Şimdi Ara

ADSL de indirim belli oldu... (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
474
Cevap
0
Favori
12.714
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 29,00ytl ye 3 Gb. alıyorduk şimdi 4Gb. alacağız buda 10,00ytl ucuzluk demektir, eh fena değil keşke 5 Gb. yapsalardı daha iyi olurdu ileriki tarihlerde mutlaka yaparlar buna mecburlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: refqref
    dünya standartları

bunu soruyorum işte.
    nedir dünya standartı ?
    hangi bilimsel araştırma ile izah edebilirsin ki bize dünya standartını?
  • quote:

Orjinalden alıntı: iski

haklısın ilkerinanç. düzelteyim o zaman,

1024 kotalı kullananlar için çok uygun oldu.

Siz en iyisi benim için uygun oldu diyin. Bende 1024 3 GB kotalı kullanıyorum bana hiç indirim varmış gibi gelmedi. Bu gibi konularda yorum yaparken sadece kendimize göre yorum yapmak yanlış olur. Bana 3Gb kota yetmez feryat figan ederim. Babama aylık 20 mb verseniz bana bol bol yetiyor kota yeterli der çünkü sadece kredi kartı ekstresi vs için maillerine bakar.
    Ayrıca kendimizi sadece gelişmiş devletlerle karşılaştırmıyoruz bulgaristan örneğini veriyorlar,hindistan örneğini veriyorlar. Ayrıca neden avrupadaki ülkelrle kıyaslamayacakmışız anlayamıyorum. Türkiyede adsl hizmeti vermekle avrupada vermek açısından maliyet farkları nelerdir söyleyebilirmisiniz. Ben aklıma gelenleri yazayım
    -Vergi oranları yüksektir. diğer ülkelerdeki oranları bilmiyorum ama böyle bir durum varsa nasıl bir çok sektördeki insan söylüyorsa telekomda bunu açık açık söyleyip hükümet üzerinde kamuoyu baskısı oluşturarak bu oranları düşürebilir. Ama tekel olduğu için müşteri kaybetmekle ilgili bir korkusu yok nasıl olsa yolunacak kazlar bol yolacak sadece kendileri var. Hükümetle neden kötü olsun ki.

-İntenet trafiği yurt içinden çok yurt dışına yönelik bir ağırlık varsa size daha çok yurt dışı band genişliği gerekeceğinden maliyet artacaktır. Ama bu çoğu ülke için böyledir son durumu bilmiyorum ama bir kaç sene önce internetteki toplam içeriğin %90 ının ABD bulunduğu söylenirdu. Bu dezavantaj fransa,almanya,norveç,bulgaristan içinde geçerli. Bu dezavantajın birazda olsa önüne geçmek istiyorsanız şunu yapabilirsiniz. Zamanında bir yetkili türkiye içindeki veri akışının bize hiç maliyeti yok demişti. Sizde yurt içindeki hosting firmalarına destek verirsiniz. Bulgaristan gibi internet hızını yurt içi ve dışı olmak üzere iki hıza ayırır yurt içi hızı 4-5 kat artırır, yurt içindeki siteler erişiminin kotaya yansımasını önlersiniz olur biter. Fazla maliyeti olmayan bundan güzel teşvikde olmaz.

Başka da bir fark olmaz elin bulgaristanlısıda pek çok avrupa ülkeside gerekli parçaları ve teknolojiyi dışarıdan alıyor bizde dışarıdan alıyoruz. Üstüne üstlük türkiyede 1000-1500 $ ücretle rahatlıkla vasıflı eleman ve mühendis çalıştırabilirken. Almanyada ,fransada ingilterede bunun 3-4 katın vermeniz gerekir.

• quote:

quote:

dünya standartları

bunu soruyorum işte.
    nedir dünya standartı ?

syn @iski buyurun dünya standartları

Japonya 47 mbit 38$ Telekomun en ucuz kotasız tarıfesınden tam 188 kat hızlı ve sadece 6$ pahallı

İsveç 24 mbit 35$ Telekomun en ucuz kotasız tarıfesınden tam 96 kat hızlı ve sadece 3$ pahallı

Fransa 20 mbit 35$ Telekomun en ucuz kotasız tarıfesınden tam 80 kat hızlı ve sadece 3$ pahallı

Honk Kong 10 mbit 16$ Telekomun en ucuz kotasız tarıfesınden tam 40 kat hızlı ve 16$ ucuz

Bulgaristan 4.8 mbit 10$ Telekomun en ucuz kotasız tarıfesınden tam 19,2 kat hızlı ve 22$ ucuz

Türkiye 2 mbit 146$ Telekomun en ucuz kotasız tarıfesınden tam 8 kat hızlı ve sadece denemeyecek kadar ,114$ pahallı

Türkiye 0,25 mbit 32$ KARŞILAŞTIRMA YAPILAMAZ,DAHA YAVAŞI YOK!!!
    Görüldüğü gibi bugaristan bile bizden 20 kat önde

• quote:

...
    benim ihtiyacımı bu internet karşılıyor ve ücreti de benim standartlarıma göre uygun.
    şimdi ben böyle düşünüyorsam, bunu ifade etmem suç mu !?
    elbette değil

örnek vermek gerekirse mesela siz bir doktorsunuz. ve 45 milyara passat dururken siz 45 milyar verip bir fiat albea aldınız ve ona biniyorsunuz. sonuçta albea da sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyor ve memnunsunuz. üstelik de ödediğiniz para sizin imkanlarınız dahilinde.
    şimdi bu anlatılan olayda rahatsız edici olan şey acaba nedir?

sonuçta sizin ödediğiniz bedel imkanlarınızı zorlamıyor ve aldığınız ürün de sizi tatmin ediyor olabilir. ancak bu onun yüksek ve hakketmeyen bir bedelle satılmadığı anlamına gelmez tabiki. yada siz bundan çok memnun olduğunuzu söylerseniz, o zaman durum ülkenin %10-15'i işsiz ve %50'si geçim sınırında zarzor yaşarken işlerin çok yolunda olduğunu ve ülkesinden çok memnun olduğunu, ekonominin iyiye gittiğini söyleyen fabrikatörlere benzer ve toplumun bu tarz insanlara gösterdiği tepkileri çekersiniz. bilmem anlatabiliyormuyum.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: hasli
    Kısacası fıkırlerını saygı ıle karsılıyorum ancak senın gıbı hakkına degıl koparabıldıgıne mınnettar olanlara da sabır dılıyorum.

hakkımızı nasıl ölçeceğiz peki hasli ?
    nedir türk halkının hakkı ?
    kaç liraya nasıl bir erişim hakkıdır ?

burda kriter nedir, kimdir ?

Aslında mesajımda sordugun sorulaırın cevapları bulunmakta ancak ssenın ıcın tekrarlamak ısterım.Yurtdısında ozelllikle de suan adayı konumunda oldugun avrupa ulkelerındekı ınternet servıslerını ıncelersınız,sartları,ucretlerı,ksıtlamaları vs. bu noktadan sonra her aklıbasında tuketıcının dıyecegı su sozlerı tekrarlarsınız,ısvectekı,fransadakı,bulgarıstandakı herhangı bır ınternet kullanıcısı ıle aynı ucretı oderken neden ben o kullanıcılardan en az 10 kat daha yavas ınternet hızmetı alıyorum?Bu kıyaslamama dıkkat edersen sokaktakı ınternet kullanıcısı herhangı bır bıreyın agzından cıkabılecek sozlerı kullandım.Yanı profesyonel bır karsılastırma dahı degıl.Ancak bır de profesyonelce yaklasalım olaya;avrupada ve senın mukayese dahı kabul etmedıgın amerıkada ınternet ucretlerının bu kadar ucuz olmasının daha dogrusu ulkemızdekı fıyatlara gore ucuz olmasının sebebı rekabettır.Ulkemızde rekabet kosulu sıyası ıktıdarın engellerı sebebıyle yerıne getırılemedıgı ıcın ne yazıkkı tekelcılıge teslım olmak zorundayız.Surada goruyorsun kı telekomun zulmunden kurtulmak ıcın artık dunyada kullanılmayan bır teknolojı olan kablonet dahı secılebılır bır tercıh halıne gelmıstır.Ne acıdır kı kablonet de devlet hımayasındedır,yoksa kablonet tarıfelerı de cag dısıdır ancak telekomun tarıfelerı yanında rekabetı saglayabılecek duzeydedır.Sonucta İski arkadasım,mılletımız ac gozlu degıldır,yarından tezı yok ben dunya standartı olan 10mbıtı 30$ a ıstıyorum dememektedır,1mbit sınırsızı taban fıyattan versın pek muhterem telekom yeterlıdır.Bunu yapabılecek gucu vardır ancak gozunu karı maksımıze etme hırsı burumus bu kurum arkasına aldıgı sıyası ıktıdar destegı ıle rekabetsızlık ortamının faydalarının sonuna kadar kullanmaktadır.Ne yazıkkı ulkemızdekı rekabet kanunları da mılletımıze hızmet ıcın degıl sıyası ıktıdarların amaclarına uygun olarak kullanlmaktadır.Son derece basıt olan yontem telekom tekelınden bıran once kurtulmak,genıs bant ınternet hizmetını saglayabılecek tum kurulusları ulkemıze davet etmek hatta hatta bu kurumlara destekleyıcı alternatıfler sunmaktır.Bunun onu de sıyası ıktıdarın ve burokrasının ortaya cıkardıgı engellerın ortadan kaldırılması ıle mumkundur.
    Suan ıcın mılletımızın odedıgı bedeller ve ınternet altyapısının yetersızılıgı sebebıyle en az 1mbıt sınırsız ozgurlugun her kullanıcya taban fıyattan verılmesı sarttır.Kota zıhnıyetının ve baskıcı rejımın ortadan kaldırılması gereklıdır.İnternette kota uygulaması zaten gerı kalmıs bır zıhnıyetın temsılıdır.256kbps gıbı bır hızın yururlukte kalması zaten telekomun ne kadar cıddıyetsız bır fırma oldugunun kanıtıdır.Umuyorum sorularına ıkıncı kez senı tatmın edecek cevaplar verebılmısımdır.

• Bizim Bulgaristan'dan ADSL ithal etmemiz lazım
  • Sevgili serrikoc

Bulgaristan bir avrupa ülkesidir. türkiyenin avrupa ülkesi olabilmesi için uzmanlar en az 5 yıllık süreçten bahsediyorlar.

hindistana gelirsek eğer,

2005 yılı ticari ilişkilerimiz neyi gösterir biliyor musun:

1,3 milyar dolar ithal ediyor, 0,2 milyar dolar da ihraç ediyoruz hindistana.

dolayısıyla vurgulamak istediğim husus çok önemlidir.
    ülkeleri kıyaslarken ülke ekonomik hacimlerini dikkate alalım arkadaşlar.

aksi halde o zaman japonya ile kıyaslamamız da söz konusu olur ki bu oldukça anlamsızdır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TurkishDelight

quote:

quote:

dünya standartları

bunu soruyorum işte.
    nedir dünya standartı ?

syn @iski buyurun dünya standartları

Japonya 47 mbit 38$ Telekomun en ucuz kotasız tarıfesınden tam 188 kat hızlı ve sadece 6$ pahallı

İsveç 24 mbit 35$ Telekomun en ucuz kotasız tarıfesınden tam 96 kat hızlı ve sadece 3$ pahallı

Fransa 20 mbit 35$ Telekomun en ucuz kotasız tarıfesınden tam 80 kat hızlı ve sadece 3$ pahallı

Honk Kong 10 mbit 16$ Telekomun en ucuz kotasız tarıfesınden tam 40 kat hızlı ve 16$ ucuz

Bulgaristan 4.8 mbit 10$ Telekomun en ucuz kotasız tarıfesınden tam 19,2 kat hızlı ve 22$ ucuz

Türkiye 2 mbit 146$ Telekomun en ucuz kotasız tarıfesınden tam 8 kat hızlı ve sadece denemeyecek kadar ,114$ pahallı

Türkiye 0,25 mbit 32$ KARŞILAŞTIRMA YAPILAMAZ,DAHA YAVAŞI YOK!!!
    Görüldüğü gibi bugaristan bile bizden 20 kat önde

arkadaş gereken cevabı vermiş
    bende begenmedimiz bugaristandan bir isp nin adresin vereyin gerisini sen düşün
    http://www.megalan.bg/

• quote:

Orjinalden alıntı: remus

O zaman TURKTELEKOM a atılacak en güzel kazık kablosuz modem alıp apartmanda 2-3 kişiyle ortak "2048/512" lik limitsiz bağlantıyı kullanmak olacaktır. MUHAHAHAAAA

Yeni tarifede 2048/512 limitsizin fiyatı 128,25 YTL oluyor

Bu şerefsizlere bunu yapacaksın işte.
  • merak ediyorum 5 yıl gerisindeyiz denilen Bulgaristan'ın internet kullanıcı sayısı kaçtır. Sonuçta madem ekonomilerde ucuzluk miktar fazlalıklarıyla sağlanıyor...
    Türkiye'de bu rakam 6 milyon..

quote:

Sevgili serrikoc

Bulgaristan bir avrupa ülkesidir. türkiyenin avrupa ülkesi olabilmesi için uzmanlar en az 5 yıllık süreçten bahsediyorlar.

aksi halde o zaman japonya ile kıyaslamamız da söz konusu olur ki bu oldukça anlamsızdır.

• Arkadaşlar gelin telekoma hep birlikte 2şer ytl gönderelim
    Hatta açıklamayada alsana telekom sadakamız olsun yazalım.

http://forum.donanimhaber.com/m_12802509/tm.htm
  • neyse sevgili iski beni görmezden geliyor. O kadar da önemli değil tabiki benim için.
    Asıl sorun zahmet olmaz ise Lütfen konudan gidebilir misin ? Senin yüzünden tt ye tepki vermek gerekirken şimdi tt nin şuçlu olup olmadığını tartışıyoruz. Bir zahmet yöneticilerden biri bu konuyu iskiye yasaklayabilir mi? Bir şikayet edeyim bakayım.
  • arkadaşlar,

sizlerle bu konuyu tartışmam açıkçası mümkün değil.
    bu konuyu tartışabilmek için, yani ülkeleri mukayese edebilmek için,

ülkelerin ekonomik ve demografik konumlarını çok iyi incelemek gerekir.
    ne siz, ne de ben bu rakamları çok iyi bilmiyoruz. bilmek için de oturup saatlerce araştırmak lazım.
    dolayısıyla da tartışmak anlamsız.

ancak, siz tutturmuşsunuz bir bulgaristan diye gidiyorsunuz.
    kaldı ki beğenmediğiniz o bulgaristan sizin 46 yıldır girmeye çalıştığınız ancak beceremediğiniz avrupa'nın bir üyesi bugün.

öte yandan hindistan! dalga geçtiğiniz hindistan için uzmanlar 5 yıl sonrasının ÇİN'i diye nitelendiriyorlar !

siz hangi hakla kalkıp da bu ülkeleri kendinizden küçük görüyorsunuz enteresan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iski -- 7 Mart 2007; 14:49:24 >

• yakında o da olur. her şey beklenir onlardan... peki kaldırsaydı ne yapardın, hangisine geçerdin...

quote:

Orjinalden alıntı: cikoht

quote:

Orjinalden alıntı: wasatime

aslında 256yı kaldırmadığına şükretmek gerek

hiç kaldırırmı 256yı be.En fazla kar ettği aboneler bizleriz.

• quote:

Orjinalden alıntı: Anime

neyse sevgili iski beni görmezden geliyor. O kadar da önemli değil tabiki benim için.
    Asıl sorun zahmet olmaz ise Lütfen konudan gidebilir misin ? Senin yüzünden tt ye tepki vermek gerekirken şimdi tt nin şuçlu olup olmadığını tartışıyoruz. Bir zahmet yöneticilerden biri bu konuyu iskiye yasaklayabilir mi? Bir şikayet edeyim bakayım.

"ADSL'de indirim belli oldu" başlıklı konuda fikirlerimi ifade etmem neden yasaklanacak onu anlayamadım doğrusu.
    burada donanımhaber kuralları çerçevesinde bir yanlış uygulama içerisinde bulunduğum söz konusu bile değildir.
    kaldı ki, bu topic bir "tepki topici" bile değildir! herkes fikirlerini söylüyor....

• quote:

Orjinalden alıntı: caglar_sss

256: 47.53ytl

256 dan 4 kat hızlı 1 mbit: 94 ytl

bu adamlar kasıtlı olarak 256 da indirim yapmıyorlar baska bir acıklaması yok, cunku kimsenin sınırsız kullanmasını istemiyorlar.

Bunu aylardır hatta yılalrdır diyorum ben. Bunu anlamak çok zor değil. Az para verenin (50YTL de az sa diyecek bişey bulamıyorum zaten) sınırsız kullanmasını istemiyorlar. Sınırsızlar altyapıya öyle bir yük oluyorki en azından herbirinden 80-90YTL gibi bi para tahsil etmek istiyorlar. Özelleştikten sonra yaptıkları ilk (b)indirimde bu çok açık belli oldu. 256K yı kaldırıp en düşük sınırsız hızı 512K = 99YTL yapmak istediler herkes ayağa kalktı geri adım attılar. Eee 256K ya zamda yapamıyorlar. mecburen tek çareleri bu şekilde her fırsatta 256K ya üvey evlat muamelesi yapıyorlar. Dikkat ederseniz en çok indirim en az kullanılan tarifelerde yapılmış. Gerçi yine 6 ve 9GB tarifeler daha mantıklı ve alınabilir hale gelmiş eskiden çok mantıksız ve gereksiz tarifelerdi zaten kimsede almıyordu.

• quote:

Sevgili serrikoc

İski arkadsımı ya yazdıklarımı dıkkatlı okumuyorsunuz yada cok ıyı anlamıs olmanıza ragmen gormezden gelıyorsunuz.Tekrarlıyorum,ulkerın gelısmısslık duzeyı ıle benım aylık olarak odedıgım 35$hıcbır alaksı yoktur.Tamamen ozel bır sırketın tekel gucunu kullnarak odedıgım bedelın hakıını vermemesı ve bana kısıtlı secenekler sunarak bunlarn bırını sec yada ınternet kullanma demesınden baska bır durum yok ortada.Hındıstanla dıs ticaretinsenın aylık olarak odemıs oldugun faura ıle ne alaksı var?Japonya ıle nıye kıyas yapamıyorum,farzet kı yarın telekominukasyon kurumu ınternet hızmetlerı ıcın ulkeye tum dunya genıs bant ınternet saglaycılarına altyapı calısmaları ve hızmetlerı ıcın onay verdı ve Japonyad a kı sırketler de buna katıldı.Sen aylık 40$ odedıgın zaman Japon fırmanın sunmus oldugu hızmetı de alabılırsın 10mbıt yada 50 mbıt herneyse.Sonucta bu ornegı tekrarlayıp duruyorum,ulkede sadece tofas olsa ve sana kus serısıdnen sahın marka aracı ulkene gırız ıznı verılmemıs pasaatla aynı fıyata satsa,sonra da ya bunu alırsnın yada arbay bınmezsın dese senın tepkın ne olur?Telekom ozel bır kurumdur ve tıcarı kurumdur ,bu demektır kı amacı kardır,tekelcılıgın vermıs oldug gucle de mılletı soymaktadır.Bılsem kı mılletımız t ek yumruk olabbılecek ve ornek verıyorum 500bın yada 1 mılyon adsl uyesı bır gun ıcerınde hattını ıptal edecek,en onde ben gıderım.Ancak senınle su noktada hemfıkırız,onune koyulan herseyı yıyen bır koyuns urusu oldugumuz ıcın ,bızlerı somuren bu kurum estekcılerıne kızmamak ıcap etmektedır.Groyurosun kı kablonete bıle gecısler arada 10 ytl fark olmasına ragmne hız kazanmıstır,bu ınsanlarımızın tepksıdır ancak kablonet de genıs bır kesıme hıtap edemdıgı ıcın ne yazıkkı yetelı degıldır.Eger telekomdan farklı bır fırma daha pıyasada olsa abartmıyorum cok kısa sure ıcerısınde suan aklımızın almadıgı ınternet hızlarına bugunku bedellerden ulasabiliriz.

• İSKİ misin nesin al sana dünya standardıhttp://en.wikipedia.org/wiki/Broadband_Internet_access_worldwide

• Telekom Allah senin tependen baksın emi. İnsan en azından 256 sınırsızı kablonetle aynı paraya verir yaa.
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.