Şimdi Ara

Android 8.0 artık Oreo

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
1.331
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yıllardır işletim sisteminin sürümlerini tatlı gıda isimleri ile özdeşleştiren Google, bu yıl da geleneği bozmadı. Artık biraz da reklama kaçan isimlendirme geleneğinde bu yıl Android 8.0 Oreo adını kullanacağız.

Android Oreo ismi ve yeni maskotu zaten bir süredir internete sızdırılıyordu. Google’ın Oreo isim hakkının sahibi olan Mondelez International ile henüz anlaşmadığı gündeme gelmişti ancak görülen o ki tescil sahibi yüz milyonlarca cihazda markanın yer almasına hayır dememiş.

Android 8.0 artık Oreo

Android O işletim sistemi radikal değişikliklerden ziyade kullanıcı deneyimini güçlendirecek dokunuşlara imza atıyor. Bu bakımdan dış görünüş olarak çok fazla bir değişimin olmadığını söyleyebiliriz. Yeni sürüm ile gelecek yeniliklere kısaca göz atmak gerekirse:

• Doze enerji tasarruf özelliği biraz daha geliştirilmiş. Artık arka planda yüksek enerji harcayan uygulamalara sınırlama geliyor ve enerji tüketimi belirli bir seviyenin altında tutuluyor.
    • Bildirimler artık belirli bir tür veya konu altında gruplanabiliyor. Kullanıcılar böylece ilgi alanlarına dair bildirimleri tek bir grup içerisinde görebiliyor.
    • Resim içinde resim - PIP özelliği ile video oynatırken ilgili uygulamadan çıkış yaptığınızda ekran üzerinde küçük bir pencere üzerinde sabit kalıyor ve böylece video deneyiminiz sekteye uğramıyor.
    • Uyarlanabilir ikonlar arayüz bileşenlerine göre kare veya yuvarlak şeklini alabiliyor. Ayrıca dokunduğunuzda farklı tepkiler verebilen animasyonlu ikonlar da kullanabiliyorsunuz.
    • Chrome OS platformuna yönelik olarak sunulan çoklu ekran desteği ile geliştiriciler test süreçlerini uzak ekrana taşıyabiliyorlar.

Ayrıca uygulamalar için geniş renk yelpazesi kullanabilme, yüksek kaliteli Bluetooth ses kodekleri, internet olmasa bile iletişim kurma imkanı veren WiFi Aware teknolojisi, Google Play Protect uygulama yükleme güvenliği, yüksek ses performansı için AAudio arayüzü, daha hızlı Java 8 desteği yenilikler arasında yer alıyor. Yeni sürümde Sony yaklaşık 30 hatanın düzeltilmesinde yardımcı olmuş.

Android 8.0 artık Oreo

Android Oreo için hazırladığımız çok bölümlü makale serimize aşağıdaki linkten erişebilirsiniz:

Ayrıca Bkz.Android 8.0 ile gelen 20 yenilik - Bölüm 1

Google yeni işletim kaynak kodlarını AOSP platformuna yüklemeye başladı. Bugünden itibaren 90 gün içerisinde amiral gemi modellerin Android 8.0 sürümüne güncellemesi başlayacak. Kısa süre içerisinde üreticiler yol haritalarını yayınlayacaktır. Ayrıca beta sürümlerini test eden Pixel, Nexus 5X, Nexus 6P ve Android One cihazlarına final sürümü de yakında gelecek.

• Yeniyor mu bu Oreo?

• Hey be 8 geldi gelecek xiaomi mi 5se Android 7 vermedi,halen beta da

• Türkiye'de bu güncellemeyi ilk Android one telefonlar alacak. Amiral gemi telefonları kışa ancak alacak.

Kalan diğer tüm telefonlar alıp almaması/tarihi soru işareti olarak kalıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • A3 2016 da 6 dan 7 ye güncelledim telefonu hiç bir değişiklik olmadı neredeyse hatta tasarımsal anlamda da geriye gitti telefon . Bence gereksiz böyle dakkada bir yeni android sürümü çıkarması.
  • Telefonlara tam ulaşması seneye bu zamanları alır!

• sınav_testmis_kanka S kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen Youtube'un arkaplanda çalışmasında olası telif sorunları var, o yüzden uygulamıyorlar. Yoksa bir günde bile yayınlayabilir Google o özellikli sürümü. Önceden iOS'te vardı, daha sonra orada da kalktı o özellik diye biliyorum.
    Google umarım güncelleme sistemini bir sene içerisinde rayına oturtur. Yoksa bu güncellemeler anlamsız kalıyor, iOS tarafında birkaç ay içerisinde yeni işletim sistemi çok yüksek kullanım oranlarını yakalarken Android'de bu oran çok çok düşük kalıyor. Bunun da ne geliştiriciye, ne de genel olarak kullanıcılara bir faydası dokunmuyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bizim note 2 de hala 4.4.2 var
  • sınav_testmis_kanka S kullanıcısına yanıt
    Youtube paylaş butonunu kullan. Bs player ile aç de. Arka planda çalışır. Hatta ekran kapalıyken bile çalışır.
  • gm5 plus'a hemen gelir umarım :)

• Sute banip banip yeriz artik
    Bune ya dustun mu o kdr Google

• artık galaxy s10 da görürüz

• quote:

Orijinalden alıntı: fuujitsu

A3 2016 da 6 dan 7 ye güncelledim telefonu hiç bir değişiklik olmadı neredeyse hatta tasarımsal anlamda da geriye gitti telefon . Bence gereksiz böyle dakkada bir yeni android sürümü çıkarması.

Samsung'un kendi arayüzü geriye gitmiş olabilir ama ben saf Android'de acayip farklar hissettim G3'te. Nougat daha performanslı ve pil süresi daha iyiydi. Bu çok net belli oluyordu.

• quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

Ekran bölme özelliği olmasa YouTube'u arka planda çalıştıramazdım.

Bi zahmet şu işkenceye son verse ya Google!

Sanki hekliycez yutüpünü!

Arka planda çalışıyor zaten, Youtube Red aboneliğin varsa.
  • ARTIK ŞU YAZILIMLARI ÜRETİCİLERE BIRAKMAK YERİNE MİKROSOFT GİBİ İSTEYEN İNDİRİP YÜKLEYE BİLSE NE GÜZEL OLUR FİRMALAR SADECE SÜRÜCÜ DESTEĞİ VERSİN...

• quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

Ekran bölme özelliği olmasa YouTube'u arka planda çalıştıramazdım.

Bi zahmet şu işkenceye son verse ya Google!

Sanki hekliycez yutüpünü!

Arka planda çalışıyor zaten, Youtube Red aboneliğin varsa.

Arka planda sadece ses geliyor diye biliyorum.Arkadaşın bahsettiği ise twitch uygulamasındaki gibi başka uygulamaya geçtiğinde video ve ses küçük pencere halinde ekranda kalıyor.

• Artık telefonu süte batırırız :)

• İyi güzelde şu turkuaz-beyaz temadan ne zaman vazgeçecekler? Lollipop ilk çıktığında beğenmiştim de artık biraz baydı. Kitkat'daki gibi bir siyah renk ağırlıklı bir tema da koysalar güzel olacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • oreo gerçekten sağlam arge yapıyor her alanda.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BekirTemel

oreo gerçekten sağlam arge yapıyor her alanda.

Pazarlama faaliyetinin AR-GE ile alakasını anlamadım hacı?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.