Şimdi Ara

AMD'den 8 çekirdekli yeni işlemci: Ryzen Threadripper 1900X

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
972
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin yüksek performanslı Ryzen Threadripper işlemci ailesine yeni bir üye daha geldi. Daha önce detayları açıklanan 1920X ve 1950X modellerinden sonra aileye 8 çekirdekli 1900X modeli de dahil oldu. 8 çekirdek ve 16 izlek desteği sunan işlemci, kimilerinin kafasını karıştırmaya müsait çünkü Ryzen 7  ailesiyle aynı çekirdek sayısına sahip. Ancak şeytan ayrıntılarda gizlidir misali Ryzen Threadripper 1900X'in kendisine has bazı özellikleri var.

Önce saat hızlarıyla başlayalım. AMD'nin en hızlı Ryzen 7 modeli olan 1800X'in standart hızı 3.6GHz'di ve Turbo ile 4GHz'e çıkabiliyordu. Yeni Threadripper modeli ise standart olarak 3.8GHz'de çalışıyor ve Turbo ile 4GHz'e çıkıyor. Yani aslında en yüksek hızda fark yok fakat ve baz çalışma frekansı 200MHz arttırılarak genel deneyimde kazanım sağlanmış. Bana soracak olursanız eğer asıl fark diğer detaylarda. Öncelikle çift kanal bellek kontrolcüsüne sahip olan Ryzen 7 serisinden farklı olarak Threadripper genleri taşıyan 1900X'de 4 kanal bellek kontrolcüsü bulunuyor dolayısıyla bellek yoğun uygulamalarda fark daha da açılacaktır.

Ayrıca Threadripper ailesinin Intel'e karşı en güçlü özelliği olan PCIe hat sayısı da 1900X'de korunuyor yani bu işlemci 64 adet, ya da daha doğru bir ifade ile 60+4 adet PCIe hattı ile geliyor. Buradaki 4 hat, çipsete rezerve edilmiş durumda. Hatırlayanlar olacaktır, Ryzen 7 ailesinin en zayıf halkası hat sayısının esnek kullanıma izin vermemesiydi. Şimdi 1900X modeliyle birlikte Ryzen 7 1800X'in neredeyse çıkış fiyatına bu özellikler de sunuluyor olacak. Ve öyle zannediyorum ki yapılan ince ayarlamalarla hız aşırtma kabiliyetleri de geliştirilmiş olabilir, şu an net yorum yapmak zor ancak işlemci piyasaya çıktığında bu konuyu daha iyi anlarız.

AMD yeni işlemcisini Intel tarafında Core i7-7820X ile kıyaslıyor. AMD'ye göre 4MB L2 ve 16MB L3 bellek kapasitesine sahip olan Ryzen Threadripper 1900X, rakibine kıyasla %5 daha fazla bellekle geliyor. PCIe hat sayısının %114 daha fazla olduğu işlemci, son kullanıcı fiyatı olarak %8 daha ucuza satılıyor. Fiyat demişken hatırlatmakta fayda var, 1900X modeli 549 dolarlık fiyat üzerinden çıkacak ve yeni soket yapısına bağlı olarak X399 anakartlarla kullanılacak. AMD henüz duyurmadı ama bu işlemcinin X olmayan türevi de muhtemelen pazara giriş yapacaktır.

Bu işlemcinin piyasaya çıkış tarihi 31 Ağustos olarak açıklandı. 

• Ah bide ekran kartı tarafında böyle işler yapsalar... Gerçi madenciler sayesinde artık ekran kartı alınamıyor :D

• Sadece tek çekirdeğin boost hızına ulaştığı söyleniyor. Yani 1920x ve 1950x 'teki gibi 2 çekirdek birden boost hızına ulaşmıyormuş bunda. 1900x 10 Ağustos 2017 'de duyurulup 31 Ağustos 2017 'de satışa sunulacak.

Bu arada bir bilgi daha vermek istiyorum. Microcenter işlemcilerde indirim yapmış. Bu indirimler genel olarak her yerde olur mu bilinmez. Ama buna bir işaret gibi.

Kaynak;http://www.microcenter.com/search/search_results.aspx?Ntk=all&sortby=match&N=4294966995+4294965455+4294839004+4294839005&myStore=true

Ryzen 7 1800x 349,99$.

Ryzen 7 1700x 289,99$.

Ryzen 7 1700 269,99$.

Ryzen 5 1600x 219,99$.

Ryzen 5 1600 189,99$.

Ryzen 5 1500x 169,99$.

Ryzen 5 1400 149,99$.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 31 Temmuz 2017; 9:41:57 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• techniquest35 kullanıcısına yanıt
    İndirim olayı oldukça olası duruyor. Çünkü 1900X zaten 550 dolar. X olmayan bir model de gelecek gibi duruyor. Bu da 470 dolarlık 1800X i manasız kılıyor. Bu kadar sert düşürürler mi bilmem ama bir indirim kesin. En azından 1800X için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Johan Elmander kullanıcısına yanıt
    İndirim olur elbet ama birden düşürürler mi bilmem. İşlemciler piyasada iyice yer aldıktan sonra belli olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 31 Temmuz 2017; 9:44:05 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • x399 anakrt alıcaksın ama duz 1900 ıslemcımı takıcan - cok sacma olur amd cıkarır belkı de oda milletin gönlü olsun

• İntelin 7740k/7640k hamlesine karşı çıkarılmış olmalı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • cryzboy43 C kullanıcısına yanıt
    İntel X299 a 6 çekirdekli ve 28 PCIe hatlı işlemci çıkarırken sorun yok ama.

7640X ve 7740X e hiç girmiyorum bile.

• quote:

Orijinalden alıntı: cryzboy43

x399 anakrt alıcaksın ama duz 1900 ıslemcımı takıcan - cok sacma olur amd cıkarır belkı de oda milletin gönlü olsun

Günü kurtarmak adına alınabilir belki? Sonrasında ise 2 sene soket uyumu devam eder diye varsayıp gayet daha gelişmiş bir ürüne geçilebilir?
  • Bu tam benim istediğim işlemci olmuş fakat malesef mini itx desteği olmadığı için alamayacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Johan Elmander

İntel X299 a 6 çekirdekli ve 28 PCIe hatlı işlemci çıkarırken sorun yok ama.

7640X ve 7740X e hiç girmiyorum bile.

oda elestirildi - hatta direk erdi soyledi okadar para verip o anakartı alan niye i5 alsın diye
  • cok pcie hatti iyi guzel de sli cf tavsiye ettigimiz bir sey degil.r7 yanina 1080 ti taktiniz neye yetmedi bunlar biraz fantezi kaciyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wilson Fisk

cok pcie hatti iyi guzel de sli cf tavsiye ettigimiz bir sey degil.r7 yanina 1080 ti taktiniz neye yetmedi bunlar biraz fantezi kaciyor.

Ustad, olay sadece sli cf olayi degil. Hat surda lazim oluyor. 2 tane x16 ekran kartinin yaninda 8x pci exp ssd ler ve m.2 lerle is yapanlar icin bu platform bulunmaz nimet.

• AMD ryzenlerle coştu,aynısını ryzen apulardada görmek istiyoruz,hala tık yok ne bristol r,ne raven r. tarafında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xdeliruzgar

quote:

cok pcie hatti iyi guzel de sli cf tavsiye ettigimiz bir sey degil.r7 yanina 1080 ti taktiniz neye yetmedi bunlar biraz fantezi kaciyor.

Ustad, olay sadece sli cf olayi degil. Hat surda lazim oluyor. 2 tane x16 ekran kartinin yaninda 8x pci exp ssd ler ve m.2 lerle is yapanlar icin bu platform bulunmaz nimet.

• Ryzen 1800x için indirim çanları çalıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: xdeliruzgar

quote:

iyi de ben gereksiz demedim ki fantezi dedim.forumda kac kisi m2 ya da pciex ssd kullaniyor ya da soyle sorayim kac kiside 240gb uzeri sata3 ssd var?dolar kuruyla sagolsunlar bunu bile fantezi haline getirdiler.ben 500gb sata3 evo 850 alacaktim 180gb yanina ama 550 lirayken 800 liraya cikti simdi 750 lira.forumda millet hala phenomII muadili seyler kullaniyor yani boyle uc teknolojiler cogu kisiye gore degil.ben bunun yerine r7 yanina 1080 ti dedim onda bile kulagimi cinlatan cok olmustur.

• xdeliruzgar kullanıcısına yanıt
    cevap veriş tarzın adamlığın on numara usta :D

• Dunya Turkiye'den ibaret degil ki. ABD'de dolar kuru hic degismiyor mesela :D
  • OnTEC kullanıcısına yanıt
    mesela Almanya da cok kulturlu koyluleri bile almanca konusuyor.bizi kur gebertiyor zaten.eskiden(4 sene) 800 liraya kart alinca ooo baba diyorlardi simdi 800 liraya 1050 ti veriyorlar.politik olmasi gereken editorler bile 1050 ti'yi kac sene kullanirim diyene o kart olmaz diyor.yani durum bu millet gemisini yurutmeye calisiyor bu konuda da 500 kusur dolarlik islemci 1500 anakarti 1500 ramleri 2 tane ekran karti diye gider 20-25 bin veririz sonuc: m2 8x ssd takariz ehe biraz cocukca oluyor kusura bakmayin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.