Şimdi Ara

Apple'a 506 milyon dolarlık patent ihlali cezası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Apple'a 506 milyon dolarlık patent ihlali cezası 

2015 yılında Wisconsin Üniversitesi tarafından açılan patent ihlali davasında mahkeme kararını verdi. Winconsin Üniveristesi'nin patent kolu olan Mezunlar Araştırma Vakfı(WARF); kendileri tarafından tescillenen bir patentin Apple'ın; A7, A8 ve A8X yongasetlerinde kullanıldığını söylemiş ve şirkete patent ihlali gerekçesiyle tazminat davası açmıştı. Mahkeme 2015 yılında verdiği cezayı iki katından fazla arttırarak Apple'ın toplamda 506 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

Ek Zararlar Cezayı Arttırdı

2015 yılındaki kararında mahkemenin Apple'ın ödemesi için öngördüğü miktar 234 milyon dolardı ancak WARF'ın itirazı üzerine kurumun bu patent ihlali ile çok daha fazla zarara uğradığını kabul eden mahkeme Apple'ın ödeyeceği miktarı 506 milyon dolara çıkardı. Apple daha önceki açıklamalarında patent ihlali iddialarını reddetmiş ve ABD Marka ve Patent Ofisi'ni söz konusu patenti incelemeye davet etmişti. Ofis ise Apple'ın bu talebini reddetmişti.

Ayrıca Bkz.Apple, ABD'de 3 büyük üretim tesisi kuracak

Halihazırda Qualcomm ile ciddi bir dava sürecinde olan Apple'ın ihlal ettiği patent, 1998 yılında Winconsin Üniversitesi'nden Profesör Gorindar Suhi ve 3 öğrenci tarafından alınmıştı. Apple; A7, A8 ve A8X yonga setlerinde kullandığı bilgisayar işleme teknolojisinde patenti ihlal etmişti. Şirket son mahkeme kararı ile ilgili açıklama yapmasa da Reuters'ın haberine göre kararı temyize götürmeyi planlıyor.

• Alışkanlık oldu heralde çalıp çalıp ceza ödemek...

• Bir yerde 98 bir yerde 88 yazıyor ama 88'e göre değerlendirirsek koca üniversitenin yaptığı rezilliğe bak. Patent süresi 30 yılda doluyor dolmasına 1 yıl kala dava açmışlar bu zamana kadar aklınız neredeydi o yongalar çıkalı kaç sene oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Paraları bol, öderler

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmedaltair

Bir yerde 98 bir yerde 88 yazıyor ama 88'e göre değerlendirirsek koca üniversitenin yaptığı rezilliğe bak. Patent süresi 30 yılda doluyor dolmasına 1 yıl kala dava açmışlar bu zamana kadar aklınız neredeydi o yongalar çıkalı kaç sene oldu

incelemesiz patent 7 yıl, incelemeli patent süresi 20 yıl.
  • hidrojennn kullanıcısına yanıt
    Hocam çeşitli yerlerde 30 yıl diye okumuştum hatta bu 3d yazıcıların anca yaygınlaşma sebebi diye biliyorum hatta. Ama doğru olabilir özel olarak araştırma yapmadım dediğim gibi 3d yazıcı araştırması yaparken okumuştum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kendisi iğrenç bir şekilde patent davaları açan bir firma olduğu için iyi olmuş yani. Adamlar kutulama şekline bile dava açıyor sevinmedim desem yalan olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Xloud

Alışkanlık oldu heralde çalıp çalıp ceza ödemek...

en azından yaptıklarının cezasını ödüyor, darısı ödemeyenlerin başına.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Damenda

quote:

Bir yerde 98 bir yerde 88 yazıyor ama 88'e göre değerlendirirsek koca üniversitenin yaptığı rezilliğe bak. Patent süresi 30 yılda doluyor dolmasına 1 yıl kala dava açmışlar bu zamana kadar aklınız neredeydi o yongalar çıkalı kaç sene oldu

2015 yılında açılmış bir dava. Senin gözünü...
    Seveyim tabii ki :)

Söz konusu Samsung olsa yerden yere vururlardı. Apple olduğu zaman kol kanat geriyorlar. Yanlış anlaşılmasın. İhlali kim yaparsa yapsın ceza alsın umurumda değil. Hiç bir firma amcamın oğlunun firması değil. Ben yapılan duygusal yorumlara karşıyım.

• quote:

Orijinalden alıntı: stalker(1979)

quote:

Orijinalden alıntı: Damenda

quote:

2015 yılında açılmış bir dava. Senin gözünü...
    Seveyim tabii ki :)

Söz konusu Samsung olsa yerden yere vururlardı. Apple olduğu zaman kol kanat geriyorlar. Yanlış anlaşılmasın. İhlali kim yaparsa yapsın ceza alsın umurumda değil. Hiç bir firma amcamın oğlunun firması değil. Ben yapılan duygusal yorumlara karşıyım.

Hocam genelde Apple olduğunda yerden yere vuruyorlar eğer bizim forumdan bahsediyorsan

• ekrem neden yapmamış bu haberi. eko neden yapmadın la ? :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.