Şimdi Ara

Türkiye’nin ikinci en büyük yenilenebilir enerji projesinde son adım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
875
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye’nin ikinci en büyük yenilenebilir enerji projesinde son adım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülen YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) stratejisinin ikinci projesi için teklifler perşembe günü alınacak. YEKA projesi hem yenilenebilir enerjinin kullanılması hem de bu konuda teknolojik üretimin sağlanması adına politikalar içeriyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dünyanın en büyük rüzgâr türbini üreticilerinin ihaleye 1000 MW kapasiteli rüzgâr tesisi için gireceklerini açıkladı. İhaleyi kazanan firma Trakya Bölge'sinde 280 MW kapasiteye sahip bir rüzgar türbinlerini bu alana inşa etmek zorunda olacak. Toplamda 1000 MW olacak kapasitenin kalanın inşası için araştırmalar yürütecek.

Ayrıca Bkz.Türkiye’ye dünyanın en büyük güneş santrali: YEKA – 1 hakkında her şey!

Dışa bağımlılığı ve cari açığı düşürme hedefleri çerçevesinde ihaleyi kazanan firmayı bir takım sorumluluklar bekliyor. İhaleyi kazanan firmanın fabrika kurma, yüzde 65 yerlilik oranında üretim yapma ve yüzde 80 yerli mühendis ile Ar-Ge yapma sorumlulukları olacak.

YEKA-1 İhalesi Sonuçlanmıştı

YEKA projesinin ilk aşaması olan YEKA -1'in ihalesi geçtiğimiz Mart ayında gerçekleştirilmişti. YEKA-1 projesi güneş enerjisi santralini kapsıyor. YEKA-1 projesinin ihalesini Türk – Güney Kore ortaklığıyla yürütülen Hawnha QCell Kalyon firması kazandı. Firma, Konya Karapınar'da toplam 5000 MW kapasiteye sahip santral kuracak. Firma kullanılacak güneş panellerini Türkiye'de üretecek ve en az 500 MW kapasiteli üretim tesisi kuracak. Tesisin ilk 500MW kapasiteli kısmı için yerlilik oranı %60, ikinci 500MW içinse yerlilik oranı %70 olacak.

Bu defa rüzgar türbinlerini kapsayan YEKA – 2 (proje ismi açıklanmadı) ihalesini kazanacak firma, 100 milyon dolar üzerinde yatırım ile rüzgar türbini fabrikası kuracak. Fabrikada en az 2.3 MW gücünde olmak üzere ortalama 300 ila 450 adet yerli rüzgâr türbini üretimi gerçekleştirilecek. Fabrikanın kurulumu için izin verilen süre, sözleşme tarihinden itibaren 21 ay olacak.

Tek Bölgede Değil Farklı Bölgelerde Kurulacak

Kurulacak fabrikada üretilecek rüzgâr türbinlerinin nerelere kurulacağı da belirlendi. Daha önce Bakan Albayrak’ın da ifade ettiği gibi, tek bir bölgede değil farklı bölgelerde kurulacak. Bu kapsamda şu 5 bölge belirlendi:

• Kayseri - Niğde
    • Sivas
    • Edirne - Kırklareli -Tekirdağ
    • Ankara - Çankırı - Kırıkkale
    • Bilecik - Kütahya - Eskişehir

Yarışmayı kazanacak firma bu 5 bölgeden her birinde en az 50 MW’lık bir rüzgâr gücü kurmak şartı ile toplamda 1000 MW’lık kurulu gücü hizmete alacak. Yarışma, önümüzdeki Perşembe günü gerçekleştirilecek.

• AKP'nin en başarılı bulduğum tarafı yenilenebilir enerji,savunma sanayi yol. Keşke diğer alanlarla da bu özveri olsa

• Bu yenilenebilir elektirik olayında vergi ve gerekli izinleri dahada kolaylaştırsalar en azından kırsal bölge olsun güneşi bol olan bölgelerde halk kendi elektiriğini kendi üretir..

• Aman bize ekstra vergi olarak geri dönmesin de...

• Bitirilirse güzel proje.Yenilenebilir enerjiye geçmek güzel bir şey iklim değişikliği etkilerini kısıtlıyor.Bu konuda başarılı bir yoldayız.
  • Muhtemelen ordan elde edilen elektrik vatandaşa 2 katı fiyatına satılır. Aynı nükleer santralde olacak oldugu gibi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 tarafımız deniz ama şunlardan yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vatandaşa faydası oluçakmı peki dolar çıktı fiyat yükselir dolar düşer fiyat aynı asla düşmez :d:d

• fatihcanery kullanıcısına yanıt
    Sırf bunu paylaşabilmek için bilgisayarı açtım. Bu hızla gidersek her daim sonuncuyuz Avrupa'da...

• Uzun zaman sonra görülen güzel bir icraat. Devamının gelmesi dileğiyle...

• quote:

Orijinalden alıntı: 1419oguzhan

Sırf bunu paylaşabilmek için bilgisayarı açtım. Bu hızla gidersek her daim sonuncuyuz Avrupa'da...

en azından bir kıpırdanma var . hep karamsar olmamak lazım
  • olağan_şüpheli kullanıcısına yanıt
    Eğitim sistemine yeni getirilen müfredat onu gösteriyor maalesef. Elon Musk gibi bir adam olacaktı ki Milli Eğitim Bakanı ...
  • quote:

Eğitim sistemine yeni getirilen müfredat onu gösteriyor maalesef. Elon Musk gibi bir adam olacaktı ki Milli Eğitim Bakanı ...

o konu da haklısın. Adamlar uzun zamandır tek başına iktidar. Git gide milli eğitimden ümmet eğitiminine doğru gidiyoruz.
  • Yenilebilir diye okuyan kardeşlerim gelin bi sarılalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Kozbey

3 tarafımız deniz ama şunlardan yok

Hocam bunlar verimsiz diye okumuştum ama

• quote:

Kaynak Göster

Benim bulduğum sonuç şu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 25 Temmuz 2017; 23:26:30 >

• Türkiye de Yıllara göre Rüzgar Enerjisi grafiği. Bu başarının artarak devamını dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 26 Temmuz 2017; 12:38:24 >
  • Yapısında ne olursa olsun.

Almanya'da bir iki yıl önce halkın yenilenebilir enerjiye geçişte fazla fatura ödediği ve halkın mutsuzluğu ile ilgili bir yabancı kaynaklı haber okumuştum.

Nükleer e vatandaş olarak fazla para vereceğime yenilenebilir enerjiye veririm daha iyi...
  • Kroniklerden ses cikmiyor

• Seçimlerde yenilenler de enerji kaynağımız

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.