Şimdi Ara

Intel yine rekor mali çeyrek açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Önce giyilebilir cihaz pazarından çekilen ardından da geliştirici kartlarını iptal eden Intel yine de rekor gelir elde etmeye devam ediyor. Yılın ikinci çeyreğinde büyümesini sürdüren firma bunu gelirlerine de çok iyi yansıttı.

Yine rekor

Açıklanana raporlara göre firmanın ikinci çeyrekteki geliri 14.8 milyar dolar olarak yeni bir rekora imza attı. Yıl bazında yüzde 9 artış yaşayan firma faaliyet karında da yüzde 190 artış elde ederek 3.8 milyar dolara ulaştı. Hisse başı kazanç da bu dönemde yüzde 115 artışla 0.58$ seviyesine çıktı.

Intel, Programlanabilir Çözümler bölümü hariç diğer bölümlerde yükseliş sağlayarak dikkat çekti. En büyük artış bellek çözümleri bölümünde oldu. Optane gibi yenilikçi teknolojiler geliştiren bölüm yüzde 58 artış gösterdi. Nesnelerin İnterneti ise yüzde 26 büyüdü. Daralan pazara rağmen istemci bilgisayar bölümü de yüzde 12 büyümeyi başardı.

Ayrıca Bkz.Samsung’dan tarihi rekor: 12.7 milyar dolar faaliyet karı

Önceki çeyrekte de önemli bir gelir elde eden firma bu sayede 4.7 milyar doları nakit kasasına koydu. Ayrıca yıl genelindeki tahminlerini de arttırdı. 2017 mali yıl toplamında firma 61.3 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyor. Yeni Xeon işlemciler, Core X serisi gibi ürünler bu dönemde önemli bir katkı yapacak. 

• Amd olmasaydi intel bu karlari yapamazdi beee.

• bu Ekremi birdahan intel ile ilgili haberlere vermesinler
  • Ya bunlar bir eşeklik yapıyorlar, ya da AMD pazarlama bölümünde bir eşeklik var. Intelin bu gelirleri elde etmesi sundukları mallara bakıldığı zaman saçma.

• CVenturas kullanıcısına yanıt
    İntel her zaman paragöz, üçkağıtçı bir firma olmuştu. Zaten uzun süredir rakipsizlik etkisiyle piyasadaki anakart, diğer oem üreticileri ve bilgisayar üreticilerini kıskacına almış, AMD alırsanız sizi yakarım gibi tehditlerle tekel olmuş. Zaten hala daha AMD'ye çamur atmak için binbir türlü şey yapmaya çalışıyor.
  • Imı intil bıtıyır

• Frost05 kullanıcısına yanıt
    Kusurabakmayın ama şu dediğiniz şuan ki hükümeti eleştirip '' ama başka rakıp yok ki duruşu yeter vs .vs. '' demek ve bile bile oy atmakla aynı şey. Alma o zaman git amd kullan çevrene öner herkes alsın vs. vs.
    Ha bu olmuyorsa bunda intelin ne suçu var ? adam taaaaa core 2 duo zamanından beri amd'i zaten uçurdu. Amd dayak yiyip yiyip geldi. AMD birtane en son ryzen'de aparkatı gömdü o kadar. Bunca yıldır 6 8 çekirdekleri sattı da ne oldu ? ne oldu o x6 lar yok işte fx6xxx fx8xxx ler vs. anca ryzen de işte toparladı.

Ryzen diyorlar AM4 sokette H110 ddr4 destekli gibi bir ucuz anakartı daha yok. Mini itx mesela hala yok ben türkiyede bulamıyorum. Kendim ryzen apu bekliyorum mesela çıksın alacağım da mini itx anakartı daha yok. Min 250 liralarda, ryzen diyorlar R3 bile hemen hemen 500 lira paraya satılıyor. Ya bu basit matematik ya ucuza en iyi performansı veren alır parayı götürür bu kadar basit. Intel bak zamanında i5 altını önemsemiyordu sonra bir tokatı yedi pentiumlara abandılar G3xxx G4xxx bunun en net örneğidir. 200 250 liraya sundukları performansı hiçbir işlemci o paraya vermiyordu. Ha birde yeni nesildi sokete i3 i5 i7 tak çalışıyordu. Anakart yani tamam özellikten yana kısıtlıyor ama işlemciden yana kısıtlama yoktu.

E amd ne yapıyor ? hala kazık hala pahallı satıyor. Birde H110 öyle birşey ki pentium sıktı sat git i7 al tak taş gibi gene çalıştırır. Bu amd de am4 alacaksın da vs. apu vardı ne oldu ? söndü gitti, keza neydi bu x4 860k bir cpu fm2+ a takılıyordu da iyidi falan e onuda söndü gitti çünkü gelecek yoktu. DDR4 yok FM2+ a bir daha amd işlemci çıkartmayacaktı. E nasıl satacaksın ? bu öyle '' aa işlemci çıkmış aldım taktım '' ile bitmiyor ki ram alıyorsun anaakrt alıyorsun ekran kartı alıyorsun ohooooo, tamam intel her sene soket değiştirip değiştirip duruyor da gene 2. elde dahil heryerde bulunuyor işte hemen al tak devam et. AMD öyle değil yani am3+ a bakın hala kazık yahu satın işte 200-300 e fx 8000 leri tamam ya yok gene ucuza satılmıyor. AM3+ anakart gene kazık gene kazık. Baktım şimdi en ucuz am3+ 200 tl satılıyor. E h110 200 lria zaten. Yahu ddr3 resmi usb 3.0 desteği bile yok yazık günah. Ama hala pahallıya satılıyor.

AMD kalkıp bunları düzeltmeye daha yeni yeni başlıyor. AM4 soekt mesela bunu zırt pırt değiştirmeyeceğim dediler. Ryzen ile iyi aparkatı çaktılar ama gerisi gelmesi lazım. Bak notebook ultrabook tablet amd hangisinde var ? masaüstü diyoruz da kim gidip alıyor artık ? sistem toplayan kaçtane adam var ? anca senin benim gibi geek denilen kitle topluyor. Dışarıyı gezin bakın marketleri teknosa mediamarkt bimeks vs. vs. kaçtanesinde masaüstü pc bileşeni var ? raflarda kaçtane var ? anca sayılı 2-3 parça var o kadar.

Vatan hariç kaç tanesi ? hepsinde ama notebook o şu bu böyle envai çeşiti raflarda dizilmiş duruyor. Aynı cep telefonu gibi hepsi dizilmiş. AMD işte bunları düzeltecek heryere girip apu da da yenilikleri gösterip intele gününü göstermeden intelin adam olacağı yok. Yoksa birkere amd vurur intel gelir balyozu koyar geçer gider. Intelin para derdi yok piyasa elinde yani bugün gidip i5 lerin hepsine min 70 dolar 100 dolar indirdiği anda r5 falan biter gider. Bu işin ana kaynağı para, paran olmadıktan sonra en iyi cpu olsa kaç yazar sen parana göre cpu alıyorsun. yada sistem topluyorsun en mantıklısı en yenisi en uygunu neyse onu alırsın.

• Valla arkadaşım, elinin altında internet var. Lütfen kullanmaya çalış. Hatta, donanımcı baba mıdır nedir, öyle biri var. İntel - AMD karşılaştırmasını, eskisinden başlayarak güzelce anlatmıştı. Senin bana burada uzun uzun yazı yazman açıkçası pek umurumda değil, zaten cevaplamak için de kendimi yormayacağım. İntel kadar üçkağıtçı bir firma daha yok zaten. Neyse, sen anlamayacaksın belki ama, git google'da dediğim şeyi araştır. Ha ondan sonra ahkam kesip - kesmemek sana kalmış.

Ayrıca, dediğin gibi AMD'nin de suçu var elbet. (FX serisinin sorunları gibi) Onlar yapamadı, ama intel de bildiğin üçkağıtçının, dalavericinin önde gideni.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Frost05 -- 28 Temmuz 2017; 18:23:47 >
  • Muhasebe bilen bir insan bu tablonun ortaya çıkmasının şirketin işlerinin çok daha iyi gittiği anlamına gelmediğini bilir. Bu tablo şöyle yorumlanabilir;

Ayrıca GAAP'ye göre yapılan raporlamalar yanlışlıklar yaratabiliyor, bu tarz birçok muhasebe skandalı mevcut. Enron olayını inceleyebilirsiniz mesela. Adamlar hiçbir muhasebe kuralını çiğnemeden milyar dolarlık vurgunlar yaptılar. Non-GAAP karlılığa baktığımızda çeyreklik olarak 600 milyon dolarlık bir artış görüyoruz. Bu 600 milyon doların 150 milyon dolar civarı ARGE faaliyetlerine ayrılan bütçenin düşürülmesinden 300 milyon dolar civarı da ürün karlılığındaki artıştan oluşmuş gibi gözüküyor. Yani volümde bir artış olduğundan değil... Bu işler çeyrek incelemeyle olmaz. 2017 bittiğinde bilanço ve gelir tablosunu incelediğimizde ufak ufak Zen mimarisinin etkilerini görmeye başlarız. Tabi Intel'in gelirlerinin büyük bir bölümünün uzun zamanlı Data Center server kontratları olduğunu da unutmamak lazım. Yani etkilerin tam anlamıyla gözlemlenebilmesi 2-3 seneyi bulacaktır. "Zen mimarisinin etkisi yok bakın Intel nasıl da gelişmeye devam ediyor" demek çok komik. Intel için masaüstü pazarı ciddi bir gelir kaynağı değil ki? Şimdi Serverlar(en büyük gelir kaynağı) sıkıntıya girdi daha sonra da U serisi ve HQ serisi mobil işlemciler de tehlikeye girerse işte o zaman ciddi bir sorun olacaktır.

Okumadığın bariz belli okusaydın eğer sana katıldığımı zaten anlardın. Çok yanlış açıdan bakmışsın, bende işte onu diyorum zaten. AMD böyle olmasaydı rakipte arsız gibi böyle yapamazdı. E ortalığı böyle boş bırakırsan intelde olsa bilmemne de olsa sömürecek. Bunda anlaşılmayacak birşey yok. Ama önce okuyalım. :)

İlla özet diyorsan, dediğine katılıyorum. Ama intelin böyle olmasında ki sebepte amd'dir. Intel her nesilde utanmadan arlanmadan soketi değiştirdi. Rakipte baskısını yapsaydı, yapamadı intelde arsız gibi uyuz gibi takıldı sömürdü.
  • http://m.gsmarena.com/samsung_is_the_biggest_chip_maker_in_q2_of_2017-news-26453.php

Ikincilere dev falan denilmiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Intel, tarihi boyunca amd karsisinda domine bir pozisyondaydi.

Ne zaman amd, intel'in lutfettigi "yan sanayi ureticisi" olmasinin otesine gectigi ve intel'den daha basarili urun cikarttigi opteron (athlon) zamaninda, domine pozisyonunu bariz kotuye kullanmistir.

https://youtu.be/osSMJRyxG0k

O yillar sirf dell'e verdigi yillik rusvet amd'nin yillik mali gelir/giderinden fazlaydi. Sadece tek bir sirketten bahsediyoruz.

Intel kadar uckagitci igrenc baska bir sirket bilmiyorum.

• LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Bana göre bunun nedenini de yazayım. X86 mimarisi olayı vs. komple intelin elindeydi kendi teknolojisiydi vs. zamanında AMD isimli firmaya devlet tarafından zorla lisans verildi. Tekelsin şöylesin böylesin diye o kadar eski bir mevzu ki ohoo. geçen hatta microsoft'a bile kafa tuttu intel. Ms biliyorsanız snapdragon 835 üzerinde x86'ı emüle ederek arm mimarisinde çalıştırdık demişti. Akabinde intel öyle bir açıklama yaptı ki işte böyle lisans şöyle bilmemne ayağınızdan donu alırız adam gibi yapın edin diye üzeri kapalı tehdit ettiler.

Ben açık konuşayım intelin yerinde kim olsa aynısını yapardı. Pentium 4 zamanında intel güzel tokat yedi ama o dönem ki p4 tokatlayan fx57 fiyatlarını biliyor musunuz ?http://techreport.com/review/8482/amd-athlon-64-fx-57-processor şöyle 2005 tarihli incelemesini atıyorum. Fiyatı hepsi yazıyor bakın fx-57 1031 dolarmış. rakip p4 999 dolar. Ooo amd ucuz yihhu bize ucuza iyisini veriyor diyorlar ama e geçmişte p4'ü tokatlıyor diye fiyatı daha pahallıydı. Ben açık diyorum bugün aynı konumda amd olsaydı o da milleti sömürecekti çünkü bunların hepsi para için yapılan şeyler. Bu dünyanı döndüren tek şey paradır. İntel kötü ona bende katılıyorum ama durum bu ha bir ryzen sağolsun amd çıkıp biraz tokat attı da intel i9 işte 6 çekirdekli i5 falan fistan yapmaya kalkıyor. Bunların hepsi sonuçta şirket para için varlar kimsenin iyiliğini düşünen yok.

• Hocam lisans olaylari verdigim videoda da aciklandi. Biraz takip eden icin zaten bilindik bir sey. Intel'in yerinde baska bir firma olsa aynisi olur muydu, iste bu spekulatif bir konu. Tabi her sirketin hedefi kar yapmak. Amd aynisi yapar miydi o zaman, belki. O zaman da amd'yi elestirirdik. Tuketici olarak tepkimizi ortaya koymak hepmizin hakki. Tekel diye "dogal" kabul etmek de pek akil kari degil.

Sirketker de bunu anliyordur. Gucu boyle suistimal edersen, firsat cikarsa tuketici cezayi keser, ya da kesmeli. Fanboyluk kotu bir sey (lafim size degil).

Amd ucuz mucuz o da ayri konu zaten. Su an misal intel'den ustun urun cikarsalar fiyatlar su anki gibi uygun olmayabilirdi. Satilir miydi ama, satilirdi. O zamanlar daha iyi urundu ve fiyatlarin yuzde 3-4 (ornekteki ) daha yuksek olmasi kimseyi killandirmaz. Tabi simdi ryzen'nin uretimi epey uygun maliyetlerle yapiliyor, dogasi geregi. Ama dedigim gibi ayri konu.

Ha sey diyorsan, vahsi kapitalizm, sirketlerin dogasi fln fisman. Bu tabi ekonomik felsefe konulari. Burada o kadar derine girmeye gerek yok.

Ozetle ben ve burada bircok kisi, "baskasi olsa da aynisini yapar" sozunu kabul etmiyorum, etmiyoruz. Cok gereksiz bir ifade. Herkesin farkinda oldugu bir arguman bu en basta.

• LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Video da pek takip edemedim çünkü ingilizcem tarzanca kıvamında zorlandım.

Fanboyluk evet çok kötü birşey bende size katılıyorum. Bizde ki fanboyluk daha çok aldığı malı gereksiz öven bir kitle var. Ne olursa olsun yani, atıyorum telefon almış tak onu övüyor ama gereksiz övüyor. Firmanın sanki sahibiymiş gibi övme var. Birde mesela bilmeden öven var. Seneler öncesi apple bölümünde birisi ya ... alma android al diyip diyip geziyordu.

Bir ihtiyaç sorma, işte ne için kullanacaksın diye sorma yok. Direkt onu alma yarı paraya ... al. Ya adam onu alacak olsa niye apple'a gelip sorsun ? araştırdım elemanı meğer özelden de sordum ya tamam öneriyorsun da sen ne kullanıyorsun vs. vs. 5800 kullanıcısı çıktı. Yani android daha evvel hiç kullanmamış iphone da kullanmamış ama bir ön yargı var. Bu mesela bende en kötüsü fanboyluk sınırını da aşmış.

Ben açıkçası bütçeme bakıyorum bugün hangi işlemci işte telefon neyse ne en uygun fiyata en güzel donanımı kim veriyor ? bana mesela kocaman kasa toplamak saçma geliyor. 15 sene öncede yapıyordum hala aynı şey sıkıldım yani o kadar kasa görmekten içleri birebir aynı kocaman kocaman aletler vs. beni hiç cezbetmiyor ama öneri isteyene de bütçesi dahilinde yıllardır öneriyoruz. Beni mesela ryzen apu çok cezbediyor çünkü eski apular vs. o dönemde oyun anlamında işlemci tek çip vs. vs. işi biraz görüyordu. Şimdilerde tabi pek yetmiyor zayıf kaldılar. Ben o yüzden mesela ryzen apu olayı beni açıkçası intelin yok i9'u ryzen 7 yok threadripper denilen işlemcilerden daha çok heyecanlandırıyor. Çünkü bunların hiçbirisi benim işime yaramıyor, ha performans olarak tabi ki isterim de e render yapmıyorum ? işte ne bileyim öyle cinebench kastırmıyorum. Nette geziyorum biraz oyun birde boyna dizi film o kadar. Hatta benim pc olarak tabletim var, 2 si 1 arada oradan yazıyorum mesela şuan, oyunları da ps4'de oynuyorum o kadar. Ama ryzen apu işi beni çok cezbediyor. çıkarsa ve beklediğim gibi olursa hemen toplacağım.

Çünkü tek çipte ben ekran kartı ve cpu işini çözeceğim. + yer problemim olmayacak ufacık kasalara toplayacağım. Koca koca dizime kadar gelen kasalardan istemiyorum.

Gibi mesela bu kadarlık sistem istiyorum ucundan oyunları oynatsın beni gündelik işlerde yormasın öyle kenarda tv yanında hem download hemde pc oyun gibi kalsın istiyorum. Ryzen apu olayı o yüzden beni daha çok heyecanlandırır.

Tabi ki derine girmeye lüzum yok, ama bunlar kimsenin hayrına iş yapmıyorlar hayır kurumu değiller. Onlarda mal satacak para kazanacak yenisini yapıp satacak falan çarklarını öyle döndürecekler. Para sistemi malesef yapacak birşey yok.

• Hani nerde "Intel batıyor" cular?

• ekrem bey lütfen başlıkları atarken bir kere daha okuyun. Nesnesi olmayan cümle kuruyorsunuz. İntel'in açıkladığı rekor mali çeyrek değil. Kabul edersiniz ki çeyrek zaten 174 demektir ve bütün çeyrekler de haliyle hep aynı değeri içerir ve aralarında rekor olacak bir fark olmadığı gibi fark da yoktur. İntel'in açıkladığı rekor, ikinci mali çeyrek yılda elde ettiği gelirdir. Yazım yanlışı yapılabilir, ufak tefek ilk bakışta anlaşılmayan anlam yanlışı da belki anlaşılabilir ama hiç bir anlamı olmayan bir başlığı epeydir siteye haber giren biri olarak burada sunmanız en hafifinden, size yakışmamış.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.