Şimdi Ara

Intel Ice Lake ile ilgili ilk bilgiler geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel Ice Lake ile ilgili ilk bilgiler geldi

Son dönemde üretim sürecinin uygulanması konusunda yaşadığı verimlilik problemleri nedeniyle Intel’in tick-tock iş yapısını bozmak zorunda kaldığını biliyoruz. Geçen yıl sonlarında gelmesi beklenen 10nm sürecindeki ilk işlemciler halen piyasada değil ve 14nm sürecinde dördüncü nesle geçiş yapılacak. Yine de firma ilgiyi yüksek tutmak istiyor.

Geçiş yavaş

Yeni açılan resmi bir bilgilendirme sayfasında daha gelişmiş 10nm+ üretim sürecinde geliştirilecek Ice Lake işlemcilerin Coffee Lake serisinin devamı niteliğinde olduğu belirtiliyor ve yeni gelişmeler için kayıt olunması isteniyor.

Intel herhangi bir bilgi vermese de bazı konuları açıklığa kavuşturmuş durumda. Intel’in 10nm süreci ile üreteceği ilk işlemciler Canon Lake olacak. Intel ise Coffee Lake işlemcilerin devamının Ice Lake olacağını ifade ediyor. Yani Canon Lake aslında bir nevi pilot deneme olacak.

Tahminler 10nm sürecinde yaşanacak verimlilik problemleri nedeniyle Intel’in küçük boyutlu işlemciler üretmek istediği yönünde. Bu bakımdan Canon Lake sadece düşük güç tüketen dizüstü ve ince dizüstü bilgisayarlara sunulacak. Masaüstü tarafında ise Ice Lake gelene kadar Coffee Lake ile devam edilecek. Tam verimliliğe ulaşıldığı zaman da Ice Lake üretimine geçilecek.

Ayrıca Bkz.AMD Radeon RX Vega madencileri hayal kırıklığına uğratabilir

Aslında planlar yine değişmiş görünüyor. 14nm sürecindeki Coffee Lake tabanlı sekizinci nesil Intel Core ailesinden sonra 10nm sürecinde Canon Lake ailesi gelecekti. Bu işlemciler yüzde 15-20 civarında performans artışı ve enerji verimliliği sunacaktı. Yani hem masaüstü hem de mobil tarafta kullanıma sunulacaktır. Şimdi ise sadece mobil tarafa yönelik bir hamle olacağını anlıyoruz.

14nm sürecinde problemler yaşayan Intel anlaşılan 10nm sürecinde daha tedbirli olmak istiyor ve acele etmiyor. Hali hazırda işlemci pazarının lideri ve AMD tarafından zorlanmaya başladı ancak şimdilik büyük bir pazar payı kaybetmesi pek mümkün görünmüyor.

Coffee Lake işlemcilerin muhtemel çıkış tarihi bu yılın sonları. Gelecek yılın başlarında da masaüstü tarafında Coffee Lake işlemciler göreceğiz. Canon Lake taşınabilir sistemler için muhtemelen yılın ortalarına doğru piyasaya çıkacak. Ice Lake ise en erken gelecek yılın sonlarında karşımıza çıkabilir. 

• Haberi okuyaların samsung-tsmc 10nm'de fink atıyor intel daha ileride geçecek bir de verim problemi yaşayacak dediklerini duyar gibiyim, işin aslı astarı şöyle samsung'un 10nm dediği üretim sürecindeki transistör kapı boyutu intelin gerisinde, intelin hazırlığında olduğu süreç çok daha verimli olacak, yani samsung her zaman ki gibi sayılarla oynasın gerçekler farklı diyorum, bunu 14nm sürecinde de görmüştük intel 14nm çok daha verimli. Bir klasik olarak yazayım not: intelci değilim, 2. nesil ryzenleri bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 16 Ağustos 2017; 19:17:44 >
  • rivayet odur ki intel ice lake serisinde her işlemci ailesi için ,i3 i5 ve i7 şeklinde, ayrı bi soket kullanacakmış

• Eskiden bu haberlere çok heyecanlanırdım .Şimdi başlığa bakıp içeriği yüzeysel okuyup geçiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: GreyParrot

Haberi okuyaların samsung-tsmc 10nm'de fink atıyor intel daha ileride geçecek bir de verim problemi yaşayacak dediklerini duyar gibiyim, işin aslı astarı şöyle samsung'un 10nm dediği üretim sürecindeki transistör kapı boyutu intelin 14nm olarak adlandırdığı üretimden daha büyük, yani daha geride bir üretim, samsung her zaman ki gibi sayılarla pazarlama yapmayı sürdürüyor gerçekler ise şu an en gelişmiş üretim intel fabrikalarında yapılıyor. Bir klasik olarak yazayım not: intelci değilim, 2. nesil ryzenleri bekliyorum.

Samsung desktop işlemci üretiyor da haberimiz mi yok?
  • 6000 ve 7000 serisi güncelliğini kaybetmeyecek demek oluyor. Fakat aynı zamanda intel yol alamıyor da oluyor. AMD'nin işine yarayacak gibi önümüzdeki yıllar, tabii eğer hamle yapmakta gecikmezse.

• quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

Orijinalden alıntı: GreyParrot

Haberi okuyaların samsung-tsmc 10nm'de fink atıyor intel daha ileride geçecek bir de verim problemi yaşayacak dediklerini duyar gibiyim, işin aslı astarı şöyle samsung'un 10nm dediği üretim sürecindeki transistör kapı boyutu intelin 14nm olarak adlandırdığı üretimden daha büyük, yani daha geride bir üretim, samsung her zaman ki gibi sayılarla pazarlama yapmayı sürdürüyor gerçekler ise şu an en gelişmiş üretim intel fabrikalarında yapılıyor. Bir klasik olarak yazayım not: intelci değilim, 2. nesil ryzenleri bekliyorum.

Samsung desktop işlemci üretiyor da haberimiz mi yok?

Ryzen işlemcilere bir göz at derim, 10'lu 7'li rakamları görünce etrafta en iyi dökümü samsung yapıyor diyen adamlara en iyi waferı intel yapıyor diyorum, destop üretsin üretmesin fark etmez arm işlemci mimarili bir çip bugün intel 14nm ile üretilse daha verimli olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 16 Ağustos 2017; 14:55:24 >

• Ryzen 14nm'de. Kaç yıldan sonra zaten 32-22 nm ile gelmeleri tuhaf olurdu 14 nm üretmeleri normal.

Arm işlemciler gelecek vaad ediyor fakat desktop işlemci sınıfı içerisinde yer almaları için daha çok zaman lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ONY86

rivayet odur ki intel ice lake serisinde her işlemci ailesi için ,i3 i5 ve i7 şeklinde, ayrı bi soket kullanacakmış

Rivayet odur ki intel X299 anakartlarda çoklu ssd raid darbogazini aşmak için X serisi cpular içine kendi gelistirdigi dahili raid kontrolcüsü eklemiş. Bu özellik kapali olarak geliyormus. Bunu acmak icin ekstradan intel DONANIM ANAHTARI almaniz gerekiyormus.

Bu bir baslangic olabilir. Intel soket yapisini degistirmek yerine böyle donanim anahtarlari satip herseferinde yeni islemci icin yeni anakart almanizi engelleyebilir.

Donanim anahtari esittir HARAÇ.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ÇÖP

INTEL ANAKARTIYLA BERABER BEDAVAYA VERİRSE ANCA ALIRIM

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence bunuda bu sene sonuna kadar yetiştirmeleri lazım çıkmalı bence geç kalınmamalı. nasıl olsa tek çekirdek performansı harika :D

• jem991 kullanıcısına yanıt
    Sene sonuna kadar gelir, 5 gün sonra işlemcileri tanıtacaklar.
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    elinde nakit olsa ryzen threadripper alır mıydın yoksa intel mi lırdın

• GreyParrot kullanıcısına yanıt
    Dediğin şey doğruysa Zen mimarisi Intel'in mevcut Lake mimarisinin 1,5-2 katı daha yüksek bir enerji verimliliğine sahip? O iş öyle değil. Samsung dediğin şirket dünyanın en büyük yarıiletken üreticisi. Intel'i geçti artık. Samsung'un 10nm'si ile Intel'in 10nm'si arasında kıyas yapamam ancak, Samsung'un 10nm'si Intel'in 14nm'sinden daha verimli bir üretim süreci. Bunu söyleyebilirim.
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    eğer öyle olursa 1 sene içerisinde 6 platform ve 30 küsür işlemci çıkarmış olacaklar :D

• quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Dediğin şey doğruysa Zen mimarisi Intel'in mevcut Lake mimarisinin 1,5-2 katı daha yüksek bir enerji verimliliğine sahip? O iş öyle değil. Samsung dediğin şirket dünyanın en büyük yarıiletken üreticisi. Intel'i geçti artık. Samsung'un 10nm'si ile Intel'in 10nm'si arasında kıyas yapamam ancak, Samsung'un 10nm'si Intel'in 14nm'sinden daha verimli bir üretim süreci. Bunu söyleyebilirim.

Aslında her ikisini kıyas tutmak yanlış olsa da sanırım arkadaş "Samsung'un 10nm kalıbı Intel'in hemen hemen 14nm kalıbına benzer" demek istemiş. Millet her ne kadar gömse de Intel'in şu an uyguladığı işleyiş doğru gibi. İlk öncelik ile Cannon Lake'i dizüstü sistemlerde iyice geliştirmeye yönelik izleyecek. Ve bu süreçte eksiklikleri ve artıları vs. ne ise ona göre Ice Lake'i şekillendirecek. Ice Lake sadece Coffee Lake değil Connon Lake'in devamı da olacak.
    AnandTech forumunda okuduğum bu yönde.

• quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Aksini söyleyen olmadı. Zaten teorik olarakta 14 nm, 10 nm den verimli olamaz.

Fakat verim dediğimiz şey tek başına güç yönetimi midir? Elbette değildir. Bir yongadan ne kadar çok şey isterseniz o kadarda güç çekmeniz gerekir. Evet verim dediğimiz şey ile 5x iş için çekilecek güç 10 iken 8'e düşmesi, 8 iken 6'ya düşmesidir.

Fakat 5x işlemi yapmak için gerekli olan güç 6 ise siz o gücün altına düştüğünüzde 5x işlemi gerçekleştiremezsiniz, arm yongalar şu an çekilecek 6 gücü ve 5x işlemi yürütecek seviyede değil, mobil cihazların yapacağı işlemler için yeterliliği var. Yüksek bir güç beklentisi olmadığından yonga küçültmek daha kolay bir süreç. İntel'in mobil işlemcileri için 10 nm yongalara geçememsi eleştirilebilir bir durum fakat desktop için durum çok farklı.

Arm'nin önünde hem donanımsal hem yazılımsal engeller var. O yüzden samsung, arm v.b 10 nm'ye çoktan geçti demek doğru bir kıyas olmaz. Aynı klasmanda iş yapmıyorlar çünkü. Bakın amd 10 nm yongalara geçseydi, intel hala 14 nm de kalsaydı o zaman haklıydınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 16 Ağustos 2017; 16:11:5 >

• Nn düşüyorda performansta düşüyor nasıl olacak bu işler

• hani core mimarisini bitirip yeni mimari yapacaktı?bu onun o bunun devamı diye gidiyorlar yine.
  • Şu an Kaby Lake, 7. nesil Core mimarisinden oluşuyor. Devamında Coffee Lake 8. nesil, Ice Lake 9. nesil olacağına göre yeni mimari 9. nesilden sonra gelecektir. Çünkü 9. nesilden sonra işlemci model numaraları ele alındığında 10. nesil Core mimarisi mantıklı gelmiyor. Örneğin:

8. nesil : i5-8500
    9. nesil : i5-9500
    10. nesil : i5-10500

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.