Şimdi Ara

Türkiye, tükettiği elektriğin ne kadarını rüzgardan karşılıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye, tükettiği elektriğin ne kadarını rüzgardan karşılıyor? 

Ülkemizde 2017 yılı deyim yerindeyse tam anlamıyla yenilenebilir enerji için sıçrama yılı oldu. Mart ayında gerçekleştirilen YEKAGüneş Enerjisi Santralleri alanı ihalesinden sonra Ağustos ayında da Rüzgar Enerjisi Santralleri için benzer bir hamle yapıldı. Her iki projenin de Türk mühendisleri 10 yıl boyunca istihdam etme zorunluluğu bulunan ARGE tesisine sahip olması zorunluluğu ve ülkemizdeki üretim şartı, gelecek adına son derece önemli.

Yapılan rüzgar ihalesinde ihaleyi alan Alman ortaklı giriş grubu, her biri en az 2.3 megavat gücündeki rüzgar türbinlerinden yılda 300 ile 450 adet üretmek zorunda. Üstelik fabrika da sözleşme tarihinden itibaren 21 ay içinde kurulmak zorunda. Kilovatsaatine 3,48 dolar/cent teklif ile ihaleyi alan şirket, bu alanda dünyanın en düşük tekliflerinden birini yaptı. Devlet, zaten yapılmak zorunda olan enerji yatırımını, ek bir harcama yapmaya gerek kalmadan özel sektör aracılığı ile gayet uygun bir fiyattan ve ekstra bir çok avantaj ile sağlamış oldu.

Peki Türkiye’de Rüzgar Enerjisi Ne Durumda?

Türkiye son dönemde rüzgar enerjisine önemli yatırımlar yapıyor. Belki dünyanın önde gelen ülkeleri arasında değil ancak yapılan çalışmalar geleceğe dönük olarak da önemli. Hali hazırda dünyada rüzgar enerjisinden en çok faydalanan ülke Danimarka konumunda. Hem kıyıların da hem de açık kara boyunca rüzgar türbinleri geniş bir yer kaplıyor ülkede. Bu sayede toplam elektrik ihtiyacının %42.2’si rüzgardan sağlanabilmiş. İkinci sırada %25.7 ile Litvanya, üçte ise %20.6 ile Portekiz geliyor.

Dünyada rüzgar enerjisinden en fazla faydalanan ülkeler sıralaması 2016 yıl sonu rakamlarına göre şöyle:

Türkiye, tükettiği elektriğin ne kadarını rüzgardan karşılıyor?

2016 yılı sonundaki rakamlara bakılınca Türkiye %6.1 ile 16. sırada yer almış. 2017 yılında çalışmaya alınmış santraller ile aktif sayı 171’e ulaşmış durumda ve bu rakamın kurulu güce oranı %7.71 seviyesinde. Kurulu güç ise 6 bin 195MW. Yapılan ihale ile eklenecek 1000MW’lik kapasite ile 7 bin MW üzerine çıkılmış olacak. Bu da elektrik tüketiminin %7’den fazlasının sadece rüzgardan karşılanıyor olması anlamını taşıyacak.

• Bu kadar nüfusa göre gene iyi üretim yapılıyormuş. Yatırımların artması dileğiyle.

• Bu konuda güzel ilerliyoruz.Yenilenebilir kaynaklar önemli birşey.Enerjimizi kendimiz uretmeliyiz enerji ithalati çok az olmalı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • En acil şekilde tarımda verilen desteklemeleri yeniden düzenlememiz gerekiyor. Su seviyesinç yer yer 100 metrenin altına düşüyor. Suyun az olduğu içanadolu gibi bölgelerde suyu seven tarım ürünlerine desteğin acilen kesilip, bölgenin durumuna göre destekleme yapılmalı..

• yüzde 1 de barajlar olsa geriye kalan yüzde 93 doğalgaz
    daha fazla yatırım yapılmalı öyle avrupaya kendimizi kıskandırmakla olmuyor bu işler
    saçma sapan projelere ne paralar gömüldü (mesela fatih fiyaskosu)
    yazacak çok şey varda ....

• Devlet her çatıya güneş panelini finanse etse enerji ihtiyacımızın %50 si karşılanır sen çok atıyorsun diyene almanya bazı günleri %80 karşıladığını beyan etmiş ki ülke neredeyse güneş görmüyor...

• Leaderjack1 kullanıcısına yanıt
    Doğuda çıplak kabloyu demire sarıp suya atıp kaçak elektirikle su ısıtıyorlar ben gördüm yani yorumun haklı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Leaderjack1

keban barajının yıllık üretimini urfadaki kürt ve arap hırsızların 1 ayda tükettigini biliyoruz bu yeter bize.

Onlara karşı önlem alınmalı diyoruz ama bırakın mucadeleyi bunların kaçak elektrik keyfi bize kayip-kaçak bedeli olarak yansıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: korsan58

yüzde 1 de barajlar olsa geriye kalan yüzde 93 doğalgaz
    daha fazla yatırım yapılmalı öyle avrupaya kendimizi kıskandırmakla olmuyor bu işler
    saçma sapan projelere ne paralar gömüldü (mesela fatih fiyaskosu)
    yazacak çok şey varda ....

Biraz ölçülü salla. Barajlardan elde edilen enerji rüzgarın 3 katından fazla.
    Artvin deki barajlar tamamlandığında bu oran daha da artacak.
    http://www.enerjiatlasi.com/elektrik-uretimi/

• quote:

keban barajının yıllık üretimini urfadaki kürt ve arap hırsızların 1 ayda tükettigini biliyoruz bu yeter bize.

Bakın rüzgar enerjisinden üretilen elektrik haberinin altına dahi ırkçılığını kusan bi hasta

• kilowattsaatine nasıl 3.48 dolar allasen?? kim kabul eder böyle bir teklifi

biz kilowattsaatine 0.4lira ödüyoruz. Biraz sorgulayın da yapın haberi

• quote:

Orijinalden alıntı: kill1033

kilowattsaatine nasıl 3.48 dolar allasen?? kim kabul eder böyle bir teklifi

biz kilowattsaatine 0.4lira ödüyoruz. Biraz sorgulayın da yapın haberi

Dolar değil o sent. Editör yanlış yazmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi There goes your life -- 14 Ağustos 2017; 22:10:35 >
  • quote:

Selam Kürtlerden ve Araplardan hırsız olmazmı tabiki olur. Ama İngiliz ve Fransız hırsızlarda olabilir. Hırsız heryerde hırsızdır bunun Kürdü Arabımı olur ?
  • Profiline kurt bayrağı koyan en yüce ırkın üyesi konuştu :d

• “Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır.”
    Hazreti Muhammed aleyhisselâm , Vedâ Hutbesi

• quote:

Orijinalden alıntı: jack sparow123

quote:

Orijinalden alıntı: Arapkahvesi

quote:

Bakın rüzgar enerjisinden üretilen elektrik haberinin altına dahi ırkçılığını kusan bi hasta

Agla , dogru diyor pis medeniyetsizler ahirina bile ufo kuruyor araplarda kurtlerde ayni halt kardes irktir.

“ Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır. ”

• istatistikler hatalı. bahsi geçen ülkelerde "yenilenebilir üretim içindeki payı" bahsi geçen oranlar.

• There goes your life kullanıcısına yanıt
    Dolar değil dolar sent yani euro sent değil mesela o yüzden sadece sent yazılmıyor sanırım. Bir çok kaynakta hep dolar sent diye bahsediliyor, yanlışlık olduğunu sanmıyorum.

• Böylede bir haber var. Vatana, Millete hayırlı olsun.
    http://www.akillisehirler.org/turkiyenin-ilk-yerli-ruzgar-gulu-bursadaki-reste/

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Arapkahvesi

quote:

Agla , dogru diyor pis medeniyetsizler ahirina bile ufo kuruyor araplarda kurtlerde ayni halt kardes irktir.

“ Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır. ”

yav biz zaten kimsenin doğduğu yere göre yada tenine göre ırkçılık yapmıyoruz arabların yetişme tarzları ahlaksızca kimse kusura bakmasın , arapların çoğunluğu iğrenç yetişmiş bende önyargımı yazıyorum bu bir önyargıdır tabiki iyileri var ama niyeyse hiçte iyiye rastlamadım , kürtlerde aynı şekilde yaşadığım yerin en büyük nüfusunu kürtler oluşturuyor ben daha hayatımda bu kadar aç pislik iğrenç bir ırk daha görmedim. Orda burda video izleyip facebook ülkücü sayfalarında yazı okuyan mozkurt değiliz biz. görüyorum ve sevmiyorum bana zararı olanı neden seveyim ?

Aynı yorumlar Avrupalılar tarafından Türkler için de yapılıyor. Dünya çok büyük, büyük olanı görmek zor, sende haklısın, gerçekler gerçek değildir, algılar gerçektir

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.