- x
NİSSAN Qashqai
940 Cevap250500 Görüntüleme7 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     7 8 9 10 11 12 13 [15]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

232 Mesaj
16 Ekim 2009; 18:43:55 

OzSpider çok çok geçmiş olsun..Çok şükür sadece mala gelmiş..O mal da en kısa zamanda sana döner dileklerimle..

281 Mesaj
16 Ekim 2009; 18:48:04 

abi cok gecmis olsun ne zaman oldu bu durum hakikaten uzuntunu anliyabiliyorum neyseki sigortali 30 gun beklense bile eninde sonunda hasarin karsilanacaktir.

psn: gokere

39 Mesaj
16 Ekim 2009; 20:36:12 

Duyunca cok uzuldum.
Cana gelecegine mala gelsin... Hic birsey sizin saglinizdan onemli degil.

65 Mesaj
16 Ekim 2009; 22:27:12 

1 - Ozspider, büyük geçmiş olsun.
2 - QQ Sound&Style diye bir donanım var. Platinum serisinden farkı sanırım Bose ses sistemi. Türkiye'ye gelir mi bilinmez.
3 - Sportur servis fiyatlarına gelince. Ben biraz abartmışım. Gene de 1.5 ve 2.0 dizel motorlarda daha ucuz. Ancak 1.6 benzinli de çok fark yok, hatta biraz daha pahalı gibi. Sırayla 10-20-30...bin km servis fiyatlarını veriyorum.

1.5dci
254 545 354 545 322 577 322 545 376 1225
Eski fotoğraftaki fiyatlar ise
290 708 360 765 290 775 290 765 290 1175
Kısaca, yirmibin bakımlarında 200 tl lik bir fiyat farkı sözkonusu. KDV dahil olduğunu belirttiler.

2.0 dci
347 686 446 686 414 719 414 686 446 763
513 810 513 850 513 810 513 850 513 875

1.6 benzinli
252 485 319 655 319 573 319 655 319 562
244 506 244 670 244 587 238 670 244 506

Ayrıntılı programı isteyen olursa ekleyebilirim. Bu arada benzinli ile dizel motor arasında pek bir fark yok servis ücreti açısından. Ta ki 100binde trigger kayışı değişinceye kadar. 1.6 sanırım trigger zinciri kullanmakta.

4040 Mesaj
17 Ekim 2009; 14:28:22 

quote:

Orijinalden alıntı: OzSpider

....................................
Bakalım sigordaki benim hasar dosyamı, kayıp durumundan afet konumuna getirmek için biraz çabalıyacağız gibi. bu arada araç denizden çıkarsa zaten sorun yok. kimse denizde 3 gün beklemiş aracın yeniden kullanılabileceğini söylemiyor.

OzSpider geçmiş olsun.. İnşallah istediğin şekilde bir sonuç alırsın..

280 Mesaj
17 Ekim 2009; 22:01:56 

1 ekim itibariyle gelen zamları nasıl yorumluyorsunuz arkadaşlar, sizce bir kampanya ile eski fiyatlara dönermi sıfır qashqai ler

328 Mesaj
17 Ekim 2009; 23:17:39 

quote:

Orijinalden alıntı: kelcevat1976

1 ekim itibariyle gelen zamları nasıl yorumluyorsunuz arkadaşlar, sizce bir kampanya ile eski fiyatlara dönermi sıfır qashqai ler

Döviz kurlarına bağlı, kurlar bu seviyede olursa, yılbaşına doğru 2. ötv indirimli fiyatına yaklaşır (ancak eşit olmaz) ancak onun altına inmez.

Döviz kuru düşerse işler değişir :) Bu konu Kazanç-Kayıplar vs. falan önceki mesajlarda tartışıldı :)

276 Mesaj
17 Ekim 2009; 23:28:40 

Sayın Ozspider, çok geçmiş olsun, Allah Sağlık versin,

Sayın kelcevat1976, tahminime göre belki yıl sonuna oğru birşeyler yaparlar ama zannetmiyorum kim Mart ayındaki ilk OTV fiyatlarıan insin, Geçtiğimiz hafta Adana da Oto show vardı, bir çok marka fuarda bulunurken Nissan, Opel, Audi yoktu.
Nissan 'dan tanıştığımız arkadaşıma sorduğumda Nİssan Distrübütör firma katılmayı gerekli ve uygun görmemiş, satış kotalarını yakalamışlar vs vs bu nedenle fuara katılmadıklarını bildirdiler artık ne olur bilemem.

328 Mesaj
17 Ekim 2009; 23:52:41 

Çin'deki uzun bayram tatili sonrası üretime başlayan Witson'un W2-D769N modelini Avrupa'daki QQ'lerde görmeye başladık. Darısı Sn. Rockerdem'in başına

Bir italyan QQ kullanıcısının (İtalya'da yaşayan bir Türk de olabilir) aracına monte ettiği yeni Witson W2-D769N modelinin fotoğraflarını ekliyorum. Fotoğraf kalitesi kötü ama fikir vermesi açısından iyi.

Kendisinin yorumları:

1) Radyo zaman zaman hata veriyor ve kapanıyormuş sebebini anlamış değil.
2) Sadece ön tarafta USB girişi varmış arkada yokmuş.
3) Micro SD girişi sadece navigasyon için kullanılıyormuş, multimedia dosyaları için ayrı Micro SD girişi yokmuş.
4) Görüntü kalitesi iyi.
5) Kullanım ve montaj kılavuzu çok özet ve kolay anlaşılır değilmiş.
6) Navigasyon ile radyoyu aynı anda nasıl kullanacağını henüz bulamamış.
7) Plastik rengi QQ'in plastik rengiyle birebir uyuşmuyor. Ama diğer diğer siyah plastik parçalarla (emniyet kemeri uyarı tablosu gibi) uyumlu gibi.

Fotoğraflarda göreceğiniz gibi Cem Yılmaz'ın Gora filmininden görüntüler var.
0
0

0
0

0
0

0
0
0

0
0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MVDR -- 18 Ekim 2009; 0:25:05 >

236 Mesaj
18 Ekim 2009; 0:09:56 

benzinli araçlar 15000 km de bir servise gidiyor. dizele göre ucuz kalmasının sebebi servis aralığı

quote:

Orijinalden alıntı: drbatu

1 - Ozspider, büyük geçmiş olsun.
2 - QQ Sound&Style diye bir donanım var. Platinum serisinden farkı sanırım Bose ses sistemi. Türkiye'ye gelir mi bilinmez.
3 - Sportur servis fiyatlarına gelince. Ben biraz abartmışım. Gene de 1.5 ve 2.0 dizel motorlarda daha ucuz. Ancak 1.6 benzinli de çok fark yok, hatta biraz daha pahalı gibi. Sırayla 10-20-30...bin km servis fiyatlarını veriyorum.

1.5dci
254 545 354 545 322 577 322 545 376 1225
Eski fotoğraftaki fiyatlar ise
290 708 360 765 290 775 290 765 290 1175
Kısaca, yirmibin bakımlarında 200 tl lik bir fiyat farkı sözkonusu. KDV dahil olduğunu belirttiler.

2.0 dci
347 686 446 686 414 719 414 686 446 763
513 810 513 850 513 810 513 850 513 875

1.6 benzinli
252 485 319 655 319 573 319 655 319 562
244 506 244 670 244 587 238 670 244 506

Ayrıntılı programı isteyen olursa ekleyebilirim. Bu arada benzinli ile dizel motor arasında pek bir fark yok servis ücreti açısından. Ta ki 100binde trigger kayışı değişinceye kadar. 1.6 sanırım trigger zinciri kullanmakta.

1282 Mesaj
18 Ekim 2009; 19:02:27 

merhabalr,2008 nissan qashqai'nin tekna ex. modelini aldık.Araçta ESP var dediler fakat ben herhangi bir esp tuşu görmedim.ESP acaba otomatik mi devreye giriyor.Yardımcı olursanız sevinirim...

Ps4-Tr.com PSN: Westerly86

328 Mesaj
18 Ekim 2009; 20:49:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Alpheratz

merhabalr,2008 nissan qashqai'nin tekna ex. modelini aldık.Araçta ESP var dediler fakat ben herhangi bir esp tuşu görmedim.ESP acaba otomatik mi devreye giriyor.Yardımcı olursanız sevinirim...

Direksiyon'un sol alt tarafında, ayna kontrol, far ayarı olan bölgede bir ESP tuşu olması gerekiyor. Ayrıca kontağı çevirdiğinizde ESP uyarı ışığının kontrol amaçlı yanıyor olması gerekiyor.

local://upfiles/125266/ACC409517EC54C84A80549C87C2FB90B.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MVDR -- 18 Ekim 2009; 20:54:12 >

1282 Mesaj
18 Ekim 2009; 21:30:47 

quote:

Orijinalden alıntı: MVDR

Direksiyon'un sol alt tarafında, ayna kontrol, far ayarı olan bölgede bir ESP tuşu olması gerekiyor. Ayrıca kontağı çevirdiğinizde ESP uyarı ışığının kontrol amaçlı yanıyor olması gerekiyor.

local://upfiles/125266/ACC409517EC54C84A80549C87C2FB90B.jpg

yardımcı olduğunzu için teşekkür ederim :))

Ps4-Tr.com PSN: Westerly86

31 Mesaj
18 Ekim 2009; 23:04:29 

geçmiş olsun ozspider,

bende az da olsa senin hissettiklerini ayamama taştığı zaman hissetmiştim. araç giderse gitsin demiştim ama Allahtan su aracın bulunduğu yerde aşırı yükselmedi ve ben sadece paspasların ıslanmasıyla olayı atlattım. ama kendimi en kötüsüne hazırlayarak devamlı kaskoyla irtibat halindeydim, aracın pert olması durumunda prosedürlerde hata yapmamak için onlardan bilgi aldım. öğrendiğim bazı şeyleri sizle paylaşayım: (bu arada kaskom allianz,belki firmaya göre değişiklik gösterebilir)
-böyle bir durumda aracı selden sonra eğer hasar aldığını düşünüyorsanız çalıştırmayın, kaskoyu arayın ve servise kadar çekici isteyin onunla götürün dediler. en önemlisi de bu zaten... gerisi expertiz raporu falan filan...

dikkatimi çeken bir konuda, qq'nun kapı lastiklerinin iyi olmadığı. benim araçta kapı alttlarından su sızmış, o bölgelerde mil vardı. alttan da su girmiş olabilir ama şu gerçek kapıların su geçirgenliği zayıf, yoksa kapı tabanlarında kum olmazdı.. daha önceki arabamda da (bmw) buna benzer bir olay yaşamıştım onda böyle birşey olmamıştı.

olay sonrasında tahmin edileceği gibi arabayı hasar tesbit edildi, serviste taban halısı altlarındaki keçeler değişecekti fakat Türkiyede stoklarda olmadığı ve en erken 20-25 gün (deselerde bence daha da uzar) sonra gelecek dedikleri için aracı sonax'a çektim. sanayiden iyi bir döşeme ustası, ve yine kurutmada da iyi bir usta sayesinde işi hallettik.üzerine de araç içi antibakteriyel uygulama yapıldı.

yine sanayii deki usta bir arkadaşımdan öğrendiğime göre eğer aracım 2-3 senelik iken bu şekilde suda kalsaymış, tabandan geçen kabloların birleşme yerlerindeki metaller 1-2 sene içinde oksitlenme yapabilirmiş, ama araç yeni olduğu için "seninkinin mum'u daha üzerindedir,birşey olmaz " dedi bana.

bu arada benim arabaya da nazar değdiğini düşünüyorum zira 12-13 günlüktü ve daha 350 km deydi. zaten tam sel geldiği gün de zar boncuğu takacaktık. umarım bundan sonra hiçbirimizin arabalarına bişey olmaz, hep beraber kazasız belasız keyiflice bu araçları kullanırız.

birde birşey daha, ben qq yu aldıktan bir müddet sonra ziebartta ses yalıtımı yaptırdım. tavsiye ediyorum özellikle yağmurlu havalarda arka tekerleklerden gelen su sesini çok büyük oranda ortadan kaldırdı.yalnız kokusu kötü ve bir müddet katlanmak gerekiyor.

328 Mesaj
19 Ekim 2009; 0:29:30 

quote:

Orijinalden alıntı: murti975123

geçmiş olsun ozspider,

...dikkatimi çeken bir konuda, qq'nun kapı lastiklerinin iyi olmadığı. benim araçta kapı alttlarından su sızmış, o bölgelerde mil vardı. alttan da su girmiş olabilir ama şu gerçek kapıların su geçirgenliği zayıf, yoksa kapı tabanlarında kum olmazdı.. daha önceki arabamda da (bmw) buna benzer bir olay yaşamıştım onda böyle birşey olmamıştı.

Kapı altlarındaki fitillerin içine akvaryum hortumu koyunca, su sızmasını engelleyebilirsiniz. Araba yıkattığınızda ya da yağışlı havalarda bile buradan kir ve su sızıyor.

0

Ekteki dosya (1)

328 Mesaj
19 Ekim 2009; 1:11:05 

Yeni Hibrit Nissan Qashqai

2010 ortalarında piyasaya sürülecek yeni hibrit Qashqai'in casus fotoğrafları ekte.
mevcut 4x4'lerde kullanılan aktarma sistemi yerine, bu versiyonda ön tekerleklere içten yanmalı motor, arka tekerlere elektrikli motor güç verecek.

0

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MVDR -- 19 Ekim 2009; 9:28:08 >

164 Mesaj
19 Ekim 2009; 9:32:17 

bilgi ve iyi dilekleriniz için çok teşekkürler.
Birşey daha sormak istiyorum. benim aracım Dizel tekna 17'' Cam Tavan idi.
Şimdi hazır değiştirirken bunu executive yada platinyum 'a terfi ettirsem mi diye bakıyorum.
Sizin tavsiyeniz nedir.
Sizce Platinyumdaki Navigasyon işini Nissan çözer mi?

164 Mesaj
19 Ekim 2009; 9:39:26 

Teşekkürler murti975123
Birşey sormak istiyorum. Ses yalıtımı aracın altına uygulanan bir tür köpük kaplama sanırım. Peki bu durumda servisda işler zorlaşmıyor mu ? ayrıca Arabanın altında ilave bir katman oluşturuyoruz, Olurda bir yerinden delinirse ilkyağışlı havada oradan su alacak ve kolay kolay kurumayacaktır buda çürüme ve kokuya neden olacaktır diye düşünüyorum ?

Koku ne kadar zaman sonra geçiyor ?

Benim giden arabaya zibart boya, motor, koltuk, tavan ve döşeme koruma uygulatmıştım. Adam abi güneşde kalsın ve yıkatma demişti. Şimdi hava kötüye gidiyor muhtemelen yazdaki ısı ve güneşi bulamayacağız. Bu ne kadar sorun olur?

Araba ile ilk uzun yolda arkadan gelen sesden rahatsız olmuştum. Yakışmıyordu bu gürültü açıkcası. bir de biraz dinamik kullanmaya başlarsanız araba arkadan hafifce savrulmaya yatkın sanki. Bu yüzden ESP yarın eşiniz arabayı kullanırken faydalı olabilir gibi geldi bana. Virajlı ve kaygan bir yolda bir nedenden dolayı serce frenler ve direksiyonu da bir yöne kırarsa bence QQ'da ESP faydalı olabilir.

328 Mesaj
19 Ekim 2009; 9:47:39 

quote:

bilgi ve iyi dilekleriniz için çok teşekkürler.
Birşey daha sormak istiyorum. benim aracım Dizel tekna 17'' Cam Tavan idi.
Şimdi hazır değiştirirken bunu executive yada platinyum 'a terfi ettirsem mi diye bakıyorum.
Sizin tavsiyeniz nedir.
Sizce Platinyumdaki Navigasyon işini Nissan çözer mi?

Navigasyon işini en kolay Nissan Global'a e-posta atarak sorabilirsiniz. Nissan Connect multimedia cihazının tanıtım yazısında, Rusya ve Türkiye pazarını da kapsayacağı yazıyordu. Nissan Global, haritayı temin eder etmez, Nissan Türkiye'ye ürünü yollayacaktır. Bence en fazla 1 yıl içerisinde bu sorun çözülür. Nissan TR, kullanıcılarına karşı zor durumda kalmamak için kesin tarih vermiyor. Ayrıca 2010 yılında Türkiye Navigasyon pazarında ciddi bir patlama olacağını tahmin ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MVDR -- 19 Ekim 2009; 10:01:59 >

328 Mesaj
19 Ekim 2009; 10:01:15 

quote:

Teşekkürler murti975123
Birşey sormak istiyorum. Ses yalıtımı aracın altına uygulanan bir tür köpük kaplama sanırım. Peki bu durumda servisda işler zorlaşmıyor mu ? ayrıca Arabanın altında ilave bir katman oluşturuyoruz, Olurda bir yerinden delinirse ilkyağışlı havada oradan su alacak ve kolay kolay kurumayacaktır buda çürüme ve kokuya neden olacaktır diye düşünüyorum ?

Sanırım yılda bir kere kontrol ve takviye yaptırmak gerekecek, Yurt dışındaki forumlarda motor bölümünde karoser üzerinde paslanmalar olduğundan bahsediliyordu. Yani siz yalıtım yaptırmasanızda QQ'iniz paslanabilir. :)

Bunun için pastırma yazını takip etmeniz gerekecek :)
http://www.weather.com/...om=36hr_topnav_business

quote:

Araba ile ilk uzun yolda arkadan gelen sesden rahatsız olmuştum. Yakışmıyordu bu gürültü açıkcası. bir de biraz dinamik kullanmaya başlarsanız araba arkadan hafifce savrulmaya yatkın sanki. Bu yüzden ESP yarın eşiniz arabayı kullanırken faydalı olabilir gibi geldi bana. Virajlı ve kaygan bir yolda bir nedenden dolayı serce frenler ve direksiyonu da bir yöne kırarsa bence QQ'da ESP faydalı olabilir.

ESP faydalı bir icat, ancak karlı veya buzlu zeminde kontrolü sizden fazlasıyla ele alabiliyor. Siz kontra ile yanlayarak kurtarabileceğiz bir durumda o aracı düz çizgide tutmaya çalışmak adına aracı frenleyerek yavaşlatıyor. Ama benim tercihim her zaman ESP'li bir QQ'den yanadır.

edit: Tiff Needle'in güzel yorumlarıyla ESP kullanımı:
http://www.youtube.com/watch?v=j-hHWSQhKuc

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MVDR -- 20 Ekim 2009; 0:36:04 >

164 Mesaj
19 Ekim 2009; 11:22:26 

Çok teşekkürler MVDR

ESP konusundaki yorumlarında kesinlikle haklısın peki ESP enable/disable edilebiliyormu?

328 Mesaj
19 Ekim 2009; 11:50:03 

quote:

Çok teşekkürler MVDR

ESP konusundaki yorumlarında kesinlikle haklısın peki ESP enable/disable edilebiliyormu?

ESP tuşuna basarak ESP'yi off konuma getirebiliyorsunuz. Asfalt zeminde (ilk yağmurda) ESP'yi açık tutmanızı tavsiye ederim. Ama eğlenmek için Uludağ, Kartalkaya vb. yerlerde trafiğe kapalı geniş bir alanda (4x4 kadar güvenli olmasa da) ESP'siz konumu kar lastikli ya da kar paletli deneyebilirsiniz.

164 Mesaj
19 Ekim 2009; 14:59:20 

Teşekürler.
Benim aracım 1.5 Tekna idi. Şimdi hazır değiştiriyorken aradaki farkı ödeyip Platinyum almayı düşünüyorum. 1.5 Platinyum almayı düşünüyorum. Fiyat listesinde platinyumda cam tavan belirtilmemiş ?
sizce hangisi mantıklı
Executive mi Platinyum mu?

yoksa ben benim 1.5 17'' Cam Tavanlı Tekna ile devam mı etmeliyim.

328 Mesaj
19 Ekim 2009; 15:53:31 

quote:

Teşekürler.
Benim aracım 1.5 Tekna idi. Şimdi hazır değiştiriyorken aradaki farkı ödeyip Platinyum almayı düşünüyorum. 1.5 Platinyum almayı düşünüyorum. Fiyat listesinde platinyumda cam tavan belirtilmemiş ?
sizce hangisi mantıklı
Executive mi Platinyum mu?

yoksa ben benim 1.5 17'' Cam Tavanlı Tekna ile devam mı etmeliyim.

http://www.nissan.com.t...df/QASHQAILeaflet_2.pdf

Platinum modelinde, 6. sayfada cam tavan olduğu belirtiliyor.

Kullanıcı siz olduğunuz için, bayiye gidip hangisine kanınız ısınıyorsa onu alın.
(+) (-)'leri kişisel tercihinize göre bir kağıda yazın sonra istediğiniz renk hangisi ise ona göre karar verin.
Bayi bu bilgiyi vermez ama eğer yakın bir gelecekte (aralık ayı gibi) 18inc jant, connect multimedya sistemli executive gelecekse onu alın derim.
Executive'in bana göre kötü özelliği yazın özellikle deniz mevsiminde deri koltuk kullanımı, kum, tuz, terden dolayı bakımı zor oluyor.
Ayrıca üzerinizde anahtarlık, kalem, telefon ile araca binerken deri koltuğu çizebiliyorsunuz.
edit: Yazın kullanmaktan hoşlanmadığım koltuğun, kışın ısıtıcısını kullanmak hoşuma gitmiyor da değil.
Son karar sizin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MVDR -- 19 Ekim 2009; 17:03:27 >

31 Mesaj
19 Ekim 2009; 22:36:49 

quote:

ses yalıtımını ziebartta yaptırdım.
köpükten hiç bahsedilmedi, sadece ziftle kaplandığını biliyorum. kokuyu da zaten bu yapıyor. koku yaklaşık 1 hafta- 10 gün kadar rahatsız ediyor. sonrasında da arada kesik kesik geliyor. tam olarak yaklaşık 20-30 gün sonra geçiyor.

benim araba suda kaldı, buna rağmen ziebartın yaptığı kontrolllerde bu madde de herhangi bir tahribat, bozulma görülmedi. şu ana kadar da koku, küf, çürüme belirtisi yok. olsa sanırım şimdiye çoktan kokardı.

bugün kendi yaptığım kontrolde, arkadaki yedek lastiğin metal tabana biraz yapışmış olduğunu gördüm, ayrıca yine aynı tabana dokunduğumda mumsu bir madde hissettim. sanki biraz yağımsı gibi. acaba içinizde bilen var mı bunun nedeni arabanın kendi mumu mu? yoksa arabanın havalanmamasından dolayı meydana gelen nemle ilgili bir olay mı?

ESP olayına gelince, bu forumda daha önce de yazmıştım, benim bildiğim 2009 modellerde esp yok ama 2010'larda var. belki 2009 dan öncekilerde de vardı.
kullanımına gelince bence her zaman esp on olmalı. ne zaman ne olacağı belli olmaz. hani bizim qq araçlar biraz performans olsa diyeceğim arada bir eğlence için off yapılıp heyecan duyulabilinir. (zira bir önce ki aracım bmw 330ci ve (ondaki adı dsc idi) arkadan itişli ve performans olduğu için özellikle dsc-off konumunda kaymak asfaltlı virajlarda drift heyecanın tadına doyum olmazdı. ama şunuda belirteyim dsc beni en az 2 kez %100lük kazadan kurtardı)

dizel motorlu qq'culara sormak istiyorum. ben daha yeni fark ettim, önceden petrol ofisi 10ppm lik dizel alırdım ama shell dizel gtl diye bir ürün çıkarmış, forumlarda içeriğinde hiç kükürt olmadığını yazmışlar.bunu içinizde kullanan var mı? herhangi bir değişiklik hissettiniz mi? fiyatı diğerlerine göre biraz fazla.

164 Mesaj
20 Ekim 2009; 9:22:58 

Selamlar Nissan Satış ile görüştüm. Executive'e yeni bir serinin gelmesini yada komple kalkmasını (diğer bir söylenti bu idi) şu anda planlamıyorlar. 2010'da ürünler bu şekilde 2011 için bir planlamadan haberdar değiliz derler.
Bu Case'de Platinum sanırım yarı deri olduğu için daha cazip. Ama tabi bunlar para ve zevk ile ilgili konular. Mesele bütçedeki duruma bakmaya gelince herşey değişir.

Sigorta ile görüştük. Bu tip drumlarda afet raporları ayrı tutuluyormuş. Kayıp prosedüründen çıkartıp olayı daha kısa süre içinde tamamlayacaklarını belirttiler.

Bu arada QQ için en ciddi alternatif sanırım VW Tiguan. Ama tabi QQ'daki dizel ve ful araca karşılık Tiguanda 1.4 TSI 150 Hp. Benzinli motor var. Bu motor çok iddalı ve ödüllü bir motor olsada sanırım yakıt tüketimi Bizdeki Reno 1.5 TDI motorlu QQ'lardan fazla olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzSpider -- 20 Ekim 2009; 9:26:11 >

845 Mesaj
20 Ekim 2009; 10:58:10 

Tiguan'a binmedim ve kullanmadım. Ancak uzun süre Tiguan'la seyahat etmiş bir arkadaşım QQ'ye bindikten sonra, "ohooo, tiguan'ın içi buna göre çok çok dar, bu gayet ferah" demişt. Ki bu şahıs ben QQ alma aşamasındayken ille de Tiguan al diyen bir kişiydi :)

845 Mesaj
20 Ekim 2009; 11:27:30 

selamlar,

Çin'deki tatil + fuar vs ömrümü yedi :/ Birkaç gün içinde Çin'deki aracıya gelecek. Birkaç hafta içinde de başka bir teslimatın içinde bana ulaşacak inşallah :)

yeni resimler için teşekkürler MVDR. Gerçekten faydalı oldu. Yeni bir ürün olduğu için pek yok piyasada bu resimler. Photoshop'lu olanlar da beni tatmin etmiyodu, içim rahatladı şimdi.

Konsola gayet iyi oturmuş görünüyor. Renk kontrastının diğer koyu bölgelerle uyumlu olması hoşuma gitti.
Radyonun hata vermesi pek umrumda olmaz açıkçası. Radyo kullanmıyorum pek. Ama yine de sorun olmasa daha iyi elbette.
Öndeki USB de yeterli olsa gerek. Ama microSD'nin sadece harita için olması saçma olmuş. Windows CE'yi biraz kurcalamak gerekecek ;)
Navigasyon olarak resimlerden gördüğüm igo8 kullanmış .eken arkadaş. Benim de tercihim o yönde olacak. Ancak route66 ve diğerlerini de denerim mutlaka.

En çok aklıma takılan nokta, montaj esnasında "kablo kes-bağla" durumları var mı MDVR? Bu resimleri bulduğun sayfada o konu ile ilgili bir şey yazıyor mu? Yani soketlerin bağlanması yeterli olacak mı?

Gelsin artık yaw, oyuncakımı istiyorummmm :)

quote:

Orijinalden alıntı: MVDR

Çin'deki uzun bayram tatili sonrası üretime başlayan Witson'un W2-D769N modelini Avrupa'daki QQ'lerde görmeye başladık. Darısı Sn. Rockerdem'in başına

Bir italyan QQ kullanıcısının (İtalya'da yaşayan bir Türk de olabilir) aracına monte ettiği yeni Witson W2-D769N modelinin fotoğraflarını ekliyorum. Fotoğraf kalitesi kötü ama fikir vermesi açısından iyi.

Kendisinin yorumları:

1) Radyo zaman zaman hata veriyor ve kapanıyormuş sebebini anlamış değil.
2) Sadece ön tarafta USB girişi varmış arkada yokmuş.
3) Micro SD girişi sadece navigasyon için kullanılıyormuş, multimedia dosyaları için ayrı Micro SD girişi yokmuş.
4) Görüntü kalitesi iyi.
5) Kullanım ve montaj kılavuzu çok özet ve kolay anlaşılır değilmiş.
6) Navigasyon ile radyoyu aynı anda nasıl kullanacağını henüz bulamamış.
7) Plastik rengi QQ'in plastik rengiyle birebir uyuşmuyor. Ama diğer diğer siyah plastik parçalarla (emniyet kemeri uyarı tablosu gibi) uyumlu gibi.

Fotoğraflarda göreceğiniz gibi Cem Yılmaz'ın Gora filmininden görüntüler var.
0
0

0
0

0
0

0
0
0

0
0

328 Mesaj
20 Ekim 2009; 12:29:04 

quote:

Orijinalden alıntı: rockerdem

selamlar,

Çin'deki tatil + fuar vs ömrümü yedi :/ Birkaç gün içinde Çin'deki aracıya gelecek. Birkaç hafta içinde de başka bir teslimatın içinde bana ulaşacak inşallah :)

yeni resimler için teşekkürler MVDR. Gerçekten faydalı oldu. Yeni bir ürün olduğu için pek yok piyasada bu resimler. Photoshop'lu olanlar da beni tatmin etmiyodu, içim rahatladı şimdi.

Konsola gayet iyi oturmuş görünüyor. Renk kontrastının diğer koyu bölgelerle uyumlu olması hoşuma gitti.
Radyonun hata vermesi pek umrumda olmaz açıkçası. Radyo kullanmıyorum pek. Ama yine de sorun olmasa daha iyi elbette.
Öndeki USB de yeterli olsa gerek. Ama microSD'nin sadece harita için olması saçma olmuş. Windows CE'yi biraz kurcalamak gerekecek ;)
Navigasyon olarak resimlerden gördüğüm igo8 kullanmış .eken arkadaş. Benim de tercihim o yönde olacak. Ancak route66 ve diğerlerini de denerim mutlaka.

En çok aklıma takılan nokta, montaj esnasında "kablo kes-bağla" durumları var mı MDVR? Bu resimleri bulduğun sayfada o konu ile ilgili bir şey yazıyor mu? Yani soketlerin bağlanması yeterli olacak mı?

Gelsin artık yaw, oyuncakımı istiyorummmm :)

Sn Rockerdem,

İtalyancam çok iyi değil, google translate, italyancayı bildiğim dillere çeviri yapınca farklı anlamlar çıkıyor, örnek olarak bağlantıyı kes ile bağlantıyı kopar gibi... o yüzden size link'i vereyim italyanca bilen bir tanıdığınıza sorabilirseniz daha sağlıklı olur. Airbag uyarı ışığı yanmaması için bir bağlantıyı sökmediğini söylüyor ama hangisi anlayamadım.
edit: radyonun altındaki emniyet kemeri ve hava yastığı ikaz panosunun soketleri çıkarılmıyormuş.

mp3 için sanırım winCE içinden çalınabilir.
direksiyondan kumandayı witson'un menüsünden önce sıfırlayıp, sonra tek tek programlamak gerekiyormuş.
yeni bir mikrofon takmaya gerek yokmuş. Witson'un dahili mikrofu yetiyormuş.
mevcut radyoyu sökerken plastik parçalara çok dikkatli müdahale edilmesini tavsiye ediyor, kesinlikle zorlamadan ucu kıvrık küçük spatula benzeri bir aletle nazikçe çalışın diyor.

son not, bu sitedeki arkadaşlar toplanıp en az 10 tane almışlar.

http://giampablo.alterv...iewtopic.php?f=2&t=5237
(site içeriği için üye olmanız gerekebilir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MVDR -- 20 Ekim 2009; 13:13:59 >

4040 Mesaj
20 Ekim 2009; 14:39:40 

quote:

Tiguan'a binmedim ve kullanmadım. Ancak uzun süre Tiguan'la seyahat etmiş bir arkadaşım QQ'ye bindikten sonra, "ohooo, tiguan'ın içi buna göre çok çok dar, bu gayet ferah" demişt. Ki bu şahıs ben QQ alma aşamasındayken ille de Tiguan al diyen bir kişiydi :)

QQ almadan önce Tiguan ın içine bindim, oturdum ama test yapma imkanım olmadı. Yukarıda bahsedildiği gibi Tiguan ın içi QQ ye göre dar. Hani derler ya kalıbının adamı değil diye işte Tiguan a binince benim bu söz aklıma geldi. Tiguan kalıbından beklenen iç genişlik ve ferahlığı sunamıyor bence. Böyle olmasına rağmen Tiguan 1.4 TSi benzinli motorun donanımı en düşük olan modelini almaya kalksaydım, QQ 1.5 dCi dizel tekna 17" jantlı olana göre tam 7.000 TL daha fazla vermem gerekecekti. Bu kadar fazla parayı bir benzinli arabaya vermek bana pek mantıklı görünmedi. Yine de gidip bir bakın. Aklınızda kalmasın, renkler ve zevkler tartışılmaz.. Belki size daha iyi gelebilir..

4216 Mesaj
20 Ekim 2009; 14:45:42 

Tiguana dar diyenler için aşağıdaki resimleri bir incelemesini öneririm İç de ön ve arka genişlik 1500/1470mm ,Ön koltuk standart boyda birine göre ayarlanırsa arkada standart diz mesafesi 770mm.

Q5, X3, GLK, XTrail,Volvo,Kuga vb araçlar içinde özetle sınıfının en iyi diz mesafesi ve Q5 hariç sınıfının enlemesine en geniş üyesidir.

(bu bilgiler forum üyesi autograph arkadaşımızdan alıntıdır.Kendisine burdan teşekkürler)

aşağıdaki tabloda QQ yok tabii X-trail mevcut.

Zaten QQ nun ebatları (4315x1780x1615) Tiguanın (4427x1809x1686) yani sırasıyla Tiguan (112x29x71) ebat olarak daha büyüktür.

quote:

0

Ekteki dosya (1)

Sinema ve Stereo sistemim

4216 Mesaj
20 Ekim 2009; 14:49:19 

diğerleri..

0

Ekteki dosya (1)

4216 Mesaj
20 Ekim 2009; 14:51:29 

devam

0

Ekteki dosya (1)

845 Mesaj
20 Ekim 2009; 15:52:18 

resimlerde QQ bilgileri de olsa daha iyi bir karşılaştırma yapabilirdik. Zira Tiguan'ın dış ebatlarının büyük olması benim için bir şey ifade etmiyor. Dediğim gibi, ben araca binmedim. Ben duyduğum yorumu ilettim ama Ege arkadaşımız içine de binmiş.

Dış ebatların 112-29-71mm büyük olmasının aracı daha ferah yapacağını düşünmüyorum. oturma pozisyonları, kapı konsolu kalınlıkları, göğüs eğimi, tavan eğimi, cam boyutları, vs vs... aracın içinin "ferah" olması için bir çok etken var neticede. Tüm konforu diz mesafesine bağlamak bu anlamda doğru gelmedi bana. Arkaya koltuk yerine banyo taburesi koyarak süper bir diz mesafesi elde edebiliriz örneğin :)

en doğru sonuca elbette iki araca da binerek (daha da güzeli kullanarak) ulaşılacaktır.

quote:

Orijinalden alıntı: astramastra

Tiguana dar diyenler için aşağıdaki resimleri bir incelemesini öneririm İç de ön ve arka genişlik 1500/1470mm ,Ön koltuk standart boyda birine göre ayarlanırsa arkada standart diz mesafesi 770mm.

Q5, X3, GLK, XTrail,Volvo,Kuga vb araçlar içinde özetle sınıfının en iyi diz mesafesi ve Q5 hariç sınıfının enlemesine en geniş üyesidir.

(bu bilgiler forum üyesi autograph arkadaşımızdan alıntıdır.Kendisine burdan teşekkürler)

aşağıdaki tabloda QQ yok tabii X-trail mevcut.

Zaten QQ nun ebatları (4315x1780x1615) Tiguanın (4427x1809x1686) yani sırasıyla Tiguan (112x29x71) ebat olarak daha büyüktür.

164 Mesaj
20 Ekim 2009; 16:38:19 

Açıkcası aracın dış ölçülerinin aracın ferah olması için yeterli omayacağı konusundaki görüşe bende katılıyorum. Bunu birçok defa farketmiş olabilirsiniz. Bir ortamın ferahlığı sanırım aydınlığı ile ilgili olabilir. Ancak unutmayalım ki insanların hepsi aynı ortamlarda kendilerini rahat hissetmezler. Belkide Bu yüzden çok farklı renklerde boyalar kullanılır evlerde. Çok daha küçük bir ev çok daha ferah olabilir yada çok büyük bir evin de sırf boyası pencere büyüklüğü gibi nedenlerden dolayı tercih edilmeyebilir.

Diz genişliği ve koltuk tavan yüksekliği ise benim kişisel olarak ilgilenmek zorunda olduğum bir konu. Boyunuz 190'dan fazla olunca buna mecbursunuz :)
hafta sonu bir fırsat yaratıp diğer araca bir göz atmak yada test sürüşü yapmak kişisel olarak en doğru veriyi verebilir.

Bu arada tiguan sayfalarındaki forum üyelerine de kendi araçları ile ilgili feedbackleri için içtenlile teşekkür ederim. Bu form bence gerçek anlamını bu şekilde buluyor.

4216 Mesaj
20 Ekim 2009; 16:59:02 

...amacım QQ-Tiguan arasında polemik yaratmak değil,sadece elimdeki verileri paylaştım.Bu arabalar için az para verilmiyor nihayetinde..alacak arkadaşlar için test sürüşü sonucu belirlemede en doğru karar olacaktır zaten,kişinin beklenti ve kriterleri doğrultusunda uygun olan tercihi hepimiz gibi kendisi de verecektir.
hepimiz bunda hemfikiriz sanırım.

herkese içinde mutlu olduğu araçla kazasız - belasız keyifli sürüşler .

39 Mesaj
20 Ekim 2009; 18:32:42 

Test surusunu ailenizden birileriyle ya da arkadaslarinizla yapmanizda fayda var.
Sadece surucu kisminin degil, arka koltuktaki konfor da onemli bir unsur.

Ben iri bir insan oldugum icin, galeriye gittigimde onde otururken babami arkama oturttum. Sordum rahat misin, ayaklarin falan rahat mi diye. Gayet iyi dedi. Megane-II marka arabayi kullanirken arkamdaki insan hep sikayetci olur biraz kaydir su koltugunu diye. Bu da yasanmis bir ornek olabilir :)

NOT : Iriligim boyumdan degil kilomdan :) 1.75 boyum var.

328 Mesaj
20 Ekim 2009; 19:09:29 

quote:

...amacım QQ-Tiguan arasında polemik yaratmak değil,sadece elimdeki verileri paylaştım.Bu arabalar için az para verilmiyor nihayetinde..alacak arkadaşlar için test sürüşü sonucu belirlemede en doğru karar olacaktır zaten,kişinin beklenti ve kriterleri doğrultusunda uygun olan tercihi hepimiz gibi kendisi de verecektir.

http://www.automotorspo...0802_Tiguan_Qashqai.pdf

İsveçce bilmiyorsanız yazıları anlamakta zorluk çekebilirsiniz ama son sayfadaki verileri anlayabilirsiniz. İç mekan genişlik ve yüksekliği bakımdan Tiguan daha büyük. Büyük ama bagajı QQ'ye göre 50 lt küçük.

Buna göre bagaj boyutu, koltuk, kokpit, şaft kanalı, panoramik cam tavan ve benzer özelliklerin tasarımı iç mekanın ferahlığı konusunda farklı duygular hissettirebilir.

Burada bu iyidir, şu kötüdür demek yerine Sn. astramastra'nın dediği gibi en doğru karar, kişinin beklenti ve kriterlerine uygun olandır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MVDR -- 20 Ekim 2009; 21:53:48 >

845 Mesaj
20 Ekim 2009; 22:58:36 

Selamlar,

Benim alet (witson double-din) yola çıkar gibi olmuş :) çin'de ayarladığım aracıya göndermişler. ondan bana ne kadarda gelir bilemiyorum :)

bu arada (sanırım şirket sahibi) Bob Witson ile son durum üzerine tekrar mail'leştik. Aklıma takılan birkaç soruyu daha ilettim, sağolsun cevapladı:

S: Radyoda kilitlenmeler ve çökmeler oluyormuş, bu sorundan haberdar mısınız?
C: Birkaç ufak hata için geridönüş aldık ve mühendislerimiz üzerinde çalışıyorlar. Ancak radyo ile ilgili herhangi bir geridönüş olmadı şimdiye kadar.

S: MicroSD yuvasından sadece GPS yazılımı mı yüklenebiliyor? MP3 dinleyemez miyim? Windows CE'yi bu tip işlemler için kişiselleştirebilir miyim?
C: MP3 için ön paneldeki USB girişini kullanabilirsiniz. MicroSD'den dinleyemezsiniz. Windows CE üzerinde oynama yapamazsınız.

Not: Windows CE'yi rahat bırakacağımı düşünüyorsa ynaılıyor :)

S: Kullanma kılavuzunun zayıf olduğu söyleniyor. PDF olarak gönderebilir misiniz?
C: Ekte D279G modelinin kılavuzunu gönderiyorum. Sizin cihazınızla aynı yazılım ve fonksiyonlara sahip.

Not: PDF Dosyasını bu mesaja ekleyeceğim.

S: Kurulum için herhangi bir kablo kesme-birleştirme işlemine gerek var mı? Yoksa sadece soket bağlantısı ile mümkün mü?
C: Herhangi bir kablo kesme-birleştirme işlemi gerekmiyor, direkt olarak bağlayıp kullanabilirsiniz.

Qashqai için sipariş verdiğim D769N ile aynı özelliklere ve arayüze sahip D279G modelinin kullanım kılavuzu için tıklayın.

186 Mesaj
21 Ekim 2009; 9:31:30 

Tiguan için daha önce de yorum yapmıştım tekrar yapıyorum.

QQ - Tiguan arasında kararsız kalmış.Her ikisini de ailecek binerek test etmiş ve QQ'ya karar vermiştik. Sebepleri:

- QQ'nin en üst modeli Platinum aldım bu fiyata Tiguan'ın en alt modelini bile alamıyordum.
- Alabileceğimiz Tiguan'ın cam tavanı ve diğer birçok aksesuarı eksikti.
- QQ'nin arka koltuğunda oturanlar Cam Tavan sayesinde ve daha geniş bir pozisyon nedeniyle daha rahat ediyorlardı.
- Tiguan'ın tasarımı çok sadece geldi, özellikle iç tasarımı Golf'ün neredeyse aynısı. Daha önce Golf kullandığım için çok cazip gelmedi.
- QQ'nin içi nedese bana da daha rahat ve geniş geldi.

Tiguan güzel bir araç. Sonuç olarak maddi olarak zorlanılmıyor ise en üst modeli seçilebiliyorsa alınabilir. Ama ben QQ Platinum almayı tercih ettim.

quote:

BMW R1200GS, BMW 3.20d, Chevrolet Captiva LTZ

164 Mesaj
21 Ekim 2009; 15:13:13 

selamlar byrock teşekkürler.
bu konuyu açtığımda bu iki ürünü karşılatırmanın doğru olmadığı söylenmişti. oysaki buna çok katılmıyorum paramın karşılığında ne alabileceğimi ve başıma ilerde neler gelebileceğini öğrenmeye çalışıyordum.
QQ 1.5 dizel platinyum ile Tiguan'nın 1.4 Benzinli 4*4 giriş seviyesini alabiliyorsunuz. bu modelde sanırım qq'dan daha az donanım var.

164 Mesaj
21 Ekim 2009; 15:15:53 

duplicate

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzSpider -- 21 Ekim 2009; 15:36:09 >

845 Mesaj
21 Ekim 2009; 16:22:59 

35 günün sonunda cihazım çin'deki bağlantıma ulaşmış arkadaşlar :) resimleri aşağıda.

birkaç hafta içinde elime ulaşacak umarım. montaj ve test aşamasında foto-video çekmeye çalışacağım.

0

0

0

328 Mesaj
21 Ekim 2009; 16:32:42 

quote:

35 günün sonunda cihazım çin'deki bağlantıma ulaşmış arkadaşlar :)

Gözünüz aydın :)

845 Mesaj
21 Ekim 2009; 16:57:28 

teşekkürler MDVR hocam. fotoğrafın çıktısını alıp cihaz gelene kadar konsola yapıştırmayı düşünüyorum :)

bu arada birkaç mesaj önce verdiğim PDF dosyasını inceleyebildiniz mi? gözünüze takılan artı-eksi bir durum var mı? ben dün gece biraz göz gezdirdim.

daha önce belirtilen "gps modundayken arkada radyo çalmıyor" sorunu için bir ayar gözüme çarptı. sanırım italyan arkadaş o ayarı yapmamış.

hoşuma giden, daha önce bilmediğim bir özellik de bluetooth üzerinden yapılan görüşmeyi kaydedebiliyormuş.

gelse de kurcalasak artık :)

328 Mesaj
21 Ekim 2009; 18:38:12 

quote:

teşekkürler MDVR hocam. fotoğrafın çıktısını alıp cihaz gelene kadar konsola yapıştırmayı düşünüyorum :)

bu arada birkaç mesaj önce verdiğim PDF dosyasını inceleyebildiniz mi? gözünüze takılan artı-eksi bir durum var mı? ben dün gece biraz göz gezdirdim.

daha önce belirtilen "gps modundayken arkada radyo çalmıyor" sorunu için bir ayar gözüme çarptı. sanırım italyan arkadaş o ayarı yapmamış.

hoşuma giden, daha önce bilmediğim bir özellik de bluetooth üzerinden yapılan görüşmeyi kaydedebiliyormuş.

gelse de kurcalasak artık :)

inceledim rockerdem,

ikili fonksiyon veya üçlü fonksiyon kullanımı ile ilgili açık bir bilgi bulamadım. Ama kurcalayınca çalışma mantığını çözebileceğine eminim.

Hollanda'daki Qashqai forumundan bir arkadaş çoklu kullanım ile ilgili İtalya Qashqai forumuna Witson D765N modelinde bu işlemin nasıl yapılacağını anlatmış, belki Witson'un W2-D769N modelinde de aynı şekilde yapılıyordur.

Aşağıda Hollandalı QQ kullanıcısının yazısını aynen aktarıyorum.

0

Thank you very much for the information on this unit!
Answers a lot of questions for members of the Dutch Qashqai forum interested in the D769N.

Regarding point 5, the following may help. (italyan kullanıcı maddeler halinde 5 tane yorum yapmıştı, Hollandalı da 5. maddeye cevaben yazıyor)

On the Witson D765N it works like this:

PRESS [ GPS ] on the remote control for 3 seconds.
You get 2 options on the screen to choose from:
[ NORMAL MODE ] or [ MULTI MODE ]

If you select MULTI MODE then you have your navigation active and another source (radio, sd etc.). Whenever you get voice directions from the navigation, the second source is temporarily suspended.
With NORMAL MODE it is either NAVI or RADIO.
Briefly pressing SRC shows a menu on screen in which you can choose from all available sources. If for instance you press on GPS, that source is placed at the top of the menu.

Cheers,
Ron aka TBM (TheBaldyMan)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MVDR -- 21 Ekim 2009; 19:12:31 >

845 Mesaj
22 Ekim 2009; 1:42:58 

teşekkürler MDVR hocam. alet elimin altında olmayınca pek anlamlı değil bu ayarlar ama dediğin gibi gelince kurcalar, altını üstüne getiririm :)

firma sahibi ile kanka olduk zaten, olmadı özel yazılım yaptırtırız :D

328 Mesaj
22 Ekim 2009; 10:15:53 

Modifiye QQ'lere devam:

Autech, Nissan'ın Japonya'da bulunan araç kişiselleştirme şirketi.
Geçen sene kavramsal modelini tanıttığı QQ (Dualis)'in bu yılın başında iç pazara (Japonya'ya) Dualis CrossRider adıyla satışa sunmuş. :)
http://www.autech.co.jp/EN/index.html
http://www.autech.co.jp/JP/index.html
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bir başka Japon kişiselleştirme şirketi Impul'un QQ (Dualis) 'leri
http://www.impul.co.jp/...ts/model/J10_DUALIS.htm
0
0
0
0
0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MVDR -- 22 Ekim 2009; 21:46:32 >

164 Mesaj
23 Ekim 2009; 10:00:53 

Selamlar,
Nissan servisleri ile ilgili olarak genel intibanız nedir? Nissan servislerinin çok kötü olduğu söylenir. Gerçi VW ve Opel Servisleri de bu konuda çok farklı değiller sanırım ama, Karşılaştırma yapabilecek bilgi yada tecrübesi olan var mı?

164 Mesaj
23 Ekim 2009; 10:07:04 

Bu arada Kasko'da işler başladığımız duruma göre oldukça olumlu ilerliyor. Birkaç müdahaleden sonra Genel Müdürlük ile konuşarak bu durumun zayi değil Afet olduğunu anlatabildim. Sanıyorum bu hafta benim dosyamı kapatarak önümüzdeki hafta Tekliflerini yapacaklar.

Sanırım araç sudan henüz çıkmadığı için komple kaybolduğunu düşünerek Trafikden Aracın Kaydının silinmesini istememiz gerekecek? Bunun için de Aracın Faturası, Ruhsat'ı, iki anahtarı (ikiside) Kasko - Expertiz raporu ve baya bir sabır gerekiyormuş.

845 Mesaj
23 Ekim 2009; 12:30:09 

Selamlar,

Öncelikle OzSpider, sana kolaylıklar diliyorum. Zor işler bunlar. Umarım en kısa zamanda, en sorunsuz şekilde yeni aracına kavuşursun.

Gelelim dünkü servis ziyaretime :)

Öğlen saatlerinde Maslak - Sportur'u arayarak öğleden sonra 3 için randevu aldım. Zira QQ 12 bin km olmuştu ve 2bin kilometredir "servise git" ışığı yanıp sönüyordu. Saat 3'te Maslak'ta, henüz kısmen inşaat halinde olan sportur'un yeni yerine gittim (Gidecek olanlar için, maslak sanayiye doğru girip sağa sapıyorsunuz. Honda plaza'ya gelmeden solda BP var, BP'nin içinde sportur).

Aracın servis kaydı yapıldı, yetkili kişi (Kenan Bey) araca bindi ve km saatine bakıp formu doldururken "dizel mi?" dedim, "benzinli" dedim. "Allah Allah?" dedi. Malum, benzinliler 15 bin'de bir kontrol istiyor. Bunu bildiğimi ancak aracın 2bin km önce servis uyarısının yanmaya başladığını söyledim. "Dizel yazılımı yüklemiş olabilirler, bakarız hemen" dedi. Tekrar içeri girdik, "normalde kontrol 15 binde, şu an araç 12 binde. İsterseniz periyodik bakımı yapar, gereken parçaları değiştiririz ama bunu önermem. Dilerseniz birkaç ay sonra gelin, 15 bine geldiğinde" dedi. Bu benim hoşuma gitti. Yani hazır gelmişken paramızı alıp periyodik bakıma sokalım şeklinde de yaklaşabilirlerdi ama bana seçenek sundular ve 15 bin'de gelmemin, hem ilk kontrol hem de sonraki kontroller için daha iyi olacağını söylediler. Aracı servise indirdik, farlar kontrol edildi, 10 binde yanan servis uyarısı 15 bin olarak ayarlandı, yağ takviyesi yapıldı, kapılar yağlandı, diğer motor sıvıları kontrol edildi... Takribi 15-20 dakika sonra da çıktım. Ücret talep etmemeleri de güzel oldu. Bu arada ücret tablosunun resmini çekmeyi e düşündüm, o esnada "10bin-15bin karöaşası" patlak verince arada kaynadı :)

Bu arada servisten aldığım birkaç ayaküstü bilgiyi paylaşmak isterim:

- (1.6 benzinli QQ için) Nissan 7500 km'de bir yağ değişimi öneriyor. "Mutlaka değişmeli" demiyor ama tavsiye ediyor. 15 binde bir de kontrol zaten.

- Araca takılacak multimedia sistemler, eğer elektrik tesisatına müdahale (kablo kesme-birleştirme vs) yoksa garantiyi etkilemiyor. Benim meşhur witson'dan bahsettim, "soketli ise hiç sorun olmaz" dediler.

- Bana "memnun musunuz?" diye sordu ustalardan biri, "ben memnunum, ya siz?" dedim; "Biz hastasıyız" şeklinde karşılık aldım :) Daha önce burada da paylaşılan servis çalışanı yorumlarında da geçtiği gibi, servis tarafından en sorunsuz araç olarak görülmekte.

- Yağ eksiltmesinin normal olup olmadığını sordum. Zira birkaç haftadır arada (genelde yokuşa parkettiğimde) "yağ seviyesi uyarısı" minimumda idi. Bunun normal olduğunu, İstanbul şartlarında aslında aracın gerçek km'sinden daha fazla yıpranabildiğinden bahsettiler ki bana mantıklı geldi. Yani eviniz ile işiniz arası 10-15 km diyelim, her gün gidip geliyorsunuz. 10-15 km normal şartlarda 5-10 dakika sürebilecekken İstanbul trafiğindeki dur-kalklarla 1 saat de sürebiliyor, daha fazla da. Bu nedenle araç aslında km'sinin gösterdiğinden daha fazla yorulmuş olabiliyor dediler; hak vedim. Benim ev-iş arası 3 küsür km ama akşam trafiğinde eve gitmem bazen yarım saati bile bulabiliyor :/

- Arka amortisör gürültüsünden bahsettim. Talep geldiğinde araçla test sürüşüne çıkıldığını, ekspertiz raporları vs bir çok prosedürden sonra parçanın sipariş verilip gerekirse değiştirildiğini söylediler. Gürültü şikayetine neden olan amortisörlerin sorunlu olmadığını, sadece Türkiye şartlarına pek uymadığından bahsettiler. Ses izolasyonundan bahsettim, tavsiye ettiler. Zira arka çamurluk içinin izole edilmediğinin farkındalar...

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. İyi sürüşler...

164 Mesaj
23 Ekim 2009; 16:20:49 

Çok teşekkürler rockerdem. Ellerine sağlık.

Ses Arka amortisörlerden mi kaynaklanıyormuş? değiştirdikleri olmuş mu hiç? Servis bu konuda birşey söyledimi?

845 Mesaj
23 Ekim 2009; 16:25:47 

bir iki vak'a olmuş, değiştirmişler. ama dediğim gibi, uzun bir süreç. ya da yeltenmemem için abartarak anlatmış da olabilirler, bilemiyorum :)

39 Mesaj
23 Ekim 2009; 19:58:59 

Bugun arabamla izmir-aliaga yaptim. Cok keyifliydi. Herkesin anlattigi kadar varmis :)

Arabayla birlikte GELMEYEN plastik doseme fiyatlarini sordum. 120 TL cevabini aldim. Araci icin plastik doseme alan arkadaslar var mi acaba ? Daha ucuza baska illerden bulabilirsem kargoyla almak isterim. Yine internetten arastiracagim ama bayiden sordugum icin orjinal Nissan Qashqai oluyor.

Bagaj da hali dosemeden olusuyor. Birsey dokmemeye ozen gostermek lazim. Dokulurse temizligi zorlar.

Arabanin boya korumasini yaptirmayi dusunuyorum onumuzdeki hafta, SONAX firmasi hem fiyat hem de referans olarak daha tatminkar duruyor. Gorusleri olan varsa sevinirim.

Ses sistemi araci ilk aldigimda cok kotu geldi, meger arac fabrika aayarlarindaymis. Equaliser ayarini degistirirsenis ses berraklasiyor ve gayet iyi bir ses sistemi ortaya cikiyor :)

Arac devamli cocuk kilidinde kaliyor arkadaslar, arka koltukta oturanlara soforluk yapmak zorunda kaliyorum, kapi acmalar falan :) Bununla ilgili herhangi bir tus bulamadim. Nerededir, nasil yapilir ?

Bir de camlarimiz arabayi kitledikten sonra otomatik olarak kapanabiliyor mu ? Bununla ilgili bilgi var mi sizde acaba ?

Tesekkurler,
Barbaros

22 Mesaj
23 Ekim 2009; 20:22:18 

Bugün ereğli servisine araçta arka tarafta var olan tıkırtı için gittim alt takımlardan mı geliyor acaba demiştim,yaklaşmışım.Aracın arka şasisini kuvvetlendirmek için takılan aparat tam sıkılmadığı için ses yapıyormuş .İlginç değil mi ? Neyse sıktılar ses gitti.Ayrıca 45 ps hava varmış lastiklerde onu da normal düzeye getirdiler ve bir konfor geldi arabaya.Ben ordayken bir qashqai'nin arka amortisörlerini değiştirdiler.Yeni nesil amortisörler, eskilere nazaran biraz daha uzunmuş ve çıkan amortsörlerin karosere çarptığını da üzerine yapmış izlerden gördük ki sesi bu eski tip amortisörlerin ses yapmaması mümkün değil demek oluyor.Birde kaliperler ses yapıyormuş çoğunlukta onlarında bir ayarı varmış bilginize..

845 Mesaj
23 Ekim 2009; 21:38:55 

@ demirba:

tekrar hayırlı olsun kardeş...

ses sitemi konusunda daha önce de söylediklerimi söyleyeceğim: düşük seste gayet tatmin edici olabilir ancak 20 üzerine çıkınca can sıkıyor. Sanırım EQ ayarını Enhance yaptın, en düzgün sesi öyle veriyor çünkü. Ama ben camlara film taktırırken hoparlörleri söküp baktım, gayet dandik hoparlörler. 40 Watt idi yanılmıyosam, tüy gibiydi. Sesi 20 ve üzerine çıkarınca baslarda boğuluyor. Navigasyon sistemimi taktıktan sonra tweeter'lı bir hoparlör seti ile değiştirmeyi düşünüyorum, kenwood ya da pioneer olacak sanırım.

çocuk kilidi hadisesi kapı kilit mekanizmasının altında olacak. muhtemelen satın aldığın yer aracı teslim etmeden temizledi ve temizlerken ordaki çocuk kilidi pimine dokundu. arka kapıları açıyorsun, kapının kilit mekanizmasının hemen altında sağa sola giden bir düğme göreceksin. onu OFF konumuna getirirsen sorun çözülür.

camların otomatik kapanması konusunda fikrim yok, keşke olsa öyle bir şey... ama camın otomatik olarak kapanmıyorsa çözümü bu sayfadaki ilk mesajda ;)

iyi sürüşler...