Şimdi Ara

AMD Radeon RX Vega stok sıkıntısı Ekim ayına kadar sürecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD Radeon RX Vega stok sıkıntısı Ekim ayına kadar sürecek

AMD’nin yeni Radeon RX Vega ekran kartları görkemli bir şekilde tanıtıldı ve piyasaya sürüldü. Ne var ki piyasaya sürülmesi ve tükenmesi an meselesi oldu. Ciddi stok sıkıntısı olan ekran kartına kavuşmak isteyenler biraz beklemek zorunda.

Paketlemek çok zor

Nvidia’nın GTX 1080 ve üzeri ekran kartlarının tozunu attırması beklenen Radeon RX Vega, tanıtıldığı günden bu yana gündemden düşmüyor. Önce performans değerleri ile GTX 1080 ötesine geçemeyeceği konusu gündeme gelmişti. Sonrasında ekran kartlarının fiyatının yükseldiği görüldü. Ardından da stok sıkıntısı başladı

Sektörden gelen bilgilere göre Radeon RX Vega ekran kartında HBM 2 bellekli üretim sorunları yaşanıyor. Aslında üretim sorunları nedeniyle ekran kartının 6 ay geciktiği gündeme gelmişti. Anlaşılan halen bu sorunlar devam ediyor. HBM 2 belleğin baskılı devre kartına değil yonganın üzerine entegre edilmesi paketleme aşamasında verimliliğin düşmesine neden oluyor.

Ayrıca Bkz.Asus’tan dijital madenciler için 19 ekran kartı destekli çılgın anakart

Bazı kaynaklar ise paketleme yapan tedarikçi firmanın teknolojilerinde problemler olduğunu ifade ediyor. Yani her halükarda üretimin paketleme aşamasında ciddi bir sorun ortaya çıkmış durumda. Bu yüzden de kısıtlı bir üretim yapılıyor.

Radeon RX Vega ekran kartının grafik çekirdeği GlobalFoundries tarafından, HBM 2 belleği ise SK Hynix ve Samsung tarafından üretiliyor. Son paketlemeyi ise Advanced Semiconductor Engineering firması yapıyor.

AMD yetkilileri Radeon RX Vega ekran kartına çok yoğun bir talep olduğunu ve üretici ortakları ile birlikte tüketicilere en hızlı şekilde ulaştırabilmek için yoğun çaba sarf ettiklerini açıkladı. Kaynaklar ise en erken Ekim ayına kadar üretimde verimlilik beklemiyor. 

• Allah aşkına kim yoğun talebi var bu karta hadi 56 yı anlarımda 64 ne işe yarar ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Sliskelion

Allah aşkına kim yoğun talebi var bu karta hadi 56 yı anlarımda 64 ne işe yarar ?

Olaya güç tüketimi açısından baktık birde bellek açısından bakalım ekran kartı bellekleri kartların en hassas yerleri ve çoğu kullanım dışı kalan kartlar bellek arizalarından dolayı oluyor Amd ise hbm denilen kaliteli bir bellek sistemiyle kartları sundu bu konu bir + dır.

Güç tüketimide - dir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çöp sıkıntısı yasaniyor

• Madenciler saldirmis kartlara yoksa oyun oynayacak adamin 64le ne isi olur hemde ref tasarimlarla

• AMD gpu konusunda yine yaniltmadi. RX400 serisi cikarken de ayni seyi yaptilar ustelik yine aylar sonra gecikmeli cikarmislardi, ne oldu? yine ortada kart yoktu..

Abi beceremiyorsan zorlama insanlari da kanser etme. Bu uretim sorunlari, paketleme sorunlari vs. hepsi mi amd cephesinde olur? Nvidia cephesinde daha bir kere boyle sacmaliklar gormedim.

Dua etsinler cpu piyasasina Ryzen gibi bir canavarla girebildiler de orada yer edindiler yoksa amd nin ismi donanim dunyasindan komple silinmeye yakindi.

• Zaten şu anlık HBM'nin acelesi yoktu. Üretim maliyetini artırıyor. Ayrıca güç tüketimine göre de sağladığı verimlilik düşük seviyede. Bu aynı zamanda oc kapasitesinin de düşük olmasına sebep veriyor. Zaten harcadığı güç ve performans oranı da ortada. Amd de GDDR ile bir seri daha devam ettirmeli ve yüksek verimliliğe ve de oc kapasitesine sahip kartlar çıkarmalıydı. Her şey her zaman sanıldığı gibi yolunda gitmez. Doğru düzgün elverişli paketleme sunulmazken nedir bu ısrar?

Tabi iş sadece bellekte bitmiyor. GPU da epey önemli.

Aşağıdaki resimde Pascal mimarisindeki verimliliği görebilirsiniz;

Bu resimde de HBM2 ile GDDR5X arasındaki bant genişliği ve sıkıştırma kapasitesini görebilirsiniz;

Neredeyse fark yok. Ve GDDR5X bellek kullanılarak ta gayet iyi sonuçlar alınabiliyormuş. Tabi bu da hemen hemen GDDR5X ile uç değerlere tekabül ediyor. Sonrası için Nvidia da değişikliğe gidecektir.

Sonuç; en azından HBM2 maliyetleri düşünceye ve de verimlilik yükseltilene dek bu şekilde devam edilebilirdi. (Oyuncu kartları için söylüyorum.)

Bakalım Nvidia'nın da oyuncu tarafında Volta gpusu için alt ve orta segmentte GDDR6, üst segmentlerde ise HBM2 kullanabileceği konuşuluyor. Tabi erkenden konuşmamak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 25 Ağustos 2017; 22:59:32 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Radeon grubun şu an ne yaptığını anlamıyorum. Rx 400 ve 500 serisinden gerçekten ne anladık? Gerekliler miydi? AMD dört kart çıkardı ve hepsi aşağı yukarı 1060 ile aynı fiyata ve aynı performansa sahipler. Şimdi de Vega'ları çıkardılar ve almak için hiçbir sebebiniz yok.

• Uydurdular bi hikaye kaymağını bunlar yesin bakalım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Su Hbm bellekte israr eden sivri zekayi tebrik ediyorum her kimse artik

• gelirse ekime kadar gelmezse ...
    bu amd nin iş bilmezliği yüzünden nvidia yeni seri kartlarını seneye çıkarıcak
  • Ekim ayı geldiğinde de aralık demeye başlarlar. İzleyin ve görün.

• Raja stok sıkıntısı olmasın diye geç çıkardık dememiş miydi

Ayrıca mining'e karşı böyle bir önlem aldık demişti (fiyat düşürme, paket vs.)

Kesin raja tüm kartlarla ile mining yapıyor

• Johan Elmander kullanıcısına yanıt
    quote:

Raja stok sıkıntısı olmasın diye geç çıkardık dememiş miydi

yalanın bini bir para
  • Kıtlık olayını bir kenara bırakalım, bu güç tüketimi ve bu fiyatlar nedir ? Tamam senin, benim gibi kullanıcılar UV olayı ile güç tüketimini de hizaya getirdiler diyelim. Normal kullanıcılar bu durumda ne yapacaklar ?

Yani; kıtlık meselesinden önce bu güç tüketimleri ile en azından (hatta en önemli öncül olarak) fiyat olarak iyi seviyelerde gelmeliydi bu kartlar. Tabii fiyatların iyi seviyelerde gelmesi madencileri daha da çığrından çıkaracaktı (orası da başka bir mesele).

Olaya tamamen objektif baktığımı belirtmeden geçmeyeyim. Zaten mesajlarımı genel olarak takip edenlerin bunu rahatlıkla anlayacağını düşünüyorum.

Piyasada iyi bir rekabet ortamı olması açısından; birçok kullanıcı gibi benim de AMD'den VEGA gelmeden önce beklentim yüksekti. Keşke daha iyi sonuçlar görebilseydik. Şimdi AMD'nin yapabileceği tek şey fiyatları hizaya çekmekten başka bir şey değil. Mining gibi bir gerçeğin gölgesinde bunu nasıl yapacaklar, o da ayrı bir merak konusu ?

• Amd ekran kartı tarafında tam bir fiyasko hele şu vegalar tam bir rezillik oldu bence

• Bende var isteyene yollayabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolwes -- 26 Ağustos 2017; 0:17:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

Kıtlık olayını bir kenara bırakalım, bu güç tüketimi ve bu fiyatlar nedir ? Tamam senin, benim gibi kullanıcılar UV olayı ile güç tüketimini de hizaya getirdiler diyelim. Normal kullanıcılar bu durumda ne yapacaklar ?

Yani; kıtlık meselesinden önce bu güç tüketimleri ile en azından (hatta en önemli öncül olarak) fiyat olarak iyi seviyelerde gelmeliydi bu kartlar. Tabii fiyatların iyi seviyelerde gelmesi madencileri daha da çığrından çıkaracaktı (orası da başka bir mesele).

Olaya tamamen objektif baktığımı belirtmeden geçmeyeyim. Zaten mesajlarımı genel olarak takip edenlerin bunu rahatlıkla anlayacağını düşünüyorum.

Piyasada iyi bir rekabet ortamı olması açısından; birçok kullanıcı gibi benim de AMD'den VEGA gelmeden önce beklentim yüksekti. Keşke daha iyi sonuçlar görebilseydik. Şimdi AMD'nin yapabileceği tek şey fiyatları hizaya çekmekten başka bir şey değil. Mining gibi bir gerçeğin gölgesinde bunu nasıl yapacaklar, o da ayrı bir merak konusu ?

Ne varmış güç olayında arkadaş. Hala aynı muhabbet. Yıllık 200 tl fark ediyor. Bu mu sıkıntı yaratan? 750 lik psu da yetiyor. Nihai neticeye bakmadan sırf milletin gazlamasıyla güç güç deyip duruyorsunuz. Fiyatı lansman fiyatına dönsün bakın nasıl satıyor kart.

Fanboy değilim ama kartı vuracaksanız mantıklı vurun.

• O kadar beklemenin sonucu bu olmamalıydı. İşlemci tarafında Ryzen gibi bir bombadan sonra vega bayağı heyecanlandırmıştı. Sonuç beklediğimden kötü oldu malesef hem güç tüketimi hemde yanlış fiyat politikası birde şimdi stok sıkıntısı yine nvidianın ekmeğine yağ sürdü resmen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Gardiyan- -- 26 Ağustos 2017; 3:52:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rambetiko

quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

Kıtlık olayını bir kenara bırakalım, bu güç tüketimi ve bu fiyatlar nedir ? Tamam senin, benim gibi kullanıcılar UV olayı ile güç tüketimini de hizaya getirdiler diyelim. Normal kullanıcılar bu durumda ne yapacaklar ?

Ne varmış güç olayında arkadaş. Hala aynı muhabbet. Yıllık 200 tl fark ediyor. Bu mu sıkıntı yaratan? 750 lik psu da yetiyor. Nihai neticeye bakmadan sırf milletin gazlamasıyla güç güç deyip duruyorsunuz. Fiyatı lansman fiyatına dönsün bakın nasıl satıyor kart.

Fanboy değilim ama kartı vuracaksanız mantıklı vurun.

Güç tüketimine öncelikle ve özellikle "maddi" yönden bakan birisinin bunları yazması normal tabii.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.