Şimdi Ara

Hyperloop'tan yeni rekor: Saatte 309 kilometre hıza ulaştı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
288
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Geçtiğimiz aylarda ilk gerçek ölçekli testlere başlayan Hyperloop One şirketi, hyperloop ile ulaşım fikrini gerçeğe dönüştürmeye bir adım daha yaklaştı. Nevada Çölü'ndeki test parkurunda testlerini gerçekleştiren hyperloop, geçtiğimiz ay ikinci aşama testlere başlamış ve 5.3 saniyede, saatte 112 kilometre hıza ulaşmayı başarmıştı. Son testte daha uzun bir parkurda yol alan hyperloop, saatte 309 kilometre hıza ulaşarak kendi rekorunu kırdı. 

Bir önceki tam ölçekli testte yaklaşık 100 metre yol alan hyperloop kapsülü bu testte daha fazla yol katetti. Manyetik kaldırma teknolojisinden güç alan kapsül, 500 metrelik test parkurunda neredeyse baştan sona yol aldı. Şirket yetkililerinin asıl hedefi ise Hyperloop'un saatte 1200 kilometreye varan yüksek hızlara ulaşabilmesi. Bu sayede hyperloop yolculuğu ile yaklaşık 370 kilometre uzunluğundaki New York-Washington yolculuğu(duraklama süreleri ile birlikte) sadece 29 dakika sürecek. 

Ticari Kullanıma Hazırlanıyor

Başarılı testin ardından konuşan Hyperloop One CEO'su Rob Lloyd, "Teknolojimizin işe yaradığını kanıtladık ve şimdi Hyperloop teknolojisinin tümüyle ticarileştirilmesi için dünyanın dört bir yanındaki ortaklar, müşteriler ve hükümetler ile görüşmeler yapmaya hazırız." dedi ve toplu taşıma ve altyapı sorunlarını çözmek için pek çok hükümetten davet aldıklarını iletti. Hyperloop One'ın mühendislik ekibinin lideri olan Josh Giegel ise birinci aşama testlerde hyperloop'un çalıştığını ve gerçek olduğunu gösterdiklerini şimdi ise teknolojiyi dünyaya yaymak için bir adım daha attıklarını belirtti.

Hyperloop ağının kurulması için halihazırda Dubai ve Finlandiya'da fizibilite çalışmaları devam ediyor. Bununla birlikte Elon Musk ve Hyperloop One'ın kurucularından Shervin Pishevar; Hindistan ve Avrupa'da da görüşmelerini sürdürüyor. Son olarak geçtiğimiz ay konuyla ilgili açıklama yapan Elon Musk, Washington ve New York arasında kurulması planlanan ilk hyperloop ağının oluşturulması için sözlü onay aldığını duyurmuştu.

• turkiye için boyle bir hazırlık olsa hem prestij hemde tanıtım anlamında ciddi başarı sağlanır..istanbul - izmirin yada ankaranın 30 dk gidebildiğini dusunsenize bir..yada antalyaya 1 saatte gidilebildiğini..

• Daha emekleme aşamasında ve test mesafesi kısa yoksa 309 km/h böyle bir sistem için kağnı hızında kalır, düşünsene vakumlu bir ortam sürtünme yok denecek kadar az, uçaklardan çok daha hızlı gitmek mümkün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 4 Ağustos 2017; 15:50:53 >
  • Elbette daha emekleme aşamasında zira adamların arabaları 100 km hıza 3 sn civarında çıkıyor. Yalnız parkur kısmını anlayamadım zira 112km saat ile zaten 100 metre 5 saniyede tüketilir hatta daha kısa sürede. O zaman hızlanma parkuru ile gidilen parkur ayrı mı tutuluyor? Ayrıca 309 km saat için de yine benzer durum söz konusu zira 500 metreyi 5 sn de tamamlar zaten. Yani saniyede 85 metre gider o araç?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi St Batuhan -- 4 Ağustos 2017; 16:19:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: St Batuhan

Elbette daha emekleme aşamasında zira adamların arabaları 100 km hıza 3 sn civarında çıkıyor. Yalnız parkur kısmını anlayamadım zira 112km saat ile zaten 100 metre 5 saniyede tüketilir hatta daha kısa sürede. O zaman hızlanma parkuru ile gidilen parkur ayrı mı tutuluyor? Ayrıca 309 km saat için de yine benzer durum söz konusu zira 500 metreyi 5 sn de tamamlar zaten. Yani saniyede 85 metre gider o araç?

309km/h ve 100km/h o parkurlarda çıktığı en yüksek hız. parkur boyu aynı hızda hareket etmediği için parkuru tamamlaması 5sn'den tabiki daha uzun sürmüştür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: multeci

quote:

Orijinalden alıntı: St Batuhan

Elbette daha emekleme aşamasında zira adamların arabaları 100 km hıza 3 sn civarında çıkıyor. Yalnız parkur kısmını anlayamadım zira 112km saat ile zaten 100 metre 5 saniyede tüketilir hatta daha kısa sürede. O zaman hızlanma parkuru ile gidilen parkur ayrı mı tutuluyor? Ayrıca 309 km saat için de yine benzer durum söz konusu zira 500 metreyi 5 sn de tamamlar zaten. Yani saniyede 85 metre gider o araç?

309km/h ve 100km/h o parkurlarda çıktığı en yüksek hız. parkur boyu aynı hızda hareket etmediği için parkuru tamamlaması 5sn'den tabiki daha uzun sürmüştür.

Hala bana tuhaf geliyor zira o hıza ulaştığında 100 metre çoktan bitmiş olur. 500 Metre parkurda hadi amenna biraz daha insaflı olabiliriz zira kaç sn de o hıza ulaştı belirtilmemiş ama 3 katı hıza 5 katı parkurda ulaştığına göre yine ucu ucuna yeter. Nerede yavaşlayacak o zaman bu araç? Maksimum o hıza ulaşması için gereken süre 112 de zaten çok fazla.

• St Batuhan kullanıcısına yanıt
    5.3 saniyede 112km/s hıza ulaşırsa o anda toplam gittiği yol yaklaşık 82 metre kadar oluyor. Kalan mesafede ise çok daha yüksek bir ivme ile durması gerekiyor. Bence sorun yok. Parkurda anlık olarak ulaştığı en yüksek hız 112km/s.

• Evet hız çok düşük geldi şuan hızlı trenler bile saatte 600 km hızı zorluyor ,heleki böyle bir sistemde çok daha yüksek hız olmadıktan sonra bir anlamı kalmaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tahmini hızdan mı söz ediliyor acaba yoksa bir trcüme hatası mı? Bana da tuhaf geldi 500 m'lik parkurda 309 km hız. Bir de bunun durması var tabi.
  • El_domingo kullanıcısına yanıt
    Antalya olsa fena olmaz yada İzmir bodrum daha butik ise İzmir Çeşme arası olabilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • japonya'dan falan bildiğimiz manyetik trenden ne farkı var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aycibin -- 7 Ağustos 2017; 7:54:53 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.