Şimdi Ara

IMAX, sinemada 3D dönemine son veriyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
0
Favori
2.272
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Özellikle de geçtiğimiz 10 yıl içerisinde sinemaya adeta damgasını vuran 3D teknolojisi yavaş yavaş popülerliğini kaybediyor. Sinemaseverlerin 3 boyutlu filmlerden hoşlanmadığını belirten IMAX Entertainment CEO'su Greg Foster, artık filmlerin çoğunlukla 2D olarak yayınlanmaya başlayacağını açıkladı.

Yılın ikinci çeyreğinde beklediği gelirleri elde edemeyen IMAX, izleyicileri tekrar sinemaya çekmek için 3D teknolojisini terk etmeyi amaçlıyor. The Wrap'e konuşan Greg Foster, geçtiğimiz hafta vizyona giren Dunkirk'in başarısından bahsederek,"Bugün birçok pazardan tüketicilerin çok net bir şekilde 3D yerine 2D'yi tercih ettiği görüyoruz. Sadece 2 boyutlu olarak vizyona giren Dunkirk'in elde ettiği başarı da ortada. Bizler de müşterilerimizin bu tercihini göz önünde bulundurarak filmlerimizi çoğunlukla 2D olarak vizyona sokmaya başlayacağız." ifadelerini kullanıyor.

Ayrıca Bkz.Jeff Bezos dünyanın en zengin insanı oldu
    Foster bu değişimin ilk örneklerini de önümüzdeki aylarda görmeye başlayacağımızı söylüyor. Örnek olarak merakla beklenen filmlerden Blade Runner 2'yi gösteren Foster, filmin diğer sinemalarda 3D olarak vizyona girecek olmasına rağmen IMAX sinemalarında yalnızca 2D seçeneğinin yer alacağını ifade ediyor.

IMAX, sinemada 3D dönemine son veriyor 

Sinema sektörü büyüyor; 3D'ye olan talep azalıyor

ABD ve Kanada'ya ait bazı sayısal verilere göre 2016 yılında 3D filmlerin yakaladığı gişe hasılatı %8 oranında küçülmüş; sinemanın genelinde elde edilen hasılat ise artış göstermiş. Yani bir başka deyişle sinema sektörü büyümesine rağmen 3D filmlere olan talep azalmış. 2009 yılındaki Avatar filminin yakaladığı başarının ardından başlayan "sinemada 3D dönemi" en azından batı sinemalarında nihayet sona ermiş gibi görünüyor.

Tabi IMAX Entertainment CEO'su Greg Foster'ın sözleri Türkiye pazarı için de geçerli olacak mı şu an için bilemiyoruz. Umarız sinemanın devlerinden IMAX'in başlatacağı bu yeni 2D dönemi yavaş yavaş tüm dünyaya yayılır ve tekrardan eskisi gibi tüm filmleri 2 boyutlu olarak izleme şansına kavuşuruz.

• Allahım çok şükür sana. Zorla insanlara dayatılan, berbat bir teknolojiydi. Tez elden tamamıyla hayatımız çıkması dileğiyle.

• Devam etseydi 4. boyut olarak koku vereceklerdi.

• sukur kavusturana

• Önüne gelen 3D film yaparsa olacağı budur.3D filmin bitmesine çok üzülürüm sebebi basit her film 3D izlenmez ama öyle filmler var ki gerçekten bunu hakediyor.İşte o hakeden filmler 3D diye heryere yayılan saçma sapan filmler ile son buluyor.Adamlar ajan filmini bile 3D yapıyor.Hal böyle olunca dayatılan teknoloji sıfatına bürünmesi normal oluyor.

• Aslında alışırsanız gayet iyi oluyor. Haftada en az bir defa sinemaya giderim eğer vizyonda sevdiğim filmler varsa, 3D tercihim oluyor halbuki önceden pek sevmezdim.

• Sagol baskan. Ne sacma bir sey su sacma sey ya.

• Kesinlikle çıksın gitsin artık. Ne salak bir şeydir bu 3D zırvası.

• quote:

Orijinalden alıntı: incicibin

Aslında alışırsanız gayet iyi oluyor. Haftada en az bir defa sinemaya giderim eğer vizyonda sevdiğim filmler varsa, 3D tercihim oluyor halbuki önceden pek sevmezdim.

Film kültürünün olmadiğı o kadar belliki. İmdb top250 yi bitirmiş biri olarak cevap veriyorum. Film özgürlüktür, 2 saat sirf teknoloji diye onlarin odaklandiklari noktaya bakmak zorunda degilim. Arkada onca dekor, muhabbet dönerken onlarin al bunu izle demesine karşıyım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: agonim1453

quote:

Orijinalden alıntı: incicibin

Aslında alışırsanız gayet iyi oluyor. Haftada en az bir defa sinemaya giderim eğer vizyonda sevdiğim filmler varsa, 3D tercihim oluyor halbuki önceden pek sevmezdim.

Film kültürünün olmadiğı o kadar belliki. İmdb top250 yi bitirmiş biri olarak cevap veriyorum. Film özgürlüktür, 2 saat sirf teknoloji diye onlarin odaklandiklari noktaya bakmak zorunda degilim. Arkada onca dekor, muhabbet dönerken onlarin al bunu izle demesine karşıyım.

Insanlarin kulturlerini sorgulamamalisin dostum. Ilk 250 yi bitirmek film kulturu sahibi oldugunu gostermez insanlarin %99 u zaten ilk 250 ye bakarak film seciyor... ki bu da seni o kultursuz gordugun %99 un icinde yapar uzgunum.

• Çok şükür. Çok güzel bir haber.

• quote:

Orijinalden alıntı: Soul741

Allahım çok şükür sana. Zorla insanlara dayatılan, berbat bir teknolojiydi. Tez elden tamamıyla hayatımız çıkması dileğiyle.

3dye son veren imax ceosu ama adam gidip "allahim sukurler olsun sana" diyor sanki allah 3dyi kapatmaya karar veriyormus gibi Herseye de allahi karistirmasaniz olmaz sanki.

Ha ironi yapip adami ilahlastiriyorsan orasi ayri :D

• En önemli nedeni insanlar gözlüğe para vermek istemiyor bir de dağıtılan gözlükler özellikle gözlük kullanan kişiler için konforlu olmuyor.Diğer taraftan avatar 2 gözlüksüz izlenebilecek şekilde 3D çekiliyor bu da demek oluyor ki sonraki dönemde 3D artık sinemalarda standart olacak

• Allahim sonunda. Filmlerin 98% pop-out

efekti yoktu

3D berbat bir teknoloji

Filmleri karanlik yapiyor

• belki 50-60 senelik teknolojiyi ısıtıp önümüze koymaları saçmalıktı zaten.
  • Soul741 kullanıcısına yanıt
    sırf 2d seçeneği yok diye çoğu filme gitmedim ben en sonunda anladılar zaten bizim firmalar gözlük satma işine çevirmişlerdi iyice bu işi 3d siz film koymuyorlardı neredeyse

• CooL_ROMEO kullanıcısına yanıt
    Bunu ben demiyorum arkadaşim, iyi bir şey olsa idi. Nolan da Tarantino da 3D çekerdi hepimiz kültürlenirdik top250 yi izliyor olarak. İzlemek yetmiyor demekki bir sonuca varmak gerekiyor.

Sinemaya gidiyorum Starwars u izliyorum, keyif alamadim deyip nete düsünce tekrar izliyorum. Neden çünkü yönetmenin yarattiği dünyayi görmek istiyorum. Kültür farkli film kültürü farkli bel altindan muhabbet acip hakli gosterme kendini.

• Yorum yapanları zorla 3D filme götürmüşler sanki, her filmin 2D seçeneği varken 3D düşmanlığı yapanları anlamak mümkün değil.

• 3d maalesef beklenen gelişmeyi gösteremedi filmler halen karanlık ve istenen derinlik halen yok, altyazı kısmıda ayrı problem. Tüm bunların yanı sıra ülkemizde çok kalitesiz salonlarda bu 3d furyasına katılınca iyice soğudu insanlar. Örneğin ben adanadayım ve burda avşar sinemasında 3d tam bir eziyet görüntü o kadar karanlık ki nefret ediyorsunuz

• Türkiye'de dijitalden lazere geçiş olacaksa amenna ama olmayacaksa bence 3d gitmesin. O dev ekranın ve ses sisteminin verdiği keyifte 3d normal salonlara göre daha iyi. Görsel olarak 2d olunca artı bir durum olmayacak pek bizde. Eğer 15/70 sistemiyle sunuyor olsalar yine kabul ama dijital imax'in pek büyük esprileri yok 2d filmler için.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.