Şimdi Ara

Samsung dünyanın en büyük QLED oyuncu monitörünü satışa sunuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
347
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Samsung dünyanın en büyük QLED oyuncu monitörünü satışa sunuyor

Gamescom 2017 fuarında oyunların yanı sıra oyunculara yönelik donanımlar da gövde gösterisi yapıyor. Samsung fuarda dünyanın en büyük QLED oyuncu monitörünü duyurdu. 49 inçlik monitör ultra geniş görüş açısıyla da dikkat çekiyor.

Samsung yeni monitörü ilk olarak geçtiğimiz aylarda resmiyete kavuşturmuştu. Gamescom 2017 fuarında ise ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Monitör IMAX tarzında sinematik bir tecrübe sunduğu iddiasında.

En geniş tecrübe

49 inç büyüklüğünde olan Samsung CHG90 monitör 3840x1080 piksel çözünürlüğe sahip. Model 32:9 görüntü oranı sunarken HDR teknolojisi de unutulmuyor. Aslında monitör iki adet 27 inçlik Full HD 16:9 monitörün yan yana eklenmiş hali olarak da tanımlanabilir. Daha canlı renkleri daha düşük maliyete sunan Quantum Dot ekran teknolojisi de monitördeki yerini almış.

1800R gibi oldukça büyük bir kavis barındıran model, sRGB renk yelpazesinin yüzde 125’ini ve Digital Cinema girişiminin hareketli görüntü standardının da yüzde 95’ini karşılıyor. 178 derecelik ultra geniş bir görüş açısı sunan model ayrıca 144Hz yenileme oranına ve hareketli görüntülerde 1ms tepkime süresine sahip. İhtiyaç halinde yenileme oranı 60Hz veya 120Hz olarak ayarlanabiliyor.

Ayrıca Bkz.Sunuculara Intel Atom dokunuşu

Geniş alanı sayesinde çoklu monitör konusunda da iyi bir alternatif sunan model kolay ayarlar ile ekranı bir kaç parçaya bölebiliyor. Tek bir kablo bağlantısı ile kablo karmaşasından kurtulan model resim içinde resim özelliğine de sahip.

Ergonomik bir tasarım sunan model özel menteşesi sayesinde dikey veya yatay olarak ayarlanabiliyor. Ayrıca VESA uyumlu. Modelde 2 HDMI, 1 DP ve 1 ses çıkış portları mevcut.

Oyunculara daha akıcı bir tecrübe sunabilmek için AMD Freesync 2 teknolojisini barındıran monitör ayrıca 4 kanal tarama yaparak hareket bulanıklıklarını en aza indiriyor. Model 1499$ fiyat etiketi ile Avrupa’da satışa sunulmuş durumda. 

• bugün hayal ettiğim ekran. 3 tane 24 inç 1080p yerine 1 tane 4k 40" led tv mi alsam diye düşünüyordum, sonra 21:9 olana baktım ama genişlik istediğim gibi değildi. Bu da çok paya ama 1500 $

• O kadar para bayılıpta 4K olmaması...

bunun yerine 4K TVler var 1100$'a (Mesela JS8500 gibi) onların alın daha iyi.

• maliyeti düşüren cebi yakan qled.

• Tv alin daha iyi. Bilgisayar donanimlari iyice uctu gitti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eric13 -- 22 Ağustos 2017; 22:28:41 >
  • 2000$ kazanan insanlar için oldukça ucuz.Sen 1500 tl kazanıp 5000-8000 Tl ödediğin için çok geliyor.

• AMD Freesync 2 olması, mesela nvidia 1080ti ile tam performans vermeyeceği anlamına mı geliyor?

• Tüm özellikleri çok iyimiş, lakin daha 21:9 bile yeni yeni kabul görürken, desteklenirken, 32:9 nasıl desteklenecek orası meçhul. Film için, yazılım, grafik tasarım için falan muhteşem. Ama oyun desteği kısmı başlangıçta biraz zayıf kalabilir.

Bu arada ben 21:9 kullanıyorum. Gerçekten harika bir deneyim. Ips panel zaten çok net görüntü sunuyor, renkler harika. Yazılım, grafik + oyun için çok iyi gerçekten. Sadece arada işte bu devirde hala Fallout 4 gibi 21:9 destekleme özürlü oyunlar çıkabiliyor şaka gibi. Ama bu onların kabahati artık. Yani indie tek kişilik yapımcılar bile 21:9 desteğini koyuyor. Unity de dahi 21:9 desteği var. Koskoca ubisoft 21:9 koymayı beceremiyor, motoru desteklemiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spider_hip -- 23 Ağustos 2017; 0:29:35 >
  • Samsung niye G-sync li monitör üretmiyor yahu. Yap 27" HDR QHD 144hz curved G-sync li monitörde alalım.

• sağ tarafa bakarken sol tarafı göremezsin

• samsung chg70 32 inç olanı daha makul 649dolar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyincarnege -- 23 Ağustos 2017; 10:2:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

O kadar para bayılıpta 4K olmaması...

bunun yerine 4K TVler var 1100$'a (Mesela JS8500 gibi) onların alın daha iyi.

Daha düne kadar 1080P'ye tapıyordunuz, n'oldu da 1080P çöp oldu?

Sizi gidi küçük kapitalistler sizi.

ne güzel ortam, QLED oyuncusu yaşamını nerden, nasıl kazanıyor ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

Tüm özellikleri çok iyimiş, lakin daha 21:9 bile yeni yeni kabul görürken, desteklenirken, 32:9 nasıl desteklenecek orası meçhul. Film için, yazılım, grafik tasarım için falan muhteşem. Ama oyun desteği kısmı başlangıçta biraz zayıf kalabilir.

Bu arada ben 21:9 kullanıyorum. Gerçekten harika bir deneyim. Ips panel zaten çok net görüntü sunuyor, renkler harika. Yazılım, grafik + oyun için çok iyi gerçekten. Sadece arada işte bu devirde hala Fallout 4 gibi 21:9 destekleme özürlü oyunlar çıkabiliyor şaka gibi. Ama bu onların kabahati artık. Yani indie tek kişilik yapımcılar bile 21:9 desteğini koyuyor. Unity de dahi 21:9 desteği var. Koskoca ubisoft 21:9 koymayı beceremiyor, motoru desteklemiyor.

21:9 hangi ürünü kullanıyorsunuz? 3 tane 24" 1080p monitör kullanıyorum. surround olarak 5760x1080 piksel 48:9 oran olmuş oluyor. Panellerimin renk skalasından, siyah seviyesinden memnunum ama parlaklıkları biraz düşük kaldığından işleri daha çok gece karanlık ortamda ince ayarları yapmayı tercih ediyorum. 3 tane monitörden 1 tane 21:9 a geçtiğimde pencereleri yerleştirmede zorlanır mıyım? 3 panelde her biri kendince tam ekran çalıştığından tam ekran butonuna basmamla ayrı ayrı kullanıyormuşum gibi tam ekran uygulamalar ı kullanabiliyorum. Bu olmayacak muhtemelen, ya da bir tane 4K 40 inç bir tv kullanırsam (input lag olayı olur mu?) baktığım mesafeden yine pikseller göze batmayacak seviyede kullabilir miyim? işim hareketli grafikler, video montajları, mimari ve endüstriyel tasarımlar, elektrik statik projeleri, grafik tasarımları vb.

çalışma ortamıma göre görseli koyduğumda bu ebatlarda birşey çıkıyor ortaya

Samsung dünyanın en büyük QLED oyuncu monitörünü satışa sunuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tolgabes64 -- 23 Ağustos 2017; 13:19:19 >

• bir oyuncu monitoru icin gereksiz buyuk olmus bana gore
  • tolgabes64 kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

3 Tane 1080p kullanıyorsanız sizin için bence 32:9 da harika bir deneyim sunacaktır. Ben yaklaşık 2 senedir Lg'nin 25'' lik um58-P modelini kullanıyorum. Başlangıçta 1680*1050 çözünürlükten lcd'den geçiş yaptığım için çok iyi geldi. Lakin bu çözünürlüğe 25'' ufak kalıyor bence. Yani daha rahat görüntü için bence hakkı 27'' falan olmalı ki bir de 29'' luk versiyonu var. Onu deneyimlemedim.

34'' lik yine ultrawide 4k lar var 21:9, hatta hp de curved all in gördüm, (ekranı benim için önemli olan) çok iyi görünüyor. Lakin yinede yazılım, tasarım işin içine girince bence 34'' için 4K ufak kalıyor. Yani yine ekranın içine baya yaklaşmak gerekiyor. Ama görüntü muazzam. Bundan sonra kolay kolay 16:9 ya da led panel kullanmam gibi geliyor. ips panellerde bile Asus gibi firmalar 144hz leri düşük ms leri zorluyor, yani baya geleceği parlak.

Muhtemelen 48:9'dan 21:9 a düşerseniz baya bir zorluk çekersiniz. Arada ciddi fark var. Eğer bu 32:9 lar yaygınlaşacak gibi ise öyle bir şeye geçmenizi daha tavsiye ederim. Hatta bende desteklenecek ise 21:9 u bırakıp böyle bir 32:9 düşünebilirim.

4K 40'' TV'yi tam bilemiyorum ama daha önce 32'' 1K denedim. Tv ler gerçekten hiç monitörler gibi değil. Nesi eksik bilmiyorum ama çok fena göz yoruyorlar. Monitör her daim tv'den bence daha kaliteli görüntü sunuyor. Bence arada fiyat farkı olması boşuna değil.

• sniper23 kullanıcısına yanıt
    tv de pc oyunu oynanmaz. input lag cok fazla. oyuncu monitorlerinde max 1-5ms arasi. ayrica cozunurluk 1080p falan degil yaklasik 3k civarinda. yabaci ulkede yasasan alinacak monitor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onur12onur12onur

tv de pc oyunu oynanmaz. input lag cok fazla. oyuncu monitorlerinde max 1-5ms arasi. ayrica cozunurluk 1080p falan degil yaklasik 3k civarinda. yabaci ulkede yasasan alinacak monitor.

1-5 Response time değil mi? Input lag ile response time aynı değil diye biliyorum eğer karıştırdıysam.

Bu arada en düşük input lag 9 ms gözüküyor

Bunu araştırdım. Gaming modlu televizyonlar var artık, input lagı epey azaltıyor

Bu arada gördüğüm en düşük input laglı TV LG uj6300 - 11.9 Ms lag varmış.

Kullandığım Televizyonun (Samsung KS8500)

1080p @ 60Hz: 23.1 input lag
    4k @ 60Hz: 19.2 input lag varmış.

Steam link Beta yazılımı ile 12 ms civarı ki zaten kullandığım monitörde (S22D300) input lag 15 ms altı.

Kaynaklar:
    https://displaylag.com/display-database/
    http://www.rtings.com

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.