Şimdi Ara

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek Hususlar.&Ehliyet Hakkında Herşey

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.288
Cevap
2
Favori
192.333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek Hususlar.&Ehliyet Hakkında Herşey
    Birazda Bilgi Topic O Kadar [SSS] oldu Değilmi ama ..

Ehliyet Almak İçin Aranan Şartlar

Sürücü belgesi alma zorunluluğu; motorlu araçların sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayolunda sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

Araçlar, bu konuda sınıfları belirtilen sürücü belgelerine sahip sürücüler ile çok taraflı anlaşmalara göre sürücü belgesi bulunan veya geçerli uluslararası sürücü belgesi olan kişilerce sürülebilir.

Sürücü adaylarında aranacak şartlar:

Sürücü belgesi alacaklarda aşağıdaki şartlar aranır;

A) Yaş Şartı:

1-A1, A2, F ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların 17,

2-B ve G sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 18,

3-C, D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 22 (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okullarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.), yaşını bitirmiş olmaları,

B) Öğrenim Şartları;

F,G ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların ilkokulu,

A1, A2, B, C, D ve E sınıfı sürücülerin en az ortaokulu veya 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş olmaları,(Bu şart Milli Eğitim Bakanlığı'nın 22 MART 2000 tarihli emriyle ilkokul mezunları 21 Aralık 2004 yılına kadar uzatılmıştır)

C) Sağlık Şartları;

Sürücü belgesi alacakların, resmi ve özel sağlık kuruluşlarında İç Hastalıkları, Ortopedi, Göz, Kulak-Burun-Boğaz ve Psikiyatri uzmanları bulunan Sağlık Kurulunca, yönetmelikte belirtilen esaslara göre "Sürücü Olur" raporu almaları gerekir. Ortopedist bulunmadığı takdirde Genel Cerrahtan, Psikiyatri uzmanı bulunmadığı durumlarda Nörölog veya Psikologtan görüş alınarak Sağlık Kurulu kararını verir. Sağlık Kurulu raporuna bir defaya mahsus olmak üzere itiraz halinde Sağlık Bakanlığı nihai karar için sürücü adayını bir başka Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu'na sevkeder.

Ancak, verilen sağlık raporlarının eksik veya gerçeğe uygun olmamasının tesbiti halinde, sorumlular hakkında Türk Ceza Kanununa göre işlem yapılmakla birlikte, bu tabiplerin daha sonra verecekleri raporlar da geçersiz sayılır.

D) Eğitim ve sınav şartı;

Sürücü kursuna katılmış ve yapılan sınavları da başararak sertifika almış olmaları

E) Hükümlü olmama şartları;

Türk Ceza Kanunu'nun 403 ve 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 Sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanun'un 28 ve 29 uncu maddeleri, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunun 12 inci Maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmaları,

Önceden verilmiş aynı sınıf ve başka sürücü belgesinin bulunmaması, sürücü belgelerinin süresiz alınmamış olması veya geçici olarak geri alınmış ise sürenin dolmuş bulunması zorunludur.

Sıkça Sorulan Sorular

- Sınavda toplam kaç soru sorulur?
    50 trafik , 40 motor ve 30 ilk yardım olmak üzere toplam 120 sorulur.

- Sınavda verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi?
    Etkilemez, yanlış doğruyu götürmüyor.

-Trafik , motor ve ilkyardım dersleri toplam kaç saattir?
    Trafik 35 , motor 16 ve ilkyardım 12 olmak üzere toplam 63 saat ders verilir.

- Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?
    Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.

- Sınav süresi toplam kaç saattir?
    Toplam 2.5 saattir.

- Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?
    Sınavdan başarısız olduktan sonra 4 defa , toplam 5 sınav hakkınız var.

- Sınavda 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten sınava girecek miyim?
    Sadece kaldığınız derslerden tekrar sınav olursunuz.

- Yazılı ve direksiyon sınavı nerede yapılıyor?
    Ankara Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün belirlediği okullarda yazılı sınav, direksiyon sınavı ise Milli Eğitim Müdürlüğünün ve Trafik Şube Müdürlüğünün belirlediği güzergahta yapılır.

- Sürücü olur raporu (Heyet raporu) nerelerden alınabilir?
    Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilir.

- Sınav komisyon üyeleri kimlerden oluşur?
    İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği sınav yapma yeterliliği olan öğretmenlerden oluşur.

- Ders saatlerinde ne kadar devamsızlık yapabilirim?
    Mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar.

- Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekiyor?
    Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu? Kurs başlangıç tarihinden itibaren 6 ay süre verilir. Verilen süre içerisinde başvurulmadığı takdirde tekrar sağlık raporu (Heyet raporu) ve sabıka kaydı yenilenmesi gerekir.

- İlkokul mezunu olanlar hangi tarihe kadar sürücü belgesi için müracat edebilir?
    31 Aralık 2004'de kadar başvurulabilir.

- Sınav başarı puan barajı kaçtır?
    Başarı puan barajı 100 üzerinden 70'tir.

Sıkça Sorulan Sorular 2

İlkokul mezunu olanlar hangi tarihe kadar sürücü belgesi için müracat edebilir?
    İlkokul mezunu olanlar 04/07/2006 tarihinden itibaren 5 yıl süre ile müracat edebilirler..

Ben bir sürücü kursuna kayıt oldum sınavlara girdim dersin 2 sini verdim 1 tanesini veremedim 2 ci sınav için kurs değiştirebilirmiyim böyle bir imkanım varmı ?
    Böyle bir imkanınız yok.Sürücü kurslarında normal okullardaki gibi nakil olayı bulunmamaktadır.

Trafik , motor ve ilkyardım dersleri toplam kaç saattir?
    Trafik 35 , motor 16 ve ilkyardım 12 olmak üzere toplam 63 saat ders verilir.

Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?
    Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.sertifika ehliyet yerine geçmez

Sınav süresi toplam kaç saattir?
    3 ders için 2,5 saattir.

Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?
    Sınavdan başarısız olduktan sonra 4 defa , toplam 5 sınav hakkınız var.

Sınavda 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten sınava girecek miyim?
    Sadece kaldığınız derslerden tekrar sınav olursunuz.

Sınavda toplam kaç soru sorulur.her dersten kaç net çıkarmam gerekiyor?
    50 trafik , 40 motor ve 30 ilk yardım olmak üzere toplam 120 soru sorulur.trafikten 35 net her soru 2 puan.Motordan 28 net her soru 2,5 puan.İlkyardımda 21 net her soru 3,33 puan değerindedir.

Sürücü olur raporu (Heyet raporu) nerelerden alınabilir?
    Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilinir.

Sınavda verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi?
    Etkilemez, yanlış doğruyu götürmüyor.

Ders saatlerinde ne kadar devamsızlık yapabilirim?
    Mazaretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar.

Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekiyor? Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu?
    Sertifikanız iptal olmaz ancak sağlık raporu ve savcılık belgesinin yeni düzenlemeyle 6 ay olan süresi 1 yıla uzatılmış olup sertifikanızı bu süre içinde ehliyete çevirmezseniz tekrar sağlık raporu ve savcılık çıkarmanız gerekir...

B sınıfı ehliyetimi E sınıfına dönüştürmek istiyorum ne yapmam gerekir?
    Tüm evrakları hazırlıyorsunuz motordan yazılı sınav ve direksiyon sınavına giriyorsunuz.

Sınav başarı puan barajı kaçtır?
    Başarı puan barajı her ders için 100 üzerinden 70'tir.

Yazılı ve direksiyon sınavlarını geçtin bundan sonra ne yapmam gerekiyor?
    Kursunuzdan sertifikanızı aldıktan sonra sağlık raporu ve savcılık gibi evrakların günü geçmeden bağlı bulunduğunuz Trafik tescil şubesine müracat edip sertifikayı ehliyete cevirmeniz gerekiyor..

Umarım Yararlı olur.

EK Bilgiler:

Sertifika sınıfı : Kullanabildiği Araç Yaş sınırı

A2 Motorsiklet 17 Bitmiş olacak
    H Özürlü Aracı 17 Bitmiş olacak
    B Otomobil,Minibüs, Kamyonet 18 Bitmiş olacak
    E Otomobil,Minibüs,Kamyonet,Kamyon,Otobüs 23 Bitmiş olacak
    G İş makinası (Operatörlük belgesi olanlara) 18 Bitmiş olacak
    D Çekici kullanacaklara 8Tır) 22 Bitmiş olacak

Gereken Evraklar
    1 Adet Diploma Fotokopisi (Noterden Tastikli)
    İkametgah İlmuhaberi (muhtardan)
    Nüfus Cüzdan Sureti (Muhtardan)
    10 Adet Fotoğraf
    Sağlık Raporu (Özel veya Devlet Hastanesinden)
    Savcılık Belgesi (Adliyeden Temiz Kağıdı)
    Evli Bayanlardan Evlilik Cüzdanı Fotokopisi
    Kan Gurubu Kartı
    B veya C sınıfı Ehliyeti Olup Büyütmek İsteyenler
    (Yukarıdakilere ek olarak)
    Sürücü Belgesi Fotokopisi (Noterden Tastikli)
    Fark Yazısı (Trafik Bürosundan)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NispetiyeCaddesi -- 19 Mart 2007; 0:38:59 >

• lastıkler kontrol etcen ayna emnıyet kemrını koltugu ayarlıyacan sonra iki adım gıtcen bıttı.

not:ben bunların hıcbırını yapmadım 72 den gectım
  • Lastik Kontrolu ..
    Ayna Kontrolu...
    Emnıyet Kemeri Takıcaksın..
    Koltuk Ayarı ..

Sıralarmısınız.

Nereden nereye gidiliyor kaç metre gidiliyor kaç vites geçiriliyor. ?
  • araca arkadan dolaşıp binin demişlerdi bize
    sana soru soracaklar. cevaplarken arkanı dönüp cevap verme
    fazla gaza gelip hız yap deselerde hız yapma
    park ederken yolun ortasında bırakma aracı(yapanlar vardı)
  • inerken kapıyı sağ elle aynaya bakarak aç...
  • 1-Kemerini tak
    2-Aynaları ayarla
    3-Sinyalini ver
    4-Hızın en fazla 40 civarı olsun
    5-Dönüşlerdede sinyalleri unutma
    6-Saçma sapan sorular soruyolar arkanı dönme yada aynadan bakmadan cevap ver
    7-Bunların dışında düzgün kaldırır viteslerde zıplatmazsan 100 alırsın

Not: 1. Lastik kontrölüne pek gerek yok sanırım
    2. viteste 40la git işte düz gidicen bide U dönüşü yapcan aynı yolu geri dönücen bu kadar basit
  • Ne yaparsan yap farketmiyor,ben ne ehliyet alanları gördüm
  • heheh rahat ol once lastık ve ayna sora koltuk kontrolu ve sora 2 adım ileri gidip ehliyet sahibi olcan unutmadan dreksiyonu 2 elle tut benım gıbı bi elin vitesde bi elin dreksiyonda gitme bunun yuzunden 95 aldım heh
  • unutuyor insan bunları yıne hata yapıyorsun.nasıl gelırse içinden öle yap yoksa daha çok hata yaparsn
  • dostum kalman için 1 kaza falan yapman lazım
  • Teşekkürler Yorumlar için.
  • Garip şeyler oluyo ya benimde bi arkadaş binmiş drek kemer takmaya yönelmiş heycandan sert çekmiş biraz kemer kitlenmiş bu üst üste 2 kere olunca gözetmenler boşver takma demiş arkadaşta senin için değil kendim için takıyorum demiş tabi adamlar dumur
  • Arabanın kapısını sol elle mi açıcaz sağ elle mi? Bana sol elle aç, sağ ayakla bin. Koltuğu, aynaları ayarla, kemerini tak bas git dedi arkadaşlar. Kafam karıştı
  • Yardımlarınız için teşekkürler iyi kötü tecrübelerinizi paylaşıyorsunuz . İşallah kazanırım .
    Saygılar
  • Yaw niye tehlikeye atalım ki Hayatımda en çok önem verdiğim sınavlardan birisi.. Neyse gelsin 17 mart da..

quote:

Orjinalden alıntı: TUFANELKA

quote:

Orjinalden alıntı: joushkun

Arabanın kapısını sol elle mi açıcaz sağ elle mi? Bana sol elle aç, sağ ayakla bin. Koltuğu, aynaları ayarla, kemerini tak bas git dedi arkadaşlar. Kafam karıştı

ıkı elınle bırden aç ıyı kapattın mı dıye kontrol et :) ya bunlara kım dıkkat eder takmayın yaaa:)
  • Sınavın ciddiyetsizliğini görünce şaşırıcaksınız zaten bu kadar kasmayın normal kemr ayna koltuk ararı fln yeter normal gittikten sora geçirirler zaten kimleri geçiriolar....
  • Berk, kardeş clio symbol'le gircem sınava. Huyu nasıl bu arabanın?

quote:

Orjinalden alıntı: K@lken

Sınavın ciddiyetsizliğini görünce şaşırıcaksınız zaten bu kadar kasmayın normal kemr ayna koltuk ararı fln yeter normal gittikten sora geçirirler zaten kimleri geçiriolar....
  • Huyunu msnde ogrendın kaçtın tabi çakal coşkun

topiğe bi katkınız olsun olum
  • Bu pazar girecem bende inş.
  • Beyler kapıyı açın. Bismillah diyin. Az gidip dönün. Geçmiş olsun..

Bu arada tanımadığım etmediğim fake'ler kim oluyo da bana çakal diyolar
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.