip bölgeye çok yakın ( Çok daha güzel , manzaralı ) yerler de buna izin vermiyor... Normal halkın faydalanması ve zenginleşmesini istemiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bukalemun

quote:

Orijinalden alıntı: Serdar

Bilmemkaç tane üniversitesi, yüzbinlerce mühendisi olan Türkiye kendi enerji dönüşüm santralini kendisi kuramıyor, elin yabancısına bilmemkaç milyara yaptırıyor, sonra da burada sayamayacağım kadar markası olan dev sanayi ülkesi Almanya'ya 'Hasbelkader zengin oldular' deniyor.

Onlar " Gezi parkı " destekçisi

Apple telefonlarını çin ' de ürettiyor , ekran ve pil samsung ' dan.

Bu tarz şeylere sitem ederken ! Bilginiz de olsun biraz.

Teknoloji yatırımları o ülkenin de hem teknolojisine hem de çalışan vasıflı insanına faydalıdır. Bknz : Almanya ' dan çalınan yahudi bilim adamları atam bombası - roket - uzay ve nükleer enerji santrallerinin önünü açtı.

Ne alaka gezi parkı destekçi.

Bu ülkenin insanı verilen hiçbir söze inanmıyor. Bunun nedeni belli.

Yapılan her proje rant kaynağı.

Mesela bir örnek vereyim.

İktidara yakın insaatcilar 3 kuruşluk ihaleleri 10 kuruşa devlete itelerken milletin yararına yapılan bütün gelişmeler geri itiliyor.

Örneğin.http://www.evtmotor.com.tr/ şu sitede ki Elektirikli aracın Tesla dan ne farkı var. Hic bir farki yoo. Peki neden desteklenmesi bu araba. Çünkü yandaşlarının cebine para girmiyor.

Şimdi sana gelelim. Peki sen bu Elektirikli aracın cevrendekilere gösterip bakın mevcut kisiler bizim Tesla gibi bir aracımızın olmasını engelledi bu bize yapılan bir hainliktir dedin mi. Elbette demedin. Çünkü senin derdin ülkenin menfaati değil.

Şimdi bu projeye gelelim. Bu proje bedavadan Elektirik elde Edip halka sattığımız Elektirik maliyetini düşürmek böylece halkımız daha ucuza Elektirik enerjisi elde etsin amacıyla mı yapılıyor.

Yoksa Elektirik maliyetlerini düşüren ama halka ucuz satmak yerine daha da zam yapalım ki cebimize daha fazla para girsin amacıyla mı yapılıyor.

Aslında cevabı çok basit ama senin gibi yandaşlar elbette cevap veremez.

Ha son olarak yukarda verdiğim Elektirikli aracı üreten öğretim üyeleri de kesin imam-hatip mezunu menzilci anti gezici dir değil mi.

• Bilmediğimden soruyorum, evsel çöplerin yakılmasının çevreye karbondioksit salınımı açısından nasıl bir yararı oluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Imp

Bilmediğimden soruyorum, evsel çöplerin yakılmasının çevreye karbondioksit salınımı açısından nasıl bir yararı oluyor

Bildiğim kadarı ile piknik ateşi gibi üzeri açık yakılmıyorlar bu tesislerde. Yine suyu ısıtıp basıncıyla elektrik üretilecek. Ve de hava filtresi mutlaka kurulur diye düşünüyorum yani kurulması şart.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi U Mad BRO -- 14 Eylül 2017; 19:47:8 >
  • elektriğe zam gelecek geçmiş olsun.

• '' Hitachi, kendi ülkesinde Tokyo ile Osaka şehirlerinde 2001 yılında kurduğu katı atıklardan enerji üretim tesisi ile dünyanın en büyük geri dönüşüm sistemlerinden birini işletiyor. ''

Tesisin 2020 de kullanıma başladığını farzedersek, adamlar 19 yıldır kullanıyorlar ve biz daha yeni başlamış olacağız farka bak !!

zamanında tv de x haber kanalında izlerken, muhabir japon turiste soruyordu 3g hakkında ne düşünüyorsunuz diye ?

japon cevabı verdi - biz 9 senedir kullanıyoruz zaten diye.

aynı şey, farklı sektör.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IceRulez -- 14 Eylül 2017; 19:49:17 >

• japonları severim 6 ay japonca kursuna gittim hiragana katakana ve düşük seviyede konuşma öğrendim japonlarla beraber yapılan işler beni sevindiriyor ama bu habere üzüldüm açıkçası keşke türk mühendisler tarafından devlet ya da türk şirketi tarafından yapılsaydı.

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deresay -- 19 Aralık 2020; 22:5:31 >
  • İstanbula böyle bir şey şarttı ama 2020 cok gec( proje boyutu yuzunden makul sure ama 2020de istanbul zaten çöpe döner). Ayrıca bunun gibi 4 5 tane daha lazım istsnbul kaldirir yani bu kadarini bile

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlk defa hukumetin bir projesine ictenlikle seviniyorum.

Ülkemizin her bolgesine böyle en az 1 tane tesis lazim. Geridonusum kaynaklari yeniden kullanmak adina cok guzel bir adim.

Ah bir de kamu israfini ve siyasi savurganliklari da en azindan minimuma cekebilirsek inaniyorum ülkemiz hergün daha iyiye gidecektir.

• Böyle projelerle uğraşmayın. Heykel yapın, keyfinize bakın...
  • Güzel haber gerçekten umarım yetişir 2020'ye pek sanmıyorum ama.
  • kağıt toplayıcılarından yanıcı malzeme kalırsa :)

• Şu doğuya Allah rızası için Güneş Paneli Tarlaları koyun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.