Şimdi Ara

ASRock akıllı cihazlar için yönlendirici geliştirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
132
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ASRock akıllı cihazlar için yönlendirici geliştirdi

Artık evlerimizde akıllı olan sadece akıllı telefonumuz veya tabletimiz değil. Buzdolabından fırına klimadan tavandaki ampüle kadar sayısız ev tipi cihazın akıllı özellikler kazandığını görüyoruz. Bu noktada cihazların yönetimi de önem kazanmaya başlıyor.

Çok yönlü

Nesnelerin İnterneti olarak adlandırılan sektörde uzaktan yönetim merkezleri sunan cihazların sayısı artmaya başladı. ASRock’un geliştirdiği X10 yönlendirici akıllı ev aletlerinizi tek bir yerden yönetmenize imkan tanıyor.

ASRock X10 yönlendirici özelde Nesnelerin İnterneti için genelde ise günlük kullanım için farklı özellikleri bünyesinde taşıyor. WiFi AC standardının temel alındığı yönlendiricide iki bant ile toplamda 1300Mbps veri aktarımına ulaşılabiliyor. MU-MIMO teknolojisi ile birden fazla cihaz hızlı bir şekilde bağlantı sağlarken, Beamforming ile cihazın olduğu noktaya sinyaller gönderiliyor ve verimlilik elde ediliyor.

Ayrıca Bkz.Asus modüler kasaya sahip VivoMini VC68V mini PC modelini duyurdu

Akıllı cihaz tarafında ise  küçük çaplı veri iletimi yapan ZigBee standardı ve kızılötesi modülü görüyoruz. WiFi yanında Zigbee standardı ile uyumlu tüm akıllı cihazlarınızı yönlendiriciye bağlayabilirsiniz. Daha sonra akıllı telefon uygulamasından kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Hatta otomatik senaryolar da kurabilirsiniz. Örneğin belirli saatlerde ısıtıcıyı çalıştırma, güvenlik kamerasını açma, ışıkları yakma, kapatma veya su ısıtma gibi pek çok örnek mevcut.

Diğer taraftan kızılötesi sensör de kumanda olarak kullanılabiliyor. Bunun için yönlendiriciyi uyumlu cihazın alıcısını görecek şekilde konumlandırmanız gerekiyor. Böylece evinizde kontrol altında olmayan akıllı cihaz kalmıyor. VPN sunucu kurma ve ebeveyn kontrolü gibi özellikler sunan yönlendirici 140$ fiyat etiketine sahip. 

• N standardı 2 modem kullandım.leptoplar ve usb "sopalar" kullandım ama 2 MB hızı zar zor gördüm.bu modemle acaba gerçekten vaad edilen bant genişliğini görebilecek miyiz?

• ONY86 kullanıcısına yanıt
    Kullandığın modem/wifi cihazda kablosuz ayarlarında;

Wifi N için;
    kanal genişliği: 40Mhz
    kanal: 7 veya 10
    güvenlik: wpa2-psk
    şifreleme: aes

Wifi AC için;
    kanal genişliği: 80Mhz
    kanal: 1xx
    güvenlik: wpa2-psk
    şifreleme: aes

seçimlerini yaparak kablosuz cihazdan en yüksek hıza ulaşmasını sağlayacak ayarı yapmış olursun...

Mobil cihazlarda 1, Notebooklarda 2 (genelde) anten olduğundan
    N standartında telefonda 150Mbps bağlantı hızını notebook'da 300Mbps bağlantı hızını
    AC standartında telefonda 433Mbps bağlantı hızını notebook'da 867Mbps bağlantı hızını cihazların istatistik bilgisinden görebiliyor olman gerekir.

Eğer notebook da göremiyorsan amazon, ebay gibi sitelerden uyumlu ise Intel Dual Band Wireless-AC 7260 gibi Wi-fi adaptörle değiştirmen gerekir.

N standartında 5-6mt mesafede NAS ile 20MB/s'lere ulaşabilirsin (nas, wi-fi ap ve adaptöre göre değişir)
    AC standartında 5-6mt mesafede NAS ile 40MB/s'ların üzerine çıkabilirsin (nas, wi-fi ap ve adaptöre göre değişir)

yerel ağda bir cihazla test etmen daha doğru olacaktır, ben nas kullandım, Intel adaptör alıp notebook'da değiştirdim Netgear D6200 wi-fi ac router ile bu değerlere ulaştım.

Notebook'da yer alan slota uyumlu olanı alman gerekir...

Bkz.
    Intel Dual Band Wireless-AC 7260 2x2 Network plus Bluetooth adapter (7260.HMWWB.R)
    Intel Dual Band Wireless-AC 7265 802.11ac, Dual Band, 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 4.0 - (7265NGW)

• bi sen eksiktin knk
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.