Şimdi Ara

RX Vega 64 GPU’ları birbirinden farklı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    AMD’nin yeni nesil ekran kartı ailesi hakkında haberler gelmeye devam ediyor. Raflardaki yerini alalı 2 gün olan modellerin fiyatlarındaki artıştan sonra bu kez GPU’ların farklılığına yer verildi.

RX Vega 64 modellerinde bulunan bütün işlem birimleri açık Vega 10 GPU’su görünüşe göre karttan karta farklılık gösteriyor. Tabi ki de her yonga birbirinden farklıdır hatta aynı fabrikadan çıkan iki işlemcinin hız aşırtma performansı aynı olmayabiliyor. Zira her yongada kullanılan zarların kalitesi ve her yonga için optimum gerilim değeri farklıdır.

Farklı fabrikalarda üretim yapılıyor olabilir

Test ekiplerinin incelemelerinde yer verdiği görseller dikkatli bir şekilde incelendiğinde RX Vega 64’ün GPU’sunun incelemeden incelemeye ciddi fiziksel farklılıklar içerdiği görülüyor. Öyle ki aynı kişiye ait iki sitenin inceleme ekiplerine gönderilen kartlarda dahi bu farklılık yaşanmış. Tahminlere göre RX Vega kartların GPU’larının üretimi iki farklı fabrikada yapılıyor.

Farklılıklara gelecek olursak, GPU ile HBM bellekler arasında bazı kartlarda siyah bir dolgu malzemesi varken bazılarında bu yapı yer almıyor. Hatta çekilen fotoğrafın açısından kaynaklı olma ihtimali olmakla birlikte bu maddeye yer verilmeyen yongada bellekler GPU’dan biraz alçakta kalmış.

Bu durum kartların ısı değerlerinin ve hız aşırtma performanslarının farklı olmasına neden olabilir. Son olarak konu ile ilgili olarak firmaya soru yöneltilmiş durumda. Ayrıca GPU'ları detaylı bir şekilde incelemek için galerimize göz atabilirsiniz.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    RX Vega 64 modellerinin GPU’ları birbirinden farklı

• O HBM'ler alçakta olan model ciddi sorun teşkil edebilir, heatsink tabanına teması olmaz.

Aynı para verip, aynı isim ile aldığımız bir ürünün 2 farklı şekilde çıkması acayip can sıkıcı, cep telefonlarında olan bu iş burayada sıçramış.

Şahsen ben o hbm'ler altta olan modeli almak istemem ve işin kötü yanı heatsinki sökmeden bunun bir anlama yoluda yok, artık bahtına ne çıkarsa, AMD yine yapacağını yaptı...
  • Bir tanesini bitcoine özel desinler de onu alsınlar, bize de kart kalsın arkadaş.

• O HBM'ler alçakta olan model ciddi sorun teşkil edebilir, heatsink tabanına teması olmaz.

Aynı para verip, aynı isim ile aldığımız bir ürünün 2 farklı şekilde çıkması acayip can sıkıcı, cep telefonlarında olan bu iş burayada sıçramış.

Şahsen ben o hbm'ler altta olan modeli almak istemem ve işin kötü yanı heatsinki sökmeden bunun bir anlama yoluda yok, artık bahtına ne çıkarsa, AMD yine yapacağını yaptı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 16 Ağustos 2017; 20:26:15 >
  • uzun kullanımda ne olucağı mechul ... ben şahsen hayatta almam. şuan saatli bomba bu ürünler .

• Amd bi işi düzgün yap,bari 580 ürette piyasayı rahatlat
  • RX VEGA 64 ün iki modeli var , 375W TDP ve 295W TDP şeklinde , bu gpu farklılıkları bundan kaynaklı olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maxwell1 -- 16 Ağustos 2017; 20:48:46 >
  • Hava soğutma ve sıvı soğutma arasındaki bir fark mı acaba?
  • yav arkadaşlar bunların ikiside kartın üzerinden sökülü olduğuna göre inceleme örnekleri ile yollanan çalışmayan, arızalı, üretimi sorunlu dummy gpu lar abartmayın açıp bakın pcb üzerinde bu farklar varsa o zaman konuşalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jem991 -- 17 Ağustos 2017; 0:26:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Maxwell1

RX VEGA 64 ün iki modeli var , 375W TDP ve 295W TDP şeklinde , bu gpu farklılıkları bundan kaynaklı olabilir.

Bu farklılık birinin Hava diğerinin ise Sıvı soğutma olmasından kaynaklı. Sıvı soğutma pompası fazladan enerji harcıyor.
  • a işte elinize 1 tane bile vermemişler
    onun için yapacağınız tek şey
    ucuz üretim ile kaliteli üretim arasındaki
    renk değişikliliğini anca haber yaparsınız !

gerçekçi bir donanım sistesi olsaydınız
    ortada benchmark testleri olurdu !

ama meraklısı şu an google da bunu araştırdığı için
    google seo anlamıyla şişme balon haberlere devam edin
    dikkat edin bu açık denizde patlar sonra ortada
    ekran kartsız haber yaptığınızı herkes duyar sonra ! :)

• Resimdeki ölcüleri farklı olan versiyonda ES - Enginiring Sample codu var.

Prototip işte...

• Sonuç olarak ikisi de Battlefield 1 Doom gibi yeni oyunlarda rakibini tokatlıyor. BF1'de 20 fps'ye varan farklar var.

Wolfenstein 2 ve Star Wars 2 gibi yeni oyunlarla 1070 1080 tokatlamaya devam edeceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Sonuç olarak ikisi de Battlefield 1 Doom gibi yeni oyunlarda rakibini tokatlıyor. BF1'de 20 fps'ye varan farklar var.

Wolfenstein 2 ve Star Wars 2 gibi yeni oyunlarla 1070 1080 tokatlamaya devam edeceğim.

yav ne tokatlaması arkadaş. nvidia tokatlıyor asıl. 180 watt tdpli kart 290 watt tdpli karta hemen hemen aynı performansı veriyor. amd nin kartı 1080 ti ayarında olsa tokatlamış dicem. ama şu durumda bu ısıl değerlerle madenciler bile almaz bu kartı. üstüne üslük dolgu malzemesi olup olmama durumları varmış ben yeni öğrendim burada. bunlar hep mide bulandırıcı şeyler. ben şahsen ekran kartı alacak olsam kesinlikle amd tercih etmezdim. sürücü yönünden zayıf, güven vermiyor, tdp değerleri yüksek... tokatlamak lafının karşılığı bu değil üstat. o sitelerdeki karşılaştırmalar da standart kartlarla yapılmış testler. nvidia kartlar deli gibi oc oluyor. amd kartlar takoz. oc falan olmuyor. olsa da gpu throttle olur kart ısındıkça. 1080ti ye yetişmesi gerekirdi amd'nin yeni bir mimari deniliyor ama verimlilik diye birşey yok. 1080ti gibi bir kart daha az tdp ile amd nin seneler sonra çıkan kartını tokat manyağı yapıyorsa amd kusura bakmasın da hiçbir iş becerememiş dmektir. bir de mining performansını yükseltici sürücüler falan çıkartacaklarmış. ulan oyun için üretilmiyor mu bu kartlar. oyun oynayacak adam kart alamıyor piyasada bulamıyor amd miningcilerin ekmeğine yağ sürüyor. nerden tutsak elimizde kalan bir halde amd ekran kartı pazarında.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.