Şimdi Ara

Akşam ezanı neden hızlı okunur ve çabuk kılınır *KIYAMET ile alakalı*

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
36.574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kıyamet akşam ve cuma günü kopacak o yüzden akşam ezanı hızlı okunur ve çabuk kılınır çünkü o zaman geldiğinde hiç birşeye zaman kalmayacaktır güneş batıdan doğacak ve doğudan batacaktır.

Kıyamet Saati Yakındır

İnsanların büyük bir bölümü kıyamet günü hakkında bilgi sahibidir. Hemen hemen herkes kıyamet saatinin dehşetinden az veya çok haberdardır. Buna rağmen, insanların böylesine hayati bir konuda gösterdikleri ortak bir tepki vardır; kıyamet üzerine düşünmek veya konuşmak istemezler. Kıyamet saati geldiğinde yaşanacak korkuyu akıllarına getirmemek için yoğun bir çaba sarf ederler. Gazetede okudukları bir afet haberinin veya bir felaketi gösteren bir filmin kendilerine kıyameti hatırlatmasına dahi tahammül edemezler. Bu günün mutlaka karşılaşılacak olan büyük bir gerçek olduğunu düşünmekten kaçınırlar. Bu konudan bahseden kişileri dinlemek, bu büyük günü anlatan yazıları okumak istemezler. Bunlar, kıyamet düşüncesinin neden olduğu korkudan kaçmak amacıyla geliştirdikleri yöntemlerden bazılarıdır.

• Dostum Akşam akşam nerden çıkardı kıyamet olaylarını
  • Forumda açılmış bi konu var ölüm saatini öğrenmek zooken felan değilse BUNU ALLAH (C.C) DAN BAŞKA KİMSE BİLEMEZ her yerden gelebilir aniden hiç belli olmaz
  • hiç aklımdan çıkarmıyorumki
    zaten çıkarmamakta lazım insan öleceğini bilmesi ve her an ölümü düşünmesi lazım

quote:

Orjinalden alıntı: CLUbeer

Dostum Akşam akşam nerden çıkardı kıyamet olaylarını
  • Yok hocam bu konuda daha önce televizyonda bikaç din adamı açıklama yapmıştı, kıyametin ne zaman kopacağını kimse bilemez, günü saati falan yoktur diye. Akşam namazı işinin de bunun dışında kesin mantıklı bir açıklaması vardır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: DeSeNaTöR

Kıyamet akşam ve cuma günü kopacak o yüzden akşam ezanı hızlı okunur ve çabuk kılınır çünkü o zaman geldiğinde hiç birşeye zaman kalmayacaktır güneş batıdan doğacak ve doğudan batacaktır.

Kıyamet Saati Yakındır

İnsanların büyük bir bölümü kıyamet günü hakkında bilgi sahibidir. Hemen hemen herkes kıyamet saatinin dehşetinden az veya çok haberdardır. Buna rağmen, insanların böylesine hayati bir konuda gösterdikleri ortak bir tepki vardır; kıyamet üzerine düşünmek veya konuşmak istemezler. Kıyamet saati geldiğinde yaşanacak korkuyu akıllarına getirmemek için yoğun bir çaba sarf ederler. Gazetede okudukları bir afet haberinin veya bir felaketi gösteren bir filmin kendilerine kıyameti hatırlatmasına dahi tahammül edemezler. Bu günün mutlaka karşılaşılacak olan büyük bir gerçek olduğunu düşünmekten kaçınırlar. Bu konudan bahseden kişileri dinlemek, bu büyük günü anlatan yazıları okumak istemezler. Bunlar, kıyamet düşüncesinin neden olduğu korkudan kaçmak amacıyla geliştirdikleri yöntemlerden bazılarıdır.

dostum yanlış anlama ama ben soruna şöyle cevap vermek istiyorum:

- sadece akşam namazının vakti diğer vakitlere göre çok dardır o yüzden... ayrıca akşam namazının farzı da önce kılınır... bence cevap sadece vaktin darlığı yoksa kıyametle alakalı değil...

bi de senin açıklamana bakarsan o mantıkla sadece cuma günü akşam ezanının hızlı okunması gerekir...

• peki neden hızlı bir şekilde ve çabuk kılınır bana mantıklı bir açıklama yaparsan sevinirim
  • dinimizde kolaylık vardır güçleştirme değil, günün yorgunluğuyla akşam yemeği saatinde olduğu için kolaylıktır inananlara...o yüzden ezan diğer vakitlere göre daha kısa sürüp, farz ve sünnetlerde kısa dır bu yüzden...kıyamet alametlerinde söylediğin gibi güneş doğudan batıcağı evet ama bu konuyla ilgisi hakkında bir bilgim yoktu araştırıyorum
  • DeSeNaTöR Dostum senin psikoloji bozulmuş he okadar kafaya takma kıyemetden olmasa ölücez birgün zaten Dostum şaka bir yana gerçekten böyle kafaya takarsan ölücez lücez psikoloji alt üst olur. Tabi Ölüceğimizi unutmamak gerekir bunun faydası daha çok ibadet ve namazımızı kılmamızı daha önemsetir fakat seninki ileri derecede bir düşünce gibi geldi
  • Arkadaşlar konu hakkında yeni bir açıklama getireyim. Kıyamet kesin akşam ezanı vaktnde kopacaktır, çünki dünyada saat farkı denilen bişey var ve kıyametin koptuğu zaman da elbette biyerde akşam ezanı vaktine denk gelecektir. Heryerde akşam ezanı vaktinde koparsa dolayısıyla kısım kısım olması lazım, bilmem anlatabildim mi
  • hayır canım o kadarda değil günün her saati de demedik yani o kadarda kafayı sıyırmadım sağlamım ben
    quote:

Orjinalden alıntı: CLUbeer

DeSeNaTöR Dostum senin psikoloji bozulmuş he okadar kafaya takma kıyemetden olmasa ölücez birgün zaten Dostum şaka bir yana gerçekten böyle kafaya takarsan ölücez lücez psikoloji alt üst olur. Tabi Ölüceğimizi unutmamak gerekir bunun faydası daha çok ibadet ve namazımızı kılmamızı daha önemsetir fakat seninki ileri derecede bir düşünce gibi geldi

• quote:

peki neden hızlı bir şekilde ve çabuk kılınır bana mantıklı bir açıklama yaparsan sevinirim

soru bana ise...

gayet mantıklı bir cevap verdim...

akşam namazının vakti kısadır... yani süre meselesi ayrıca bu ezanları makamla okumakla alakalıdır...

sen bana bi tane hadis ayet , kıyas ya da icmadan delil gösterebilecek misin? kıyametle alakalı olduğuna dair?

valla ben NFK'nın dediği gibi derim ki :

"Gözüm aklım fikrim var deme öldür...
    Sana çöl gibi gelen O göl diyorsa göldür..."

yani diyorum ki bir tane delilin varsa amenna... ama yoksa bence sen de inan ki kıyametle alakası yok...
  • quote:

Orjinalden alıntı: UML

Arkadaşlar konu hakkında yeni bir açıklama getireyim. Kıyamet kesin akşam ezanı vaktnde kopacaktır, çünki dünyada saat farkı denilen bişey var ve kıyametin koptuğu zaman da elbette biyerde akşam ezanı vaktine denk gelecektir. Heryerde akşam ezanı vaktinde koparsa dolayısıyla kısım kısım olması lazım, bilmem anlatabildim mi

Akşam kesin diyorsunda Kuran'da ne zaman kopacağı hakkında bilgi var mı?Ha varsa başımın üstünde yeri var,eğer yoksa kıyamet hakkında bu kadar kesin konuşmamanı tavsiye ederim...
    Ayrıca Cuma gününden bahsediyorsunuz.Kesin delil var mı?Ayet hadis vs.?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.Hannibal Lecter -- 8 Mart 2007; 0:19:10 >
  • yok gösteremicem ama google arattığımda diğer forum sitelerinde ve dini forum sitelerde kıyamatle alakalı oldugu çıkıyor
    quote:

Orjinalden alıntı: sahrut

quote:

peki neden hızlı bir şekilde ve çabuk kılınır bana mantıklı bir açıklama yaparsan sevinirim

soru bana ise...

gayet mantıklı bir cevap verdim...

akşam namazının vakti kısadır... yani süre meselesi ayrıca bu ezanları makamla okumakla alakalıdır...

sen bana bi tane hadis ayet , kıyas ya da icmadan delil gösterebilecek misin? kıyametle alakalı olduğuna dair?

valla ben NFK'nın dediği gibi derim ki :

"Gözüm aklım fikrim var deme öldür...
    Sana çöl gibi gelen O göl diyorsa göldür..."

yani diyorum ki bir tane delilin varsa amenna... ama yoksa bence sen de inan ki kıyametle alakası yok...

• arkadaşlar bende bildiğimden öte bilmediğim veya eksik bildiğim varmı diye şüpheye düştüm,araştırdım kıyamet ansızın kopmayacaktır allahtan başka kimse bilemez ve akşam namazı gaflete düşüpte hızlıca namazı kılayım diye birşey yok sonuçta iş işten geçmiş olacak oandan itibaren ne tövbeler nede şaadetler sayılmayacaktır... ve akşam namazıda diğer vakit namazları gibi her müslüman için farz olduğu için ekstra bişeyler aramaya luzum yok,sonuçta 5 vakit namaz yapmamız gereken yükümlülüklerden biridir... ayrıca yukarıda ilk söylediğim gibi islam dini kolaylıklar sağlar,güçleştirme değil bunuda aşağıdaki alıntıdan görebilirsiniz... İftarı geciktirmek caiz mi?
    Sual: Bir iş sebebiyle iftarı ne kadar geciktirmek caiz olur?
    CEVAP
    Akşam vaktinin girdiği kesin olarak biliniyorsa, önce hurma, su gibi bir şey ile oruç açılır sonra namaz kılınır. Yemeği tezce yiyip sonra namaz kılmak da caizdir. Ancak iftar sofrasında çeşitli yemekler olduğu için, akşam namazı gecikebilir. Namaz mekruh vakte kalabilir. Bu bakımdan önce namazı kılmak ve sonra yavaş yavaş yemeği yemek daha uygun olur. Vaktin girdiği kesin belli değilse, önce namazı kılmak gerekir. Daha sonra vaktin girmediği anlaşılırsa, namazı iade etmek mümkündür. Fakat vakit girmeden oruç açılırsa, oruç bozulmuş olur. O anda telafisi de mümkün olmaz.

Hadis-i şerifte, (İftarı acele edin) buyuruldu. (Hakim)
    Acelenin son vaktinin, muteber kitaplarda, yıldızlar görününceye kadar olduğu bildiriliyor. Bu da takriben akşam vakti girdikten yarım saat sonradır. Hadis-i şerifte, (Yıldızlar görünmeden iftar eden, sünnetimle amel etmiş olur) buyuruldu. (İbni Hibban)

Güneşin battığı iyi anlaşılınca, önce Euzü ve Besmele okuyup, (Allahümme yâ vâsi'al-magfireh igfirli ve li-vâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminine vel müminât yevme yekûmülhisâb) denir. Bir iki lokma iftarlık yiyip, (zehebezzama' vebtelletil-urûk ve sebetel-ecr inşâallahü teâlâ) denir ve yemeğe başlanır.

İftar duasının manası, (Açlık zamanı bitti. Damarlarımızın suya kavuşması vakti geldi. İnşâallah sevap hasıl oldu) demektir.

Ramazanda şöyle dua da edilir:
    Ya Rabbi, Ramazan-ı şerifin şefaatine nail eyle! Ramazan-ı şerifte af ve mağfiret eylediğin ve Cehennemden azat eylediğin kulların arasına bizleri de dahil eyle!

• Beyler bende bir tane Kıyamet alametleri diye bir belgesel vardı herkeze tavsiye ederim gerçek den süper. Bu Videoyu izlerseniz Çoğu Alametin gerçekleştiğini görürsünüz Yakın da Gidiciyiz Videoyu googlede felan aratın artık
  • Arkadaşım ben basit coğrafya bilgilerine dayanarak söylenen şeyin yanlş olduğunu ispatlamaya çalıştım bikere daha dikkatlice oku istersen.
    quote:

Orjinalden alıntı: __SİLENT__

quote:

Arkadaşlar konu hakkında yeni bir açıklama getireyim. Kıyamet kesin akşam ezanı vaktnde kopacaktır, çünki dünyada saat farkı denilen bişey var ve kıyametin koptuğu zaman da elbette biyerde akşam ezanı vaktine denk gelecektir. Heryerde akşam ezanı vaktinde koparsa dolayısıyla kısım kısım olması lazım, bilmem anlatabildim mi

Akşam kesin diyorsunda Kuran'da ne zaman kopacağı hakkında bilgi var mı?Ha varsa başımın üstünde yeri var,eğer yoksa kıyamet hakkında bu kadar kesin konuşmamanı tavsiye ederim...

• Yok öle kıyamet vs diye bişey ,,, cennet cehennem bu dünyada ,,, Pamuk prenses 7 cüceler...
    quote:

Kıyamet akşam ve cuma günü kopacak o yüzden akşam ezanı hızlı okunur ve çabuk kılınır çünkü o zaman geldiğinde hiç birşeye zaman kalmayacaktır güneş batıdan doğacak ve doğudan batacaktır.

Kıyamet Saati Yakındır

• quote:

Arkadaşım ben basit coğrafya bilgilerine dayanarak söylenen şeyin yanlş olduğunu ispatlamaya çalıştım bikere daha dikkatlice oku istersen.
    quote:

Orjinalden alıntı: __SİLENT__

quote:

Sus zındık seni !!! sen mi bilecen

Allah bilir.

• şakasınamı söylüyorsun yoksa ciddimisin sen.
    quote:

Orjinalden alıntı: düttürüleyla

Yok öle kıyamet vs diye bişey ,,, cennet cehennem bu dünyada ,,, Pamuk prenses 7 cüceler...
    quote:

Kıyamet Saati Yakındır

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.