Şimdi Ara

ACCENT YUMURTA / 1994-2000 (136. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.963
Cevap
38
Favori
445.618
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 134135136137138
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: birol özsoy

quote:

Orijinalden alıntı: gsliahmet

herkese merhaba arkadaşlar bende 1.5 gls 1999 model Accent var ben araçta biraz bakım onarım temizlik yapmayı düşünüyorum öncelikle radyatörü sökmek istiyorum temizlik yapıcam
    kendim söküp takmak istiyorum üstte tane bağlı olduğu 2 somun görünüyor sadece yalnız alttarafta bağlantısı varmı bilmiyorum veyada sökmek için tamponu felan sökmek gerekiyormu bilemedim
    daha önce söküp takan arkadaş varsa yardımcı olursa sevinirim

ön göğüsüde sökcem ancak onunda o kadar bağlantı yerine baktım bulmadım sadece direksiyonun çevresinde 2 tane somun var yine ancak başka nersinde var bulamadım daha önce söken takan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
    göğüsü söküp kalorifer peteklerini felan temizleyip çatlakları yapıştırıp üstüne deri döşeme yapıcam o kadar detaylı değil mecundur reçine polyester felan değil
    direk plastiğin üzerine yapıştırıcı ile deriyi yapıştırmak istiyorum ancak plastiğin üzerine hangi yapıştırıcı iyi tutar kara veremedim bally diyecem ama oda sıcakta kendini salar gibi geliyor bana
    eğer bildiğiniz bi yapıştırıcı varsa söylermisiniz

birde aracımın kornası çalışmıyor kornanın kendisi sağlam söküp pile bağladım ötüyor direksiyon daki bağlantısı da sağlam kaput altındaki röle kutusunda sigortası var
    sigortayı çıkartıp yan tarafındaki ve üstündeki sigortayı söküp taktım yine olmadı sizce sorun nerde olabilir birde daha öncesinde arabasına sis devresi çeken oldumu
    bende direksiyonun sol atında sis tuşu var ancak bağlatışı yok yeniden devre çekilecekmiş bilgisi olanlar yardımcı olursa şimdiden herkese çok çok teşekkür ediyorum

benim aracın da göğüslüğü çatlaktı bende baya araştırdım, kendi kendine göğüslüğü sökünce sonra ses yapabiliyormuş ve baya zahmetliymiş,
    bende kendim yaptım,
    altta bu konunun sayfasının linki var benim yaptığım bak belki fikir olur.

http://forum.donanimhaber.com/m_12798384/mpage_43/tm.htm

Alıntıları Göster
    hocam çok teşekkür ederim sizden bi ricam olucak ben daha göğüsü sökemedim bana bi zahmet sırasıyla hangi parçadan başlıyarak sökücez ve dikkat edilmesi gereken yerler km teli özellikle şanzumandan felan sökülüyor diyolar bulamadım nerdeyse o tel torpido felan nasıl sökülecek size zahmet hocam bağlantı noktalarını felan bi söyleyebilirmisinz

• quote:

quote:

herkese merhaba arkadaşlar bende 1.5 gls 1999 model Accent var ben araçta biraz bakım onarım temizlik yapmayı düşünüyorum öncelikle radyatörü sökmek istiyorum temizlik yapıcam
    kendim söküp takmak istiyorum üstte tane bağlı olduğu 2 somun görünüyor sadece yalnız alttarafta bağlantısı varmı bilmiyorum veyada sökmek için tamponu felan sökmek gerekiyormu bilemedim
    daha önce söküp takan arkadaş varsa yardımcı olursa sevinirim

ön göğüsüde sökcem ancak onunda o kadar bağlantı yerine baktım bulmadım sadece direksiyonun çevresinde 2 tane somun var yine ancak başka nersinde var bulamadım daha önce söken takan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
    göğüsü söküp kalorifer peteklerini felan temizleyip çatlakları yapıştırıp üstüne deri döşeme yapıcam o kadar detaylı değil mecundur reçine polyester felan değil
    direk plastiğin üzerine yapıştırıcı ile deriyi yapıştırmak istiyorum ancak plastiğin üzerine hangi yapıştırıcı iyi tutar kara veremedim bally diyecem ama oda sıcakta kendini salar gibi geliyor bana
    eğer bildiğiniz bi yapıştırıcı varsa söylermisiniz

birde aracımın kornası çalışmıyor kornanın kendisi sağlam söküp pile bağladım ötüyor direksiyon daki bağlantısı da sağlam kaput altındaki röle kutusunda sigortası var
    sigortayı çıkartıp yan tarafındaki ve üstündeki sigortayı söküp taktım yine olmadı sizce sorun nerde olabilir birde daha öncesinde arabasına sis devresi çeken oldumu
    bende direksiyonun sol atında sis tuşu var ancak bağlatışı yok yeniden devre çekilecekmiş bilgisi olanlar yardımcı olursa şimdiden herkese çok çok teşekkür ediyorum

benim aracın da göğüslüğü çatlaktı bende baya araştırdım, kendi kendine göğüslüğü sökünce sonra ses yapabiliyormuş ve baya zahmetliymiş,
    bende kendim yaptım,
    altta bu konunun sayfasının linki var benim yaptığım bak belki fikir olur.

http://forum.donanimhaber.com/m_12798384/mpage_43/tm.htm

Alıntıları Göster
    hocam çok teşekkür ederim sizden bi ricam olucak ben daha göğüsü sökemedim bana bi zahmet sırasıyla hangi parçadan başlıyarak sökücez ve dikkat edilmesi gereken yerler km teli özellikle şanzumandan felan sökülüyor diyolar bulamadım nerdeyse o tel torpido felan nasıl sökülecek size zahmet hocam bağlantı noktalarını felan bi söyleyebilirmisinz

• quote:

ben göğüsü sökmedim, tam sökülecek yerleri bilmiyorum.
  • quote:

quote:

hocam merhaba. kaplama işini ilk denemeye göre gayet güzel Yapmışsınız elinize sağlık. benim sormak istediğim kılıfları nereden aldınız markasını biliyormusunuz. bende orjinal kılıfların üzerine kılıf takmak istiyorum ama piyasadaki kılıflara pek güvenemiyorum. en son bimde vardı geçen hafta 50 liraya fiyatıda iyiydi ama renkleri hoşuma gitmedi. araç 1,3 ls 1998.

birde genel olarak sormak istiyorum, 1,3 ls lerde buji+kablolarını değiştiren oldu mu hiç. ben alıp kendim değiştirebilirmiyim, fiyatları hakkında fikriniz var mı, birde ustaya götürüp değiştirtsem kaç para işçilik alır. fiyatlar hakkında az çok bilgimiz olursa gidip 3 liralık işe 10 lira vermeyiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: newrophat

quote:

quote:

hocam merhaba. kaplama işini ilk denemeye göre gayet güzel Yapmışsınız elinize sağlık. benim sormak istediğim kılıfları nereden aldınız markasını biliyormusunuz. bende orjinal kılıfların üzerine kılıf takmak istiyorum ama piyasadaki kılıflara pek güvenemiyorum. en son bimde vardı geçen hafta 50 liraya fiyatıda iyiydi ama renkleri hoşuma gitmedi. araç 1,3 ls 1998.

birde genel olarak sormak istiyorum, 1,3 ls lerde buji+kablolarını değiştiren oldu mu hiç. ben alıp kendim değiştirebilirmiyim, fiyatları hakkında fikriniz var mı, birde ustaya götürüp değiştirtsem kaç para işçilik alır. fiyatlar hakkında az çok bilgimiz olursa gidip 3 liralık işe 10 lira vermeyiz.
    buji değişimi hiç yapmadım, bu konuda ogunmas usta sana yardımcı olabilir.

kılıfları gittigidiyordan aldım, ama hatırlamıyorum hangi satıcı, aynı kılıfları dışarda 150 tl ye satıyorlar, gg'de 50 tl, bime gelenide gördüm bende o modelden almıştım istediğim renk gelmemişti geri yollamıştım, bimdeki fiyatta çok iyiydi, gg^de deri kılıfları bile 80-90 tl civarı alabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birol özsoy -- 11 Ocak 2016; 10:18:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: solidus

Aracınız rölantide çalışırken sebebini bilmediğiniz bir çekirge sesi geliyorsa (eşimin tabiri ile) kaputu açıp debriyaj silindirinin burcunu ve civarını gresleyiniz..Burç nerdemi ? Buji kablolarının hepsinin bağlandığı yer var ya..Onun hemen altında...

Alıntıları Göster
    arkadaşlar ben japon ve kore grubu araçların yedek parçalarını satıyorum. buda sitemwww.parcahani.com sormak istediniz bir konu olursa sitemize de girebilirsiniz yada bana da sorabilirsiniz

• birol özsoy kullanıcısına yanıt
    birol hocam göğüsü baya söktüm ancak bi şanzumandan gelen km teli kaldı onuda sökemedim şanzumanın üzerinden teli salmam gerekiyomus ancak bir türlü beceremedim sizin bir bilginiz varmı bu km teli konusunda acaba
  • quote:

birol hocam göğüsü baya söktüm ancak bi şanzumandan gelen km teli kaldı onuda sökemedim şanzumanın üzerinden teli salmam gerekiyomus ancak bir türlü beceremedim sizin bir bilginiz varmı bu km teli konusunda acaba

vites telini sökmen için vitesin olduğu, el freninden başlayıp küllüğün altında biten plastik parçayı sökmen gerekiyor geçen vites telini değiştirtim orda görmüştüm, tam hatırlamıyorum ama el fenin orlarda vida çıkardı ondan sonra bu büyük plastik parçayı çıkardı sonra alltan vites telinin bu ucunu söktü.

birde umarım göğüslüğü sökerken bolbol nasıl söktüğünün resmini çekmişsindirde burda yayınlarsın bizde öğreniriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birol özsoy -- 7 Şubat 2016; 15:19:54 >

• quote:

quote:

vites telini sökmen için vitesin olduğu, el freninden başlayıp küllüğün altında biten plastik parçayı sökmen gerekiyor geçen vites telini değiştirtim orda görmüştüm, tam hatırlamıyorum ama el fenin orlarda vida çıkardı ondan sonra bu büyük plastik parçayı çıkardı sonra alltan vites telinin bu ucunu söktü.

birde umarım göğüslüğü sökerken bolbol nasıl söktüğünün resmini çekmişsindirde burda yayınlarsın bizde öğreniriz.

Alıntıları Göster
    yok hocam siz beni yanlış anlamışsınız göstergenin arkasında km sayacının teli var o şanzumanda bir yere giriyor ancak bulamadım şimdi göstergenin arkasındaki ucu çekicem bu kezde şanzumanı indiririm diye korkuyorum vites teliyle alakası yok yani sadece o km telini göğüsten kurtarmak kaldı ama bir türlü bulamadım

• termostat + 4 buji değişimi yaptırdım.

öncesinde ; termostat motor ısındığında sürekli yarıya yakındı, birde kalorifer çok sıcak üflemiyordu. motorun ısınması/termostatın devreye girmesi uzun sürüyordu. haliyle kaliteli yakıt oranında artış=yakıt tüketiminde artış şeklindeydi.

şimdi ; termostat göstergesinde bir değişiklik olmadı, ısındığında yine yarıya yakın sabit duruyor, fakat daha kısa sürede yükseliyor gösterge. kalorifer yine çok sıcak üflemiyor ama bunun sebebide kalorifer peteklerinde sanırım, usta öyle söyledi. yakıt konusuna gelince, buji ve termostat değişiminden sonra yüzde 30 gibi bir tasarruf söz konusu oldu. buji kabloları orjinal ve sağlam olduğu için değiştirmedim.

araç ; 98 LS klimalı.

masraf ; 4*buji=30 lira , termostat=20 lira , işçilik=10 lira TOPLAM=60 LİRA.
  • quote:

yok hocam siz beni yanlış anlamışsınız göstergenin arkasında km sayacının teli var o şanzumanda bir yere giriyor ancak bulamadım şimdi göstergenin arkasındaki ucu çekicem bu kezde şanzumanı indiririm diye korkuyorum vites teliyle alakası yok yani sadece o km telini göğüsten kurtarmak kaldı ama bir türlü bulamadım

Onu bilmiyorum.
  • 98 ls klimalı modelde polen filtresi var mı, var ise nerededir ve nasıl değiştirebiliriz. usta bu modellerde polen filtresi yok dedi, kimisi var diyor, daha önce değiştiren yada fikir sahibi olan varmı.

birde klima kayış sıyırmıştı, 2 kere değiştirildi ve parçalandı. usta egzantrik değişimi diyor, bir diğer usta ise klima motorunun kaydırılması lazım dedi, şu anda klimayı kullanamıyorum ve havalar ısınmadan tamir ettirmek istiyorum. iş bilmez usta yüzünden 100 lira haybeye kayış parası verdim, şimdi yine boşa para vermeyelim. bir fikir verin bana.
  • quote:

98 ls klimalı modelde polen filtresi var mı, var ise nerededir ve nasıl değiştirebiliriz. usta bu modellerde polen filtresi yok dedi, kimisi var diyor, daha önce değiştiren yada fikir sahibi olan varmı.

birde klima kayış sıyırmıştı, 2 kere değiştirildi ve parçalandı. usta egzantrik değişimi diyor, bir diğer usta ise klima motorunun kaydırılması lazım dedi, şu anda klimayı kullanamıyorum ve havalar ısınmadan tamir ettirmek istiyorum. iş bilmez usta yüzünden 100 lira haybeye kayış parası verdim, şimdi yine boşa para vermeyelim. bir fikir verin bana.
    Polen filtesi yok. DÜZ

KAyış gerdiremiyorlar. Balanstan koparıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogunmas

Polen filtesi yok. DÜZ

peki ogün ustam, bizim ne yaptırmamız lazım. hangi ustaya gidelim, motorcuya mı, klimacıya mı. ne tür bir işlem yaptırmalıyız?
  • quote:

quote:

Polen filtesi yok. DÜZ

peki ogün ustam, bizim ne yaptırmamız lazım. hangi ustaya gidelim, motorcuya mı, klimacıya mı. ne tür bir işlem yaptırmalıyız?

Alıntıları Göster
    Klimacı sonuca daha hızlı gider.

Motorcu MEKANİK işlere bakar. Adı üstünde Motor
    Klima Arızasını bilemez.

• buradaki arıza mekanik değil mi şimdi. klima motora bağlı çalışıyor zaten ki klima da arıza yok, ikisinden birinde bir sapma mevcut, bir bütün halinde çalışmadığı için kayış koparıyor.
  • quote:

buradaki arıza mekanik değil mi şimdi. klima motora bağlı çalışıyor zaten ki klima da arıza yok, ikisinden birinde bir sapma mevcut, bir bütün halinde çalışmadığı için kayış koparıyor.
    Yeşil hyundai'min sol tamponunu azıcık sürttüm, boyayı kazımadı boya renginde renk değişikliği oldu sadece ince bir tabaka, boyatmadan kapatılabilirmi? bu rengin spreyi falan varmıdır?
    yada yağlı boya ile sünger ile rütuşlasam hangi renklerden bu rengi yakalarım.
  • quote:

Yeşil hyundai'min sol tamponunu azıcık sürttüm, boyayı kazımadı boya renginde renk değişikliği oldu sadece ince bir tabaka, boyatmadan kapatılabilirmi? bu rengin spreyi falan varmıdır?
    yada yağlı boya ile sünger ile rütuşlasam hangi renklerden bu rengi yakalarım.

Alıntıları Göster
    İlk önce WD40 ile temizle.

Çıkmazsa ine PASTA ile oval sekilde mikrobiber bir bez ile temizle.

Sonuçta derin çizik varsa rötuş boyasını yaptırıp fırça ile ince geç
    Yok çok hafif kalmışsa dokuna kalsın

• quote:

İlk önce WD40 ile temizle.

Çıkmazsa ine PASTA ile oval sekilde mikrobiber bir bez ile temizle.

Sonuçta derin çizik varsa rötuş boyasını yaptırıp fırça ile ince geç
    Yok çok hafif kalmışsa dokuna kalsın

Alıntıları Göster
    Selam Aleyküm arkadaşlar .. geçen başımdan geçen bi olayı anlatayım size...
    1,5 gls 95 accent aracım normal zamanda gayet seri ve atik iken birden 6. vites aradığım yokuşta 4 le zor bitirir oldum .. sağolsun sanayiye gidince motor ölü yok şu yok bu.. 300-500-1500 kafalarına göre fiyat çıkarıp durdular.. Allah'tan param yoktuda kanıp indirtmedim motoru falan:D
    Lpg ci arkadaşa uğradım haftasonu abi durum bu çekişten düştük diye adam bi bakayım dedi kaputu açtık falan makineye bağladı ateşleme sıkıntılı ayarlar iyi de şu buji kablolarını kim birbirine dolamış diye sordu ?
    Elektirikçi kablaları kontrol ettikten sonra sabitlemek için bağlamıştır dedim :D
    Çözdü çıktım araba eskisinden de atik :D
    Siz siz olun sanayici çarpıcılara kaptırmayın paranızı :d Performans kaybı varsa buji kablolarına dikkat !!
    %30 dan fazla bir kayıp hemde...
    Kablolar zamanla yıprandığı için ateşleme esnasında akım yıpranan kablolarda birbirine geçip ateşlemeyi yapamıyormuş buda performans kaybı düzensiz çalışma gibi zararlara neden oluyor ..

• quote:

Orijinalden alıntı: veysi_kul

Selam Aleyküm arkadaşlar .. geçen başımdan geçen bi olayı anlatayım size...
    1,5 gls 95 accent aracım normal zamanda gayet seri ve atik iken birden 6. vites aradığım yokuşta 4 le zor bitirir oldum .. sağolsun sanayiye gidince motor ölü yok şu yok bu.. 300-500-1500 kafalarına göre fiyat çıkarıp durdular.. Allah'tan param yoktuda kanıp indirtmedim motoru falan:D
    Lpg ci arkadaşa uğradım haftasonu abi durum bu çekişten düştük diye adam bi bakayım dedi kaputu açtık falan makineye bağladı ateşleme sıkıntılı ayarlar iyi de şu buji kablolarını kim birbirine dolamış diye sordu ?
    Elektirikçi kablaları kontrol ettikten sonra sabitlemek için bağlamıştır dedim :D
    Çözdü çıktım araba eskisinden de atik :D
    Siz siz olun sanayici çarpıcılara kaptırmayın paranızı :d Performans kaybı varsa buji kablolarına dikkat !!
    %30 dan fazla bir kayıp hemde...
    Kablolar zamanla yıprandığı için ateşleme esnasında akım yıpranan kablolarda birbirine geçip ateşlemeyi yapamıyormuş buda performans kaybı düzensiz çalışma gibi zararlara neden oluyor ..

Alıntıları Göster
    ogunmas usta, evde bir sünger vardı sihirli sünger diyorlar çıkmayan kirleri çıkarıyor hafif nemli kullanılıyor kullandıkça sünger eriyor, çinden almıştım bu süngerin arabanın ufak tefek sürtmelerine iyi geldiğini okudum denedim tamamen götürmedi ama zor belli oluyor, böyle bırakacağım.

orası ile uğraşırken fark ettim bir şey fark ettim yaklaşık 8 ay önce hyundai accent 98 aracımı geçenlerde sol önden park halinde ileri alırken çarpmıştım, tamir ettirmiştim ön tampon demirini düzelttirmiş tampondaki kırılmaları yapıştırtmıştım, yeni farkettim sol far tarafı fardan bayağı ayrı inceledim ön tampon demirinin sol tarafında arabanın gövdesine küp şeklinde temas eden demir parçası yamukmuş usta demekki düzeltmemiş orayı, dahada yeni şoför olduğum için o zaman hiç fark etmemiştim, orası düzelirse tampon yukarı kalkacak gibi, tamponu sökebilsem düzeltirim, ön tamponu nasıl sökebilirim nerelerde vida var, internette aradım fakat bulamadım,

• 
Sayfa: önceki 134135136137138
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.