Şimdi Ara

AMD'nin 16 çekirdekli Ryzen Threadripper işlemcisi 5.2GHz'e yükseltildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD'nin şimdiye kadar ürettiği en güçlü masaüstü işlemci modeli olan 16 çekirdekli Ryzen Threadripper 1950X, 5.2GHz'e hız aşırtıldı ve bir kez daha Cinebench şovu yaptı.  Standart olarak 3.4GHz'de çalışan ve Turbo devreye girdiğinde otomatik olarak 4GHz'e çıkabilen 180 Watt TDP'li işlemci, agresif frekans değerlerine ulaşabilmek için sıvı azotla soğutuldu.

Bu frekans seviyesine ulaşabilmek için 52 çarpanıyla 100MHz veriyolu hızında çalıştırılan işlemci, büyük bir ihtimalle 1.6v gibi agresif bir vCore gerilimiyle beslendi. Her ne kadar CPU-Z ekran görüntüsü 1.16v dese de bu veri muhtemelen yanlış. Dört kanal bellek kitinin 2133MHz'de çalıştırıldığı denemelerde, bellek frekansına yoğunlaşılmaması ise bir başka detay. Zira Ryzen'daki Zen mimarisi yüksek bellek frekansıyla daha yüksek sonuçlara çıkabiliyor.

Gelelim performans değerlerine. Ulaşılan yüksek hız sayesinde Ryzen Threadripper 1950X, Cinebench R15 testinde 4122 puanlık sonuç almayı başarmış. İlginç bir kıyaslama olması açısından bu seviyede skoru daha önce 28 çekirdekli işlemciler alabiliyordu. Tabi onlar Xeon serisi kurumsal işlemciler olduğundan frekansları oldukça düşük, bunu da es geçmemek gerekiyor. Benim merak ettiğim asıl detaysa, çok çekirdekli Ryzen Threadripper işlemcilerin standart kullanıcıların elinde ne seviye overclock olacağı ki bekleyip göreceğiz.

• Standart hızının 3.4 olması ile oyunların tam anlamıyla çekirdeklerden istifade eder hale gelmesi birleşse OC kısmına gerek kalmayacak bir işlemci bile olabilirdi. Bu arada cidden cinebench dışında da skorlar istiyoruz...

• Kaç çekirdeği bu hızda çalıştı acaba? 1-2 tane ise pek bir espirisi olmuyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Ac1DBuRN

Kaç çekirdeği bu hızda çalıştı acaba? 1-2 tane ise pek bir espirisi olmuyor

2 tane cekirdekle bu skoru alması zaten imkansız. bütün cekirdekleri cıkartmışlardır.
  • sıvı azot vb fantastik kalıyor.daha böyle ev ortamı için uygun denemeler görmek istiyoruz.

• Görsellerin orijinal halleri;

AMD'nin 16 çekirdekli Ryzen Threadripper işlemcisi 5.2GHz'e yükseltildi AMD'nin 16 çekirdekli Ryzen Threadripper işlemcisi 5.2GHz'e yükseltildi AMD'nin 16 çekirdekli Ryzen Threadripper işlemcisi 5.2GHz'e yükseltildi

• AMD'nin 16 çekirdekli Ryzen Threadripper işlemcisi 5.2GHz'e yükseltildi
  • Kimin yazdığını bakmadan haberi okudum ve dedim ki kesin Erdi Bey dir. Ve yanılmadım.

• normal kullanicilar 4.4ghz ya cika bilirler mi?
  • Ac1DBuRN kullanıcısına yanıt
    16/32 şeklinde 5.2 Ghz'e çıkmış.

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MDV

normal kullanicilar 4.4ghz ya cika bilirler mi?

muhtemelen zen 2 ya da plus ne diyeceklerse onlarda olacak 4.1 ghz uzerine cikma isi.
  • x399 anakartları 4 lü sli olarak lisanslanmış olarak geliyorlar ne düşünüyorsunuz bu konuda

• quote:

Orijinalden alıntı: MDV

normal kullanicilar 4.4ghz ya cika bilirler mi?

Turbo core değerlerine default halde ulaşabilmek muhtemel bir durum bu nedenle 4.1 için +0.15 gibi bir voltaj artırımı gerekebilir ama normal sıvı soğutma ile en fazla 4 çekirdek 5.0 ghz' e çıkabilir gerisi imkansız çünkü soğutulamaz. şu cinebench değerleri olan resimler neden 240 pixel çakılı konur anlamak mümkün değil editörler size çağrım var bari 720 yapın şu resimleri merak ermeyin MMX 233 kullanmıyoruz çökmez sistemlerimiz açınca ya da siz sunucularınıza yüklediğinizde server çökmez.
  • O değilde adamlar sıvı azotu(veya neyse) termosun içine koymuşlar,farketmeyip içse biri yanlışlıkla,subzeronun fatalıtysi gibi bişey olur heralde,anında içorganlar donar.
  • Arkada kırmızı takkeli tipleme,zombi filminden çıkmış gibi.
  • Bu işlemciler bilinerek takoz yapıldı bence. Çok çekirdekli işlemciyi oc yapmak tabiki zor. Ama 4 çekirdekli işlemcilerde 4ghz üzeri göremiyor. Daha sonraki senelerde oc kabiliyeti yükselecektir diye düşünüyorum. Bu şekilde uzun ömürlü tasarım ortaya sunmuş olurlar. Ne zaman 4.5ghz seviyesini 1.2-1.4v aralığında çıkabilen ryzen 6/12 işlemci çıkar o zaman alırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar 16 çekirdekli threadripper oyun moduna geçildiginde kaç çekirdek çevre dışı kalır bilen varmı yorum bekliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

arkadaşlar 16 çekirdekli threadripper oyun moduna geçildiginde kaç çekirdek çevre dışı kalır bilen varmı yorum bekliyorum

8

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.