Şimdi Ara

Türkiye'nin yenilenebilir enerji projesine dünyanın ilk 10 şirketinden 8'i teklif verdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
1.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'nin yenilenebilir enerji projesine dünyanın ilk 10 şirketinden 8'i teklif verdi 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yürüttüğü Türkiye'nin en büyük yenilenebilir enerji stratejisi YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları)'nın ikinci projesi için teklifler alındı. Rüzgâr türbini üretimi ve kullanımını kapsayan ikinci proje için Toplamda 1000 MW (megavat)'lık YEKA ihalesine rüzgâr türbini üretiminde dünyada ilk 10'da yer alan şirketlerin de aralarında bulunuğu 8 konsorsiyum (şirketler birliği) teklif verdi.

Türkiye'nin 5 ayrı bölgesinde toplamda bin megavatlık rüzgâr enerjisi kapasitesi kurulması için yapılacak ihaleye, 4 Alman şirketi Türk ortaklarıyla konsorsiyum olarak teklif verdi. Ayrıca, dünyada ilk 10'da yer alan Amerika, Çin ve Danimarka merkezli rüzgâr türbini üreticisi şirketler de Türk ortaklarıyla ihaleye girmek üzere tekliflerini sundu. İhaleye giren firmalardan rüzgâr türbini üretiminde Vestas firması dünyada ilk sırada, GE ikinci,  Goldwind üçüncü, Siemens dördüncü, Enercon dördüncü, Nordex beşinci, MingYang sekizinci ve Senvion firması dokuzuncu sırada yer alıyor. Bu şirketlerin pazar payı, küresel rüzgâr enerjisi pazarının yüzde 90'ını temsil ediyor.

İhaleye teklif yapan konsorsiyumlar şu şekilde:

• Vestas (Danimarka) - Enerjisa

• General Electric (GE- Amerika) - Fina Enerji

• Goldwind (Çin) - Akfen Holding - Beyçelik Gestamp Yenilenebilir Enerji

• Siemens (Almanya) - Türkerler- Kalyon

• Enercon (Almanya) - Polat Enerji - Limak Enerji

• Nordex (Almanya) - İklim Elektrik Yatırım - MKS Marmara - Zorlu Enerji

• MingYang (Çin) - İlk İnşaat

• Senvion rüzgâr Enerjisi Çözümleri (Almanya) - IC İçtaş Enerji 

Ayrıca Bkz.Türkiye’ye dünyanın en büyük güneş santrali: YEKA – 1 hakkında her şey!

YEKA stratejisinin ikinci projesinde rüzgâr enerjisinin kullanılması ve bu konuda teknolojik üretimin yapılması adına politikalar yer alıyor. İhaleyi kazanacak firma Türkiye'nin çeşitli bölgelerine toplam 1000 MW kapasiteli rüzgâr enerjisi tesisi ve rüzgâr türbini üretim fabrikası kuracak.

Yerli Üretim ve Ar-Ge Yapılacak

YEKA stratejisinde yenilenebilir enerji sektöründeki yerliliğin arttırılması adına bir takım zorunluluklar yer alıyor. Kazanan firmanın yüzde 65 yerlilik oranında üretim yapma ve yüzde 80 yerli mühendis ile Ar-Ge yapma zorunluluğu olacak. Ar-Ge çalışmaları 10 yıl boyunca devam edecek.

Türkiye'nin yenilenebilir enerji projesine dünyanın ilk 10 şirketinden 8'i teklif verdi

Kurulacak rüzgâr türbini üretim fabrikasında her biri en az 2.3 MW gücünde olmak üzere ortalama 300 ila 450 adet yerli rüzgâr türbini üretilecek. Fabrikanın kurulumu için izin verilen süre sözleşme tarihinden itibaren 21 ay olacak. Fabrika ve tesislerin kurulumu ve işletilmesi için yaklaşık 3 bin 750 kişilik istihdam sağlanacak.

Rüzgâr türbinleri ülkenin tek bölgesine değil çeşitli bölgelerine kurulacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenen şu 5 bölgeye toplam 1000 MW kapasite kurulacak:

• Sivas

• Kayseri – Niğde

• Edirne - Kırklareli -Tekirdağ

• Ankara - Çankırı – Kırıkkale

• Bilecik - Kütahya – Eskişehir

Rüzgâr YEKA'sı ihalesini kazanacak firma 1 milyar doların üzerinde rüzgâr tesisi yatırımı yapacak. Santrallerin devreye girmesiyle her yıl en az 3 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1 milyon 100 bin evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgâr enerjisinden sağlanacak. Kurulacak tesisler sayesinde yıllık 1 milyon 500 bin ton karbon emisyonu azaltımı sağlanacak. İhalenin ağustos ayı içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

• inşallah türk şirketine gider.

• Nükleere karşıyız ( sadece biz diğerleri kullanabilir ) diyecektim RES çıktı.
    Yandaşların cebi doluyor diyecektim ihaleye girenler yabancı çıktı.
    Ülkeyi parsel parsel satıyorlar da diyemedik.
    Buldum bunlar hep başkan olabilmek için.

Ülkemin düzen muhalifinin argümanları bittiğine göre iyi niyet temennilerimizi sunabiliriz. Bozuk saat bile günde 2 kere doğruyu gösteriyor işte.

• nükleer enerjiyi sadece ülke teknolojide ilerlesin diye istiyorum diğer türlü coğrafi açıdan çok şanslıyız sadece yenilebilir enerjiler ile bu ülkenin enerji ihtiyacını karşılayabiliriz

• quote:

Orijinalden alıntı: gcb1903

Nükleere karşıyız ( sadece biz diğerleri kullanabilir ) diyecektim RES çıktı.

Ülkemin düzen muhalifinin argümanları bittiğine göre iyi niyet temennilerimizi sunabiliriz. Bozuk saat bile günde 2 kere doğruyu gösteriyor işte.

Akp rant partisidir, dolayısıyla rantsız iş yapması olanaksız. Ceplerine giren bişey yoksa kaldırım taşı bile koymazlar. Ortaklar arasında kalyon ve limak yandaş şirketleri var. Yani bunların ortak olduğu firmalar ihaleyi alır merak etme sen. Hala bunların ülke menfaati için icraat yapacaklarını zannedenlere acıyorum.
  • kaliyon iddia bültenine girse 1,2 verir böbreğini sat kaliyona bas :D

• 7/24 Rüzgar garanti mi peki...
  • quote:

Doğayı katlediyorlar çevre düşmanı bunlar argümanını unutmuşsun. Joker olarak her zaman ceplerinde durur. Sonuç olarak bu dünyaya çaktığın her çivi yaptığın her değişiklik doğaya bir müdahale. Bu argümanla köprüye havaalanına nükleer santrale güneş enerjisine hızlı trene baraja madene fabrikaya limana meydana kışlaya her türlü şeye karşı çıkabiliyorsun. Süper bir olay.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sunu sessizce suraya birakayim

• Fransada rüzgar türbini kaynaklı kuş ölümlerinde ciddi artış gözlenmişti. Ülkenmizin konumu gereği göç güzergahlarına dikkat edilmeli.

• quote:

Orijinalden alıntı: NKFPK

7/24 Rüzgar garanti mi peki...

hayır.
    rüzgar ile elektriğini üretiyorken diğer üretim kaynaklarını kıs. örneğin doğalgaz çevrim santralinden çektiğin enerjiyi azalt doğalgazdan tasarruf et. ya da keban hes'e söyle 8 türbinin 4'ünü kapat, barajdaki su rezervinden tasarruf et. rüzgardan yeterli enerji üretemediğin zaman da daha önce tasarruf ettiğin kaynaklara yönel.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pi

Sunu sessizce suraya birakayim

Yazık bu ülkeye..
    Keşke şu anda görev yapan tüm devlet memurları.. özel bir uygulamaya, eğitime ve sınava tabi olsa, başarısız olanlar atılsa!.

• quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

Akp rant partisidir, dolayısıyla rantsız iş yapması olanaksız. Ceplerine giren bişey yoksa kaldırım taşı bile koymazlar. Ortaklar arasında kalyon ve limak yandaş şirketleri var. Yani bunların ortak olduğu firmalar ihaleyi alır merak etme sen. Hala bunların ülke menfaati için icraat yapacaklarını zannedenlere acıyorum.

Eğer rantsız 90'lar Türkiyesindense ,rant yapılan 2020 Türkiyesini tercih ederim.

• SigSauer6 S kullanıcısına yanıt
    Sonra o rant bugun firtina olarak istanbula geri donuyor.

• Şirketlerin yarısı Hasbelkader zengin olan Alman firmaları.

Nasıl zengin oluyorlar görünüz

• quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

Hocam aynı bahsettiğim muhalifsin. Bana + veren akpliler onları övdüm sandığından sana + verenler de senin mantıklı konuştuğunu sanan tipik aynı sen gibi ülke muhalifleri.

İhaleyi yabancı firmalar alıyor. Bahsettiğin yandaş firmalar ve ülkedeki neredeyse tüm yandaş firmalar betoncudur. Çimentocudur ve sadece taşeronluk ve dolayısıyla ihaleyi alacak asıl yabancı firmanın amelesidirler. İhaleyi yabancı firmalar alacak. Henüz bizde bu yetkinlikte bir firma yok zaten. Muhalif olacağım diye böyle rezil olmayın. Sonra insanlara ben bu akların aynısı kafa yapısındaki muhaliflerden değilim diye anlatmak zorunda kalıyorum.

Komedi ya biri kendinden sanmış desteklemiş diğeri de akpliye laf soktu sanmış desteklemiş. Ülke çomar oranı % 95 gibi bir seviyeye yaklaştı resmen durduramıyoruz.

• Er ya da geç bunları tanıyacaksınız. Malum parti için "hizmet" sadece rantın yan etkisidir. Size hizmet diye yutturulan projelerden yandaşlara oluk oluk para akıyor. Sadece tek bir köprü için yandaşa her yıl 510.000.000 tl ödüyoruz. Sadece beton değil, para nerdeyse yandaş oradadır. Yeni para kaynakları aramak, vatandaşın alın terini yandaşa peşkeş çekmek malum partinin öncelikli görevidir. Arada hobi olarak devlet yönetmeye çalışırlar.
  • Yerli firmalar niye yok ?

• Pi kullanıcısına yanıt
    haberi yapılması lazım.
  • Alman şirketi olan konsorsiyuma verileceğe benziyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.