Şimdi Ara

Drone'lar Avustralya kıyılarında köpek balıklarını takip edecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Son yıllarda bir dizi köpek balığı saldırısının bildirildiği ve pek çok kişinin bu saldırılarda hayatını kaybettiği Avustralya'da insanlar gökyüzünde okyanusu gözlemleyip köpek balıklarının hareketlerini incelemeye çalışsa da zamanın büyük bir kısmında köpek balıklarını göremiyorlar. Böyle bir durumda ise yüzücüler ve sörfçüler için eşsiz bir güzelliğe sahip olan kıyılar son derece tehlikeli bir hale geliyor. Yetkililer şimdi ise kıyı güvenliğini sağlamak adına yeni ve insan müdahalesine neredeyse hiç ihtiyaç duymayan bir yöntem deneyecek: Yapay zekalı drone'lar ile köpek balıklarını takip etmek.

Drone'lar Avustralya kıyılarında köpek balıklarını takip edecek 

Eylül ayı itibariyle ülkedeki bazı tehlikeleri plajlar, Avustralyalı drone üreticisi Little Ripper tarafından üretilen drone'lar ile takip altına alınacak. Gerçek zamanlı görüntüler ile köpek balıklarını yüzde 90 doğrulukla takip edebilen drone'lar makine öğrenme teknolojisinden faydalanıyor. Bu sayede drone'lar yalnızca köpek balıklarını takip etmekle kalmayacak aynı zamanda sudaki diğer canlı formlarını da inceleyip bunları köpek balıklarından ayırmayı öğrenecek. Ayrıca araştırmacılar yunus, balina ve diğer canlı popülasyonları da drone yardımıyla inceleyebilecek. 

Ani Durumda Müdahale Edecek 

Tabi drone'ların esas amacı köpek balığı saldırılarını önceden tespit etmek olsa da ani bir saldırı durumunda insanlara yardım etmek için can salıda taşıyacak. Ayrıca drone'lar yetkililer gelip yüzücüleri güvenli bölgeye taşıyana kadar köpek balıklarını kontrol altında tutmak için elektronik iticilere sahip olacak. 

Yetkililer bu yeni sistemden oldukça ümitli olsa da Avustralya, insanları korumak için sadece drone'ları kullanmıyor. Ülkenin bazı bölgelerinde köpek balıklarının insanlara ulaşamaması için ağ sistemleri de inşa ediliyor. Bununla birlikte drone'lar hem daha dostça davrandığından hem de ekosistemi bozacak bir unsur taşımadığından şu an için daha başarılı bir yöntem olarak değerlendiriliyor.

• Biliyorum herkes bana kızacak ama şu köpek balıklarını topluca yok etseler de dünyada 1 tane bile kalmasa. Ben normalde hayvanları seven ve kollayan biriyim. Bizim yaşama hakkımız ne kadar varsa, onların da var. Haaa, bizi yedikleri için yok edilmeliler dersem, o zaman biz de inekleri yiyiyoruz, bizim de yok edilmemiz gerekir. Ama yine de düşüncelerime engel olamıyorum. 6-7 yaşından beri Köpek balığı fobim yüzünden 35-36 senedir denizde hiç rahat yüzemedim. Kuşadası'nda yaşıyorum ve Kuşadası Adaland su parkında birkaç sene önceye kadar Seapark diye bir şey vardı. Dev gibi bir havuz ve içerisi deniz suyu ile doluydu. İçi de aynı deniz gibiydi. Girişi 55 liraydı ve hayatımda ilk defa sadece orada deniz suyunda korkma olmadan yüzebiliyordum. Onu da kapattılar. Çok iyi yüzebiliyor olmama rağmen 35 yıldır denize girdiğim zaman açılamıyorum. Biraz açılsam hemen bir korku geliyor ve hemen denizden çıkıyorum. Deniz keyfimin içine ediliyor... :'(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 27 Ağustos 2017; 18:22:24 >

• OverClocK1ng kullanıcısına yanıt
    Senin denize girme keyfin icin bir tür canli irkin yok edilmesini istiyosun aptallik bu resmen 10 senedir bu forumda takiliyorum bu kadar saçma bi yorum okumadim girme bilader denize

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Senin başına gelse aynısını düşünürdün.

Bu arada Bilader diye bir kelime yok. Aç TDK dan bak.
  • OverClocK1ng kullanıcısına yanıt
    Köpek balıklarının dünyadaki ve denizlerdeki yaşam döngüsü ve dengesi üzerinde rolü çok büyük.Bu yüzden bu dediğinizin olması imkansız. Denizlere,plajlara açılma mesafesi kadar zincir ağ ekleme fikri en mantıklı seçim olacaktır.

Köpek balıkları, denizdeki en vahşi yaratıklardan olabilir ama bence asıl korkulması gereken trakonya,varsam balıkları gibi toprağa gömülü yaşayan, zehirli, sahillerde yaşayan balıklardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusuf712 -- 28 Ağustos 2017; 13:10:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuf712

Köpek balıklarının dünyadaki ve denizlerdeki yaşam döngüsü ve dengesi üzerinde rolü çok büyük.Bu yüzden bu dediğinizin olması imkansız. Denizlere,plajlara açılma mesafesi kadar zincir ağ ekleme fikri en mantıklı seçim olacaktır.

Köpek balıkları, denizdeki en vahşi yaratıklardan olabilir ama bence asıl korkulması gereken trakonya,varsam balıkları gibi toprağa gömülü yaşayan, zehirli, sahillerde yaşayan balıklardır.

Mantıklı bir yorum olduğu için ben de adam gibi cevaplıyorum.
    Köpekbalığı fobim olduğu için, köpekbalıklarına da ilgim çok fazla.
    Ne kadar köpekbalığı belgeseli varsa hepsini izlemişimdir. Ve bu izlediklerim arasında da köpekbalıklarının yaşam döngüsüne olan en ufak bir katkısını veya iyi yönde bir rolüne rastlamadım. Çer çöp ne varsa yiyiyorlar. Yanlış anlamayın. Benim "Köpekbalıkları" derken kastım, insana saldıran ve insan yiyen Büyük Beyaz gibi türler idi. Onun haricinde normal olan ve insana da saldırmayan türlerin bazı faydaları olabilir.

Mesela büyük beyazlar, nesli tükenmekte olan balinaların yavrularına da saldırıyorlar ve hiçbir yararlarının da olduğunu düşünmüyorum, sanmıyorum da denk de gelmedim.

Varsam ve trakonya konusunda haklısın. Köpekbalığına yapabileceğim bi şey yok ama denize girerken mutlaka altı çok kalın olan deniz ayakkabımı (Tribord Aquashoes 100) giyiyorum.

Örnek olarak benim için üzücü olsa da; önceki sene, daha önce birlikte havuzda beraber yüzdüğüm ve 15 yaşındaki bir kardeşim
    trakonyaya basıp öldü. Arada mezarına uğruyorum.

http://www.aydinpost.com/kusadasinda-esrarengiz-olum-246963h.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Biliyorum herkes bana kızacak ama şu köpek balıklarını topluca yok etseler de dünyada 1 tane bile kalmasa. Ben normalde hayvanları seven ve kollayan biriyim. Bizim yaşama hakkımız ne kadar varsa, onların da var. Haaa, bizi yedikleri için yok edilmeliler dersem, o zaman biz de inekleri yiyiyoruz, bizim de yok edilmemiz gerekir. Ama yine de düşüncelerime engel olamıyorum. 6-7 yaşından beri Köpek balığı fobim yüzünden 35-36 senedir denizde hiç rahat yüzemedim. Kuşadası'nda yaşıyorum ve Kuşadası Adaland su parkında birkaç sene önceye kadar Seapark diye bir şey vardı. Dev gibi bir havuz ve içerisi deniz suyu ile doluydu. İçi de aynı deniz gibiydi. Girişi 55 liraydı ve hayatımda ilk defa sadece orada deniz suyunda korkma olmadan yüzebiliyordum. Onu da kapattılar. Çok iyi yüzebiliyor olmama rağmen 35 yıldır denize girdiğim zaman açılamıyorum. Biraz açılsam hemen bir korku geliyor ve hemen denizden çıkıyorum. Deniz keyfimin içine ediliyor... :'(

sen nasıl bir adamsın ya doğal seleksiyondan da mı haberin yok, android android diye diye android olmussun

• Var da söyle o zaman: Köpekbalıkları tamamen yok olursa, ne olur? Ne gibi bi kötülükler olabilir?
    Balinaların sayısı mı artar? Varsın artsın. Çöpler mi artar? Ne olur. Hadi Doğal Seleksiyondan haberi olan sen açıkla bana...
  • quote:

Biliyorum herkes bana kızacak ama şu köpek balıklarını topluca yok etseler de dünyada 1 tane bile kalmasa. Ben normalde hayvanları seven ve kollayan biriyim. Bizim yaşama hakkımız ne kadar varsa, onların da var. Haaa, bizi yedikleri için yok edilmeliler dersem, o zaman biz de inekleri yiyiyoruz, bizim de yok edilmemiz gerekir. Ama yine de düşüncelerime engel olamıyorum. 6-7 yaşından beri Köpek balığı fobim yüzünden 35-36 senedir denizde hiç rahat yüzemedim. Kuşadası'nda yaşıyorum ve Kuşadası Adaland su parkında birkaç sene önceye kadar Seapark diye bir şey vardı. Dev gibi bir havuz ve içerisi deniz suyu ile doluydu. İçi de aynı deniz gibiydi. Girişi 55 liraydı ve hayatımda ilk defa sadece orada deniz suyunda korkma olmadan yüzebiliyordum. Onu da kapattılar. Çok iyi yüzebiliyor olmama rağmen 35 yıldır denize girdiğim zaman açılamıyorum. Biraz açılsam hemen bir korku geliyor ve hemen denizden çıkıyorum. Deniz keyfimin içine ediliyor... :'(

hocam profesyonel destek almanızı öneriyorum, bu kadar değer verdiğiniz bir şeyden mahrum kalmamalısınız, bu ruh sağlığınıza dolaylı olarak fiziksel durumunuza olumsuz yansıyabilir..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Yoo bir şey yansımıyor. Sadece 35 senedir denize girmek haram bana...
  • quote:

Var da söyle o zaman: Köpekbalıkları tamamen yok olursa, ne olur? Ne gibi bi kötülükler olabilir?
    Balinaların sayısı mı artar? Varsın artsın. Çöpler mi artar? Ne olur. Hadi Doğal Seleksiyondan haberi olan sen açıkla bana...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.