Şimdi Ara

Sony, okul verilerini blockchain ile saklayacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
105
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sony, okul verilerini blockchain ile saklayacak 

Sony yaklaşık 18 ay önce yaptığı açıklamada öğrencilerin; dereceleri, sınav sonuçları ve diplomalarını gibidir eğitim hayatlarına ait verilerin kayıt altına alınacağı bir "dijital transkript" oluşturacağını duyurmuştu. Sistemi blockchain teknoloji üzerine kurmayı planlayan Sony, bu alanda büyük tecrübeye sahip olan IBM ile ortak çalışma yürütüyordu. Japon devi yaptığı son açıklamayla sistemin kullanıma hazır olduğunu ve belirli eğitim kurumlarında test edileceğinin dile getirdi. 

Dolandırıcılığı Önleyecek 

Sony bu sistemi ilk etapta, sahte diplomalarla yapılan dolandırıcılık faaliyeletlerini önlemek için geliştirmeye başlasa da öğrencilerin tüm eğitim hayatının kayıt altına alınacağı sistemde her yeni verinin doğrudan kaydedilerek canlı bir özgeçmiş oluşturulacak. Böylece hem kişiler, eğitim bilgilerini fotokopiler veya maillerle paylaşmak zorunda kalmayacak hem de Sony, bu sisteme şirketlerin de ulaşmasını sağlayarak sistemi, işe alımlarda kullanılan bir araç haline getirecek. 

Sony bu sistem sayesinde sadece veri paylaşımı kolay hale getirmek istemiyor aynı zamanda toplanan bu verilerin yapay zekalar tarafından değerlendirileceğini ve eğitim kurumlarının, müfredat belirleme veya yönetim işlerinde bu verilerden faydalanacağını düşünüyor. Tabi bu fikrin hayata geçmesi için öncelikle sistemin kullanılması gerekiyor. Bu amaç doğrultusunda eğitim kurumları ile ortak çalışmalar yürütmeyi hedefleyen Sony, sistemi gelecek yıl test etmeyi planlıyor.

• Keşke bi 50 yıl önce olsaymış :D

• Blockchain her yerde yaygınlaşıyor. İleride her şirket ve kurumun kendi dijital para birimi olacak ve hepsi bitcoin endeksli olarak birbirine çevrilecek. Bitcoin geleceğin doları olacak gibi duruyor.

Tapular, kira sözleşmeleri, kontratlar, resmi belgeler ve bunun gibi bütün resmi işlemler blockchain ile güvence altına alınacak ve sahtecilik önemli ölçüde azalacak.

Her paydaş bir noter görevi görecek yani. Dünya dijitalleşiyor.

• Sony gibi büyük firmalar blockchain sistemini daha da yaygın hale getirerek bizlerin ekran kartı alım gücünü iyice düşüyor..
    tşklr sonii...

• Dolandırıcılığı Önleyecek

Sony bu sistemi ilk etapta, sahte diplomalarla yapılan dolandırıcılık faaliyeletlerini önlemek için geliştirmeye başlasa da öğrencilerin tüm eğitim hayatının kayıt altına alınacağı sistemde her yeni verinin doğrudan kaydedilerek canlı bir özgeçmiş oluşturulacak. Böylece hem kişiler, eğitim bilgilerini fotokopiler veya maillerle paylaşmak zorunda kalmayacak hem de Sony, bu sisteme şirketlerin de ulaşmasını sağlayarak sistemi, işe alımlarda kullanılan bir araç haline getirecek.

Türkiye için geçmiş olsun sahte diplomalar ile olacak oldu yani şu saatten sonra bizim işimize yaramayacak, giden geri gelmeyecek, sahte diplomalılar ile günümüzden daha kötü bir geleceğe gidilemeyeceği için gerek kalmadı.

Fakat uygulama diğer ülkeler için kaliteli ve güzele benziyor hayırlı olsun
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.