Şimdi Ara

AMD Radeon RX Vega detayları ve Soru Cevap | Canlı Yayın Tekrarı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD, bilgisayar kullanıcılarının merakla beklediği Radeon RX Vega serisi ekran kartlarının detaylarını açıkladı. Canlı yayında Erdi ile kartların detaylarını konuştuk, sizden gelen soruları cevapladık.

• motorcu olayını siz deyince izledim ikiside haksız biri sinyalsiz geçip kazaya davetiye çıkarmış diğeri de kayış gibi uzatarak olayı büyütmeye çanak tutmuş.

bu trafikte millete ders vermeye çalışanlar da magandalar kadar kusurludur.

• Bana hakaret eden o ryzen boylar gelsin de videyu izlesin. 1070 rakibi diyince kızıyolardı.. ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1 sunum görüntüsünden 2 poz kare resme bakarak ; hava durum tahmini misali !

donanım haber değil de haber yorum sitesi olmuş burası ! :)

• Mis gibi olmuş Vega. Artık bundan sonra kart alınacaksa Vega 56/64 alınmalı. Eski nvidia kartlarına para verilmez sürücüsü desteği de pert oluyor... Daha kart çıkmadan atıp tutanlara bakmayın, ürün çıkıp piyasaya yerleşince farkını iyice belli edecek. Hatırlarsanız Piyasada 8gb standardını ilk AMD başlatmıştı, Nvidia fanboyları 3.5 ramlı kartı tdp diye savunup çöp olmuştu. Şimdi de AMD yine Freesync, DX12, HBM2, F16 25tflops gibi standartları arkasına alıyor.

Wolfenstein 2, Farcry 5 gibi oyunlar F16 25 teraflops AMD destekli geliyor. Zamanla taşlar yerine oturacak..
    https://www.golem.de/news/id-software-wolfenstein-2-unterstuetzt-fp16-und-vulkan-1707-129201.html

• AMD, 700 dolara ekran kartı tanıtıyor ve kıyaslamasını GTX 980 Ti ile yapıyor.

• Şahsi görüşüm bu yeni kartlar AMD tutkunlarını bile memnun etmedi.

• FP16 perfomansı farkı ciddi.

AMD Radeon RX Vega detayları ve Soru Cevap | Canlı Yayın Tekrarı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 1 Ağustos 2017; 12:16:42 >
  • Merhaba Fury x - 980ti jenerasyonu olduğunu ve incelemede fury x verileri paylaşıldığı için 980ti perfomansının koyulması normal.(Hatta çok ince bir mesajda olabilir çünkü Fury x ilk çıkışta bugünkü gibi GTX980 le yarışabiliyorken bugün çoğu oyunda 980ti yi geride bırakıyor 1070 seviyelerine kadar geliyor)

GTX1080 de paylaşılmış şimdiki VEGA 64 rakibi(1080 hedef alındığı belli) olduğu için aslında jenerasyonel ilerleme ve kıyaslamanın doğru olması için 980ti eklenmiş fury x eklendiği için iyi çalışmalar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 1 Ağustos 2017; 11:5:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

He etmedi he.

13.7 Teraflops 345w ve pro dengi Nvidia muadili 10.1 teraflops 300w perfomans güç tüketimi mükemmel.

GP100 ün birimlerini kapatıp(DP) Veya GP104 gibi en önemli organlarından eksik sadece oyun için üretilmiş kartlarla güç tüketiminde yarışmasını beklemek kısaca dengesiz bir karşılaştırma olur..

Bu kartlar Tesla gibi tüm birimleri açık full gpu larla kıyaslanınca çok iyi duruyor.

Amd de pro oyuncu kartı ayrımı yok.

Vega'da da dp oranı çok düşük. Tıpkı gp104 ve gp102 gibi. Hem de ikisinden de daha büyük bir gpu. Hem de bellek kontrolcüsü hbm bellek için olduğundan gpuda daha az yer kaplamasına rağmen. Hem de 16nm yerine 14nm ile üretilmesine rağmen. Ayrıca güç tüketimi çok daha yüksek. Ve yine hbm kullanmasına rağmen ve yine 14nm ile üretilmesine rağmen. Tüm bunların üzerine 1 yıldan fazla bekleme ve performansın 1080 seviyesinde olup olmayacağını konusuna da dikkat etmek gerekir.

Vega'nın durumu teknik anlamda çok kötü.

"Amd de pro oyuncu kartı ayrımı yok." bunun için diyebileceğim tek şey; hayal görmeyin.
    https://forum.donanimhaber.com/vega-mimarisi-simdi-is-istasyonlarinda--128087437

Frontier Edition'lar neydi bu arada? Hani oyun kartı değildi ya...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 1 Ağustos 2017; 12:15:46 >

• mamad kullanıcısına yanıt
    Pardon half precision demek istedim.
  • quote:

Pardon half precision demek istedim.

Amd gpularda henüz half precision için ayrı bir birim yok. Nvidia Volta ile ilk olarak tensor core adı ile fp16 için özel bir yapılanmaya gitti. Önceki kartlarda da fp16 desteği vardı zaten ama özel birimler yoktu. Amd'de ise hala yok.

Ve half precision yani fp16 birimleri deep learning denen yapay zeka uygulamalarına yöneliktir. Pro mevzusu başka.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 1 Ağustos 2017; 12:40:19 >
  • mamad kullanıcısına yanıt
    https://www.golem.de/news/id-software-wolfenstein-2-unterstuetzt-fp16-und-vulkan-1707-129201.html?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Sonuç itibariyle ben alıcağım zaman her türlü 1070 yerine vega56 alıcağım.

ötesini kullanıcılar ihtiyacına göre belirlesin artısını eksisini düşünüp.
  • Benim için hayal kırıklığı,bunu alacağıma volta'yı beklerim daha iyi bir sene sonra yazılımı ile öne geçmesini beklemek gibi bir saçmalık olamaz,hiç elle tutulur tarafı yok,olmamış.
  • 1 saat nesini konuşuyorsunuz anlanıyorum. Kart ortada. Altı üstü 3 5 test yapıp rakamları karşılaştıracaksın. Bir de watt ısı ölçeceksin. Yok oymuş yok buymuş yok şuymuş. Oyun oynarken baktığım tek şey fps. 1080ti yı ikiye katlasa tdp ye kimse bakmaz bile. Oturup saatlerce kafa patlatacak hiçbir şey yok. Yüm kartlar için bu böyle.

2 aydır vega vega vega.. resmen reklam oldu öyle ya da böyle.

• R3 incelemesinde farklı ramlerle testleri yapabilirseniz iyi olur,diğerleri genelde yüksek hızlı tek ramle yapmışlar.

Türkiye'de asgari ücretle nasıl adam çalıştırırım,nasıl hakkını yerim mantığında çoğu firma,eğitim seviyesi ekonomi düzelmeden bişey değişmez gibi.
  • Hala kart takıp çıkaran, kasa amelesi insanlar var. Yahu neden mis gibi bir konsol veya sağlam bir oyun diz üstüsü almıyor da bunları takıp çıkartmak ile uğraşıyor ve her yeni çıkana para bayılmakla meşgul oluyor insanlar hayret ediyorum. Oldu olacak akıllı telefon kullanmayın ankesörlü telefon kullanın.

• Vega serisi watt/performans olarak zayıf bir kart, yine de eth mining için paha biçilmez olacaktır.

Mesut Bey, 1050 TI için Full HD için zayıf bir kart olduğunu söylemiş. Şöyle söyleyeyim sadece 1-2 oyun için (Deus EX vs.) yavaş kaldığını gördüm. Diğer bütün oyunlarda 4x AA (bazen 2X veya TXAA) ile ultra ayarlarda oynatabilen bir ekran kartı şu an için. Yani ne kadar tecrübe ettiğinizi bilemiyorum ancak kart tahmininizden hızlı. Yine de nefesi belli :) Bu böyle sürüp gitmeyecektir 3 sene sonra full HD high ayarlara eyvallah edeceğimizi öngörmemek işten bile değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tnturhann -- 3 Ağustos 2017; 9:38:27 >
  • quote:

https://www.golem.de/news/id-software-wolfenstein-2-unterstuetzt-fp16-und-vulkan-1707-129201.html?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Sonuç itibariyle ben alıcağım zaman her türlü 1070 yerine vega56 alıcağım.

ötesini kullanıcılar ihtiyacına göre belirlesin artısını eksisini düşünüp.

Tavsiye olarak acele karar verme derim, hele bir ciksin benchmarklari gorelim oyle al sen yinede.

Tahminen 1070'ten iyi olacaktir bence de, fakat yinede benchmarklari gormeden asla ama asla para baglamasin kimse. Hele ki benchmarklar iyi sonuc vermezde birileri bunun uzerine "siz yine de alin, driver cikacak daha iyi olacak" derse, lutfen agzina kurekle vurun onun, ihtiyaci olan o cunku :)

• AMD nin 980ti ile oyun karşılaştırması yapması demek " Ben firmayı miningcilere peşkeş çektim, siz kusura bakmayın oyuncular" demek.

Oyun oynayan bir insan ne diye 980ti ile karşılaştırma görmek istesin ? Bu AMD bildiğin miningcilere göz kırpıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.